تو , من و کتابهایمان

moon-sea

Well-Known Member
لایک ها
361
سلام دوستان
تا حالا شده که حداقل یک کناب غیر درسی رو تا اخر مطالعه کرده باشیم حداقل نیم ساعت در روز در کنار کتاب های درسی و المپیادی میشه حداقل برای یک کتاب غیر درسی وقت گذاشت میدونم زمان زیادی نیست ولی این نیم ساعت ها در روز میتونه بینهایت تو بهتر کردن زندگیمون کمکمون کنه حتما شده تا حالا تو این کتاب ها یه جمله ای پاراگرافی...رو خونده باشیم که تاثیر زیادی رو رو ما گذاشته باشه و یا خلاصه ای از پاراگراف رو نوشتیم تا بعدا نگاهی بهش بندازیم تا یاداوری بشه من میخوام اینجا همونارو بنویسم اگر کسی هم تمایلی به انجام این کار داشت بسم الله
هر کدوم از جملات که حس کردید براتون گنگه یا نیاز به توضیح بیشتر داره حتما بگید

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

اولین نوشته
نام کتاب:هنر فکر کردن
نویسنده:ارنست دیمنه

ذهن و فکر انسان اصولا ((خلاء)) را نمیپذیرد ولی اجازه دهید مدت کوتاهی در خلاء قرار گیریم زیرا نبودن هوا سبب میشود که ما بی اختیار در صدد یافتن محلی براییم که انباشته از هواست خلاء فکری نیز همین نقش را دارد و ما را وادار میکند تا به تنهایی روی اوریم و به جستجو بپردازیم.دلیلش این است که ما ((خویشتن)) خویش را که عزیزترین دوست ما به شمار می اید فراموش و رها کرده ایم حال اگر چند صباحی را در تنهایی بگذرانیم و خویشتن از دست رفته را باز یابیم و به زندگی طبیعی باز گردیم در واقع میتوانیم چند ساعتی را به درستی زندگی کنیم و ادای زنده ها را در نیاوریم.

moon-sea

Well-Known Member
لایک ها
361
پاسخ : تو , من و کتابهایمان

نام کتاب:انسان
نویسنده:علی شریعتی
سال چاپ:چاپ اول پاییز 61

انسان یک موجود دو بعدیست انسان یک موجود دوالیست یک موجود ثنوی است برخلاف همه موجودات دیگر که یک بعدی هستند یک بعدش میل به لجن و پستی دارد سرشت و خمیره اش تمایل به رسوب شدن و ماندن و توقف کردن دارد همچنانکه رودخانه طغیان میکند و حرکت دارد و انچه که باقی میماند یعنی گل رسوبی طغیان ندارد حرکت و موج ندارد و ته نشین شده و توقف مینماید سرشت انسان نیز میل به ته نشینی و راحت طلبی دارد و از طرفی بعد دیگرش یعنی روح خدا(به تعبیر قران)میل به تعالی دارد برخلاف جهت اولی میل به صعود و میل به بالا رفتن تا اخرین قله ی قابل تصور دارد یعنی خدا و روح خدا .پس انسان از دو متناقض درست شده است:یکی لجن و دیگری روح خداوند.

آخرین ویرایش توسط مدیر

miladkvr

New Member
لایک ها
841

به نام خدایی که در همین نزدیکیهاست.

نام کتاب: شازده کوچولو
نویسنده: آنتوان دو سنت اگزوپری
مترجم: احمد شاملو

در آن شخصيت قهرمان داستان، خلبانی بی‌نام، پس از فرود در بيابان با پسر کوچکی آشنا می‌شود. پسرک به خلبان می‌گويد که از اخترکی دوردست می‌آيد و آنقدر آنجا زندگی کرده که روزی تصميم می‌گيرد برای اکتشاف اخترک‌های ديگر خانه را ترک کند. او هم‏چنين برای خلبان از گل سرخ محبوبش می‌گويد که دل در گرو عشق او دارد، از ديگر اخترک‌ها تعريف می‌کند و از روباهی که او را اين جا، روی زمين، ملاقات کرده است. خلبان و شازده چاهی را می‌يابند که آنها را از تشنگی نجات می‌دهد اما در نهايت شازده کوچولو خلبان را در جريان تصميم خود قرار می‌دهد و می‌گويد تصميم گرفته به اخترک خانه‌اش بازگردد.

بهترین آرزوها

moon-sea

Well-Known Member
لایک ها
361

چاپ اول:پاییز61

انسان با "اگاهی" تحقق می یابد و عالی ترین جلوه ی ان "خوداگاهی" است.خوداگاهی نه تصادفی بدست می اید و نه با تصمیم قبلی و نه از طریق الهام غیبی یا احساس قلبی و اشراق درونی.در رابطه با "دیگری" است که انسان به من میرسد و با شناخت و احساس "غیر" است که "خود" را کشف میکند.این روشن ترین و صریح ترین رابطه ی دیالکتیکی است که در تمامی ابعاد وجود ادمی صادق است.میگویند "کسی زبان خود را میفهمد که یک زبان بیگانه را بداند".کسی که از جامعه خویش پا بیرون ننهاده ملت دیگری را نشناخته محیط و مذهب و فرهنگ و اخلاق و ادب و هنر و فلسفه و تاریخ دیگری را ندیده و نخوانده و نفهمیده و زندانی محیط خویش بوده است بیشک با خویش و با تمامی انچه در خویش و با خویش دارد بیگانه است.

آخرین ویرایش توسط مدیر

moon-sea

Well-Known Member
لایک ها
361

نام کتاب:قدرت اراده
نویسنده:وین دایر
چاپ پنجم: 1387

وقتی از مادر ترزا پرسیدند:هر روز به هنگام خدمت در خیابان های کلکته چه میکنید؟ پاسخ داد: هر روز چهره اندوهبار عیسی مسیح (ع) را به اشکال گوناگون میبینم.

آخرین ویرایش توسط مدیر

moon-sea

Well-Known Member
لایک ها
361

"خود اگاهی" انسان هنگامی به اوج میرسد و خود را در کامل ترین "حالت وجودی" اش احساس میکند که به "تامل در عالم وجود" میپردازد.

moon-sea

Well-Known Member
لایک ها
361

انسان به همان اندازه که متوجه جهان خارج از خویش شده و در ان پیش رفته است از خود دور شده و حقیقت خویش را از یاد برده است.

بالا