M.Banparvar

Well-Known Member
لایک ها
495
سلام دوستان
به ذهنم رسید یه تاپیک بزنم که توش کسانیکه ایده های علمی ای دارن و دوست دارن عملیش کنن رو مطرح کنن تا هم روشون بحث بشه هم تکمیل و هم اینکه جرقه ای تو ذهن سایرین باشه شاید روزی یکی از همین دوستای خودمون تونست عملیش کنه
خودم شروع میکنم یکی از ایده هامو میگم:ممکنه بشه با بدست آوردن ژنوم ناحیه افراد ایران جایگاه ژن هارو شناسایی کنیم(که مقدار زیادیش انجام شده)و باتوجه به اون یک الگوی سالم داشته باشیم و باتوجه به دلخواه افراد سلول زیگوت رو بصورت آزمایشگاهی بدست بیاریم قبل از رسیدن به مرحله هشت سلولی یکی از سلول هارو بداریم و کاریوتیپشو بدست بیاریم و بتونیم ژنهای معیوب رو تشخیص بدیم و درمراحل بعد(که اجازه ندارم عنوان کنم بعلت اشتراکی بودنش)ایراد هارو برطرف کنیم و جایگزینش کنیم

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014
پاسخ : ایده های پزشکی!

سلام دوستان
به ذهنم رسید یه تاپیک بزنم که توش کسانیکه ایده های علمی ای دارن و دوست دارن عملیش کنن رو مطرح کنن تا هم روشون بحث بشه هم تکمیل و هم اینکه جرقه ای تو ذهن سایرین باشه شاید روزی یکی از همین دوستای خودمون تونست عملیش کنه
خودم شروع میکنم یکی از ایده هامو میگم:ممکنه بشه با بدست آوردن ژنوم ناحیه افراد ایران جایگاه ژن هارو شناسایی کنیم(که مقدار زیادیش انجام شده)و باتوجه به اون یک الگوی سالم داشته باشیم و باتوجه به دلخواه افراد سلول زیگوت رو بصورت آزمایشگاهی بدست بیاریم قبل از رسیدن به مرحله هشت سلولی یکی از سلول هارو بداریم و کاریوتیپشو بدست بیاریم و بتونیم ژنهای معیوب رو تشخیص بدیم و درمراحل بعد(که اجازه ندارم عنوان کنم بعلت اشتراکی بودنش)ایراد هارو برطرف کنیم و جایگزینش کنیم
تاپيك جالبي هست
اما مثلا من سه تا ايده توپ دارم ، براش هم دارم يه مقاله درست مي كنم + تحقيق
گفتنش به ضرره منه كه ! پس فردا يكي ديگه بياد ايده مو بگيره به نام خودشىيه مقاله بده بيرون ؟؟ :|

M.Banparvar

Well-Known Member
لایک ها
495

تاپيك جالبي هست
اما مثلا من سه تا ايده توپ دارم ، براش هم دارم يه مقاله درست مي كنم + تحقيق
گفتنش به ضرره منه كه ! پس فردا يكي ديگه بياد ايده مو بگيره به نام خودشىيه مقاله بده بيرون ؟؟ :|
یعنی کار اشتباهییه:180:خب دوستان اینکارو نکنین دیگه!اصلا هرکی میاد اینجا باید سه تا ضامن بده بعد بیاد تو!خب یعنی ایده امو بردارم؟!:148::180:

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

یعنی کار اشتباهییه:180:خب دوستان اینکارو نکنین دیگه!اصلا هرکی میاد اینجا باید سه تا ضامن بده بعد بیاد تو!خب یعنی ایده امو بردارم؟!:148::180:
البته ايده شمارو خيلي ها قبلا "عملي" كردن !!
طرف مياد رنگ پوست و چشم بچشو هم انتخاب مي كنه، نواقص كه بماند !

