raminpro2009

New Member
لایک ها
53
گونه‌ای خاص از عروس دریایی عمر جاودان دارد و هرگز نمی‌میرد.این حیوان ممکن است تنها موجودی باشد که عمر جاودان دارد.از آن‌جایی که این عروس دریایی قادر است پس از آخرین مرحله‌ی بزرگسالی، دوباره تغییر شکل داده و به نخستین مرحله‌ی زندگی خود بازگردد، ممکن است هیچ پایان طبیعی برای طول عمر این حیوان وجود نداشته باشد.
دانشمندان می‌گویند hydrozoan jellyfish تنها حیوانی است که می تواند بارها و بارها در زمان به عقب برگردد و دوباره حالت بواسیر لحمی خود را (مرحله اول از زندگی) پیدا کند.
آن‌ها می‌خواهند بفهمند چه‌طور این حیوان می‌تواند جریان سالخوردگی خود را به حالت معکوس درآورد. از آنجایی که این حیوان هیچ‌وقت نمی‌میرد، تعداد آن‌ها در اقیانوس‌ها روز به روز در حال افزایش است
با گسترش دانش ژنتیک و همچنین یافته‌های جدید زیست شناسی و کشف موجوداتی که دارای عمر نامحدود هستند، دانشمندان امیدوارند به‌زودی با یافتن ژن این نامیرایی و به کار بردن آن در ساختار ژنتیک انسان بشر را جاودانه سازند. در سال 1988 دانشمندی به نام سامر Sommer آغاز به بررسی و مطالعه روی گونه هایی از موجودات ریز مرجانی کرد ، سامر هر صبح با تجهیزات غواصی خود به زیر آبها و صخره های مرجانی شهر Portofino در ایتالیا میرفت و تمام کف دریا را در پی یافتن موجودات مرجانی جستجو می کرد و آنها را همراه پلانکتون ها جمع می کرد، او بیش از صد گونه را جمع کرد و در میان آنها گونه ای از عروس دریایی بود که هم اکنون به عروس دریایی ابدی Immortal Jellyfish یا همان Nutricula مشهور شده است.سامر موجودات مرجانی را در ظروف شیشه ای آزمایشگاه گذاشت و رفتار آنها را به دقت مورد بررسی قرار داد بعد از چند روز حالت عجیبی را مشاهده کرد که می توان نام آنرا جلوگیری از مرگ نامید! به نظر می رسید این موجود یک سیر رشد معکوس را آغاز کرده و جوانتر شده تا به نخستین مرحله تکثیر برسد و در آن هنگام مجددا چرخه زندگی آغاز می شد پس از آن در سال 1996 عده ای از دانشمندان کار او را ادامه دادند و مقاله ای تحت عنوان چرخه عکس زندگی Reversing the Life Cycle چاپ کردند و در آن تشریح کردند که این گونه ها چگونه در هر مرحله تکثیر می توانند خود را به مرحله بواسیر لحمی برسانند...

تحقیقات علمی نشان می‌دهد که مولکول‌های ( نه سلول‌ها) بدن ما هر 10سال یک بار نو می‌شوند. یعنی بعد از گذشتن این زمان دیگر اثری از مولکول‌های کربن قدیمی در بدن هیچ انسانی پیدا نمی‌شود. پس ما هر 10سال یک بار عوض می‌شویم با این همه ما پیر می‌شویم و می‌میریم.. این موجود در حقیقت یک ستاره دریایی است که می‌تواند به نخستین مرحله زندگی‌اش برگردد. نوتریکولا این کار را از طریق یک نوع جهش سلولی انجام می‌دهد.این جهش سلولی بصورتی انجام می‌شود که عروس دریایی به حالت دیگری تغییر می‌کند یعنی دارای سلول‌های جدیدی می‌شود. در این روند بدنه اصلی عروس دریایی تبدیل به توده‌ای می‌شود که شکل‌دهنده اولیه آن موجود است. به این توده اولیه بواسیر لحمی گفته می‌شود. برای این کار ابتدا چتر عروس دریایی خودش را به توده مولکولی تبدیل می‌کند و بعد تمام موها و شاخک‌ها را جذب خودش می‌کند. بعد موهای تغییر شکل یافته به این توده متصل شده و توده لحمی اولیه یا پولیپ به‌وجود می‌آیدو در آخر یک کلونی جدید شکل می گیرد. از رشد این توده یک عروس دریایی جدید متولد می‌شود. از نظر تئوری این عمل می‌تواند بی‌نهایت بار تکرار شود بنابراین از نظر پیولوژیکی این نوع از عروس دریایی نامیرا محسوب می‌شود

