بحث و همفکری روی اشعار مختلف و تجزیه و تحلیل آن ها

لایک ها
3,082
[SUB]دوستان

در این تاپیک شما شعری بنویسین ( حداقل 2 بیت ) بعد بقیه روش بحث کنن...

مثلا چرا این جاش اینجوریه...
وزنش چیه.....
شاعرش کیه....
کجاش اشکال داره....
و.
......
[/SUB]

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
2,054
شعر اول

(((شعر اول)))

گفته بودم که اگربوسه دهم توبه کنم///که دگربار ازاین گونه خطاها نکنم
بوسه راداد چوبرداشت لبش از لب من////توبه کردم که دگر توبه ی بیجا نکنم

این شعر کاملا عرفانیست واصلا برداشت بد نکنید:d ...عرفانی به قضیه نگاه کنیدا...!!!!

آخرین ویرایش توسط مدیر

Moonlight

New Member
لایک ها
533
پاسخ : نقد اشعار

[SUB]دوستاندر این تاپیک شما شعری بنویسین ( حداقل 2 بیت ) بعد بقیه روش بحث کنن...مثلا چرا این جاش اینجوریه...وزنش چیه.....شاعرش کیه....کجاش اشکال داره....و.......[/SUB]
آقای پلیس زدید تو کار نقد ادبی!؟! فکر نکنم کاربرهای این سایت(البته به جز راهبرهای ادبی) دانش و آگاهی کافی برای نقد شعر داشته باشن .مثلن میتونید پستتونو ویرایش کنید و بنویسید بچه هایی که دستی به قلم دارن و شعر میگن شعراشونو بنویسن و بقیه اگه نکته ای به ذهنشون رسید یا نقد و پیشنهادی داشتن بگن ولی منوشما صلاحیت نقد اشعار شاعرهایی مثل مولانا و حافظ و سعدی رو نداریم !یا حتی اشعار نو .مثلن من چه نقدی میتونم از فریدون مشیری داشته باشم !؟!

Magnetic

New Member
لایک ها
550

آقای پلیس زدید تو کار نقد ادبی!؟! فکر نکنم کاربرهای این سایت(البته به جز راهبرهای ادبی) دانش و آگاهی کافی برای نقد شعر داشته باشن .مثلن میتونید پستتونو ویرایش کنید و بنویسید بچه هایی که دستی به قلم دارن و شعر میگن شعراشونو بنویسن و بقیه اگه نکته ای به ذهنشون رسید یا نقد و پیشنهادی داشتن بگن ولی منوشما صلاحیت نقد اشعار شاعرهایی مثل مولانا و حافظ و سعدی رو نداریم !یا حتی اشعار نو .مثلن من چه نقدی میتونم از فریدون مشیری داشته باشم !؟!
نه اتفاقا فکر خیلی جالبیه. اینطوری ادبیات بچه ها هم قوی میشه.
گفته بودم که اگربوسه دهم توبه کنم///که دگربار ازاین گونه خطاها نکنم بوسه راداد چوبرداشت لبش از لب من////توبه کردم که دگر توبه ی بیجا نکنم این شعر کاملا عرفانیست واصلا برداشت بد نکنید:d ...عرفانی به قضیه نگاه کنیدا...!!!!
از نظر من مصداق این دو بیت بیشتر تلمیح داره به اون آیه از قرآن که میگه:"شما تا وقتی گرفتاری دارید،خدا را میخوانید و وقتی خداوند گرفتاریتان را برطرف کرد،باز همان راه قبل را پیش میگیرید". و این که داره نصیحت میکنه که حواستون به قول و قرار هایی که میذارید باشه و سعی کنین قبل از تصمیم گرفتن،اندکی فکر کنید که بعد پشیمون نشید و زیرش بزنید. بقیه نقد رو ایشالا بقیه دوستان انجام بدن.;)

Moonlight

New Member
لایک ها
533

نه اتفاقا فکر خیلی جالبیه. اینطوری ادبیات بچه ها هم قوی میشه. از نظر من مصداق این دو بیت بیشتر تلمیح داره به اون آیه از قرآن که میگه:"شما تا وقتی گرفتاری دارید،خدا را میخوانید و وقتی خداوند گرفتاریتان را برطرف کرد،باز همان راه قبل را پیش میگیرید". و این که داره نصیحت میکنه که حواستون به قول و قرار هایی که میذارید باشه و سعی کنین قبل از تصمیم گرفتن،اندکی فکر کنید که بعد پشیمون نشید و زیرش بزنید. بقیه نقد رو ایشالا بقیه دوستان انجام بدن.;)
این چیزی که شما نوشتید نقد ادبی نیست !در ضمن به نظر شما صحبت کردن درباره ی موضوعی که هیچ تخضی درش ندارین چه سودی داره !؟!مثلن ما چه نقدی میتونیم بر شعر حافظ داشته باشیم!؟!نقد ادبی با بررسی آرایه ها و معنی کردن یک شعر بسیار تفاوت داره .آقای پلیس گفتن اشکال شعر هارو بگیم!!!والا من که در حدی نیستم که اشکال کار مولانا و حافظ و سعدیو بگیرم !آخه میدونید هنوز منو به عنوان یک حافظ شناس حرفه ای نمیشناسن !

