Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428
در کتاب درسی دوم دبیرستان نوشته شده که هیدر از تاژک خود برای مخلوط کردن انزیم های گوارشی با جاندار مورد تغذیه خود استفاده می کند . حال سوال این است که چرا تاژک خود توسط این انزیم ها هضم نمی شود ؟؟؟؟

لایک ها
53
پاسخ : تاژک هیدر

تاژک در کتاب سوم ص 244 غشا داره....نمیتونیم بگیم که احتمالا غشا تاژک هیدر از جنسی هست که آنزیم های گوارشی توانایی تجزیه اش رو ندارند؟؟؟؟

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

تاژک در کتاب سوم ص 244 غشا داره....نمیتونیم بگیم که احتمالا غشا تاژک هیدر از جنسی هست که آنزیم های گوارشی توانایی تجزیه اش رو ندارند؟؟؟؟
والا خودم هم جواب را نمی دونم ! شاید ! اما احتمالش خیلی کمه چون انزیم های گوارشی فقط پروتئاز نیستند و مثلا اگر لیپاز هم داشته باشند دیگر غشا هم از بین می ره !!!

لایک ها
53

خب میدونیم که کیسه ی گوارشی هیدر کارایی چندانی نداره...چون مواد غذای مفیدی رو با عنوان هضم نشده دفع میکنه........پس نیازی هم به داشتن تمام آنزیم های گوارشی نیست.......!!! ممکنه بسیاری از آنزیم ها رو نداشته باشه و جنس غشای تاژکش یکی از همون مواد باشه......

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

از طرفی این را هم می دونیم یک سلول هر چه قدر هم ابتدایی باشد برای ساخت لیپیدهای غشا به لیپید جدید مداوما نیاز داره ! پس مثلا به انزیمی مثل لیپاز نیاز داره !
برای سایر مواد هم همین استدلال برقرار است !

لایک ها
53

آنزیم های گوارشی در مرحله ای که شما میگین دارن گوارش برون سلولی انجام میدن و توانایی تبدیل پلیمر به مونومر ها رو ندارند.....فقط غذا رو به قطعات کوچیک تبدیل میکنن.....!

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

آنزیم های گوارشی در مرحله ای که شما میگین دارن گوارش برون سلولی انجام میدن و توانایی تبدیل پلیمر به مونومر ها رو ندارند.....فقط غذا رو به قطعات کوچیک تبدیل میکنن.....!
اگر یک قسمت کوچک از تاژک هم هیدرولیز بشه کافیه تا عملکردش را از دست بده و نیازی به تبدیل شدن به مونومر نداره تا از بین بره !!!!!!

Nima138

Well-Known Member
لایک ها
527

احتمالا هیدر هم مثل سایر جانوران و مثل لوله گوارش انسان بافت هایی داره که از سلول هاش در برابر آنزیم ها محافظت میکنن.

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

احتمالا هیدر هم مثل سایر جانوران و مثل لوله گوارش انسان بافت هایی داره که از سلول هاش در برابر آنزیم ها محافظت میکنن.
بافت ؟؟؟؟؟؟ حواستان هست دیگر که این ها از ساده ترین جانورانان اند و دو لایه بافتی هم بیش تر ندارند و بعیده همچین تمایزیافتگی ای وجود داشته باشه !!

Nima138

Well-Known Member
لایک ها
527

منظورم یه سری ساختارهایی که از هیدر محافظت کنه.یعنی این که به غیر غشا حتما یه سری لایه هایی هست که محافظت کنه

Meh1378

New Member
لایک ها
5

به نظر من دو احتمال وجود داره:1)باید تاژک آن از جنسی باشه که توسط آنزیم ها تجزیه نشود مثل همون سلولی که داره توش هیدرولیز انجام میشه-2)تاژک های آن مثل سلول های پوششی سطح مری که پس از هر بار کنده شدن دوباره تقسیم می شن،تقسیم بشه یعنی تاژک پس از این که کاراییش رو از دست داد دوباره تقسیم میشه

به نظر خودم فرضیه دوم قریب به یقینه

ghazal pedia

Well-Known Member
لایک ها
350

سلام..
خب میتونی این سوالو هم بپرسی که چرا معده سوراخ نمیشه؟ خب یه لایه از جنس موکوز داره که محافظشه و دائما ترشح میشه...
نمیگم موکوز ولی احتمالا یه ماده ی محافظ از خودش ترشح میکنه، یه ترکیب قلیایی...
من یه چیزایی هم شنیدم راجب اینکه گلیکوپروتئین ها و گلیکولیپید ها یه جورایی حفاظن. و فقط هم توی سطح خارجی سلول هستن.
یکی از علل تجزیه نشدن غشای لیزوزوم بعد از پمپ هیدروژنی همینه....
البته اون داستان دقسیم سریع و ترمیم هم میتونه درست باشه.

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

سلام..
خب میتونی این سوالو هم بپرسی که چرا معده سوراخ نمیشه؟ خب یه لایه از جنس موکوز داره که محافظشه و دائما ترشح میشه...
نمیگم موکوز ولی احتمالا یه ماده ی محافظ از خودش ترشح میکنه، یه ترکیب قلیایی...
من یه چیزایی هم شنیدم راجب اینکه گلیکوپروتئین ها و گلیکولیپید ها یه جورایی حفاظن. و فقط هم توی سطح خارجی سلول هستن.
یکی از علل تجزیه نشدن غشای لیزوزوم بعد از پمپ هیدروژنی همینه....
البته اون داستان دقسیم سریع و ترمیم هم میتونه درست باشه.
شما داری معده پیشرفته ترین موجود را با کیسه گوارشی یکی از ساده ترین جانوران ، مقایسه می کنین .
الان معده ما حداقل بیش از 4 نوع سلول تخصص یافته داره ولی هیدر در کل بدنش فقط دو نوع سلول داره . نمی گم اصلا احتمال ترشح همچین موادی نیست ولی در کل خیلی بعیده یه جانداز مثل هیدر بیاد ماده قلیایی ترشح کنه ( اصلا محیط کیسه گوارشی مگه به اندازه معده ی انسان اسیدیه ؟؟ ) .
توانایی یک پروتئاز در شکستن یک گلیکو پروتیئن به ساختار پروتئاز بستگی داره و این که جایگاه فعالش چه جایی را برش می ده . این جمله که گلیکوپروتیئن ها در مقابل پروتئاز ها مقاوم اند را من هم شنیدم ولی در جای معتبری هنوز ندیدم . میشه رفرنس بدین از کجا خوندین ؟؟

