استفاده از نانوالیاف به عنوان بانداژ

ارسال ها
690
لایک ها
2,054
امتیاز
0
#1
اگرچه بانداژهای مایع که با خشک شدن قادر به بستن زخم‌های کوچک و نه چندان جدی هستند مزایای زیادی بر روش قدیمی بخیه زدن دارند ولی برای زخم‌های عمیق و زخم‌های ناشی از جراحی همچنان بخیه زدن از بهترین روش‌ها به شمار می‌رود. گروهی از دانشمندان دانشگاه Maryland تصمیم گرفته‌اند تا از روشی متفاوت برای جایگزینی بخیه بهره ببرند. آنها مجموعه‌ای از الیاف را به وسیله‌ی یک رنگ‌پاش بر روی یک زخم اسپری کردند تا لایه‌ای 370 نانومتری و البته وسیع از الیاف زیست‌سازگار بر روی آن شکل بگیرد.

این بانداژ که از الیافی در مقیاس نانو تشکیل شده بود پیش از این نیز ذهن محققان را بسیار به خود مشغول کرده بود اما روش معمولی که برای ساخت این الیاف وجود داشت استفاده از برق‌ریسی بود که به دلیل مشکلاتی که برای سلول‌های زنده پوست ایجاد می‌کرد چندان مطلوب نبود.

در روش جدید که از استون به عنوان حلال استفاده می‌شود، حلال به سادگی و بسیار سریع تبخیر می‌شود و سطحی کاملا تمیز را از خود بر جای می‌گذارد.
آزمایش‌هایی که بر روی ریه و کبد و زخم‌های ناشی از جراحی خوک‌ها صورت گرفت تاکنون از موفقیت این روش خبر می‌دهند، به طوری که در طی 42 روز این الیاف به طور کامل با جذب شدن به بدن از بین می‌روند و چیزی از خود باقی نمی‌گذارند.

با استفاده از این روش می‌توان امیدوار بود که روش‌های بخیه زنی معمولی جای خود را به این روش جدید اما ساده بدهند که تنها با استفاده از یک رنگ پاش معمولی بدون نیاز به هیچ مهارت خاصی قادر به بستن زخم‌ها بدون نیاز به کشیدن بخیه هستند.هم اکنون دانشمندان در دانشگاه Maryland در حال کار بر روی نمونه‌های اولیه این روش بانداژ کردن برای بررسی‌های بیشتر ایمنی و سلامت آن و امکان استفاده از آن بر روی انسان هستند.

http://www.theverge.com

 

love star

Moderator
ارسال ها
556
لایک ها
942
امتیاز
93
#2
پاسخ : استفاده از نانوالیاف به عنوان بانداژ

تو جشنواره پارك علم و فناوري كه بودم يه آقاييي يه چيزي درست كرده بود كه توش از خاك رس استفاده شده بود واسه زخم...
كارش اين بود كه اگه دست ميسوخت يا حالا هرجاي ديگه ميسوختو آسيب مي ديد اون وسيله رو ميذاشتي تو آب تا باز شه...بعد كه باز ميشد ميذاشتيم رو دست...بعد يك هفته كاملا خوب ميشد...
عكس دست يه بچه رو گذاشته بود...
دستش به طرز وحشتناكي سوخته بود!ولي بعد اينو گذاشتن روش بعد دو هفته كاملا خوب شد!
 
بالا