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

این چیزی که شما نوشتید نقد ادبی نیست !در ضمن به نظر شما صحبت کردن درباره ی موضوعی که هیچ تخضی درش ندارین چه سودی داره !؟!مثلن ما چه نقدی میتونیم بر شعر حافظ داشته باشیم!؟!نقد ادبی با بررسی آرایه ها و معنی کردن یک شعر بسیار تفاوت داره .آقای پلیس گفتن اشکال شعر هارو بگیم!!!والا من که در حدی نیستم که اشکال کار مولانا و حافظ و سعدیو بگیرم !آخه میدونید هنوز منو به عنوان یک حافظ شناس حرفه ای نمیشناسن !
دوست من سخت نكير....اين تابيك صرفا برا باز كردن ذهن و افزايش توانايي ما در نقد هست...درضمن نقد تنها بيان كاستي ها و عيوب نيست بلكه نقد بيان زيبايي ها و رسايي هاي شعر هم هست!....و فك مي كنم اكه اجازه بديد(با اجازه ي حافظ و مولانا و سعدي ونظامي و...و...)بجه ها نظرشونو دررابطه با شعر بدن كرجه نادرست باشه باعث ايده دادن ب بقيه ميشه و ي نيروي كمكي ب حساب مياد....من مطمنم ك در نهايت جيز جالبي از نقدهاي دوستان دربياد(البته با شناختي ك من دارم!!)

Golnaz

New Member
لایک ها
784

هدف از نقد ادبی چیه ؟ اصلا نقد ادبی در واژه یعنی چی ؟

نقد ادبی دانشی برای بررسی ویژگی‌ها و تفسیر نقاط قوت و ضعف یک اثر ادبی و تحلیل و ارزیابی آن در کنار تشریح جوانب پیچیدهٔ آثار ادبی و روشی برای سنجش اعتبار و مقام آن‌ها است.

به کسی که نقد ادبی می‌داند، منتقد ادبی می‌گویند.

نقدادبی-ویکی پدیا

پس نقد ادبی دانشه و برای این کار باید منتقد ادبی بود ؛ مگه کسی که عالم دین نیست می تونه مجتهد باشه ؟ :1:

آخرین ویرایش توسط مدیر

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

دوست من اول اين كه مجتهد دين با منتقد ادبي كاملا فرق مي كنه و بحثش هم جداست و فك نمي كنم لازم باشه تو اين تابيك تفاوت هاش مطرح بشه.....
درضمن خواهشا اجازه بديد بجه ها نقد كنند اصلن كلمه ي نقد اشتباه ست بذاريد دوستان نظر يا تفسيري ك خودشون از اين شعر كردند رو بكن(ديكه دوستان ك مي تونند نظر بدن ديكه؟؟؟!!!!!).......هركسي يك بيت شعر رو از جنبه هاي مختلف مي بينه ....بذاريد با افكار بجه ها اشنا بشيم و زاويه ديدمون رو وسعت بديم!!!!

Golnaz

New Member
لایک ها
784

دوست من اول اين كه مجتهد دين با منتقد ادبي كاملا فرق مي كنه و بحثش هم جداست و فك نمي كنم لازم باشه تو اين تابيك تفاوت هاش مطرح بشه.....
درضمن خواهشا اجازه بديد بجه ها نقد كنند اصلن كلمه ي نقد اشتباه ست بذاريد دوستان نظر يا تفسيري ك خودشون از اين شعر كردند رو بكن(ديكه دوستان ك مي تونند نظر بدن ديكه؟؟؟!!!!!).......هركسي يك بيت شعر رو از جنبه هاي مختلف مي بينه ....بذاريد با افكار بجه ها اشنا بشيم و زاويه ديدمون رو وسعت بديم!!!!
چرا بحث رو منحرف می کنید ؟ اون فقط یه مثال بود ؛ با یه مثال دیگه بخوام بگم اینه که مگه کسی که دانششو نداره می تونه جراح بشه ؟

وقتی ما عالم تو یه مسئله نیستیم با نظر دادنمون اون علم رو خدشه دار می کنیم .

