MHD ReZa

New Member
لایک ها
231
سلام!
:5:خب به یاری خدا من هم شدم یکی از اون 42تای دوره27!
راستش تو این سه هفته خیلی درگیر منابعی هستم که برای دوره تعطیلیمون در نظر گرفته شده لذا نتونستم پست معرفی بذارم..ترجیح میدم بذارمش برای بعد از اتمام دوره
اما وجدان بیدارم هم نگذاشت تا همین جوری بیکار نشسته و دوره 28ای ها و ادوار بعدی رو بی نصیب بِرَهایم!
تصمیم گرفتم بر اساس شناختی که از علایق اعضای کمیته دارم-و چشم چرانی که نمودم اندر باب کتاب های موجود در کتابخانه ی کمیته-یک سری منابع رو پیشنهاد بدم برای مطالعه که در تابستون بتونید خودتون رو تقویت کنید برای زمانی که منابع مرحله1 و2 اعلام بشه!
دوتا نکته:
الف.گزیده خوانی رو بذارید کنار..نگید از این شاعر و نویسنده بدم میاد..شوت شد در بلک لیست مطالعاتیم! از هر کسی حداقل اطلاعات رو داشته باشید..در دوره حسرت یک خط کتاب نخونده رو خواهید خورد!
ب.نسبت به منابع دید سبک شناسانه داشته باشید!(توضیح میدم در ادامه)
با بررسی منابع سه دوره ی گذشته(همزمان با عوض شدن کمیته علمی المپیاد ادبی) میتونیم نتیجه بگیریم که این کتاب ها میتونن مفید واقع بشن(البته این منابع فقط دید بهتون میدن و موتور خوندنتون رو قوی میکنن وگرنه ممکنه هیچ کدوم از این منابع سال دیگه مورد نظر اعضای محترم کمیته نباشن!)
1.شاهنامه:خب همتون با شاهنامه آشنا هستید شاهنامه تو این چند ساله و حتی کمیته قبلی جزء منابع بوده حتی تو دوره26 هر دو مرحله!
متاسفانه هیچ کس کار جامعی روی شرح شاهنامه نکرده..البته کتاب هایی هستند که هرکدوم مشکل خاص خودشون رو دارن و اینجا جای بحث در باره اون نیست(مثل نامه باستان-شاهنامه به قلم دکتر جوینی و...)
اما کتابی هست به اسم دفتر خسروان(دکتر سجاد آیدنلو-نشر سخن)این کتاب یه خلاصه ی جمع و جوره همراه با سبک شناسی ذهن و زبان شاهنامه خوندنش دید خوبی به آدم میده...
2.مثنوی معنوی:در مورد مثنوی کار های زیادی شده اما شرحی که اجمالی باشه و به درد المپیاد بخوره شرح مثنوی(کریم زمانی-انتشارات اطلاعات) هست که در مورد تک تک بیت ها توضیح لازم داده شده(توضیح اینکه آقای کریم زمانی تمام شرح های مثنوی رو زیر نظر داشتن و بهترین استدلال رو انتخاب کردن)
3.دیوان حافظ:میشه گفت حرفی تو خوب بودن حافظ نیست و همه اعضای کمیته علاقه مند به رند فرزانه ی سخن!
در مورد حافظ نگاه هایی متفاوت هست در شرح ابیات:
جدید ترین شرح چاپ شده کتاب شرح شوق(دکتر سعید حمیدیان-نشر قطره) هست که در پنج جلد کار جامعی صورت گرفته
اما اگر دنبال شناختن حافظ هستید شدیدا حافظ نامه(بهاء الدین خرمشاهی-موسسه انتشاراتی علمی-فرهنگی) رو پیشنهاد میکنم
