Mahsa.Hojabri

New Member
لایک ها
35
---بسم رب الشهدا والصدیقین---
سلام به همه کنکوری های عزیز...
در این مقاله میخوام درمورد درس زمین شناسی صحبت کنم، اینکه این درس رو بخونیم یا نخونیم؟چرا بخونیم؟ چرا نخونیم؟ چجوری بخونیم؟ و ...
همین که کنکوری میشید و وارد سال تحصیلی چهارم دبیرستان میشید، حرف های زیادی از دوستان و اطرافیان میشنوید که "من زمین رو حذف کردم" ، یا اینکه " زمین که مهم نیست بابا، زیست رو دریاب" ...! :22:هرچند این حرفها خیلی باب میل دبیران زمین شناسی نیست(!:220:!) اما لازم هست که واقعا توسط دانش آموزان بررسی بشه.

همونطور که میدونید برای رشته های top تجربی مثل پزشکی و دندان پزشکی رتبه شما در زیرگروه یک اهمیت دارد اما برای رشته ی داروسازی زیر گروه 2 حائز اهمیته. و زیر گروه 2 با اعمال درصد زمین شناسی هست.یعنی اینکه کسی که دوست داره در آینده داروساز بشه یا حتی در رشته های شیمی و زمین شناسی ادامه تحصیل بده ، باید درصد بالایی رو در این درس کسب کنه .

(برای اطلاعات بیشتر در زمینه داشتن ضریب درس زمین شناسی برای همه رشته ها، مراجعه شود به=>دفترچه انتخاب رشته کنکور)

پس نکته ی اول بستگی به علاقه ی شما به رشته ی آینده داره و اینکه دوست دارین کدوم رشته قبول شین.
خب خیلیا هستن براشون فرقی نداره که برن داروسازی یا پزشکی یا دندون پزشکی،بستگی به رتبه کنکور و شهری که دوست دارن درس بخونن داره.حالا تکلیف چیه؟؟
من همیشه به یک جمله معتقدم اونم اینه که احتیاط شرط عقله، اگر کسی میدونه توانایی این رو داره که در کنار بقیه درسا(که مثلا ضریب بالاتری دارند از درس زمین شناسی) میتونه برای خوندن زمین شناسی برنامه ریزی کنه، حتما اینکار رو انجام بده. چون بعدا که تصمیم گرفت کدوم رشته بره چه داروسازی چه غیره، ضرری نکرده هیچ ، سود هم داشته(چون در رتبه ی کلی شما موثر هست). ولی اگر واقعا برای یکی برنامه ریزی برای این درس به معنای کم کاری در دروس دیگه هست، بنظرم اگر زمانی برای این درس نگذارد و به بقیه دروس بپردازد بهتر است.

خب حالا میرسیم به جواب این سوال که چطور درس زمین شناسی را مطالعه کنیم؟
نکته اولی که هست "پیدا کردن نکات مهم هست" . برای کسانی که میخوان یک درصد متعادلی بگیرن و خیلی دقیق این درس رو نخونن، این موضوع خیلی اهمیت داره که بدونن کدوم فصل ها، کدوم قسمت ها برای طراحان کنکور بیشتر اهمیت دارد و اینکه کدوم فصل ها به طور کلی سخت تر هست.
( توجه کنید با توجه به نهایی بودن امتحان درس زمین شناسی در سال سوم دبیرستان، و مجبور بودن دانش آموزان برای یادگیری این درس در کسب نمره بالا در معدل دیپلم ، کلا زمین شناسی سال سوم یادگیری راحت تری نسبت به سال چهارم دارد.)
مثلا فصل رسم نقشه کتاب پیش دانشگاهی جز فصل های مفهومی و مهم هست که برای تشخیص و درک صحیح به زمان و تمرین زیادی احتیاج داره، مسلما کسی که درصد متعادلی از این درس میخواد و نمیخواد زیاد وقت بگذاره برای این درس، این فصل را نادیده میگیرد.
دقت داشته باشین که در این درس نمودار ها ، اشکال و نقشه ها بسیار مهم هستن چه بسا بررسی همین اشکال به تنهایی باعث درست زدن چند تست بشه !!
من درس زمین شناسی رو در کنکور 4 % زدم (یک سوال درست):4: و اون هم دقیقا یکی از شکل های کتاب سال سوم بود.هدف من از مرور زمین شناسی سال سوم صرفا کسب رتبه کل بهتر بود وگرنه به رشته های داروسازی و بقیه رشته هایی که دارای ضریب زمین شناسی بودند علاقه ای نداشتم.

