تعريف اصطكاك در خط يا نقطه

ferom001

New Member
لایک ها
36
دوستان من خيلي وقته نيومدم نميدونم اين سوال تكراريه يا نه
و اما سوال
آقا من هميشه عادتمه هر كي تو هر جناحي ميره من باهاش مخالفت ميكنم حتي اگه حرفش خيلي منطقي ودرست هم باشه نميشه كه هميشه تعاريف رو قبول كرد و هيچي نگف شايد بشر سالهاس كه داره اشتباه ميكنه
خلاصه سوال اينه كه نيروي اصطكاك كه بين دو سطح تعريف ميشه بين يك خط و يك صفحه چه گونه تعريف ميشه
و يا بين نقطه و يه صفحه چه جوري تعريف ميشه
اصا بين يك نقطه و يك خط چي
آيا ميشه از همون راه هميشگي نيروي سطح در ضريب اصطكاك رفت وقتي كه محل تماس يك خط و يا يك نقطه است
آيا نيروي سطحي تعريف ميشه

دوستان عزيز ميدونم من دارم اشتباه ميكنم و بشر راس ميگه اما حرف من هم كمي منطقي بنظر ميرسه و ميخوام بهم ثابت كنيد من دارم اشتباه ميكنم
براي درك بهتر و شهود سوال بهتره بگم يك مكعب رو از روي يك ضلع روي سطحي قرار داده و به آن نيرو وارد كنيد و بار ديگر از روي يك راس آن قرار داده و به آن نيرو وارد كنيد تا نيروي اصطكاك خط و صفحه ونقطه و صفحه رو احساس كنيد
جواب هاي احتمالي
1-خط خودش عرضش به صفر ميل ميكند اما عرض دارد و صفحه اي بسيار كوچك است
من: قبول به نظر من شكل مكعب و صفحه رو بكش و شكل رو در نقطه تماس آنقدر بزرگ كن كه صفحه ي كوچكه در حال تماس را ببيني حالا كمي زاويه مكعب با سطحو عوض كن باز هم محل تماس خط است
2-اون يك تيكه خودش بينهايت سطحه كه اون گوشه رو مثل يك كمان يك چهارم دايره ميكنه مثل لاستيك
من:بله لاستيك با تقريب خوبي يك سطحي ازش روي زمينه اما اينجا كه خيلي ميخوايم دقيق بشيم باز هم محل يك كمان با يك صفحه يك نقطه است كه اگر بعد طول بهش بديم ميشه يك خط

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216
پاسخ : تعريف اصطكاك در خط يا نقطه

اینا بیشتر بحث نظری هست.

تعریف و پایه ی تعرریف ما از اصطکاک از نیرو های بین مولکولی هست. بهترین توصیف کننده ی این موضوع کتاب هالیدی هست که خیلی ها میگن چرته! لبه ی یک جسم مثل مکعب هم خودش ساختار مولکولی داره و دقیقا" زاویه ی قائمه نداره. اصطکاک بیشتر میکروسکوپی هست.

ferom001

New Member
لایک ها
36

تعریفتون حول و حوش جواب دومه استنباط من از تعریف اینه که وقتی مولکول های یکسطح در مولکول های سطح دیگه گیر میکنه نیرو اصطکاک بوجود میاد و من حرفتونو کاملا قبول دارم اما من میخوام تعریفرو جایی ببرم که نتونسته تو اونجا کامل باشه فرض کنید مکعب قصه ما رو ضلعش یک خط از مولکول داشته باشه مثل ترکیب های یونی و سطحمون هم سطحی از مولکول های فلزی مانند مسه که همه مولکول های کروی شکلش در یک صفحه قرار دارند حال یون را روی مس میکشیم بله قسمت هایی که مولکول ها گیر میکنند اصطکاک تعریف میشود ولی جایی که دو مولکول در یک نقطه اند تکلیف اصطکاک چیست ایا وجود ندارد
یا اصا اصطکاک برای اجزای زیر مولکولی تعریف نمیشود

mehryar

مشاور فیزیک
لایک ها
61

من فک می کنم وقتی اسمش رو سطحی گذاشتن نمی خواستن بین ذره ای بذارن ولی ما می دونیم که این

اصطکاک کاملا بین ذره ای بوده و هیچ توچیه دیگی ای نمی شه برا این واقعه گفت....:197:

kamgh

Active Member
لایک ها
196

دوستان من خيلي وقته نيومدم نميدونم اين سوال تكراريه يا نه
و اما سوال
آقا من هميشه عادتمه هر كي تو هر جناحي ميره من باهاش مخالفت ميكنم حتي اگه حرفش خيلي منطقي ودرست هم باشه نميشه كه هميشه تعاريف رو قبول كرد و هيچي نگف شايد بشر سالهاس كه داره اشتباه ميكنه
خلاصه سوال اينه كه نيروي اصطكاك كه بين دو سطح تعريف ميشه بين يك خط و يك صفحه چه گونه تعريف ميشه
و يا بين نقطه و يه صفحه چه جوري تعريف ميشه
اصا بين يك نقطه و يك خط چي
آيا ميشه از همون راه هميشگي نيروي سطح در ضريب اصطكاك رفت وقتي كه محل تماس يك خط و يا يك نقطه است
آيا نيروي سطحي تعريف ميشه

