تناقض در ترمودینامیک!

mjaasgari

New Member
لایک ها
46
سلام
خوب من امروز به یه تناقض ! خفن برخوردم که نمیدونم چیکار کنم.
در نمودار V-T یه فرآیند که امتداد اون از مرکز نمودار نگذره رو در نظر بگیرید.(یعنی یک خط فرایندی که از مرکز میگزره رو در نظر بگیرید حالا همین خط رو فقط چند واحد به سمت راست یا مثبت T ببرید)
حالا مسئله پیداکردن روند تغییرات فشار در این نمودار.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
خوب من گفتم که دو فرایند همفشار که از مبدا نمودار بگذره رو در نظر میگیرم که از بالا و پایین فرایند اصلی بگذره.
خوب معلوم میشه که این فرایند از فشار کمتر به فشار بیشتر میاد(جهت فرایند از بالا به پایین)
خوب حالا شما از PV=nRT حجمVرو برحسب دماT بدست بیاورید پس شیب برابر nR/P خوب حالا ما از نمودار داریم که شیب این خط در طول خط تغییر نمیکنه پس شیب اون باید ثابت باشه (یا مشتق دوم خط باید صفر باشه)پس nR/P=const خوب n , Rکه ثابت اند پس P هم باید ثابت باشه. تناقض!!!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
یا در همین نمودار V-T شما یه فرایند همحجم در نظر بگیر که با محور T موازی است پس شیب آن برابر صفر میباشد پسnR/Pباید برابر صفر شود که حالا یا:{n=0}یا{p=infinity}یعنی pمیل کنه به بی نهایت.تناقض!!!
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
شما برا این دوتا تناقض جوابی دارید؟

fakad

Member
لایک ها
12
پاسخ : تناقض در ترمودینامیک!

P که ثابت نیست
در واقع اینجا 2 تا متغیر نداری 3 تا داری

لایک ها
314

سلام . اولی رو حوصلم نیومد و اما دومی ... . v بر حسب T تابع ثابت میشه . همچنین می دانیم V تابعی دو متغیره از p , T است . در توابع دو متغیره مشتق گرفتن بی معنی است و کاری که شما کرده اید مشتق جزیی گرفته اید . یعنی p را ثابت فرض کرده اید .

milad14

New Member
لایک ها
0

در فرایندهایی ک گفتین p تابعی از دما و حجم هستن( غیر از فرایند هم حجم).پس شیب نمودار nR/p نخواهد بود

mjaasgari

New Member
لایک ها
46

P که ثابت نیست
در واقع اینجا 2 تا متغیر نداری 3 تا داری
اگه منظورتون 4 متغییر هست من مول ماده رو ثابت فرض کردم .پس p ثابت است.

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

سلام . اولی رو حوصلم نیومد و اما دومی ... . v بر حسب T تابع ثابت میشه . همچنین می دانیم V تابعی دو متغیره از p , T است . در توابع دو متغیره مشتق گرفتن بی معنی است و کاری که شما کرده اید مشتق جزیی گرفته اید . یعنی p را ثابت فرض کرده اید .
خوب قبول
من در دومی یه مشتق جزئی با فرض ثابت بودن P گرفتم. خوب حالا این شیب که بدست میاد nR است دیگه که برابر صفر میباشد که باز هم جور در نمیاد.؟
اگه ممکنه راهنمایی کنید.

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

در فرایندهایی ک گفتین p تابعی از دما و حجم هستن( غیر از فرایند هم حجم).پس شیب نمودار nR/p نخواهد بود
پس چه خواهد بود؟

لایک ها
314

وقتی شما نوع فرآیندو تعیین کردین دیگه مشتق جزیی معنی نداره یعنی با مشتق عادی فرقی نداره . یعنی عملا تابع یه متغیره است . یا به قول دوستان باید مشتق p نسبت به T را هم بگیرید .

mjaasgari

New Member
لایک ها
46

بابا خوب یخه چیزی بگید من قانع بشم!!!!
خودتون بودید قانع میشدید.
از روابط ریاضی و انگرال و گرادیان ومشتق و معادلات فیزیکی و...... هرچی نیازه استفاده کنید فقط منو قانع کنید که اشتباهم کجاست.
ممنون

لایک ها
314

بابا خوب یخه چیزی بگید من قانع بشم!!!!
خودتون بودید قانع میشدید.
از روابط ریاضی و انگرال و گرادیان ومشتق و معادلات فیزیکی و...... هرچی نیازه استفاده کنید فقط منو قانع کنید که اشتباهم کجاست.
ممنون
دوست عزیز کلا اینا رو که هرکی گفت ول کن حتی اونایی رو که خودم گفتم !! فشار هم در این رابطه تابع دماست . مگر حجم ثابت نیست؟ پس فشار با دما متناسبه . پس اگر نسبت به دما مشتق می گیری فشار را ثابت نباید​ بگیری .

mjaasgari

New Member
لایک ها
46

دوست عزیز کلا اینا رو که هرکی گفت ول کن حتی اونایی رو که خودم گفتم !! فشار هم در این رابطه تابع دماست . مگر حجم ثابت نیست؟ پس فشار با دما متناسبه . پس اگر نسبت به دما مشتق می گیری فشار را ثابت نباید​ بگیری .
اگه منظورت تناقض دومی هست
توی اون اگه شکل رو تجسم کنی که یه خط موازی محور T هست در V-T خوب حالا شما بگو که شیب این نمودار از همون معادله PV=nRT چی میشه؟
من از رو شکل میگم صفر میشه.
حالا شما هر چی بدست اوردی رو مساوی صفر قرار بده و تو همین تاپیک بنویس وبه من نشون بده که یه جواب منطقی براش در میاد.
ممنون

لایک ها
314

توی اون اگه شکل رو تجسم کنی که یه خط موازی محور T هست در V-T خوب حالا شما بگو که شیب این نمودار از همون معادله PV=nRT چی میشه؟
حالا شما هر چی بدست اوردی رو مساوی صفر قرار بده و تو همین تاپیک بنویس وبه من نشون بده که یه جواب منطقی براش در میاد.
ممنون
من تایپ کردن بلد نیستم . یکی از دوستان محبت کنند تایپ را بر عهده بگیرند .

fakad

Member
لایک ها
12

ممنون
دوست عزیز
وقتی میتونی شیب رو اونجوری تعریف کنی که معادلت در فرم y=ax+b باشه
در حالی که الان اینجوری نیست
الان متغیرات V , P , T هستند
در واقع اگر شما بخواین V رو ثابت نگه دارین باید علاوه بر T با P هم بازی کنین و اونو تغییر بدین

بالا