ادبیات سال هاست که دچار این مشکل شده و همینه که می بینیم هر سفیهی ( البته دور از جون تمام بچه ها من منظورم به هیچ کس این جا نیست ) به خودش اجازه می ده یه خزعبلی رو به عنوان شعر یا اثر ادبی مثل رمان های افتضاح مد امروز تحویل مردم بده .

در مورد این که بچه ها می تونن نظر بدن ، من تعیین کننده نیستم ؛ راهبر ادبی این جا تعیین می کنه .

به اصل موضوع نقد ادبی بیشتر توجه کنید و در موردش بیشتر مطالعه کنید که متوجه منظورم بشید .

زنده باشید :53:

لایک ها
3,082

دوستان
لطفا تاپیک رو منحرف نکنید ....

کی گفته که اشعار بزرگان کاملا درسته؟

مگه از طرف خدا بهشون وحی شده؟

هر کسی ممکنه اشتباه کنه...

حالا لازم نیست حتما شعر بزرگان رو نقد کنیم ، شعر های خودتون ، افراد تازه وارد و .... رو نقد کنید....

البته اگر پست اول رو بخونید متوجه کار های دیگه ای هم که می تونید در این تاپیک بکنید می شید.

خواهشا بحث رو منحرف نفرمایید.

سپاس

Golnaz

New Member
لایک ها
784

بحث کوچک و بزرگش نیست

کلا وقتی دانشی نداریم چرا باید بحث کنیم ؟

نمی خوایم که الکی یه تاپیکو بیاریم بالا ، می خوایم دانشمون بره بالا

خیلی علاقمندید یه تاپیک بزنید ، نقد رو توش آموزش بدیم و روش بحث کنیم ؛ منتقدی پیشکش

Wizard

Moderator
لایک ها
1,253

به نام خداوند دانا و توانا

سلام بر همگی

بله من با حرف آقای پلیس موافقم، و در ضمن کسی که دانشی در مورد کاری داره . می تونه اون رو به بقیه بگه(( مثلا شما احکام نماز را بدانی و بخواهی که به بقیه یاد بدهی و مشکل بقیه را برطرف کنی))

من یک بیت براتون می گذارم و شما نقدش کنید(( بیت از خودم هست))

دلا تا دلبر دل را تو را در بند خود آرد
به دلبر دلبری کن تا دل دلبر به بند آری

با تشکر

Wizard

Moderator
لایک ها
1,253

در ضمن لازم نیست که حتما برای نقد نویسی ایراد شعر و مزایایش را بگوییم. بلکه می تونیم منظور هایی که از شعر استخراج می شود را بگوییم.(( طبیعتا مثنوی معنوی مولوی و دیوان حافظ سخت

ترین اشعار برای این کار محسوب می شوند))

با تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر

Wizard

Moderator
لایک ها
1,253
پاسخ : شعر اول

(((شعر اول)))

گفته بودم که اگربوسه دهم توبه کنم///که دگربار ازاین گونه خطاها نکنم
بوسه راداد چوبرداشت لبش از لب من////توبه کردم که دگر توبه ی بیجا نکنم

این شعر کاملا عرفانیست واصلا برداشت بد نکنید:d ...عرفانی به قضیه نگاه کنیدا...!!!!

این شعر عرفانی هست و اگر کسی بخواهد گذر سریعی به این بکند. منظور بدی برداشت می کند.(( خوب شد شما گفتید که کسی اینطوری به این شعر نگاه نکنه))

اگر ما بخواهیم فقط و فقط به بیت اول نگاه کنیم. می بینیم که شخصی می گوید اگر من یک بار کسی رو ببوسم. توبه می کنم که دفعه های بعد این کار رو نکنم و این حالتی زشت برای خواننده دارد.

اما وقتی بیت دوم را در کنار بیت اول می گذاریم. می بینیم که شعر عرفانی است و مربوط به اون زشتی هوس نیست. چرا؟

برای اینکه توبه در اشعار ما برای خداوند هست و مال کسی دیگر نیست. در بیت دوم می بینیم که معشوق شاعر به وی قبل از اینکه شاعر بوسه دهد. بوسه داده و این یعنی نشان رضایت معشوق

شاعر از او. و بعد شاعر اظهار کرد که من از این به بعد توبه می کنم که توبه ی بیجا رو نکنم. مگر نه اینکه در ذهن شخصی که به بیت نگاه اجمالی انداخته این است که معشوق شاعر غیر از خداوند

است پس چگونه است که شاعر متوجه شده که وقتی معشوق رضایت یافته. خداوند هم از این کار راضی است؟ و چون وقتی به احکام دین نگاه کنیم می بینیم که چگونه می توان شخصی نا محرم بوسه

دهد و خداوند رضا داشته باشد. و اگر هم شخص محرم بوده چرا شاعر احساس می کرده باید توبه کنه. از طرفی چگونه است که شاعر احساس می کند وقتی که معشوق او را قبل از وی بوسیده ،

