ایزوتوپ پایدار؟اتم پایدار

peyman shimi

New Member
لایک ها
226
ببخشید میخواستم در مورد ایزوتوپ پایدار یا اتم پایدار که توی بخش 1 شیمی 2 نام برده شده اند یه مقدار واسم توضیح بدید
ممنون

afbaghlani

New Member
لایک ها
343
پاسخ : ایزوتوپ پایدار؟اتم پایدار

سلام
ایزوتوپ پایدار ایزوتوپ شیمیایی است که رادیواکتیو(همون پرتوزا) نباشد. بعضی از اتم ها فقط یک ایزوتوپ دارند که بهشون مونو ایزوتوپ میگن. بعضی ها هم مثل قلع 10 تا ایزوتوپ پایدار دارن.

GHOOCHANI

New Member
لایک ها
18

ايزوتوپ پايدار معمولا ايزوتوپي است كه تعداد نوترون هاش از 1.5 برابر تعداد پروتون ها كمتر باشه

chimica

New Member
لایک ها
256

ببخشید میخواستم در مورد ایزوتوپ پایدار یا اتم پایدار که توی بخش 1 شیمی 2 نام برده شده اند یه مقدار واسم توضیح بدید
ممنون
در کل اگر تعداد نوترون ها بیشتر از 1.5 برابر تعداد پروتون ها باشه(وا3 مثال :p=80 , N>120) این نامتقارنی باعث میشه که هسته اتم پرتوزا بشه..یعنی ناپایدار...و در اینصورت اونقدر از خودش تابش های هسته ای میده تا به شرایط دلخواهش برسه....

SHAKHMARD

New Member
لایک ها
405

در کل اگر تعداد نوترون ها بیشتر از 1.5 برابر تعداد پروتون ها باشه(وا3 مثال :p=80 , N>120) این نامتقارنی باعث میشه که هسته اتم پرتوزا بشه..یعنی ناپایدار...و در اینصورت اونقدر از خودش تابش های هسته ای میده تا به شرایط دلخواهش برسه....
عدد اتمي بيشتر از ٨٣ هم راديواكتيوه در ضمن اين قاعده اي كه شما گفتي درسته اما همه جا نه!مثلا كربن ١٤

morva

New Member
لایک ها
2

بین ایزوتوپ های پایدار ،کدوم پایدار تره؟؟؟؟؟

SHAKHMARD

New Member
لایک ها
405

بین ایزوتوپ های پایدار ،کدوم پایدار تره؟؟؟؟؟
در ارایش هسته یه اعدادی وجود داره به نام اعداد جادویی(56و128و.....)
هسته هایی که عدد جرمی شون یکی از این اعداد باشه پایداری عجیبی از خودشون نشون میدن(دقیقا مثل ارایش الکترونی گازهای نجیب این هم به ارایش هسته بر میگرده)
پایدار ترین هسته متعلق به اهن(Fe 56) هست به طوری که هسته های سنگین تر از اون تمایل به شکافت و هسته های سبک تر تمایل به جوش هسته دارن

آخرین ویرایش توسط مدیر

mahallehm

New Member
لایک ها
487

اونی که درصدش بیشتره پایدارتره......تنهایی به این نتیجه رسیدم....:205:

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

سلام
ایزوتوپ پایدار ایزوتوپ شیمیایی است که رادیواکتیو(همون پرتوزا) نباشد. بعضی از اتم ها فقط یک ایزوتوپ دارند که بهشون مونو ایزوتوپ میگن. بعضی ها هم مثل قلع 10 تا ایزوتوپ پایدار دارن.
الآن ایزوتوپ پایدار اکسیژن چیه؟

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

این قاعده فقط واسه سرگرم کردن بچه هاست....از نظر علمی ثابت نشده....طبق نظریه دریای پریشانی یه فرمول خاص داره نسبت پایدار نوترون به پروتون

afbaghlani

New Member
لایک ها
343

الآن ایزوتوپ پایدار اکسیژن چیه؟
اولا سلام بر شما
ثانیا از شما همچین سوالی بعید بود!
ثالثا:
اکسیژن طبیعی مخلوطی از سه ایزوتوپ پایدار هست: اکسیژن-16 (99.759 درصد)، اکسیژن-17 (0.037 درصد) و اکسیژن-18 (0.204 درصد). اکسیژن ده ایزوتوپپرتوزا نیز دارد.

ضمنا من اسم اون دریای پریشانی که شما گفتید رو تا به حال نشنیدم! لطفا کمی در موردش توضیح دهید.
یاعلی(علیک السلام) مدد

آخرین ویرایش توسط مدیر

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

اولا سلام بر شما
ثانیا از شما همچین سوالی بعید بود!
ثالثا:
اکسیژن طبیعی مخلوطی از سه ایزوتوپ پایدار هست: اکسیژن-16 (99.759 درصد)، اکسیژن-17 (0.037 درصد) و اکسیژن-18 (0.204 درصد). اکسیژن ده ایزوتوپپرتوزا نیز دارد.

ضمنا من اسم اون دریای پریشانی که شما گفتید رو تا به حال نشنیدم! لطفا کمی در موردش توضیح دهید.
یاعلی(علیک السلام) مدد
دوست عزیز سوال من به خاطر این بود دوستمون یه جورایی به خاطر حرفش یکم فک کنه وگرنه این تابلو هست که اکسیژن چه ایزوتوپایی داره!:3:
یکم بگردید پیدا می کنید....درباره رابطه تعداد پروتون و نوترون برای پایداری تو هسته توضیح میده!

.leila.

New Member
لایک ها
0

به این میگن یه جواب ساده دمتون گرم

سلام.
من یه سوال داشتم.
عددجرمی عنصری 40 وتفاوت تعداد پروتون ونوترون آن 2 است . تعداد الکترون ، پروتون ونوترون این اتم
را به دست آورید؟
لطفا زودتر بهم بگین فردا امتحان دارم

PayeDahom

New Member
لایک ها
9

به این میگن یه جواب ساده دمتون گرم

سلام.
من یه سوال داشتم.
عددجرمی عنصری 40 وتفاوت تعداد پروتون ونوترون آن 2 است . تعداد الکترون ، پروتون ونوترون این اتم
را به دست آورید؟
لطفا زودتر بهم بگین فردا امتحان دارم

روش اول

سلام.40-2=38
تا اینجا n=19, p=19
اما چون تعداد نوترون همیشه برای پایدار نگه داشتن هسته از تعداد بار های مثبت یا پروتون بیشتره: 19+2=21=n
تعداد پروتون و الکترون هم که همیشه در اتم خنثی با هم برابر است:e=19
روش دوم
n=((A-y)/2)+y
y=تفاوت تعداد پروتون و نوترون
21=n=((40-2)/2)+2
e=p=41-21=19

.leila.

New Member
لایک ها
0

وای عالی بود ممنون