ghazal pedia

Well-Known Member
لایک ها
350

شما داری معده پیشرفته ترین موجود را با کیسه گوارشی یکی از ساده ترین جانوران ، مقایسه می کنین .
الان معده ما حداقل بیش از 4 نوع سلول تخصص یافته داره ولی هیدر در کل بدنش فقط دو نوع سلول داره . نمی گم اصلا احتمال ترشح همچین موادی نیست ولی در کل خیلی بعیده یه جانداز مثل هیدر بیاد ماده قلیایی ترشح کنه ( اصلا محیط کیسه گوارشی مگه به اندازه معده ی انسان اسیدیه ؟؟ ) .
توانایی یک پروتئاز در شکستن یک گلیکو پروتیئن به ساختار پروتئاز بستگی داره و این که جایگاه فعالش چه جایی را برش می ده . این جمله که گلیکوپروتیئن ها در مقابل پروتئاز ها مقاوم اند را من هم شنیدم ولی در جای معتبری هنوز ندیدم . میشه رفرنس بدین از کجا خوندین ؟؟
بله درست میگین، ولی من بازم احتمال میدم که کیسه ی گوارشی هیدر یه مقدار اسیدیه.... حتی اگه اسیدی هم نباشه باز هم اثر تخریبی داره،هیدر خیلی ساده است،قبول...
ولی دلیل نمیشه که نتونه از خودش حداقل دربرابر آنزیمای خودش محافظت کنه. درغیر این صورت که کلا خودشم گوارش پیدا میکرد. ولی چشم من فردا یه نفرو میبینم که اطلاعاتش در رایطه با زیست دبیرستان خیلی بالاست، توی کنکورم زیستو ۱۰۰ زده. ازش میپرسم.
عرض کردم شنیدم،خودم نخوندم. دبیر زیست پارسالم گفت بم. اونم خیلی شاخه. دکترای ژنتیک داره. تاحالا هیچ چیز غلطی هم نگفته بمون. مطمئنا درست گفته. درضمن من رفرنسای زیست شناسی رو نمیشناسم ولی فکر کنم توی کتابای سلولی مولکولی باشه، مثل لودیش یا چیزای دیگه...

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

بله درست میگین، ولی من بازم احتمال میدم که کیسه ی گوارشی هیدر یه مقدار اسیدیه.... حتی اگه اسیدی هم نباشه باز هم اثر تخریبی داره،هیدر خیلی ساده است،قبول...
ولی دلیل نمیشه که نتونه از خودش حداقل دربرابر آنزیمای خودش محافظت کنه. درغیر این صورت که کلا خودشم گوارش پیدا میکرد. ولی چشم من فردا یه نفرو میبینم که اطلاعاتش در رایطه با زیست دبیرستان خیلی بالاست، توی کنکورم زیستو ۱۰۰ زده. ازش میپرسم.
عرض کردم شنیدم،خودم نخوندم. دبیر زیست پارسالم گفت بم. اونم خیلی شاخه. دکترای ژنتیک داره. تاحالا هیچ چیز غلطی هم نگفته بمون. مطمئنا درست گفته. درضمن من رفرنسای زیست شناسی رو نمیشناسم ولی فکر کنم توی کتابای سلولی مولکولی باشه، مثل لودیش یا چیزای دیگه...
لودیش کتاب سلولی مولکولیه نه بیوشیمی . این موضوع باید توی کتابای بیوشیمی مثل لنینجر و استرایر باشه که تا جایی که من خوندم نبوده و به نظرم زیاد سنخیت علمی نداره .
ممنون ولی 100 زدن کنکور ربطی به سواد علم زیست شناسی نداره به حفظ بودن کتاب زیست 3 سال ربط داره :)

ghazal pedia

Well-Known Member
لایک ها
350

لودیش کتاب سلولی مولکولیه نه بیوشیمی . این موضوع باید توی کتابای بیوشیمی مثل لنینجر و استرایر باشه که تا جایی که من خوندم نبوده و به نظرم زیاد سنخیت علمی نداره .
ممنون ولی 100 زدن کنکور ربطی به سواد علم زیست شناسی نداره به حفظ بودن کتاب زیست 3 سال ربط داره :)
آره میدونم سلولی مولکولیه، ولی خب همون جوری که گفتم من رفرنسای زیست شناسی رو نمیشناسم...رشته م شیمیه..تک و توک که میدونم هم از دوستام شنیدم. وگرنه خودم تاحالا پامو از کمپبل فراتر نذاشتم...:4:
بله اون کتابو کامل جویده بود ولی خب بازم هروقت ازش سوالی داشتم جوابشو میدونست...
من راجب هردو موضوع ازش میپرسم هم گلیکوپرووتیین و هم هیدر...

E.coli

New Member
لایک ها
211

عالی بود :)
عاشق این جملتم یعنی ...حرف دل خیلی هاست ...

بالا