snake

New Member
لایک ها
80
یه شیر آب در نظر بگیرید که آب از اون فرو میریزه ..... میدونیم که به خاطر ثابت بودن آهنگ شارش ، هر چی پایین تر بریم جریان باریک تر میشه

1)حالا آیا میتونید آهنگ شارش رو با یه خط کش و پرگار محاسبه کنید؟ (راهتونو شرح بدید)

2)آیا میتونید با این تکنیک شتاب گرانش رو حساب کنید؟

snake

New Member
لایک ها
80

الو؟

Amirstm

New Member
لایک ها
92
آخه مشكل اينه نمي تونيم كه قطر آب رو اندازه بگيريم با خطكش. ميشه؟

snake

New Member
لایک ها
80
Amirstm گفت
آخه مشكل اينه نمي تونيم كه قطر آب رو اندازه بگيريم با خطكش. ميشه؟

خط کش دقیقه

پرگار هم داریم

snake

New Member
لایک ها
80
جواب نهایی تون برای آهنگ شار رو بنویسید

Amirstm

New Member
لایک ها
92
خوب تو دوتا ارتفاع شعاع آب رو در نظر مي گيريم. بعد اختلاف سرعتشون هم با استفاده از شتاب گرانش به دست مياريم مي گذاريم تو معادله سرعت آب بدست مياد بدم مي تونيم آهنگ شارش رو بيان كنيم. البته تو اين راه از شتاب گرانش استفاده ميشه. ولي اگه در سه حالت اندازه گيري كنيم اين مقادير رو فقط با قرار دادن يك ثابت به جا g ميتونيم خود g رو هم اندازه بگيريم. درسته؟ نمي دونم چرا خيلي ابتدايي به نظرم مياد

triangle

New Member
لایک ها
0
می شه از چیز دیگه ای هم استفاده کرد؟ مثلن دو تا صفحه ی دایره شکل؟(تنها استفاده ای که از پرگار تونستم بکنم همین دایره بود!!)

triangle

New Member
لایک ها
0
همون دو تا دیسک دایره ای رو با فاصله ی مشخص از هم قرار دارن و دیسک بالایی سوراخه، بذاریم توی ارتفاع مشخص و با توجه به برد آب خروجی از لبه ی دیسک سرعتش و نهایتا شار رو حساب کنیم.
بعد با استفاده از پایستگی انرژی g رو حساب کنیم.

triangle

New Member
لایک ها
0
Amirstm گفت
خوب تو دوتا ارتفاع شعاع آب رو در نظر مي گيريم. بعد اختلاف سرعتشون هم با استفاده از شتاب گرانش به دست مياريم مي گذاريم تو معادله سرعت آب بدست مياد بدم مي تونيم آهنگ شارش رو بيان كنيم. البته تو اين راه از شتاب گرانش استفاده ميشه. ولي اگه در سه حالت اندازه گيري كنيم اين مقادير رو فقط با قرار دادن يك ثابت به جا g ميتونيم خود g رو هم اندازه بگيريم. درسته؟ نمي دونم چرا خيلي ابتدايي به نظرم مياد

از پرگار چه استفاده ای کردی؟؟

من حس می کنم یه نکته ای تو پرگاره هست.

Amirstm

New Member
لایک ها
92
triangle گفت
Amirstm گفت

منم تو همين موندم. آخه اون جوري كه جناب اسنيك خان گفتن ميشه اندازه گرفت شعاعشو مستقيم!

triangle

New Member
لایک ها
0
Amirstm گفت
triangle گفت
Amirstm گفت

منم تو همين موندم. آخه اون جوري كه جناب اسنيك خان گفتن ميشه اندازه گرفت شعاعشو مستقيم!

اگه نمی شد هم به هر حال با پرگار شعاعشو نمی تونستی اندازه بگیری که!!
راه من غلطه؟

Amirstm

New Member
لایک ها
92
triangle گفت
Amirstm گفت
triangle گفت
Amirstm گفت

اگه نمی شد هم به هر حال با پرگار شعاعشو نمی تونستی اندازه بگیری که!!
راه من غلطه؟
نمي دونم والا. من تو راه خودم موندم

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216
چقدر گیر میدید. فرض کنید کولیس دارید.

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216
بابا این سوال اینقدر دردسر نداره باور کنید.

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216
یه راهنمایی میکنم.

کولیس یه چیز خوب داره. خط کش اونو نداره. ما از پرگار استفاده میکنیم تا ....

به amirstm :

راهت درست نیست. یعنی ایراد داره.

ASH

New Member
لایک ها
0
آقا من ميگم چون نميتونيم با خط کش قطر رو اندازه بگيريم(چون ممکنه داريم وتردايره اندازه ميگيريم نه قطر)،پرگارو باز ميکنيم تا اندازه شعاع بشه،بعد با خط کش شعاعو اندازه ميگيريم و بعد ادامه راه که بقيه گفتن.

ASH

New Member
لایک ها
0
ها راستي يه چيز ديگه
با خط کش ابتدا در فاصله x قرار ميديم،ميبينيم چه مدت طول ميکشه بياد پايين
بعد در فاصلهy قرار ميديم ميبينيم تو چه مدت مياد پايين
سرعت اوليه بدست مي آيد!
(البته براي ساعت هم از پرگار و خط کش وخورشيد استفاده ميکنيم!)
به اين گونه که قسمت سوزن پرگارو به خط کش ميچسبونيم و با ساعت خورشيديمون زمانو بدست مياريم!!!!!!!!!!!

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216
ASH گفت
ها راستي يه چيز ديگه
با خط کش ابتدا در فاصله x قرار ميديم،ميبينيم چه مدت طول ميکشه بياد پايين
بعد در فاصلهy قرار ميديم ميبينيم تو چه مدت مياد پايين
سرعت اوليه بدست مي آيد!
(البته براي ساعت هم از پرگار و خط کش وخورشيد استفاده ميکنيم!)

به اين گونه که قسمت سوزن پرگارو به خط کش ميچسبونيم و با ساعت خورشيديمون زمانو بدست مياريم!!!!!!!!!!!
نه. تو روشی تو باید از g استفاده کنیم.

ما بدون g مخوایم

ضمنا" در مورد پرگار تقریبا" درست گفتی منتها ما قطر جریان رو به پرگار اندازه میگیریم نه شعاعشو.

ببینم چیکار میکنید

snake

New Member
لایک ها
80
خب بچه ها

راهبری این تاپیک به هامیلتون واگذار شد

هر چی میگه گوش کنید

معادلات بده آب و نحوه ی اندازه گیری g رو هم بنویسید

این هم جزء سواله

بالا