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
2,256
پاسخ : تنها موجودی که هرگز نمیمیرد!! هرگز(+ عکس)

پسر بذار یه تحقیقی کنم ببینم....
وای اگر حقیقت باشد دغدغه فکری یه ماه اخیر من حل شد...
جدی میگم همیشه برام سوال بود چرا در طی تکامل موجودی نی که هیچوقت نمیره....
بذار تحقیق کنم خبرشو بهتون میدم

آخرین ویرایش توسط مدیر

Ibo_Dec

New Member
لایک ها
1,062

خب دليل تكاملي اش چيست ؟
چرا بايد موجودي باشد كه هرگز نميرد ؟ وقتي نمي ميرد چه نيازي به توليدمثل است ؟
وقتي طول نسل خيلي خيلي زيادي دارد كه برعكس به ضرر اوست زيرا احتمال جهش و نوتركيبي را كم مي كند.
اگر دراثر حادثه اي شرايط محل سكونت اين موجود به كل تغيير كند به گونه اي كه اين موجود قادر به زندگي نباشد(هرچند توانايي برگشت به مرحله ي اوليه ي زندگي خود را دارد ولي قادر به توقف حيات خويش كه نيست !) ان وقت اين موجود منقرض خواهد شد ! به همين راحتي !
درضمن مشاهدات خيلي كم هست تا بتوان اسم ان را "ابدي" گذاشت.
بگذاريد يك مثال براي تان بزنم تا متوجه منظورم بشويد.
فرض كنيد دانشمندان توانستند با مهندسي ژنتيكي ژن حاوي اطلاعات براي تمايز زدايي و برگشت به مراحل اوليه ي زندگي از اين عروس دريايي در ژنوم انسان دخيل كنند. حالا انسان هرموقع مثلا به سن هفتاد رسيد يك فلش بك بزند و بشود يك نوزاد(!!) حالا من بيايم و اكسيژن را قطع كنم
انسان هرچقدر بخواهد به مرحله ي اوليه ي زندگي اش برود باز نيازمند اكسيژن است و درنبود ان خواهد مــــــــرد پس ابدي نيست !
اين عروس دريايي هم ابدي نيست و مسلما اين مكانيسم يا بهتر بگويم يك استراتژي براي مقابله با يك محرك هست كه بايد ديد ان محرك چيست وگرنه به ضرر جانور هست اين مكانيسم !
و به تبع ان به ضرر انسان ، اگر بخواهند روي انسان اجرا كنند.

raminpro2009

New Member
لایک ها
53

پسر بذار یه تحقیقی کنم ببینم....
وای اگر حقیقت باشد دغدغه فکری یه ماه اخیر من حل شد...
جدی میگم همیشه برام سوال بود چرا در طی تکامل موجودی نی که هیچوقت نمیره....
بذار تحقیق کنم خبرشو بهتون میدم
وقتی من اولین بار اینو دیدم 1 رب تمام به صفحه زل زده بودم باورم نمیشد شبا خوابم نمیبرد همش تو فکرم بود
میدونید این یعنی چه؟:190:

