ایزوتوپ

surfer

New Member
لایک ها
1
سلام دوستان
ممکنه یکی برای من ایزوتوپ رو تعریف کنه یعنی چی که مثلا هیدروژن خودش سه ایزو توپ داره یعنی چی پس چرا اسم هاش فرق داره ولی در جدول تناوبی نیستند اصلا کلا این ایزوتوپ تاریخچش چیه که میگن ایزوتوپ من که متوجه نشدم چیه اگه یه عنصر سوا هستش میاوردن توی همون جدول مندلیف میگذاشتنش

surfer

New Member
لایک ها
1
پاسخ : ایزوتوپ

یکی خواهشا جواب ما رو بده

surfer

New Member
لایک ها
1

یعنی مثلا اگه یه ماده مثل یک لیوان اب رو اتم هایش اندازه بگیریم جرم اتم های اون یک لیوان اب متفاوت است

BIO-LOVE

New Member
لایک ها
13

بله میتونه متفاوت باشه البته به طور کلی جرم مولکول های آب هم متفاوت میشه

surfer

New Member
لایک ها
1

بله میتونه متفاوت باشه البته به طور کلی جرم مولکول های آب هم متفاوت میشه
ممنون
منم در همین جا مشکل دارم یعنی در ساختار اب که اتم ها جرمشان متفاوت است ییعنی در تعداد نوترون با هم اختلاف دارند وایزوتوپ های یکدیگرند در این صورت در ساختار یک لیوان اب هم
پروتیم ـ دوتریم و تریتیم وجود دارد
من اینجا رو متوجه نمیشم
اونوقت یه چیز دیگه مگه طبق پدیده ی ایزوتوپ مگه تعداد نوترون های یه اتم با هم فرق نداره پس چرا میگن میشه تعداد نوترون رو از فرمول زیر پیدا کرد
اونوقت این که غلطه چون تعداد نوترون متغیر طبق ایزوتوپ

آخرین ویرایش توسط مدیر

S.E.J

New Member
لایک ها
175

ممنون
منم در همین جا مشکل دارم یعنی در ساختار اب که اتم ها جرمشان متفاوت است ییعنی در تعداد نوترون با هم اختلاف دارند وایزوتوپ های یکدیگرند در این صورت در ساختار یک لیوان اب هم
من اینجا رو متوجه نمیشم
اونوقت یه چیز دیگه مگه طبق پدیده ی ایزوتوپ مگه تعداد نوترون های یه اتم با هم فرق نداره پس چرا میگن میشه تعداد نوترون رو از فرمول زیر پیدا کرد
نه ..فک میکنم بد متوجه شدین..شما اینطور فکر میکنین که تعداد نوترون های یه اتم متغیره ولی منظور این نیست ..منظور اینه که یه نوع اتم میونه جرمهای مختلفی داشته باشه ( یعنی

یه نوعه ولی از همون یه نوع مدلای مختلفی وجود داره که تفاوت این مدلا به جرمشون مربوط میشه) پس درحالت عادی تعداد نوترونهای یک اتم متغیر نیست! بلکه از همون نوع اتم ( گفتیم

نوع اتم به عدد اتمیش مربوط میشه یعنی از همون اتم با تعداد پرتونهای ثابت) مدلای دیگه ای هم میتونه باشه ولی با جرمهای مختلف

امیدوارم تونسته باشم منظورمو بیان کنم

شما مگه دوم نیستین؟ خب صفحات اول شیمی 2 درباره ایزوتوپ توضیح داده ..اگه توضیح دبیرتون رو درست متوجه نشدین میتونین تو گوگل فیلمای آموزشی ایزوتوپ سرچ کنین

بازم بگم من زیاد تجربه ندارم از بقیه دوستان سال بالاتر هم بپرسین

BIO-LOVE

New Member
لایک ها
13

ممنون
من اینجا رو متوجه نمیشم
در مورد مطلب اول که متوجه نشدم اشکالتون چیه ولی در مورد مطلب دوم باید بگم که منظور از ایزوتوپ این نیست که یه اتم تعداد نوترون های متفاوتی داره بلکه منظور اینه که اتم های یه عنصر می‌تونن تعداد نوترون های متفاوت و در نتیجه جرم های متفاوتی داشته باشن...اون رابطه هم که غلط نمیشه چون وقتی تعداد نوترون های اتمی رو بخواد مطمئنا عدد جرمیش رو هم میده پس مشخص میشه منظورش کدوم ایزوتوپ اون عنصره هست ولی اگه به طور کلی در مورد یه عنصر بخوایم بحث کنیم بله حق با شماست چون با توجه به وجود ایزوتوپ های مختلف برای یک عنصر می توان تعداد نوترون های متفاوتی برای اتم های مختلف آن در نظر گرفت!!