M.Banparvar

Well-Known Member
لایک ها
495

البته ايده شمارو خيلي ها قبلا "عملي" كردن !!
طرف مياد رنگ پوست و چشم بچشو هم انتخاب مي كنه، نواقص كه بماند !
این راکه خود همی دانم حضرت استاد!!!همشو که نگفتم تا اینجاش واسه دست گرمی بود ولی نشنیدم تو ایران اینکار انجام شده باشه!!تازه این مال سه چهارسال پیشه!:180:

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

این راکه خود همی دانم حضرت استاد!!!همشو که نگفتم تا اینجاش واسه دست گرمی بود ولی نشنیدم تو ایران اینکار انجام شده باشه!!تازه این مال سه چهارسال پیشه!:180:

تو ايران راجع به رنگ چشم و پوست و اينا فك نكنم
اما جديدنا توجه شون به علم ژنوميكس جلب شده !

M.Banparvar

Well-Known Member
لایک ها
495

تو ايران راجع به رنگ چشم و پوست و اينا فك نكنم
اما جديدنا توجه شون به علم ژنوميكس جلب شده !
توجه ما مهمه نه اونا!!!: 4:!تاپیک رو ادامه بدیم یا ببندیم؟

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

توجه ما مهمه نه اونا!!!: 4:!تاپیک رو ادامه بدیم یا ببندیم؟
ايجاد كننده تاپيك شماييد، تصميم با شماست

+ اما براي ادامه ي تاپيك :

از اين ويژگي مهم خون كه در سرعت هاي كم مايع غير نيوتني و در سرعت هاي بالا مايع نيوتني ميشه چه استفاده هايي ميشه در پزشكي كرد ؟

حالا ايده زني رو شروع كنيد :))) 

Parvane*

New Member
لایک ها
14

سلام دوستان
همه اینا در حد تئوری راست و ریسته ولی وقتی کار به عمل میرسه هیچ کدوم جواب نمیده!!!:180:

taha

Well-Known Member
لایک ها
1,160

از اين ويژگي مهم خون كه در سرعت هاي كم مايع غير نيوتني و در سرعت هاي بالا مايع نيوتني ميشه چه استفاده هايي ميشه در پزشكي كرد ؟

فکر میکنم اگه موقعی که بیمار دچار عارضه های قلبی شده،ازش رگ بگیریم و از یه طرف خون رو یکم خارج کنیم و برای برگشت خون به ادامهی رگ پیوند بزنیم .این مدت که خون بیرون از بدن هست رو اگه بتونیم سرعت حرکت رو زیاد کنیم ،اونوقت خون یکم گرانرویش کاهش پیدا میکنه در نتیجه خطر ایجاد لخته کم میشه تا حدی . ولی خب مشکلی که هست سخت بودنه ایجاد همچین پل ارتباطی بین دو سر رگ هست.بخاطر همین میتونیم این کار رو برای افراد در معرض خطر سکته قبل از خوده سکته انجام بدیم.تقریبا یه قضیه ای مثه دیالیزه فرد هست .

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

دوستان من یه پیشنهاد دارم.ببینید bh2a بنده خدا راست میگه‌.خب عاقلانه نیس پای کاری که داره روش کار میکنه و زحمت میکشه بیاد الان لو بده.اما خب ببینید ،یکی از راه های افزایش خلاقیت پیدا کردنه ایده اس.ایده ای که من بالا دادم در نگاه اول شاید مزخرف به نظر بیاد اما حداقل سودش اینه که منو وادار به چند دقیقه تفکر کرد و همین برای تمرین ذهن و افزایش خلاقیت کمک کننده اس.پس نمیخواد درباره ایده هایی که دارید روشون کار میکنید حرف بزنید.بیایید اینجا تولید ایده راه بندازیم :)

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

@taha

ايده تون براي شروع خوب بود اما اين چه كاريه خب ! اصلا چطوري سرعت خونُ تو رگ زياد كنيم ؟؟
بعد اين باعث پرفشاري نمي شه ؟ بعد به تبع باعث هايپرتروفي نميشه ؟

taha

Well-Known Member
لایک ها
1,160

خب وقتی خون تو یه دستگاه میره میشه سرعتشو بیشتر کرد و با سرعت بیشتری به رگه داخل بدن وارد شه.
من بیشتر منظورم موقع انفارکتوس هست.دیگه اون موقع که اصلا بحثه فشاره خون نیست. هست؟ تازه ما به دستگاه میخواییم بیورن از بدن سرعتو زیاد کنیم . اونم تو یه بازه زمانی کوتاه برای نجات مریض .به مدت طولانی که قرار نیس انجام بشه که شاهد هایپرتروفی باشیم