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

خب دليل تكاملي اش چيست ؟
چرا بايد موجودي باشد كه هرگز نميرد ؟ وقتي نمي ميرد چه نيازي به توليدمثل است ؟
وقتي طول نسل خيلي خيلي زيادي دارد كه برعكس به ضرر اوست زيرا احتمال جهش و نوتركيبي را كم مي كند.
اگر دراثر حادثه اي شرايط محل سكونت اين موجود به كل تغيير كند به گونه اي كه اين موجود قادر به زندگي نباشد(هرچند توانايي برگشت به مرحله ي اوليه ي زندگي خود را دارد ولي قادر به توقف حيات خويش كه نيست !) ان وقت اين موجود منقرض خواهد شد ! به همين راحتي !
درضمن مشاهدات خيلي كم هست تا بتوان اسم ان را "ابدي" گذاشت.
بگذاريد يك مثال براي تان بزنم تا متوجه منظورم بشويد.
فرض كنيد دانشمندان توانستند با مهندسي ژنتيكي ژن حاوي اطلاعات براي تمايز زدايي و برگشت به مراحل اوليه ي زندگي از اين عروس دريايي در ژنوم انسان دخيل كنند. حالا انسان هرموقع مثلا به سن هفتاد رسيد يك فلش بك بزند و بشود يك نوزاد(!!) حالا من بيايم و اكسيژن را قطع كنم
انسان هرچقدر بخواهد به مرحله ي اوليه ي زندگي اش برود باز نيازمند اكسيژن است و درنبود ان خواهد مــــــــرد پس ابدي نيست !
اين عروس دريايي هم ابدي نيست و مسلما اين مكانيسم يا بهتر بگويم يك استراتژي براي مقابله با يك محرك هست كه بايد ديد ان محرك چيست وگرنه به ضرر جانور هست اين مكانيسم !
و به تبع ان به ضرر انسان ، اگر بخواهند روي انسان اجرا كنند.
ببینید این موجود وقتی میخواد به حالت اولیه خودش برگرده (جوانی) ژن هاش تغییر میکنه (تکامل) یعنی هر بار مثل دفعه قبل نیست پس حتی اصلا میشه گفت موجود قبلی نیست و موجود جدیدیه پس مشکلی از نظر تکاملی نداره (البته نظریه خودمه جایی نخوندم)

Ibo_Dec

New Member
لایک ها
1,062

وقتی من اولین بار اینو دیدم 1 رب تمام به صفحه زل زده بودم باورم نمیشد شبا خوابم نمیبرد همش تو فکرم بود
میدونید این یعنی چه؟:190:

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

ببینید این موجود وقتی میخواد به حالت اولیه خودش برگرده (جوانی) ژن هاش تغییر میکنه (تکامل) یعنی هر بار مثل دفعه قبل نیست پس حتی اصلا میشه گفت موجود قبلی نیست و موجود جدیدیه پس مشکلی از نظر تکاملی نداره (البته نظریه خودمه جایی نخوندم)
نكته ي : تغيير ژن مساوي با تكامل نيست !
دقيقا اين نتيجه گيري را از كجاي اين مطلب بدست اورديد ؟ ;)
منظور از تغيير و بازگشت به مرحله ي اوليه زندگي يعني برگشت به قبل از متمايز شدن سلول ها كه به ان تمايز زدايي مي گويند (مثل خيلي از گياهان !) در تمايز زدايي يك ژن به ژن ديگري تبديل نمي شود بلكه تعداد ژن هاي بيشتري بيان يا بهتر بگويم روشن مي شوند. نه انكه كلهم ژن تغيير بكند !

raminpro2009

New Member
لایک ها
53

نكته ي : تغيير ژن مساوي با تكامل نيست !
دقيقا اين نتيجه گيري را از كجاي اين مطلب بدست اورديد ؟ ;)
منظور از تغيير و بازگشت به مرحله ي اوليه زندگي يعني برگشت به قبل از متمايز شدن سلول ها كه به ان تمايز زدايي مي گويند (مثل خيلي از گياهان !) در تمايز زدايي يك ژن به ژن ديگري تبديل نمي شود بلكه تعداد ژن هاي بيشتري بيان يا بهتر بگويم روشن مي شوند. نه انكه كلهم ژن تغيير بكند !
بیان شدن ژن هم یک نوع تغییر است نیست؟!! منظور من هم همین بود (هرچیزی از حالت اولیه خودش خارج بشه یعنی تغییر)
باید تحقیق کنیم شاید حق با شما باشه

