ادامه دادن کدام رشته علوم تجربی در دانشگاه؟ (دندان پزشکی، پزشکی یا ...؟؟؟)

Marshall

New Member
لایک ها
970
سلام
خب میدونم در این باره بحث های زیادی شده ولی زیاد جامع و کلی نبودن
پس لطفا بذارید تاپیک باز بمونه

خب ببینید مسلما یکی از معیار های مهم هر فرد در انتخاب رشته دانشگاهیش اینده شغلی هست.
که بحث مهمی هم هست و نمیشه به راحتی ازش گذشت...

خب اول با دندان پزشکی (عمومی)شروع میکنم :

خب این رشته از هر نظر عالیه هم پرستیژ بالایی داره هم بازار کار و به طبع ان اینده شغلی خوب

ولی بر خلاف اکثر دوستان که میگن در امدش خیلی بالاست به نظر من درست نیست

من خودم تا حالا چندین بار به مطب دندان پزشکان عمومی رفتم و سرشون خلوت بوده

و بیشتر بیماران پیش متخصص ها میرند.

پزشکی :
این رشته هم تا حدودی از همه نظر عالیه
ولی خب یه سری مشکلاتم داره :
اولین مشکلش که شاید خیلی هارو عذاب بده دوره تحصیل زیادو حجم فوق العاده زیاد دروس و کتب هاست .

و زمانی که هم تونستی مدرک عمومی رو بگیری تا اونجایی که من اطلاع دارم باید یه منطقه محروم بری (البته اگه بخوای مطب شخصی نزنی) و اگرم بخوای تو همون شهر خودت بمونی حقوق ماهیانش خیلی خیلی کمتر میشه.

داروسازی :
خب این رشته نمیشه کامل گفت که از همه نظر عالیه

اولین نکتش پرستیژش هست، که واقعا هنوز در جامعه ما جا نیفتاده که دارو فروش ، یک دکتر هم هست
و در اخر هم باید یه مغازه بزنه و دارو بفروشه ...
که البته بحث کسایی که در کارخانه ها کار میکنن جداست...

خب من در مورد این سه رشته یکم توضیح دادم که خودم تا حدودی باورشون دارم

حالا لطفا اگه کسی در هر رشته دانشگاهی از علوم تجربی که هست لطفا بیاد و در مورد رشتش و بازار کار و پرستیژش یه سری توضیحات بده ...

خب من اول خودم شروع میکنم

برای اینکه در کارخانه های داروسازی مشغول به کار بشی باید مدرکت در چه حدی باشه ؟؟
و بعد نحوه پذیرش چطوری هست؟

و اگرم در مورد رشته هایی چون شیمی ( به غیر از معلمی شیمی،مثلا نحوه پذرش در کارخانه های شیمی) و فیزیوتراپی و رادیو لوژی و...

و اینکه لطفا یه سری توضیحات هم در مورد مقدار حقوق هر رشته بگید ...

ببخشید مطالب زیاد بود...

ممنون
زندگیتان سپید !!!

آخرین ویرایش توسط مدیر

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152
پاسخ : سوال ذهن خیلیا"ادامه دادن کدام شرتبه علوم تجربی در دانشگاه؟؟"(دندان پزشکی،پزشکی یا

درمورد دندان پزشکی که اشتباه گفتید چون مردم پیش متخصص نمیرن!!!

برا کار تو کارخونه داروسازی باید داروساز عمومی باشید.
حقوق هم به خیلی چیزها بستگی داره. حتی دو تا متخصص تو یک رشته حقوقشون خیلییی فرق داره!

Peyman-M

New Member
لایک ها
107
پاسخ : سوال ذهن خیلیا"ادامه دادن کدام شرتبه علوم تجربی در دانشگاه؟؟"(دندان پزشکی،پزشکی یا

البته داروسازی رشته جذابیه.چون به نظرم کار پزشکی و دندانپزشکی هر چه قدر هم با کلاس و پر درامد باشن یه کار خدماتین و خلاقیت و نوآوری توشون کمه.اما دارو تلفیقی از بیوشیمی +شیمی و درک مولکولی و نانوییه و خب جای پژوهش و مطالعه زیاد داره.اما خب تو ایران همون دو رشته پردرامد آینده بهتری دارن!