اگر هم دنبال خوندن و لذت هنرمونتیک هستید درس حافظ(دکتر(!) محمد استعلامی-نشر سخن میتونه کمک کننده باشه)
شرح غزل های حافظ(دکتر حسینعلی هروی)هم شرح خوب و تقریبا گم نامی هست که به بررسی تمام نکات ابیات پرداخته...
4.بوستان:دکتر شمیسا در جایی گفتند که اگر به من بگن که قراره همه کتاب هات رو بسوزونیم و فقط یک کتاب میتونی داشته باشی من بوستان رو انتخاب میکنم!
جدید ترین شرح و تصحیح هم مال دکتر غلامحسین یوسفی هست که نشر خورارزمی به چاپ رسونده(حیف که رهایش از دنیای مادی اجازه ی فعالیت بیشتر پژوهشی رو به ایشون نداد و کلیات سعدی ناتموم موند)
5.غزلیات سبک هندی:خیلی ها به این سبک روی خوش نشون نمیدن اما چند تن از اعضای کمیته علاقه ی زیادی به بیدل و صائب دارند.خوندن سبک هندی قلق داره و وقتی قلقش دستتون بیاد با هیچ سبکی عوضش نخواهید کرد!
مجموعه رنگین گل از محمد قهرمان(خداوند روح ایشان را قرین رحمت کناد) میتونه با سبک هندی آشتیتون بده!
6.قابوس نامه-سیاست نامه-گلستان:حتما یک قسمت از این سه کتاب رو تورقی بکنید(آشنایی با یکی از این ها خوندن بقیه رو راحت میکنه)
گلستان و قابوس نامه(شرح و تصحیح دکتر یوسفی)
سیاست نامه(گزیده دکتر شعار رو من در کتابخونه رصد کردم!)
7.تاریخ بیهقی:راستش دلم نیمد این کتاب ارزشمند رو در ردیف بالا قرار بدم!
تاریخ بیهقی پتانسیل این که هر سال منبع باشه رو داره!
دوتا تصحیح و شرح وجود داره
الف.تصحیح استاد فیاض و یادداشت های دکتر خطیب رهبر(نشر مهتاب)
ب.تصحیح و شرح دکتر یاحقی و دکتر سیدی(نشر سخن)
که تصحیح مورد نظر کمیته همون تصحیح قدیمی ولی استادانه ی استاد فیاضه که شرح دوم کار و ادامه ی شاگرد ایشون دکتر یاحقیه!
8.کلیله و دمنه هم منبع انتخابی کمیته در این سه دوره هست ولی زیاد فنی نیست و به جز وفور لغات عربی تکنیک خوندنش با خوندن بیهقی و گلستان دستتون میاد.
9.در مورد شعر معاصر هم بگم از همه شاعرای معاصر یک دید کلی میتونه مفید باشه چون استاد معاصر حتی توجه میکنه به سید مهدی موسوی!..پس پا تو پاچه ی نیما و اخوان نکنید فقط!
با شعرای قوی اما منزوی(مثل حسین منزوی!) آشنا بشید..
مجموعه کتاب های شعر زمان ما(محمد حقوقی-فیض شریفی از نشر نگاه) کم حجم و مقویه!
خوندن کتب سبک شناسی شعر و نثر(دکتر سیروس شمیسا-نشر میترا) هم در دید سبک شناسانه میتونه بهتون کمک کنه!
با کسب اجازه از بقیه مشاوران ادبی به خصوص خانوم عبد یزدان که صمیمانه کمک های شایسته ی تقدیری در ای ندوره ب من نمودند...!
به به چه تابستون زیبایی!
سوالی بحثی نظری سخنی چیزی درباره ی منابع درسی و غیر درس اگر باقی مونده در دیدگاه ها!
التماس دعا...