Ibo_Dec

New Member
لایک ها
1,062

بیان شدن ژن هم یک نوع تغییر است نیست؟!! منظور من هم همین بود (هرچیزی از حالت اولیه خودش خارج بشه یعنی تغییر)
باید تحقیق کنیم شاید حق با شما باشه
ببينيد اقاي رامين فرض كنيد DNA موجود x داراي سه ژن A,B,C باشد.
وقتي موجود x در مرحله ي جنيني مي باشد هر سه ژن A,B,C روشن هستند يعني بيان مي شوند .
با گذشت زمان و تخصصي شدن سلول هاي اين جانور مثلا ر يك نوع از سلول هاي بدن اين جانور فقط ژن A روشن است و دو ژن ديگر خاموش .
وقتي موجود x بخواهد تمايز زدايي كند و به مرحله ي جنيني و اوليه ي زندگي خود برسد مجبور است علاوه بر ژن A ژن هاي B,C را نيز روشن يا بيان كند . پس در بيان ژن ژن تغيير نكرده است !!!!!!
مطالب بيشتري درمورد تمايز زدايي و تمايز زايي بخوانيد بيشتر متوجه منظور من مي شويد.:)

raminpro2009

New Member
لایک ها
53

ببينيد اقاي رامين فرض كنيد DNA موجود x داراي سه ژن A,B,C باشد.
وقتي موجود x در مرحله ي جنيني مي باشد هر سه ژن A,B,C روشن هستند يعني بيان مي شوند .
با گذشت زمان و تخصصي شدن سلول هاي اين جانور مثلا ر يك نوع از سلول هاي بدن اين جانور فقط ژن A روشن است و دو ژن ديگر خاموش .
وقتي موجود x بخواهد تمايز زدايي كند و به مرحله ي جنيني و اوليه ي زندگي خود برسد مجبور است علاوه بر ژن A ژن هاي B,C را نيز روشن يا بيان كند . پس در بيان ژن ژن تغيير نكرده است !!!!!!
مطالب بيشتري درمورد تمايز زدايي و تمايز زايي بخوانيد بيشتر متوجه منظور من مي شويد.:)
اقا تسلیم بریم مطالعه ببینیم چی میشه:150:

Ibo_Dec

New Member
لایک ها
1,062

اقا تسلیم بریم مطالعه ببینیم چی میشه:150:
درمورد بيان ژن و اين ها فكر ي كنم كتاب زيست چهارم دو فصل اول تا حدودي توضيح داده است .

لایک ها
2,256

میدونید داشتم "تفکر" میکردم در باب جاودانگی!
یه سری فرضیه بود تو ذهنم...دیدم تو کتاب ژن خودخواه هم همینارو نوشته....خواستم بگم:
دیدم خوبه اینم اینجا ارسال کنم
1-فرض میکنیم یه جاودانه ای وجود داره که تولید مثل میکنه....و بچه های جاودانه به وجود میاره...چون منابع محدود است پس بعد از مدتی کل گونه منقرض میشه (فکر کن همه آدمها جاودانه بشن)
پس این مرگ والد یک خودخواهی ژنی(فداکاری) است که به ژن های فرزندانش فرصت میده تا زندگی کنند.پس برد کرده....چون با مرگ خودش بقای فرزندان خودش رو تضمین کرده
2-به هر حال میدونیم همیشه افراد در طبیعت باهم رقابت نمیکنند بلکه این ژن ها هستند که برای کسب بیشتر موقعیت در خزانه ژنی رقابت میکنند...
ژن مرگ هم یه ژنه...رقابت رو دوس داره...اگر جوری بیان بشه که قبل از سن تولید مثلی موجود بمیره پس ژن شکست میخوره...
پس برنده شدن و بقا برای این ژن چه وقتیه؟؟؟؟؟وقتی که بعد از سن تولید مثلی اثر خودش رو بذاره.اینجوری هم به هدف خودش رسیده...هم مشکلی برای بقیه ژن ها پیش نیورده...چون اشخاص نابود میشن ولی ژن ها ادامه پیدا میکنن....
----------------
ولی پارادوکس مغزی من اینجا بود که چرا حتی 1 موجود نامیرا هم وجود نداره....که دیدیم وجود داره (شاید قبلا میلیارد ها گونه وجود داشتن.....)