نکته ی خیلی مهم دیگر خلاصه برداری هست. نزدیک به امتحان کنکور، زمان به اندازه کافی برای روخوانی از روی همه ی صفحات کتاب وجود نداره، و این خلاصه هاست که به داد آدم میرسه!! حالا این خلاصه میتونه جدول و نمودار درختی و شاخه دار باشه، میتونه در قالب چند جمله باشه، یا ... پس حتما پیشنهاد میکنم خلاصه نویسی یادتون نره.

برای این درس حتما سوال های سالهای گذشته ی کنکور سراسری و آزاد رو تمرین کنید، چون طراحان کنکور علاقه زیادی به دادن تست های مشابه و تکراری در این درس دارند.

استفاده از کتابهای کمک آموزشی که خلاصه این درس رو دارن هم، خالی از لطف نیست...

سوال میپرسن که: ما میخوایم درصد بالا بزنیم این درس رو، حالا چکارکنیم؟؟
درس زمین شناسی برخلاف ظاهرش که دو تا کتاب کوچک هست، مطالب زیادی داره و قسمت هایی از اون حفظی و قسمت هایی مفهومی هست.کنکور در سالهای اخیر روندی رو به "مفهومی تر شدن" داشته، پس برای افرادی که میخوان این درس رو بالا بزنن، خوندن واو به واو کتاب، شکل ها، ارتباط بین مطالب ، خلاصه برداری و حضور در کلاس های درسی مدرسه و یادداشت صحبت های دبیر رو پیشنهاد میکنم.(البته روش بهتر خوندن هر درس برای افراد مختلف متفاوت هست و نمیشه یک حکم کلی برای همه صادر کرد).

و در آخر اینکه:
*کنکور چه زیبا و چه سخت ، میدان آزمودن اراده هاست...آهنین باد اراده ات*
موفق و پیروز باشید
مهسا هژبری
دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
112
پاسخ : ایرکام/ درس زمین شناسی را مطالعه کنیم یا خیر؟نحوه ی مطالعه این درس؟

مرسی از نکات خوبتون ...مرسی از وقتی که برای بچه ها میذارید هم شما و هم خانم تاج ابادی.
من یک چیز رو نمیفهمم مثلا کنکور 94 سارا همتی زمین 100 زد و فائزه قائم دوست صفر هست و سه کشور شد ...یعنی تاثیر نداره که یه نفر میاد با صفر زمین میشه 3 کشور؟چرا خانم همتی نیامد وقت زمین رو روی درس های دیگه بذاره و بهتر بزنه؟! یا مهسا دولتشاهی 4 کشوری پارسال صفر زده بود.!

amir007

New Member
لایک ها
120

سلام خدمت شما و گروهی مشاوره ای ایرکام.ممنون بابت مطالب ارزنده و خوبتون!

راستش من دو بار متن تون رو خوندم ، ولی ابهاماتی دارم

من فکر دارو نیستم

فکرم به رشته هایی مثه فیزیو و سونو و دندون و این چیزاس (یعنی زیر گروه 1)

و ضریب 0 داره دیگه؟!

خب ، قبلا با سارا همتی مصاحبه کردن گفته بود ، هدفم پزشکیه.

خب ، پس چرا ایشون زمین زدن و اونم 100 درصد؟

یعنی ایا ممکنه در رشته های پزشکی(زیر گروه 1) فائزه قائم دوست رتبه 1 بشه؟

(در عجبم ، با شیمی و زیست امسال که وقت گیر و سخت بودن و شکه شدن داوطلبان از فیزیک ؛ بازم ایشون وقت برای 100 زدن زمین گذاشتن و حتی شیمی رو 100 زدن!واقعا فکرش برام سخته)

ali.a1375

New Member
لایک ها
60

سلام خدمت شما و گروهی مشاوره ای ایرکام.ممنون بابت مطالب ارزنده و خوبتون!