Alice

New Member
لایک ها
189
پاسخ : ادامه دادن کدام رشته علوم تجربی در دانشگاه؟ (دندان پزشکی، پزشکی یا ...؟؟؟)

منم با اجازه یه سوال بپرسم:
بازار کاری پزشکی در چه حد تضمین شدست با توجه به اینکه همه ساله عده ی زیادی وارد میشن؟

Mohadeseh:)

New Member
لایک ها
168
پاسخ : ادامه دادن کدام رشته علوم تجربی در دانشگاه؟ (دندان پزشکی، پزشکی یا ...؟؟؟)

من میخواهم بروم رشته ی علوم تجربی ونمیدانم دردانشگاه چه رشته ای را انتخاب کنم.امروزچیزی راشنیدم که فوق العاده متاسف شدم وآن این بود که یک کسی فوق لیسانس معماری است وکارش گدایی است.دروغ نیست چون ازنزدیک دیده است ولی خوب شک هایی هم درآن هست. ( من ازاین میترسم که کلی زحمت بکشم حتی تاتخصصی وپروفسوری بخونم آخرش گدا بشم .شوخی کردم)ولی ازکسانی که دررشته های پزشکی درس میخوانندخواهشمندم توضیحاتی درپیرامون رشته هایشان ومشکلات آن ها را دراختیار ما پزشکان آینده قراردهند.
پیشاپیش ازلطفتون ممنونم.

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

منم با اجازه یه سوال بپرسم:
بازار کاری پزشکی در چه حد تضمین شدست با توجه به اینکه همه ساله عده ی زیادی وارد میشن؟
لااقل تعداد کمتری نسبت به رشته های دیگه وارد میشن چون پزشکی و دندون و دارو و دامپزشکی رشته هایی هستن که فقط دانشگاه های سراسری اونهارو دارن + بعضی از ازاد ها!مثلا سراسری ساری دندان پزشکی رو تازه امسال اورد!! یا بابل هنوز داروسازی نداره! یا امل که کلا دانشگاه سراسری نداره پس این رشته ها رو هم نداره! نسبت به مهندسی ها که حتی دانشگاه های غیرانتفاعی هم دارن کمتره (البته میدونم هر مهندسی مهندس نیس)
اگر تخصص داشته باشید حتما شغل و کار هست ولی عمومی ها یکم براشون سخته (البته طرح پزشک خانواده یکم وضعشونو بهتر کرده)

Marshall

New Member
لایک ها
970

درمورد دندان پزشکی که اشتباه گفتید چون مردم پیش متخصص نمیرن!!!

برا کار تو کارخونه داروسازی باید داروساز عمومی باشید.
حقوق هم به خیلی چیزها بستگی داره. حتی دو تا متخصص تو یک رشته حقوقشون خیلییی فرق داره!
سلام
بله میدونم ولی من چندین مطب دندان پزشکی تو شهر کرمان رفتم و واقعا خلوت بودن ...
و بعد از اون هم یه سر به تخصص ارتودنسی زدم که ماشالله روزانه بالای 20 بیمار داره...

خب شما میتونید یه میانگینی از حقوقشون بگید؟
من شنیدم داروسازی زیاد کار تحقیقاتی داره
میشه چندتا از تحقیقاشو بگید که مثلا در مورد چی هستن؟

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

سلام
بله میدونم ولی من چندین مطب دندان پزشکی تو شهر کرمان رفتم و واقعا خلوت بودن ...
و بعد از اون هم یه سر به تخصص ارتودنسی زدم که ماشالله روزانه بالای 20 بیمار داره...

خب شما میتونید یه میانگینی از حقوقشون بگید؟
من شنیدم داروسازی زیاد کار تحقیقاتی داره
میشه چندتا از تحقیقاشو بگید که مثلا در مورد چی هستن؟
ارتودنسی کلا فرق داره چون هیچ دندانپزشک عمومی ای نیست که بتونه ارتو کار کنه!!! اما بقیه ی کارها رو بقیه میکنن! حتی بهتر!
کار تحقیقاتی داروسازی یعنی اینکه مثل پزشک ها نیستن ک همش باید جراحی و مطب و کار روی روالشون باشه. میتونن کار پژوهشی و ... هم داشته باشن! ولی برا پزشکا و دندانپزشکا محدوده!

