تفاوت میان کار انجام شده و انرژی توزیع بار

smjty

New Member
لایک ها
119
با سلام .

مسئله 55 کتاب ایرودوف الکتریسیته و مغناطیس گفته باری در فاصله l ار صفحه بی نهایت رسانا قرار دارد ، برای بردن آن با سرعت کم به فاصله بی نهایت از صفحه چه مقدار کار می بایست انجام داد ؟
خوب روش معقول اینه که بیاییم نیروی وارد بر بار رو بنویسیم و از اون از l تا بی نهایت انتگرال بگیریم .
اما راهی که من به ذهنم اومد این بود که بردن بار تا بی نهایت مثل بر هم زدن توزیع بار می مونه ، یعنی انرژی ذخیره شده در توزیع بار همون کار انجام شده ماست و جواب مسئله همون انرژی توزیع بار است ( توزیع بار برابر یک بار مثبت و یک باری منفی در فاصله 2l از هم است ) . اما وقتی محاسبات رو انجام می دم جواب ها یکی در نمیاد .
به نظر شما مشکل از کجاست ؟

HOSSIENBA

New Member
لایک ها
23
پاسخ : تفاوت میان کار انجام شده و انرژی توزیع بار

سلام

معادله ی kq^2 /2l- =U با این فرض به دست اومده که یکی از بارها ساکنه!

اما اینجا دو بار تغیر فاصله میدن پس میدان در محل بار مثبت میشه k (q/2r)^2 - منفی یعنی نیرو درخلاف جهت افزایش 2r است

پتانسیل در محل بار مثبت برابر منفی انتگرال میدان وارد بر بار مثبت از بینهایت تا محل بار میشه

پس در معادله ی انرژی درحالت عادی یه یک دوم ضرب میشه!

Ali-darzi

New Member
لایک ها
1

من هم به این اشتباه برخوردم اما باید توجه کرد که برای محاسبه اختلاف انرژی پتانسیل باید اختلاف پتانسیل بین صفحه رسانا با بار را حساب کرد که در این صورت جواب نصف میشود . فکر کنم شما هم یک1/2 کم آوردید . اینطور نیست؟

smjty

New Member
لایک ها
119

بله 1/2 کم اوردم .
اینجا که حرفی از اختلاف پتانسیل نیست ولی اگه منظورتون اینه که به جای بار تصویر باید پتانسیل صفحه و بار های القایی روی اون رو در نظر بگیریم ، بله حرفتون درسته .
من دقت نکردم که چیزی واقعا وجود داره بار تصویر نیستش که بیایم انرژیش رو حساب کنیم ، بلکه باید انرژی بار های حقیقی رو حساب کنیم که شامل انرژی خود بار و انرژِی بار های القایی روی صفحه میشه . این انرژی دومیه صفر میشه و جواب رو نصف میکنه .

Ali-darzi

New Member
لایک ها
1

درسته . البته من برای محاسبه انرژی مجموع از qv استفاده کردم وبه همین خاطر به اختلاف پتانسیل احتیاج داشتم این اختلاف نسبت به صفحه رساناست چون پتاسیل روش صفره

بالا