Ibo_Dec

New Member
لایک ها
1,062

میدونید داشتم "تفکر" میکردم در باب جاودانگی!
یه سری فرضیه بود تو ذهنم...دیدم تو کتاب ژن خودخواه هم همینارو نوشته....خواستم بگم:
دیدم خوبه اینم اینجا ارسال کنم
1-فرض میکنیم یه جاودانه ای وجود داره که تولید مثل میکنه....و بچه های جاودانه به وجود میاره...چون منابع محدود است پس بعد از مدتی کل گونه منقرض میشه (فکر کن همه آدمها جاودانه بشن)
پس این مرگ والد یک خودخواهی ژنی(فداکاری) است که به ژن های فرزندانش فرصت میده تا زندگی کنند.پس برد کرده....چون با مرگ خودش بقای فرزندان خودش رو تضمین کرده
2-به هر حال میدونیم همیشه افراد در طبیعت باهم رقابت نمیکنند بلکه این ژن ها هستند که برای کسب بیشتر موقعیت در خزانه ژنی رقابت میکنند...
ژن مرگ هم یه ژنه...رقابت رو دوس داره...اگر جوری بیان بشه که قبل از سن تولید مثلی موجود بمیره پس ژن شکست میخوره...
پس برنده شدن و بقا برای این ژن چه وقتیه؟؟؟؟؟وقتی که بعد از سن تولید مثلی اثر خودش رو بذاره.اینجوری هم به هدف خودش رسیده...هم مشکلی برای بقیه ژن ها پیش نیورده...چون اشخاص نابود میشن ولی ژن ها ادامه پیدا میکنن....
----------------
ولی پارادوکس مغزی من اینجا بود که چرا حتی 1 موجود نامیرا هم وجود نداره....که دیدیم وجود داره (شاید قبلا میلیارد ها گونه وجود داشتن.....)
خودتان با اين توضيحات كتاب جواب سوال واضح خودتان را داديد.
چه نفعي دارد تا يك جاندار هيچ گاه نميرد ؟ چه نفعي براي ان ژن ها دارد ؟
درضمن اين موجود ناميرا نيست و به راحتي با تغيير شرايط حياتي ان مي ميرد حتي راحت تر از موجودات ديگر.

لایک ها
2,256

خودتان با اين توضيحات كتاب جواب سوال واضح خودتان را داديد.
چه نفعي دارد تا يك جاندار هيچ گاه نميرد ؟ چه نفعي براي ان ژن ها دارد ؟
خب بله!
دوست عزیز قرار نیست که تا ابد یک چیز رو ندونیم!
تا مدتی پیش نمیدونستم چرا نامیرا وجود نداره....ولی الان علت تکاملیش رو فهمیدم خواستم بگم بقیه هم بدونن:1:

Ibo_Dec

New Member
لایک ها
1,062

خب بله!
دوست عزیز قرار نیست که تا ابد یک چیز رو ندونیم!
تا مدتی پیش نمیدونستم چرا نامیرا وجود نداره....ولی الان علت تکاملیش رو فهمیدم خواستم بگم بقیه هم بدونن:1:
بله. همين طور است. راستي چرا انقدر دنبال يك موجود ناميرا مي گرديد ؟

لایک ها
2,256

بله. همين طور است. راستي چرا انقدر دنبال يك موجود ناميرا مي گرديد ؟
دلایلم در حیطه این بحث نمیگنجه اما پارسال یک تاپیکی هم باز کردم در باره دلایل مرگ انسان...
خواستین سر بزنین:1:
یقینا بزرگترین پژوهشم درباره "نامیرا شدن" خواهد بود و امیدوارم یا خودم بتونم همچین قضیه ای رو کشف کنم یا سیر پژوهش هایی رو طی کنم که در آیندگان بشه همچین فرآیندی رو به دست آورد.