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

خب وقتی خون تو یه دستگاه میره میشه سرعتشو بیشتر کرد و با سرعت بیشتری به رگه داخل بدن وارد شه.
من بیشتر منظورم موقع انفارکتوس هست.دیگه اون موقع که اصلا بحثه فشاره خون نیست. هست؟ تازه ما به دستگاه میخواییم بیورن از بدن سرعتو زیاد کنیم . اونم تو یه بازه زمانی کوتاه برای نجات مریض .به مدت طولانی که قرار نیس انجام بشه که شاهد هایپرتروفی باشیم
شريان هاي اصلي كرونري روي سطح قلبه و شريان هاي كوچك تر به درون ميوكارد(ماهيچه قلب) نفوذ مي كنه
قطر رگ هم كه خيلي كمه
افزايش سرعت ممكنه حتي باعث پاره شدن رگ ها بشه
بعد اينكه مقاومت رگ هم بايد در نظر گرفت چون شعاع رگ ها خيلي كمه طبق

مقاومت رگ با توان چهار شعاع رگ رابطه عكس داره حالا شعاع كرونر كه خيلي كمه مقاومت خيلي زياده نسبت به رگ هاي ديگه
افزايش سرعت باعث پارگي ش ميشه !
تازه اينكه شعاعش اينقد كمه اصلا نميشه رگ بهش پيوند زد كه :|

البته استدلال و توجيهات منه، ممكنه روش خيلي خوبي هم باشه اما نياز به محاسبات زياديه !

taha

Well-Known Member
لایک ها
1,160

شريان هاي اصلي كرونري روي سطح قلبه و شريان هاي كوچك تر به درون ميوكارد(ماهيچه قلب) نفوذ مي كنه
قطر رگ هم كه خيلي كمه
افزايش سرعت ممكنه حتي باعث پاره شدن رگ ها بشه
بعد اينكه مقاومت رگ هم بايد در نظر گرفت چون شعاع رگ ها خيلي كمه طبق

مقاومت رگ با توان چهار شعاع رگ رابطه عكس داره حالا شعاع كرونر كه خيلي كمه مقاومت خيلي زياده نسبت به رگ هاي ديگه
افزايش سرعت باعث پارگي ش ميشه !
تازه اينكه شعاعش اينقد كمه اصلا نميشه رگ بهش پيوند زد كه :|

البته استدلال و توجيهات منه، ممكنه روش خيلي خوبي هم باشه اما نياز به محاسبات زياديه !
البته من از اول تو ذهنم سیاهرگ ها بود نه خوده قلب چون این خطرناکه.فکر کنم اگه از سیاهرگ های بالاتنه اگه استفاده کنیم بهتر باشه.چون لخته شدن خون تو مغز خیلی خطرناکه.اگه این کار باعث افزایش جریان خون بشه،خطر لخته شدن خون تو مغز رو کم میکنه

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

البته من از اول تو ذهنم سیاهرگ ها بود نه خوده قلب چون این خطرناکه.فکر کنم اگه از سیاهرگ های بالاتنه اگه استفاده کنیم بهتر باشه.چون لخته شدن خون تو مغز خیلی خطرناکه.اگه این کار باعث افزایش جریان خون بشه،خطر لخته شدن خون تو مغز رو کم میکنه
اقا بالاخره چي شد ؟ انفاركتوس قلبي يا سكته مغزي ؟ :)))
بالا تنه و كلا حوالي مغز خيلي خطرناكه اينكار، خيلي !
تازه بارورسپتور هارو درنظر نگرفتي ! اگه فشار بره بالا بارورسپتور ها اكتيو مي شن و پاراسمپاتيك اكتيو ميشه و …
داستان زياد داره ;)

