sa1378

New Member
لایک ها
1,077
سلام
امروز میخواستم راجع به کارهایی که برای مرحله سوم المپیاد کامپیوتر لازمه انجام بشه صحبت کنم
همونطور که میدونین برای حل سوالات مرحله سوم به داشتن اطلاعات در این موارد نیاز دارین:
برنامه نویسی: لازم نیست برای المپیاد برنامه نویسی کلاس ها یا کار با پوینتر هارو یاد بگیرین ولی باید به صورت کامل با دستورات مثل if,for,while و دستورات ساده دیگر آشنایی داشته باشید. همچنین کتابخانه های c++ که برای نوشتن راحتتر و سریع تر برنامه به شما کمک میکنند مثل vector,set,math و... رو هم یاد بگیرین.
الگوریتم: برای المپیاد(مرحله سوم و بعدش) به میزان نسبتا زیادی الگوریتم باید بخونین. مثلا الگوریتم درخت ها(BFS,DFS) یا برنامه نویسی پویا و... یا برنامه های کوچولویی که ممکنه توی سوالا کمکتون کنن; مثلا تبدیل عدد مبنای 10 به مبنای 2
ترکیبیات: علاوه بر چیزای عملی که کار میکنین اطلاعات تئوری هم برای المپیاد لازمه...اصلا برای همینه که مرحله ی دوم برگزار میشه تا کسایی که تئوری بلد نیستن اصلا نیان...ولی شما اگه همراه مرحله سوم برای مرحله دوم و اول هم بخونین مشکلی در این قسمت نخواهید داشت

خب حالا چجوری اینارو کار کنیم؟؟؟
اگه زبان انگلیسیتون خوب نیست که با المپیاد خداحافظی کنین....شوخی کردم باو...برین بشینین اول زبانتونو قوی کنین
بعد باید برین توی یه سایتایی و تا میتونین سوال حل کنین و مسابقه هاشونو شرکت کنین...
در پست های بعد با هرکدوم از این سایتا آشنا میشیم...

sa1378

New Member
لایک ها
1,077
پاسخ : برای مرحله سوم چه کنیم؟

برای شروع چه کنیم؟: برای شروع و یاد گرفتن چیزای اولیه کتابای خیلی زیادی وجود دارن که خیلی هم خوب هستن... مفاهیم اولیه رو میتونین حتی توی یه هفته هم خیلی راحت یاد بگیرین... مثلا من از این کتاب شروع کردم(که مال درس کامپیوتر اول دبیرستان سمپاد بوده)... بعد که یاد گرفتین وارد این سایت هایی که یکیشو الان میگم و بقیشو بعدا ، بشید و تمرین کنین و چیزای بیشتری یاد بگیرین....

CodeForces codeforces.com
: این سایت یه سایت بسیار خوب برای تمرین مرحله سوم هست. این سایت بخش های مختلفی داره که بهتون کمک میکنه.اول باید توی سایت ثبتنام کنید.بعد یه بخش اون بالا هست به نام Contests که در اون مسابقات برنامه نویسی برگزار میشه.این مسابقات معمولا در دو بخش Div.1 و Div.2 برگزار میشن.اولش که وارد سایت میشین شما هیچ ریتینگ یا درجه ای ندارین.بعد از اینکه در یکی از کانتست های Div.2 شرکت کردین و سوالات رو حل کردین بهتون ریتینگ تعلق میگیره... شما فقط میتونین توی کانتست های Div.2 شرکت کنین تا وقتی که ریتینگتون به حداقل 1700 برسه و برین Div.1 ....
حالا میگین من که هیچی بلد نیستم چجوری سوالا رو حل کنم؟ یه بخش اون بالا هست به نام ProblemSet که سوالات آزمون های قبلی توی اون هست.اگه روی تب Solved کلیک کنین سوالا به صورت تعداد حل شدن مرتب میشه و شما میتونین از سوالایی که بیشتر حل شدن(یعنی آسون تر هستن) شروع کنین و پیشرفت رو در خودتون ببینین:3:
بقیه چیزا رو هم خودتون بیاین تو سایت یه چرخی بزنین دستتون میاد...

نظر،انتقاد،پیشنهاد،فحش داشتین هم بگین لطفا...

آخرین ویرایش توسط مدیر

joomine.com

New Member
لایک ها
70

ای کاش اون موقع که ه8 9 سالم بود و از کلاس زبان فرار میکردم،به این جاهاش فکر میکردم.
الان باید تاوانشو بدم.
ممنون که به تازه واردا کمک میکنید.
موفق باشید

حمید آنالیز

Well-Known Member
لایک ها
1,322

ببینید برا مرحله 3 از چه زبان های سوال میاد؟

sa1378

New Member
لایک ها
1,077

ببینید برا مرحله 3 از چه زبان های سوال میاد؟

مرحله سوم فقط از c++ استفاده میشه
ولی برای جهانی از هر زبانی میشه استفاده کرد

hossein11

New Member
لایک ها
109

مرحله سوم فقط از c++ استفاده میشه
ولی برای جهانی از هر زبانی میشه استفاده کرد
با کدوم کامپلیر کار کنیم مناسبتره؟ لطفا اگه کسی میدونه یه نرم افزار خوب معرفی کنه ؟ درضمن ممکنه چند تا سوال مشابهه اون مرحله طرح کنید؟

sshdav

New Member
لایک ها
12

با کدوم کامپلیر کار کنیم مناسبتره؟ لطفا اگه کسی میدونه یه نرم افزار خوب معرفی کنه ؟ درضمن ممکنه چند تا سوال مشابهه اون مرحله طرح کنید؟
خبرگاه المپیاد کامپیوتر
این اطلاعات درباره مرحله سه پارساله نوشته ک چیا دراختیارتون میزارن در این حد کافیه من کد بلاکس استافده میکنم خودم!
درباره سوال ها تو همون سایت بالا تو قسمت ارشیوش هست !

sa1378

New Member
لایک ها
1,077

مرحله سوم با dev-c++ هست
منم با همین کار میکنم ولی میتونین از کامپایلر های قویتر هم خودتون فعلا استفاده کنین مثلآ codeblocks هم خوبه

بالا