Ibo_Dec

New Member
لایک ها
1,062

دلایلم در حیطه این بحث نمیگنجه اما پارسال یک تاپیکی هم باز کردم در باره دلایل مرگ انسان...
خواستین سر بزنین:1:
یقینا بزرگترین پژوهشم درباره "نامیرا شدن" خواهد بود و امیدوارم یا خودم بتونم همچین قضیه ای رو کشف کنم یا سیر پژوهش هایی رو طی کنم که در آیندگان بشه همچین فرآیندی رو به دست آورد.
ناميرا شدن چه ويژگي مثبتي دارد كه ان را مبناي پژوهش خود قرار مي دهيد ؟
ناميرا شدن يك عيب است، يك نقص.
كاش به جاي تمركز بر روي كميت عمر، به فكر كيفيت عمر بوديم .

لایک ها
2,256

ناميرا شدن چه ويژگي مثبتي دارد كه ان را مبناي پژوهش خود قرار مي دهيد ؟
ناميرا شدن يك عيب است، يك نقص.
كاش به جاي تمركز بر روي كميت عمر، به فكر كيفيت عمر بوديم .
بله!مداخله در کار طبیعته....
ولی درمان بیماری ها هم به نوعی مداخله در کار طبیعته و ما اگر به فکر طبیعت بودیم نباید فقط به فکر خود میبودیم و نظم جهان رو به هم میزدیم...:1:
(البته اون روزی که کشفش کنم هیچ جا منتشر نمیکنم حتی شاید رو خودمم اجراش نکنم...شاید به نابودی کل انسانها منجر بشه...
به احتمال زیاد استفاده نمیکنم...ولی میخوام کشف کنم!:123:)

Ibo_Dec

New Member
لایک ها
1,062

بله!مداخله در کار طبیعته....ولی درمان بیماری ها هم به نوعی مداخله در کار طبیعته و ما اگر به فکر طبیعت بودیم نباید فقط به فکر خود میبودیم و نظم جهان رو به هم میزدیم...:1:(البته اون روزی که کشفش کنم هیچ جا منتشر نمیکنم حتی شاید رو خودمم اجراش نکنم...شاید به نابودی کل انسانها منجر بشه...به احتمال زیاد استفاده نمیکنم...ولی میخوام کشف کنم!:123:)
نه . چه كسي گفته است مبارزه با انگل يا باكتري و غيره يعني مداخله در كار طبيعت ؟خير. هر موجودي براي بقاي خود مبارزه مي كند ، اين قانون طبيعت است !شكارچي براي شكار نشدن فرار مي كند ، استتار مي كند وغيرهحتي باكتري كه rna/dna ويروس واردش شده است را از بين مي برد و يا تكه تكه مي كند . دو مسئله را با هم اشتباه كرديد . استفاده از دارو براي بقاي بيشتر اسمش مداخله در كار طبيعت نيست ، بلكه تبعيت از قانون طبيعت است .اما استفاده ي انسان از طبيعت به نحو خارج از ان يعني مداخله در طبيعت ( مثل توليد گاوي با ترشحات شير انسان .)اصلا ان چيز، چيز قابل كشفي نيست كه شما درصدد كشف ان هستيد. ناميرا بودن اصلا وجود خارجي ندارد، فرد يك سري ويژگي هايي دارد كه در يك محيط ويژه بيشترين طول عمر را دارد، حالا اگر محيط را عوض كنيد ان فرد خواهد مرد !به نظرم ناميرا بودن يكي از كم اهميت ترين مسائل در زيست مي باشد .اينكه مي گوييد به نابوديِ كل انسان ها منجر شود و غيره بايد بگويم وقتي مسئله اي از اساس مشكل دارد ديگر پيش بيني ان يك چيز بي معني است. :)

بالا