تراز سوالات در کنکور

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428
ایا در مورد سوالات مختلف کنکور نمره (تراز) هر سوال با سوال دیگر (در یک درس خاص) فرق دارد ؟ مثلا ممکن است دو نفر دقیقا نمره خام (درصد) یکسانی داشته باشند ولی ترازشان در ان درس متفاوت باشد ؟ در واقع ایا درصد پاسخگویی افراد مختلف به یک سوال خاص در نمره ان سوال تاثیر دارد ؟

Nima138

Well-Known Member
لایک ها
527
پاسخ : تراز سوالات در کنکور

خیر.تاثیر نداره.همه سوالا یه ارزش دارن.تراز بر اساس جمعیت افرادی که مثل شما زدن تعیین میشه.یعنی شما اگه 100 زده باشی و درصد قابل توجهی از داوطلبان هم 100 زده باشن ترازت خیلی بالا نمی ره.یعنی اون امتحان آسون بوده.اما اگه شما 80 بزنی و خیلی بقیه بالا نزنن ترازت میره بالا.

به عبارت دیگه ممکنه از 100 درصد به 90 درصد ترازت 500 تا پایین بیاد(چون جمعیت این ده درصد پایینه)اما از 90 به 80 درصد ترازت 1000 تا پایین بیاد(چون جمعیت این ده درصد خیلی زیاده) -برای مثال -

آخرین ویرایش توسط مدیر

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

خیر.تاثیر نداره.همه سوالا یه ارزش دارن
میشه منبع این حرفتون را بگید ! اخه توی بعضی سایت ها نوشته فرق داره !

Nima138

Well-Known Member
لایک ها
527

میشه منبع این حرفتون را بگید ! اخه توی بعضی سایت ها نوشته فرق داره !
این حرف منبع نمی خواد که.همه ی سوالای زیست کنکور یه ارزش دارن.کدوم سایت نوشته فرق داره؟

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

Nima138

Well-Known Member
لایک ها
527

یه سری مطالبش رو درست نوشته.اما این که هر تستی ارزش خاص خودش رو داره و به درصد پاسخگویی اون تست ربط داره کاملا غلطه.از هر کس دیگه ای هم می خوای بپرس.تا این 4 سالی که من درس خوندم این جوری بود و همه این جوری می گفتن.مثلا این که می گن تست های سخت و وقت گیر رو ول کنید برای چیه؟برای اینه که تست های آسون تر و با ارزش برابر رو بزنیم بعد بیام روی این تستا فکر کنیم.این جوری اگه بود می گفتن تست های سخت رو بزنین چون ارزشش بیشتره.ولی این جوری که اون سایت نوشته نیست.

اگه من 10 تا تست آسون زیست رو بزنم و تو 10 تا تست سخت زیست رو بزنی درصد و نمره ما در کنکور برابره و هیچ فرقی با هم نداریم.

آخرین ویرایش توسط مدیر

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

یه سری مطالبش رو درست نوشته.اما این که هر تستی ارزش خاص خودش رو داره و به درصد پاسخگویی اون تست ربط داره کاملا غلطه.از هر کس دیگه ای هم می خوای بپرس.تا این 4 سالی که من درس خوندم این جوری بود و همه این جوری می گفتن.مثلا این که می گن تست های سخت و وقت گیر رو ول کنید برای چیه؟برای اینه که تست های آسون تر و با ارزش برابر رو بزنیم بعد بیام روی این تستا فکر کنیم.این جوری اگه بود می گفتن تست های سخت رو بزنین چون ارزشش بیشتره.ولی این جوری که اون سایت نوشته نیست.

اگه من 10 تا تست آسون زیست رو بزنم و تو 10 تا تست سخت زیست رو بزنی درصد و نمره ما در کنکور برابره و هیچ فرقی با هم نداریم.
این بحث از ین جا شروع شد که یکی از رتبه های دورقمی کنکور چند سال پیش به یکی از دوستام گفته بود که ترازش فرق داره ! با پیگیری های بعدی از چند نفر قابل اطمینان پرسیدم و ان ها گفتن که فرق نداره ! تا این که امروز این متن را دیدم و صراحتا نوشته که ترازش فرق داره ! البته من هم مثل شما فکر می کنم که این متن اشتیاه نوشته !!
حالا میشه بگید دقیقا روش محاسبه ی تراز در یک درس چگونه است ؟

لایک ها
494

تراز معنای دیگر امتیاز است اختلاف درصد خام شما در هردرس از میانگین جامعه ی آماری تقسیم بر انحراف از معیار استاندارد جامعه ضرب در 100+ 5000 می باشد که اگر شما درصد برابر با میانگین بزنید کسر اول صفر شده و تراز شما 5000 می شود که درصد میانگین است هرچه که تراز بالاتر باشد امتیاز شما در آن درس بیشتر خواهد شد مزیت آن نسبت به شاخص های آماری این است که درجه ی سختی و آسانی آزمون با توجه به میانگین جامعه ی آماری سنجیده می شود ممکن است شما در درس ریاضی 20% زده باشید تراز شما 5700 شود ولی درصد شیمی شما 50% شده باشد ولی تراز شما 5200 شده باشد حداکثر تراز کنکور سراسری 13000 می باشد

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

تراز معنای دیگر امتیاز است اختلاف درصد خام شما در هردرس از میانگین جامعه ی آماری تقسیم بر انحراف از معیار استاندارد جامعه ضرب در 100+ 5000 می باشد که اگر شما درصد برابر با میانگین بزنید کسر اول صفر شده و تراز شما 5000 می شود که درصد میانگین است هرچه که تراز بالاتر باشد امتیاز شما در آن درس بیشتر خواهد شد مزیت آن نسبت به شاخص های آماری این است که درجه ی سختی و آسانی آزمون با توجه به میانگین جامعه ی آماری سنجیده می شود ممکن است شما در درس ریاضی 20% زده باشید تراز شما 5700 شود ولی درصد شیمی شما 50% شده باشد ولی تراز شما 5200 شده باشد حداکثر تراز کنکور سراسری 13000 می باشد
می بخشید ولی این قسمتی که از من نقل قول کردید توی سایت لینک بود ! نه سوال !!
من سوالم این بود که ایا تراز یک سوال با سوال دیگه از همان درس برابر است یا خیر ؟

ahmadi

New Member
لایک ها
2,532

در تایید حرفهای آقای بیگلری و آقا نیما؛این رو هم اضافه میکنم که اون توی المپیاده که هر سوال نمره ی خآص خودش رو داره و امتیازیه
اون هم فکر میکنم برای سوالات تشریحی که دستی تصحیح میشن
و گرنه وقتی قراره که میلیون ها برگه ی تستی با کامپیوتر تصحیح بشه؛یه الگوریتم خیلی سخت باید لازم باشه تا به هر سوال درصد خاص خودش رو ارائه بدن و واقعا پیچیده ست
نمیدونم اون دوست محترم بر چه اساسی این حرف رو زدن؛اما من فکر میکنم حالا که قراره سوابق تحصیلی اثر داده بشه؛میشه این فرض رو پذیرفت که با نمره خام(درصدکسب شده)مشترک؛تراز متفاوتی رو با توجه به تاثیر مستقیم نمره ی نهایی سال سوم کسب کنیم...
باتشکر:)
s.ahmadi

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

به طور کلی در کنکور تراز به نمره خام داده خواهد شد وگرنه گفته نمیشد کهنمره همه سوالات یکیه!
با آرزوی موفقیت برای همه عزیزان

آخرین ویرایش توسط مدیر
بالا