Nima138

Well-Known Member
لایک ها
527

سلام.من دانشجوی ترم 1 دندان پزشکی هستم.
خیلی از مطالبی که نوشتید توی اول تاپیک ناقصن.برای مثال نوشتید بعد از گرفتن مدرک پزشکی عمومی باید برید طرح.خوب این نکته رو باید بدونید که دندان پزشکی ، پزشکی و مامایی(تا اونجایی که من اطلاع دارم) همه طرح دارن.نه فقط پزشکی و هم چنین بعد از گذروندن دوره های تخصص پزشکی و دندان پزشکی هم دوباره باید طرح گذروند.مطلب بعدی که نوشتید درآمد دندان پزشکا پایینه درست نیست.این که نوشتید بیشتر بیمارای دندان پیش متخصصا میرن هم باهاش مخالفم.این رو هم باید توجه داشته باشید که درس رشته های دندان پزشکی و داروسازی کم نیست.این طور نیست که رشته پزشکی فقط درس زیادی داره.پزشکی مطالبش خیلی زیاده ،ولی دندان و داروهم درساشون زیاده.هر سه تا سختن.پزشکی کشیک شب داره و سختی های خودش.اما دندان کشیک نداره،مدت زمان تحصیل کم تره و دندان پزشک عمومی درآمد خیلی بیشتری از پزشک عمومی داره و هم چنین پزشک متخصص از دندان پزشک متخصص درآمدش لزوما بیشتر نیست.یعنی این که خیلی ها میگن پزشک متخصص یه ساله میاد اندازه همه ی سال هایی که دندان پزشک عمومی کار کرده،کار می کنه رو باهاش مخالفم.

علی ...

New Member
لایک ها
5

به نظر منی که دانشجوی پزشکی ام دندون خیلی بهتر و راحت تره، پزشکی فقط به درد کسی میخوره که عاشق خون و دل و روده و ... هس:220::220:

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

بله!
اصلا یه جمله ای هست که میگه: درس رو داروساز میخونه کار رو پزشک میکنه پول رو دندونپزشک در میاره :4:
تا حد زیادی هم درسته!
درس دارو از همشون سخت تره. کار پزشکی هم از همشون سنگین تره. اما خب دندونپزشک هم درامدش نسبتا بهتره.
بازم دنبال استعدادتون باشید. نه علاقه!
اگر از خون میترسید فکر نکنید نمیتونید پزشک خوبی بشید. (نمونه ی بارزش مامان من که خون میدید غش میکرد اما تا دانشجو شد دید چقدرم براش جالبه حتی!!)

من خودم فعلا خیلی گیجم. از بچگی عاشق دل و روده و عمل بودم و فکر میکردم پزشکی میخونم اما بعد المپیادی شدنم دیدم اصلا شیمی محض میخوام یا شاید داروسازی!
فعلا ببینیم کنکور چی میشه!

Archaeopteryx

New Member
لایک ها
2,256

دوستان بیوتک بخونید جای این رشته ها!:):):):):):)
از من به شما نصیحت:):):):):):)

Majid_GC

New Member
لایک ها
113

البته اگر تا اتمام تحصیل تون ازدواج کنید یا همیشه شاگرد اول دانشگاه تون باشید می تونید قبل از گذراندن طرح یکبار شانس خودتون رو در آزمون تخصصی امتحان کنید ...

لایک ها
8

البته اگر تا اتمام تحصیل تون ازدواج کنید یا همیشه شاگرد اول دانشگاه تون باشید می تونید قبل از گذراندن طرح یکبار شانس خودتون رو در آزمون تخصصی امتحان کنید ...
فقط این نیست. اگه استعداد درخشان باشی (یعنی مدال المپیاد یا رتبه زیر 500 کشوری) و در طول دوران تحصیل هم معدلت بالای 16 باشه ، بدون طرح میتونی آزمون تخصص بدی.
پ.ن:شرط معدلش رو شاید اشتباه نوشته باشم.

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

فقط این نیست. اگه استعداد درخشان باشی (یعنی مدال المپیاد یا رتبه زیر 500 کشوری) و در طول دوران تحصیل هم معدلت بالای 16 باشه ، بدون طرح میتونی آزمون تخصص بدی.
پ.ن:شرط معدلش رو شاید اشتباه نوشته باشم.
استعداد درخشان رتبه زير 500 ِ ؟؟
من شنيده بودم زيرِ 100 :39:
[MENTION=10189]AnuBiS[/MENTION]

AnuBiS

Well-Known Member
لایک ها
459

برای استعداد های درخشان باید رتبه زیر 500 کشوری داشته باشید. توی دانشگاه هم باید معدل کلتون بالاتر از 16 بشه و زیر 15 فقط دوبار می تونید بیاید. اون نخبگان که باید زیر 100 کشوری باشن

بالا