amir74

New Member
لایک ها
21
ديدم بخش معرفي كتاب فيزيك خيلي كم داره ديگه اين تاپيكارو زدم.بچه ها هم سعي كنن نظر بدن تا بقيه استفاده ببرن.
گريفيث از جمله كتاباي الكترو هست و در دوره هم تدريس ميشه مطالبش هم در حد دوره هست(تا مرحله دو هاليدي كافي هستش)معمولا سه يا چهار فصل اول رو ميخونن حرف ديگه اي نيست.

p-ghajari

Well-Known Member
لایک ها
311
پاسخ : الكتروديناميك گريفيث

1 توصیه..

گریف رو با دقت بخونید.. خط به خطش نکته ی جالب و قشنگ داره..

حتی اگه تو دوره قبول شدید 1 دور دوباره خوندنش خالی از لطف نیست..

Pouya_p

New Member
لایک ها
55

آخه خيلي خودشو بيچونده به قول معلممون دري وري زياد ميگه ولي سوالاش خوبه قشنگه

p-ghajari

Well-Known Member
لایک ها
311

آخه خيلي خودشو بيچونده به قول معلممون دري وري زياد ميگه ولي سوالاش خوبه قشنگه
واقعا متاسفم برا کسی که بگه گریف دری وری میگه...

گریف و ریتس و نایفه از کامل ترین و بهترین کتابای الکترودینامیکن.. مخصوصا ریتس که به نکته های خیلی ضریفی (نمی دونم املاش درسته) که خیلی بهش توجه نمی کنن و خیلی مهمه اشاره کرده.. مثلا درست ترین تعریف میدان تو ریتسه..

معمولا بعضی از معلما چون گریفیس رو نمی فهمن و درک نمی کنن... برا اینکه جلو دانش آموز ضایع نشن این حرف ها رو می زنن...

Pouya_p

New Member
لایک ها
55

واقعا متاسفم برا کسی که بگه گریف دری وری میگه...

گریف و ریتس و نایفه از کامل ترین و بهترین کتابای الکترودینامیکن.. مخصوصا ریتس که به نکته های خیلی ضریفی (نمی دونم املاش درسته) که خیلی بهش توجه نمی کنن و خیلی مهمه اشاره کرده.. مثلا درست ترین تعریف میدان تو ریتسه..

معمولا بعضی از معلما چون گریفیس رو نمی فهمن و درک نمی کنن... برا اینکه جلو دانش آموز ضایع نشن این حرف ها رو می زنن...
ظريف نه ضريف تو هم املات مثل من ضعيفه ها ببين من قبول دارم سبك درس دادن گريفيتث كاملا درست و زيبا علميه اما آدم برا چند وقت اول اذيت ميشه چون سبكش با بقيه كتابايي كه آدم قبلش خونده خيلي فرق ميكنه اما كلبنر نه روونه

آخرین ویرایش توسط مدیر

galaxygirl

New Member
لایک ها
17

یک سوال داشتم.
کسی که هالیدی الکتریسیته رو کامل خونده باشه و تمرین هاشم تا حدودی حل کرده باشه ، برای خوندن کتاب الکترودینامیک گریف و تمریناش حدودی باید چقدر وقت بذاره؟ یه تخمین زمان میخوام ...مثلا 1-2 ماه یا بیشتر؟ بعدم این کتاب بعد از مرحله 1 شروع به خوندن بشه بهتره یا قبلش؟؟ بعدم برای مرحله ی 2 الکتریسیته و مغناطیس در حد همین الکترودینامیک گریف و هالیدی کافیه؟
مرسی

آخرین ویرایش توسط مدیر

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

شاید. ولی سر فصل های هالیدی رو اگه بخوای همشو از رو گریفیث بخونی 3 یا 4 برابر زمان میبره (تازه اگه وقت بزاری)

Pouya_p

New Member
لایک ها
55

نثر گيريفيتس خيلي سنگينه اولش اذيتت ميكنه

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

کتابای دیگه رو ببینی چی میگی ؟
به نظرم اگه کسی میخواد هالیدی 3 نخونه و کتاب سطح بالاتر بخونه میتونه کتاب پورسل رو بخونه. کتاب خوبیه. ولی زیاد درگیر کتاب های مختلف نشید. یه کتاب رو درست و حسابی بخونید.

p-ghajari

Well-Known Member
لایک ها
311

نثر گيريفيتس خيلي سنگينه اولش اذيتت ميكنه
نثر گریفیث خیلی خیلی نثر روون و دوستانه و دوست داشتنی و غیر خسته کننده است.. ریاضیاتش سنگینه شاید.. اونم برا اینه که اول که فیزیک شروع کردی ریاضی رو جدی نگرفتی که خیلی قویش کنی و فصل 1 رو با سهل انگاری خوندی..