Hossein_BC

Moderator
لایک ها
571

سلام موضوع جالبیه ! من یخورده فک کردم ولی به ایده ی خیلی خاصی نرسیدم
ویسکوزیته در واقع مقاومت در برابر اعمال تنش برشیه و هر چی این مقاومت کم تر باشه سرعت سیال بیشتر میشه پس این دو با هم رابطه ی عکس دارن.البته تنش در خون تابعی از نرخ کرنش عمودی و برشی و فشاره یکی از راه های کاهش ویسکوزیته افزایش دماست هر چی دما بیشتر باشه نیروی جاذبه ی بین مولکولی کم تره میشه و در نتیجه ویسکوزیته کاهش پیدا میکنه پس می تونیم قبل از تزریق خون کمی دمای اونو بالا ببریم تا با کاهش ویسکوزیته سرعت خون بیشتر بشه و با بیشتر شدن سرعت احتمال لخته شدن کاهش پیدا کنه یکی دیگه از روش های کاهش ویسکوزیته کاهش هماتوکریت خونه پس اگه ما کاری کنیم که خون فرد رقیق بشه میتونیم ویسکوزیته رو کاهش بدیم و درنتیجه سرعت خون افزایش پیدا کنه و احتمال لخته شدن کاهش پیدا کنه در این ضمینه میتونیم از دارو هایی مثه آسپرین و وارفارین استفاده کنیم یا هپارین تزریق کنیم مثلا وقتی هماتوکریت خون طبیعی باشه درجه ویسکوزیته 3 هست ولی وقتی 60 یا 70 باشه درجه ویسکوزیته 10 میشه ! و سرعت خون خیلی پایین میاد. گفتم به چیز خیلی خاصی نرسیدم...

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

[MENTION=18472]Hossein_BC[/MENTION]

ايده خوبي بود ممنون :)
فقط افزايش دما محدوديت داره ها! چون انزيم هاي موجود در خون نسبت به دما حساس ند و افزايش دما بيش از حدش باعث غيرفعال شدن يا دناتوره شدن اونا ميشه و كلا فرت ;)

Hossein_BC

Moderator
لایک ها
571

@Hossein_BC

ايده خوبي بود ممنون :)
فقط افزايش دما محدوديت داره ها! چون انزيم هاي موجود در خون نسبت به دما حساس ند و افزايش دما بيش از حدش باعث غيرفعال شدن يا دناتوره شدن اونا ميشه و كلا فرت ;)
تو بالا گفتم که اگه کمی افزایش بدیم !!! نه خیلی !! اصلا اگه زیاد افزایش بدیم علاوه بر غیر فعال شدن آنزیم ها دمای کلی بدن هم افزایش پیدا میکنه !
از فیزیولوژی خون زیاد خوشم نمیاد !:4:

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

تو بالا گفتم که اگه کمی افزایش بدیم !!! نه خیلی !! اصلا اگه زیاد افزایش بدیم علاوه بر غیر فعال شدن آنزیم ها دمای کلی بدن هم افزایش پیدا میکنه !
از فیزیولوژی خون زیاد خوشم نمیاد !:4:
اون وقت تاثير محسوسي رو ويسكوزيته خون نداره

+ چرا ؟ مي خواين علاقه مندتون كنم ؟ :4:

Hossein_BC

Moderator
لایک ها
571

اون وقت تاثير محسوسي رو ويسكوزيته خون نداره

+ چرا ؟ مي خواين علاقه مندتون كنم ؟ :4:
اینجوری هم نیست که اصلا تاثیر نداشته باشه! وقتی خون رو از بانک خون در یافت می کنن اونو تو یه دستگاهی گرم می کنن اینکار علاوه بر اینکه به برگشت خون به دمای عادی کمک میکنه کمی هم ویسکوزیته رو کاهش میده. در بیابان لنگه کفش هم غنیمتی ست !
نه کلا زیاد با این مبحث حال نمی کنم:4:

بالا