راستش من دو بار متن تون رو خوندم ، ولی ابهاماتی دارم

من فکر دارو نیستم

فکرم به رشته هایی مثه فیزیو و سونو و دندون و این چیزاس (یعنی زیر گروه 1)

و ضریب 0 داره دیگه؟!

خب ، قبلا با سارا همتی مصاحبه کردن گفته بود ، هدفم پزشکیه.

خب ، پس چرا ایشون زمین زدن و اونم 100 درصد؟

یعنی ایا ممکنه در رشته های پزشکی(زیر گروه 1) فائزه قائم دوست رتبه 1 بشه؟

(در عجبم ، با شیمی و زیست امسال که وقت گیر و سخت بودن و شکه شدن داوطلبان از فیزیک ؛ بازم ایشون وقت برای 100 زدن زمین گذاشتن و حتی شیمی رو 100 زدن!واقعا فکرش برام سخته)
با سلام خدمت دوستان
من لازم میدونم چند تا نکته رو این جا اضافه کنم:
اول این که درصد زمین شناسی درسته که توی زیرگروه 1 صفره و تاثیر در رتبه و تراز زیرگروه نداره، ولی زمین شناسی توی رتبه ی کل منطقه و کشوری تاثیر داره و از این نظر معمولا کسایی که رتبه شون بهتره و انتظار رتبه ی زیر صد دارن برای این که رتبه ی کلشون (فارغ از رتبه ی زیرگروه) بهتر بشه و مثلا از دو رقمی به یک رقمی تبدیل بشن زمین رو معمولا درصد بالایی میزنن.
دوم این که توصیه ی خودم اینه که اگه رتبه و ترازتون توی آزمون های آزمایشی خیلی خوبه زمین رو از دست ندین و همون طوری که توضیح داده شده، حداقل محض احتیاط اون رو بخونید و بسته به شرایط سختی و آسونی سوالای کنکور تصمیم بگیرید که اگه بقیه ی درسا رو تا حدود خوبی حل کردین برین سراغ زمین و از این طریق رتبه ی کلتون رو بهتر کنید.
و سوم هم این که اگر هم ترازتون توی آزمون های آزمایشی متوسط یا رو به پایین هست باز بهتره بخش هایی از کتاب زمین که آسون ترن و وقت کم تری می برن و البته تست های بیش تری هم توی کنکور دارن رو انتخاب کرده و بخونید تا درصد زمین شناسیتون صفر نباشه و بقیه ی وقت مربوط به سوالات زمین رو بذارید برا درسای دیگه.
در پناه حق
علی انصاری

ma.gh

New Member
لایک ها
56

سلام من اطلاعاتی درباره داروسازی میخوام هیچکس درست و حسابی بهم نگفته... لطفا بهم درموردش اطلاعات بدید.... اگه میشه... ممنون.

Mahsa.Hojabri

New Member
لایک ها
35

سلام به شما ،همونطور که اقای علی انصاری هم اشاره کردند منم در متن گفتم درس زمین شناسی در رتبه ی کل تاثير دارد، و رتبه ی زیر گروه یک بدون اعمال ضریب این درس هست، فرضا یکی که میخواد دو رقمی یا تک رقمی بشه ، یعنی در دروس دیگه مهارت هاشو کسب کرده تا جایی که میتونسته، پس دو تا راه داره یکی اینکه وقت بذاره برای دروس اختصاصی و کار کردن بیشتر برای این دروس یا راه دیگر اینکه وقت بذاره برای درس زمین شناسی.که انتخاب این موضوع بستگی به علاقه و مهارت خود شخص داره، مسلما کسی که به درس زمین شناسی هیچ علاقه ای نداره، وقتش رو میگذاره برای با مهارت بیشتر شدن در دروس دیگه و بلعکس...