دوستان عزيز ميدونم من دارم اشتباه ميكنم و بشر راس ميگه اما حرف من هم كمي منطقي بنظر ميرسه و ميخوام بهم ثابت كنيد من دارم اشتباه ميكنم
براي درك بهتر و شهود سوال بهتره بگم يك مكعب رو از روي يك ضلع روي سطحي قرار داده و به آن نيرو وارد كنيد و بار ديگر از روي يك راس آن قرار داده و به آن نيرو وارد كنيد تا نيروي اصطكاك خط و صفحه ونقطه و صفحه رو احساس كنيد
جواب هاي احتمالي
1-خط خودش عرضش به صفر ميل ميكند اما عرض دارد و صفحه اي بسيار كوچك است
من: قبول به نظر من شكل مكعب و صفحه رو بكش و شكل رو در نقطه تماس آنقدر بزرگ كن كه صفحه ي كوچكه در حال تماس را ببيني حالا كمي زاويه مكعب با سطحو عوض كن باز هم محل تماس خط است
2-اون يك تيكه خودش بينهايت سطحه كه اون گوشه رو مثل يك كمان يك چهارم دايره ميكنه مثل لاستيك
من:بله لاستيك با تقريب خوبي يك سطحي ازش روي زمينه اما اينجا كه خيلي ميخوايم دقيق بشيم باز هم محل يك كمان با يك صفحه يك نقطه است كه اگر بعد طول بهش بديم ميشه يك خط

دوستان به نظر من چون خط و نقطه مساحت ندارن پس نباید اسطکاک بین اونا تعریف شه.
درسته یا غلطه؟:113:
خوپ در ادامه اگه اون کاری رو که شما میگین انجام بدیم"شكل مكعب و صفحه رو بكش و شكل رو در نقطه تماس آنقدر بزرگ كن كه صفحه ي كوچكه در حال تماس را ببيني حالا كمي زاويه مكعب با سطحو عوض كن باز هم محل تماس خط است" یه اصطکاکی ایجاد میشه ولی در واقعیت از اون سرفه نظر می کنیم.این طورنیس؟
اگه واقعا اون جسممون غول آسا با درسته تعریف میشه و اصطکاک قابل توجهی ایجاد میکنه.:208:

ferom001

New Member
لایک ها
36

دوستان بهتره همینطوری از کنار مسئله نگذرید حرف ای نیوتونی قبول نکنید انیشتین بازی در بیارید به نظر من بخشی از مشکل مسئله تعاریفی هس که ریاضی ها برامون گذاشتن چرا همیشه باید به هندسه اقلیدس احترام گذاش تفکر به هندسه نا اقلیدسی که گاهی اوقات توش خط های موازی همدیگرو قطع میکنن نقطه ها حجم پیدا میکنن هم بد نیس کمی از قوهی تخیل استفاده کنید فک کنید در هر کوارک در هر الکترون کهکشانیست که پر از منظومه است و در یکی از اون سیارات موجوداتی زندگی میکنند ایا اون موجودات از چنین نیرو هایی صرف نظر میکنن شما خودتون بهتر از من میدونید که چه نیروی الکتریکی بین ذرات زیر مولکولی هس اما از اصطکاک چنین ذراتی به راحتی میگذرید ده آخه نمیشه که در ضمن بخشی از بحث اینه که یک رشته از مولکول خطه یا سطح ویا نقطهی تماس بین دو مولکول نقطس یا سطح

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

دوست من مولکول ها هیچ وقت تو هم نمیرن. تو اصطکاک هم اتم ها به هم برخورد نمیکنن ! وقتی دو مولکول به هم نزدیک میشن نیرو های دافعه ی اون ها تقویت میشه و موجب میشه که نتونیم بیشتر دو جسم رو به هم نزدیک کنیم.

ferom001

New Member
لایک ها
36

آقا من گیج شدم یکی بیاد توضیح بده این تناقض از کجا سر چشمه گرفته من حرفم اینه اگه دو جسم فقط و فقط در یک خط یا نقطه تماس داشته باشن و با این فرض که سطح خودش از بینهایت نقطه تشکیل شده پس نقطه هم سطح داره و پس اصطکاک هس ولی خیلی کم و یا این که گفت نقطه سطح نداره و نمیتوان دو سطح را در یک نقطه مشترک کرد به طوری که آن نقطه تجزیه ناپذیر باشد و اصطکاک درون نقطه تجزیه پذیر هس ولی خیلی کمه و در این مورد میگم وقتی از محل تماس با نام نقطه یاد میکنی باید رابطه جدیدی تعریف کنی یا اصا مث آقا همیل بگیم تعریف تا مولکول و رفته و بقیش هم انقد کمه که اصا نگاش نمیکنیم در کل چقد باید ریز شیم که به تعریف خط و نقطه برسیم

بالا