جدول تناوبی در دنیایی دیگر!

setare1

New Member
لایک ها
3
سلام به دوستای خوب المپیادی!یه سوال داشتم !علت پایداری تراز 4sنسبت به 3dچیست؟
:176:

tressa

New Member
لایک ها
128
پاسخ : جدول تناوبی در دنیایی دیگر!

بر اساس قاعده ی کلچکووسکی برای تعیین پایداری عدد کوانتومی اصلی (n) و عدد کوانتومی اوربیتالی ( l ) رو با هم جمع می کنیم ، هر چی کمتر بشه اون تراز پایدارتره. حالا خودتون حساب کنید می فهمید.

setare1

New Member
لایک ها
3

ممنونم .اما این چیزی که شما گفتید یک قاعده است و من به دنبال مفهوم قاعده
کلچکووسکی هستم.بذارید مفهوم سوالمم رو با یه مسیله روشن کنم.دنیایی رو تصور کنید که در اون اعداد کوانتومی مغناطیسی و اسپینی با مقادیر موجود در زمین متفاوت هستند.مثلا عدد کوانتومی مغناطیسی از 0 تا l وعدد کوانتومی مربوط به اسپین ها 0و 1/2+, 1/2- باشند.درباره ی گاز نجیب دوره سوم آن چه میتوان گفت؟
آرایش آن به 3d یا 3pختم میشود؟

tressa

New Member
لایک ها
128

من فک می کنم در مورد اون دنیا باید تو همون دنیا تصمیم گرفت. چون در اون صورت خیلی چیزای دیگه هم فرق می کنه.

setare1

New Member
لایک ها
3

دوست عزیز.منظورم اینه که اگر چنین شرایطی داشته باشیم آیا باز هم میتونیم بگیم که 4s از 3d پایدارتره؟

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

شما قوانین اسلیتر رو بلدید؟
انرژی تراز ها رو محاسبه میشه کرد
اگر بخواید من یه عکس ازش میذارم

gharib

New Member
لایک ها
33

برای فهمیدن پایداری 4s , 3d ، باید معادله ی شرودینگر را برای آن حل کرد و با توجه به گره هایی ک در تابع بدست میاید می توان پایداری آنها را در هر شرایطی محاسبه کرد ( فقط برای اتم هایی با عدد اتمی کمتر از 29 میگم) و چون 3d ، عدد کوانتومی اوربیتالی زیادی دارد ، درنتیجه دارای تعداد زیادی گره می باشد و هر چه تعداد گره بیشتر در نتیجه احتمال وجود الکترون در نزدیکی هسته کمتر ، پس ناپایدارتر ، با توجه به این میتوان توجیه کرد ک کدامیک پایدارتر هس ، در ضمن بوسیله ی روش اسلیتر میتوان محاسبه کرد

آخرین ویرایش توسط مدیر

setare1

New Member
لایک ها
3

سلام.ممنونم.جواب سوال اولم رو گرفتم.:113:نظرتون راجع به آرایش گاز نجیب دوره سوم با شرایطی که گفتم چیه؟ب نظزتون آیا بازم در این شرایط 4sاز3dپایدارتره؟:216:

بالا