افکار مزاحم در مورد کنکور و درس خواندن

Majid_GC

New Member
لایک ها
113
این تاپیک رو بیشتر برای دوستانی گذاشتم که پشت کنکوری هستند و یا می شوند چون بیشتر از حال و هوای مدرسه فاصله گرفته میشه افکار خیلی زیادی پدیدار می شوند

در علم روانشناسی از فکر مزاحم به عنوان امری غیر ارادی یاد می شود اما مقابله با فکر کاملا ارادی و قابل کنترل هست

افکار مزاحم افکاری هستند که به خطا های فکری هم یاد می شوند به دلیل استرس و اضطراب و حادثه و اتفاقی و گاهی به علت برخی بیماری ها که شالوده ی آن ها هم استرس هست در ذهن پدید می آیند وفرصت بروز کردن را پیدا کنند و باعث می شوند که احساس رنجش تولید کنند و موجب بی انگیزگی شوند

مثال مناسب ش تو زندگی عادی افرادی که با هر بار زنگ خوردن تلفن به خود می گویند که حتما اتفاقی افتاده است ، با دیر کردن کسی فکر میکند که تصادف کرده است و و و

باید چه کار کرد ؟ مهم ترین و اصلی ترین کار این است که با این افکار مقابله شود ، چه از طریق استدلال ، توضیح و تشریح کردن افکار ، نوشتن شون ، و ...

چون در این موارد کسی که خارج از این ورطه هست بهتر می اندیشد و فکر میکند جواب و استدلال بهتری می تواند ارائه کند ، با این هدف هرکسی از دوستان افکار مزاحمی داشت می تواند در انی تاپیک به اشتراک بگذار و من و بقیه علاقه مندان پاسخ های در خور افکار ارائه می دهیم تا اینکه از فکر های مقطعی رها شوید .

1. الان که پشت کنکوری هستم از بقیه دوستانم عقب می افتم

هیچ عقب افتادنی در کار نیست ، دوران تحصیل فقط شامل کنکور نبوده و نیست ، پس تاخیر در ورود به دانشگاه هم هیچ لطمه و آسیب ی به زندگی و موفقیت های آینده شما نخواهد زد !

بسیار افراد هستند که خیلی سریع تر به دانشگاه ورود پیدا می کنند اما پس از اخذ همه ی مدارک آخر بیکار و فاقد نقش در جامعه علمی هستند ، مهم این است که بدانیم در هر دوره ی تحصیلی باید بهترین ها را با توجه به استعداد خود رقم بزنیم و این لازمه ی موفقیت بیشتر ماست

شاید اگر این سخن را از فردی سی و چند ساله بپرسیم شواهد بیشتری به ما بدهد که چنان سال هایی بیایند و بروند که شما هیچ کار مثبتی نکرده باشید و هیچ پیشرفتی هم نداشته باشید پس عجله بی معناست

اما همه ی این ها به شرطی درست است که انتخابی آگاهانه و با تدبیر گرفته باشیم نه فقط از روی هیجان های رقابتی و خانوادگی

2. الان که پشت کنکوری هستم نکنه امسال هم کنکور رو خراب کنم

لازمه ی زندگی این هست که با واقعیات زندگی کرد نه تخیلات و تصورات خود و دیگران ! آنچه بدیهی است این است که من با همه ی مشکلات تمام تلاش م رو بکنم تا بهترین تقدیر در آینده برای م با توجه به استعداد هایم رقم بخورد

اینکه با همه تلاش و آمادگی شما برای کنکور اتفاقی غیر منتظره موجب ناکامی شما در کنکور شود احتمال ش برابر است با اینکه مثلا وقتی هوا بارانی رعد و برق دقیقا شما را مورد اصابت قرار دهد

ما با واقعیات زندگی می کنیم پس تلاش مان را می کنیم و نتیجه ش را می سپاریم به خدا ، و مهم و ارزشمند این است که من در راستای دستیابی به اهداف م تلاش خود را کرده ام

.
.
.

توجه شود اصلا قصد نیست که کسی ترغیب بشه به خدای نکرده پشت کنکور ماندن بلکه هدف مقابله با افکار است که اینجا یک فردی در نظر گرفته شده خودش از قبل تصمیم گرفته و در زمینه ی پشت کنکور ماندن آماده شده است

:53:

shabnam 3

New Member
لایک ها
710
پاسخ : افکار مزاحم در مورد کنکور و درس خواندن

منم که خودم خودمو پشت کنکوری کردم رفتم.تا یک هفته پیش از این افکار مزاحم زیاد داشتم.ولی الان خیلی خوبم و میخوام کم کم با انرژی بیشتر شروع کنم چ
میدونم که اگر بخوام میتونم از پسش بربیام
پس به خاطر مامانم و بهترین دوستم که عاشقشم میخونم و آیندمو تغییر میدم:115:
باید بتونم.برام دعا کنید
ممنون

بالا