Pouya_p

New Member
لایک ها
55

درسته كاملا من مشكلم تو رياضيات يكم اما سوالاش اذيتم نميكنه بيشتر نثرش اذيتم ميكنه سوالاشو دوست دارم حس گندگي به آدم ميده :205:

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

نثرش خیلی روون نیست. ولی از کتابای دیگه بهتره.
مثلا" توی توضیح تناقضی که توی محاسبه ی انرژی پیش میاد و یا خواص رسانا ها یه مقدار ضعیف کار کرده به نظر من.

p-ghajari

Well-Known Member
لایک ها
311

نثرش خیلی روون نیست. ولی از کتابای دیگه بهتره.
مثلا" توی توضیح تناقضی که توی محاسبه ی انرژی پیش میاد و یا خواص رسانا ها یه مقدار ضعیف کار کرده به نظر من.
نمی دونم..ولی من به شخصه متنش رو خیلی دوست دارم...خیلی دوستانه و روونه.. من هر وقت می خونم حس می کنم گریفیث اومده کنارم داره بهم توضیح میده... اصلا حس کتاب بهم دست نمی ده..

negar-ph

New Member
لایک ها
12

به نظرم نایفه از گریفیث بهتره.چون بیشتر مطالب رو با ریاضی گفته.بعضی قسمتاشم مثل معادله لاپلاس و اثبات پتانسیل رو بهتر از گریفیث توضیح داده.
نمیدونم مشکل چیه اما من از فصل اول ریتس به جز گرادیان و بردارا هیچی نفهمیدم.مخصوصا دیورژانس و کرل.به نظرم این دو تا رو توماس خیلی بهتر نوشته.

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

به نظرم نایفه از گریفیث بهتره.چون بیشتر مطالب رو با ریاضی گفته.بعضی قسمتاشم مثل معادله لاپلاس و اثبات پتانسیل رو بهتر از گریفیث توضیح داده.
نمیدونم مشکل چیه اما من از فصل اول ریتس به جز گرادیان و بردارا هیچی نفهمیدم.مخصوصا دیورژانس و کرل.به نظرم این دو تا رو توماس خیلی بهتر نوشته.

به نظر من این دیگه از اون حرفا بود!
نایفه که خیلی مطالبو بد گفته. من فقط مثالاشو خوندم.

negar-ph

New Member
لایک ها
12

بهتر از این چطوری میتونست توضیح بده ؟؟؟؟؟؟ هر جمله ای که نوشته نشون داده که از چه فرمولی بدست اومده و از کجا این حرفو میگه.نه این که مثل بعضی کتابا با فرض و استدلال همینجوری وداستان گفتن سر و ته مطلبو هم بیاره.
انگاری لازمه بری دوباره نایفه رو ورق بزنی

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

خب برای این که شما روشن بشی خوبه که بگم من اول نایفه خوندم بعد گریفیث.
فصل 1 و 2 نایفه رو تابستون پارسال به سختی خوندم (آخرای فصل 2 ریاضیات قوی میخواد). فصل 3 رو هم هر جی خوندم نفهمیدم. برای همین گذاشتمش کنار. رفتم سراغ گریفیث. گریفیث رو خوندم و بعدش فهمیدم نایفه مفاهیم رو چقدر بد میرسونه. ولی مثالاش خیلی خوبه همونطور که گفتم. ولی تمریناش زیاد جالب نیست. هر چی مسئله خوب هست رو خودش حل کرده.

negar-ph

New Member
لایک ها
12

روشن که شدم...:d
برای این که شما هم روشن بشی بگم منم اول گریفیث رو خوندم ولی حالا هر دوتاشونو باهم میخونم.اگه بتونی نایفه رو بفهمی کلا تو الکترو رو فهمیدی.این که نظر منه.

p-ghajari

Well-Known Member
لایک ها
311

1- دعوا نکنید بچه ها... بابا اصلا نمیشه گفت چی از چی بهتره...

2- نثر گریفیث بهتره..( دقت کنید می گم نثر)

3- نایفه از گریفیث کامل تره و 1 کم بهتر، ولی بعضی جاها رو بد گفته.. ولی این دو کتاب مکمل هم دیگه اند..

4- ریتس کتابیه که خیلی خیلی خیلی دقیقه و کوچک ترین فرو گذاری از هیچی نکرده...

مثلا تو همه کتابا میدان الکتریکی رو تعربف کرده: نیروی وارد بر بار آزمون تقسیم بر بار آزمون.. ولی تو ریتس دقیق نوشته : حد ِ نیر نیروی وارد بر بار آزمون تقسیم بر بار آزمون هنگامی که بار آزمون به صفر میل می کند.

این نکته ی خیلی خیلی مهم و ظریفیه که هیچکس بهش اشاره نکرده...

بالا