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

سلام من اطلاعاتی درباره داروسازی میخوام هیچکس درست و حسابی بهم نگفته... لطفا بهم درموردش اطلاعات بدید.... اگه میشه... ممنون.
سلام به شما،. در چه موردی اطلاعات میخواهید از داروسازی؟ اخه ببینین سوالتون خیلی کلی هست ، مثلا این اطلاعات میتونه درمورد میزان و رتبه قبولی در این رشته باشه، میتونه درصد زمین شناسی مناسب باشه، میتونه راجب شرایط کاری و درسی در دانشگاه برای این رشته باشه و ...

Alireza M

New Member
لایک ها
13

با سلام و خسته نباشید.خواستم دنبال مطالب قبلی ایرکام می گردم و نتونستم پیدا بکنم.لطفا یک تالار مجزا برای ایرکام تشکیل دهید.

only physics

New Member
لایک ها
2,386

با سلام و خسته نباشید.خواستم دنبال مطالب قبلی ایرکام می گردم و نتونستم پیدا بکنم.لطفا یک تالار مجزا برای ایرکام تشکیل دهید.

سلام و وقت بخیر .

میتونید توی ارسال های اعضای ایرکام ، دنبالش بگردین .

اگه پیدا نکردید تو صفحه ی من بهم بگین تا بهتون لینک بدم .

موفق باشید ان شاء الله .

ma.gh

New Member
لایک ها
56

سلام به شما ،همونطور که اقای علی انصاری هم اشاره کردند منم در متن گفتم درس زمین شناسی در رتبه ی کل تاثير دارد، و رتبه ی زیر گروه یک بدون اعمال ضریب این درس هست، فرضا یکی که میخواد دو رقمی یا تک رقمی بشه ، یعنی در دروس دیگه مهارت هاشو کسب کرده تا جایی که میتونسته، پس دو تا راه داره یکی اینکه وقت بذاره برای دروس اختصاصی و کار کردن بیشتر برای این دروس یا راه دیگر اینکه وقت بذاره برای درس زمین شناسی.که انتخاب این موضوع بستگی به علاقه و مهارت خود شخص داره، مسلما کسی که به درس زمین شناسی هیچ علاقه ای نداره، وقتش رو میگذاره برای با مهارت بیشتر شدن در دروس دیگه و بلعکس...

سلام به شما،. در چه موردی اطلاعات میخواهید از داروسازی؟ اخه ببینین سوالتون خیلی کلی هست ، مثلا این اطلاعات میتونه درمورد میزان و رتبه قبولی در این رشته باشه، میتونه درصد زمین شناسی مناسب باشه، میتونه راجب شرایط کاری و درسی در دانشگاه برای این رشته باشه و ...

ممنونم واقعا ازتون
اینکه برای تهران و بهشی قبول شدن چه رتبه ای لازمه....
بعدش بازار کار و ایناش چطوره؟؟؟ جای کار تحقیقاتی داره؟ یا فقط باید تو داروخانه کار کرد؟ مثلا برای من ک پسرم درامدی و ایناش به حد مناسب برای زندگیم هست؟؟ چقد ظرایط یه پزشک از نظر درامدی و بازار کار با یه داروساز متفاوته؟
من المپیاد شیمی بودم و پایه خیلی خوبی از شیمی هم دارم که فک کنم به دردم بخوره...

ببخشید کلی سوال پرسیدم....

ممنونم واقعا ازتون
اینکه برای تهران و بهشی قبول شدن چه رتبه ای لازمه....
بعدش بازار کار و ایناش چطوره؟؟؟ جای کار تحقیقاتی داره؟ یا فقط باید تو داروخانه کار کرد؟ مثلا برای من ک پسرم درامدی و ایناش به حد مناسب برای زندگیم هست؟؟ چقد ظرایط یه پزشک از نظر درامدی و بازار کار با یه داروساز متفاوته؟
من المپیاد شیمی بودم و پایه خیلی خوبی از شیمی هم دارم که فک کنم به دردم بخوره...

ببخشید کلی سوال پرسیدم....

بالا