sabdeyazdan

New Member
لایک ها
750
پاسخ : پیشنهاداتی برای آشنایی با منابع غیر درسی المپیاد ادبی

ممنون از آقای اقبالی هم بابت توضیحاتشون و هم بابت لطفی که به بنده دارن:1:
گفتنی ها رو ایشون گفتن...من فقط میخوام یه چندتا نکته ی کوچیک اضافه کنم:
در مورد شاهنامه،با اینکه اینطور به نظر می رسه که منبع اصلی کمیته نامه ی باستان باشه و با وجود احترام زیادی که برای جناب کزازی قائلم،همچنان به نظرم کامل ترین و قابل استناد ترین نسخه ی حال حاضر همون نسخه ی دکتر جوینی باشه که قبلا هم درموردش توضیح دادم....درواقع نسخه ی دکتر جوینی دید خیلی جامعی به شما میده...اگه بهش دسترسی دارین حتما ازش استفاده کنین
حافظ همواره مورد علاقه ی کمیته بوده و خواهد بود!!....لازم نیس که تمام غزلیات حافظ رو با شرحشون بخونید،اما اینکه یاد بگیرید چطوری باید با حافظ برخورد کنید خیلی مهمه....انشاالله تا پایان تعطیلات سعی می کنیم یکی دو غزل حافظ رو با هم بررسی کنیم...اما اگه شرح میخواین،همون کتاب درس حافظ دکتر استعلامی برای المپیاد مناسب تره...و اگه کتاب درمورد حافظ می خواین به جز کتابایی که آقای اقبالی فرمودن و واقعا کتابای خوبی هستن،منم گمشده ی لب دریا از دکتر پورنامداریان رو پیشنهاد میدم....ایضا کتاب دیگه ای هم هست به اسم آیینه ی جام از عباس زریاب خویی که البته خودم نخوندم اما میگن خیلی خوبه(این کتاب پیشنهاد آقای دکتر رحیمی هست!!)
منم مث آقای اقبالی تاکید می کنم رو سبک هندی که علاقه ی زیادی در کمیته نسبت بهش وجود داره...آثار محمد قهرمان رو از دست ندید(مخصوصا رنگین گل)
درمورد شعر معاصر...مهمه و در اکثر مواقع گپ انداز!!...کماکان من آثار دکتر شفیعی کدکنی و خصوصا دکتر پورنامداریان رو در این باره پیشنهاد می کنم...ایضا منم مث آقای اقبالی تاکید می کنم روی منزوی...
اما نکته ی آخر...ادبیات جهان رو از دست ندین...این آخری شاید در دوره برگ برنده ی شما باشه....البته منظورم این نیس که 200 تا رمان خونده باشین!!...اما یه آشنایی های مقدماتی داشته باشین...در واقع چون اکثر بچه های دوره به این مقوله اهمیتی ندادن،اگه شما توانمند باشین و بتونین توانایی تون رو نشون بدین،بدجوری به چشم میاد:3:
پیروز باشید

آخرین ویرایش توسط مدیر

MHD ReZa

New Member
لایک ها
231

من صرفا درباره ی منابعی صحبت کردم که ممکنه جزو منابع سال بعد باشه
ادبیات داستانی جهان بسیار مهمه اما فکر میکنم یک سال فقط جزو منابع بوده (سپید دندان-جک لندن)
البته خب رمان خودش دنیاییه:23:

sabdeyazdan

New Member
لایک ها
750

من صرفا درباره ی منابعی صحبت کردم که ممکنه جزو منابع سال بعد باشه
ادبیات داستانی جهان بسیار مهمه اما فکر میکنم یک سال فقط جزو منابع بوده (سپید دندان-جک لندن)
البته خب رمان خودش دنیاییه:23:
هوم...خب این موضوع طیف گسترده ای از منابع رو در بر می گیره...
از اونجایی که ما کلا اینجا نگاه کلان داریم،اینو هم واسه دوره معرفی کردیم که برن کیف کنن :3:
اما خب در کل منظورم فقط رمان هم نبود...مثلا آثار شکسپیر رمان نیستن ولی آشنایی باهاشون تو دوره خیلی کمک کننده س(کلاس خانم زندی که برین شاید مجالی پیش بیاد که عملی آشنا بشین با این موضوع)
در هر حال بله...موافقم که شانس اینکه واسه مرحله 1 و 2 داستان خارجی معرفی کنن کمه...

MHD ReZa

New Member
لایک ها
231

چرا همه منو از خانوم زندی میترسونن
یکی از بچه های دوره قبل اومده تو فیس به من میگه هرکاری میکنی بکن فقط با ایشون در نیوفت :23:

sabdeyazdan

New Member
لایک ها
750

چرا همه منو از خانوم زندی میترسونن
یکی از بچه های دوره قبل اومده تو فیس به من میگه هرکاری میکنی بکن فقط با ایشون در نیوفت :23:
من غلط بکنم بخوام کسی رو از خانوم زندی بترسونم...منظور اون جمله ام هم کاملا مثبت بود...
البته بالتبع درگیر شدن با خانم زندی به عنوان مسئول کمیته می تونه از درگیر شدن با سایر استادا خطرناکتر باشه....اما به عنوان کسی که یه درگیری نسبتا جدی با خانم زندی پیدا کرد،می خوام بگم خانم زندی کسی نیستن که اعتبار خودشون رو به خاطر این مسائل خراب کنن و اونقدرا هم که بعضی گارد ها نسبت بهشون وجود داره ترسناک نیستن(اگه توضیحات بیشتر در مورد چم و خم مسائل خواستین بفرمایید تا خصوصی بهتون بگم...چون دیگه فکر نکنم اون حرفا به کار دیگران بیاد)

MHD ReZa

New Member
لایک ها
231

همین کنایه ی خانوم زندی به عنوان مسئول کمیته کافیه :65:

بالا