رضایت خداوند در قبال رضایت معشوق بوده خداوند از او راضی است؟(( و مهمتر از همه از کجا معشوق فهمیده که شاعر می خواسته او را ببوسد؟)) پاسخ در این است که معشوق شاعر، خداوند بوده و منظور از بوسیدن ، چیزی دیگر هست. و شرم شاعر به این علت هست

که او خودش را در مقام بنده می بیند و خدا را در مقام خدایی و خودش را کوچک وحقیر می شمارد برای اینکه با خداوند ارتباط نزدیکی برقرار کند. اما بعد وقتی که متوجه شد که خداوند بیش از او

به او ارتباط نزدیک برقرار می کند. دانست که این احساس شرم بی جاست . چون خداوند مهربانترین و بخشنده ترین است و بیشتر از وی حاضر است با او ارتباط برقرار کند.

امیدوارم انشاالله اگر هم معنی را بدست نیاوردم ، منظور بدی ایجاد نکرده باشم

با تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
2,054

به به شما شعرم که میگی;) شعر واقعا قشنگی هم هست...فقط نقدش بمونه برای بعد..
یه سوال فقط:مصرع اول میشه دلا تادلبردل را،تورا دربند خود آرد یا کلا میشه دلا تا دلبر دل تورادر بند خود آرد؟؟ که فکرکنم درستش این باشه که بعد دل را یه مکث کنیم.. نه؟؟؟

Wizard

Moderator
لایک ها
1,253

سلام برشما

خیلی ممنون بابت حسن سلیقتون

بله اونجا باید یک مکث کوچک ایجاد شود و من اشتباها ویرگول را نگذاشتم

خیلی ممنون بابت نظر دهیتون

با تشکر​

Ebrahimi74

New Member
لایک ها
1,190

سلام بر همگی

بله من با حرف آقای پلیس موافقم، و در ضمن کسی که دانشی در مورد کاری داره . می تونه اون رو به بقیه بگه(( مثلا شما احکام نماز را بدانی و بخواهی که به بقیه یاد بدهی و مشکل بقیه را برطرف کنی))

من یک بیت براتون می گذارم و شما نقدش کنید(( بیت از خودم هست))

با تشکر

سلام
خیلی خوبه که شعر میگین
میشه کاملشو بزارین
البته اگه زیاد نیس
ممنون
:53:

Wizard

Moderator
لایک ها
1,253

سلام بر شما

شما لطف دارید

البته این این شعر در حد یک بیت بود. ولی بعد از اینکه شما درخواست کردید ، شعرم رو کامل بگذارم ، چند بیت گذاشتم

دلا تا دلبر دل را، تو را در بند خود آرد/ به دلبر دلبری کن تا دل دلبر به بند آری
گلا تا دست گلچینت ، تو را در دست خود گیرد/ ببو تا دامن شب را به آنی در کفت آری
رفیق تا صحبت چشمت، نشد آنی به شب اتمام/ به یاد آور خدا را که شبت روزانی فرمایی
محل تا جنگ خونآشام، نشد خونی به سوی شام/ بکن خار و بشو جنگل که آبادی همی یابی
سحر تا ظلمت شب ها، تو را در آغوشش گیرد/بکن روشن جهانی تا سحرخیزان خوب یابی

دیگه فکر کنم بیشتر از این فعلا ادامش ندم بهتره، قابل شما دوستان رو نداره، تقدیم به دوستان عزیزم

با تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
3,082

سلام بر شما

شما لطف دارید

البته این این شعر در حد یک بیت بود. ولی بعد از اینکه شما درخواست کردید ، شعرم رو کامل بگذارم ، چند بیت گذاشتم

دلا تا دلبر دل را، تو را در بند خود آرد/ به دلبر دلبری کن تا دل دلبر به بند آری
گلا تا دست گلچینت ، تو را در دست خود گیرد/ ببو تا دامن شب را به آنی در کفت آری
رفیق تا صحبت چشمت، نشد آنی به شب اتمام/ به یاد آور خدا را که شبت روزانی فرمایی
محل تا جنگ خونآشام، نشد خونی به سوی شام/ بکن خار و بشو جنگل که آبادی همی یابی
سحر تا ظلمت شب ها، تو را در آغوشش گیرد/بکن روشن جهانی تا سحرخیزان خوب یابی

دیگه فکر کنم بیشتر از این فعلا ادامش ندم بهتره، قابل شما دوستان رو نداره، تقدیم به دوستان عزیزم

با تشکر

یک انتقاد به شعرتون:

چرا قافیه رو رعایت نکردید؟؟

Ebrahimi74

New Member
لایک ها
1,190

سلام
قالب شعرتون چیه؟؟

بالا