بحث، تبادل نظر و رفع اشکالات المپیاد زیست

Anonymous MR

New Member
لایک ها
245
سلام به المپیاد زیستی ها
با نظر به لطف استاد خلینا که بعد از مدت ها آزمون زیست گذاشتن و یک تحول اساسی در سایت ایجاد کردند ، تصمیم گرفتم این تاپیک رو ایجاد کنم تا یه ذره زیستی ها رو از این انفعال در بیارم.
پس خواهشم اینه که هر یک از دوستان که به مشکلی تو مباحث برخوردن و یا سوالی داشتن تو این تاپیک بزارن تا بحث کنیم.

Anonymous MR

New Member
لایک ها
245
پاسخ : بحث و تبادل نظر

اولین موضع برای بحث رو خودم میزارم.
این سوال در دوره پنجم مرحله اول بود. مشکل این سوال در نحوه پاسخ توی خود پاسخنامه است. که از احتمالات ایجاد صفت در هر دو جنس میانگین گرفته که به نطر کار اشتباهی است.

صفت مغلوبی دارای نفوذ 30% برای مردها و نفوذ 40% برای زنهاست. در دودمانه روبرو در صورتی که فنوتیپ فرد x نامعلوم باشد،احتمال اینکه فرزند وی این صفت را آشکار سازد چقدر است؟
روشهای حلتون و نظرتون درباره روش حل خودش بگین. جوابش هم21/80 .

http://esnips.com/displayimage.php?pid=32701618&fullsize=1

آخرین ویرایش توسط مدیر

FairyTale

New Member
لایک ها
2
پاسخ : بحث، تبادل نظر و رفع اشکالات المپیاد زیست

راه حل من این بود :
اون مرد اولی 1,2 َAa iست و 1,2 aa ( تو این حالت حتما سالمه ، پس دیگه دستش نمیزنیم )
اگه Aa باشه احتمال اینکه بچه ش aa باشه میشه 1,2 ، حالا احتمال اینکه مریض باشه میشه جمع احتمال اینکه دختر مریض باشه یا پسر مریض باشه ! تا اینجا میشه 7,40 که با 1,2 ای که خود پدره هست میشه 7,80 !
حالا همینجوری برای اون 1,2 aa حساب میکنیم که اینجا بچه حتما aa هست پس یه یک دوم از قبلی کمتر میشه میشه 7,40
حالا جمع کل این دوتا میشه 21,80 !
--
بنظرم راه حلش اصلاً اشتباه نیست ! این اومده اول احتمال اینکه اون aa ِ "مریض" باشه رو حساب کرده تو دو تا جنس . که دقیقا میشه یک دوم در چهار دهم + یک دوم در 3 دهم =7,20
بعد اومده aa های زاده شده رو حساب کرده و در آخر با اون احتمال قبلی در نظر گرفته و ضرب کرده . منطقیه ، انگار که فاکتور گرفته ! منم فاکتور میگرفتم دقیقاً همین میشد ! کوتاه ترم هست .

Anonymous MR

New Member
لایک ها
245

راه حل من این بود :
اون مرد اولی 1,2 َAa iست و 1,2 aa ( تو این حالت حتما سالمه ، پس دیگه دستش نمیزنیم )
اگه Aa باشه احتمال اینکه بچه ش aa باشه میشه 1,2 ، حالا احتمال اینکه مریض باشه میشه جمع احتمال اینکه دختر مریض باشه یا پسر مریض باشه ! تا اینجا میشه 7,40 که با 1,2 ای که خود پدره هست میشه 7,80 !
حالا همینجوری برای اون 1,2 aa حساب میکنیم که اینجا بچه حتما aa هست پس یه یک دوم از قبلی کمتر میشه میشه 7,40
حالا جمع کل این دوتا میشه 21,80 !
--
بنظرم راه حلش اصلاً اشتباه نیست ! این اومده اول احتمال اینکه اون aa ِ "مریض" باشه رو حساب کرده تو دو تا جنس . که دقیقا میشه یک دوم در چهار دهم + یک دوم در 3 دهم =7,20
بعد اومده aa های زاده شده رو حساب کرده و در آخر با اون احتمال قبلی در نظر گرفته و ضرب کرده . منطقیه ، انگار که فاکتور گرفته ! منم فاکتور میگرفتم دقیقاً همین میشد ! کوتاه ترم هست .
البته من این سوال رو کوتاه تر حل کردم ولی به نظرم چون تو حلش از درصد ها میانگین گرفته چندان درست به نظر نمیاد.....

FairyTale

New Member
لایک ها
2

خب خوش بحالتون که میتونین کوتاه تر حل کنین !!
آقاع میانگین نیس اون ، فاکتور گرفته !!

Anonymous MR

New Member
لایک ها
245

خب خوش بحالتون که میتونین کوتاه تر حل کنین !!
آقاع میانگین نیس اون ، فاکتور گرفته !!
شرمنده اگه متنم اینجوری نشون میداد ولی قصد خاصی از کوتاه تر حل کردن نداشتم.
بازم ممنون ولی همچنان برسر حرفم می مانم!

رضوان

New Member
لایک ها
0

سلام دوست عزیزم
من تازگی به این جمع پیوسته ام،میشه بهم بگین چطوری و از کجا وارد شم که منم آزمون رو بدم،خیلی ممنون میشم

لایک ها
1,804

به موقش تو سایت اعلامیه میدن واسه ثبت نام.....

بالا