surfer

New Member
لایک ها
1

در مورد مطلب اول که متوجه نشدم اشکالتون چیه ولی در مورد مطلب دوم باید بگم که منظور از ایزوتوپ این نیست که یه اتم تعداد نوترون های متفاوتی داره بلکه منظور اینه که اتم های یه عنصر می‌تونن تعداد نوترون های متفاوت و در نتیجه جرم های متفاوتی داشته باشن...اون رابطه هم که غلط نمیشه چون وقتی تعداد نوترون های اتمی رو بخواد مطمئنا عدد جرمیش رو هم میده پس مشخص میشه منظورش کدوم ایزوتوپ اون عنصره هست ولی اگه به طور کلی در مورد یه عنصر بخوایم بحث کنیم بله حق با شماست چون با توجه به وجود ایزوتوپ های مختلف برای یک عنصر می توان تعداد نوترون های متفاوتی برای اتم های مختلف آن در نظر گرفت!!
یعنی در ساختار یه لیوان اب هم پروتیوم و دوتریوم و تریتیوم وجود داره بعد اونم اشتباه گفتم منظورم این بود که تعداد نوترون های یه عنصر رو میشه از رابطه بالا بدست اورد خوب مگه تعداد نوترون های یه عنصر متغیر نیست

آخرین ویرایش توسط مدیر

kouchak

New Member
لایک ها
364

یعنی در ساختار یه لیوان اب هم پروتیوم و دوتریوم و تریتیوم وجود داره بعد اونم اشتباه گفتم منظورم این بود که تعداد نوترون های یه عنصر رو میشه از رابطه بالا بدست اورد خوب مگه تعداد نوترون های یه عنصر متغیر نیست
سلام دوست عزیز !!!
تا الآن هر ذهنیتی از ایزوتوپ داری رو از ذهنت بریز بیرون ..
میخوایم یه بار دیگه از پایه شروع کنیم ..
بسم الله ...

اولا میدونی که هسته ی اتم از پروتون و نوترون تشکیل شده ...

و باید اینو بدونی که اون جزئی از اتم که نوع و خواص عنصر رو تعیین میکنه پروتونشه ...

پس یعنی وقتی توی جدول تناوبی عنصر شماره ی 1( عدد اتمی 1 یا تعداد پروتون 1) رو میبینی ( هیدروژن) مطمئنی که تعداد پروتون های اون 1 عدده ...

میدونم که تا اینجاش هیچ مشکلی نداشتی ...

ولی از اینجا به بعد یه ذره گیجت کرده و متاسفانه با راهنمایی اشتباه دوستان گیج تر هم شدی !!!

ببین دوست من ...

شما میدونی که اگر اتم هیدروژنی دارای یک پروتون بود و نوترون نداشت (عدد جرمی=1= مجموع تعداد پروتون و نوترون= 1 پروتون +0نوترون) اسمش میشه پروتیم یا همون هیدروژنی که میشناسیم ...

ولی اگه یه پروتون و یه نوترون داشت میشه دوتریم با عدد جرمی=2= 1 پروتون+1نوترون

حالا اگه یه پروتون و دو تا نوترون داشت میشه ترتیم با عدد جرمی=3
اینا به کنار ....

توی طبیعت ایزوتوپ پروتیم (H)،پنج هزار برابر دوتریم یافت میشه ....

ولی توی طبیعت اصن تریتیم وجود نداره ...
این ماده رو توی آزمایشگاه میسازن که اگه میخوای بدونی چجوری پاورقی همین پستو نیگاه کن !!!

در آب خالص که ما با روش های مختلف اونو از ناخالصی ها جدا میکنیم فقط ترکیبی با فرمول
وجود داره ...
اینجاست که میدونم مشکل داری !!

مشکلت اینه که مگه
به
و تریتیم تبدیل نمیشه ؟! در جوابت باید بگم نه !!!

هاش دو او ( آب) فقط حاوی ترکیبی دارای پروتیوم است والسلام ...

و دی دو او
کلا یسری خواص فیزیکی متفاوتی داره ...

پس آبی که خالص شده باشه دی دو او نداره ...

موفق باشی

=============================
* ترتیم را از واکنش هسته ای هنگام بمباران نوترونی
بدست می آورند که دانستن آن از سطح اطلاعات دبیرستانی خارج است.

بالا