جدول n در n

Aref

New Member
لایک ها
1,008
در هر خانه از یک جدول
یک عدد حقیقی نوشته شده است. می دانیم در هیچ سطری، دو عدد تکراری نداریم.
ثابت کنید می توان اعداد تعدادی سطر را جایگشت داد (درون خود سطر) به طوری که در هیچ ستونی نیز عدد تکراری نباشد.

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166
پاسخ : جدول n در n

در هر خانه از یک جدول
یک عدد حقیقی نوشته شده است. می دانیم در هیچ سطری، دو عدد تکراری نداریم.
ثابت کنید می توان اعداد تعدادی سطر را جایگشت داد (درون خود سطر) به طوری که در هیچ ستونی نیز عدد تکراری نباشد.
یه سوال فنی !
وقتی میگین سطر رو میشه جایگشت داد ، منظور اینه که فقط این حالتو داریم :
(یه چی شبیه جایگشت دوری) یا نه کلاً میتونیم چینش سطر رو به هر طریق که میخوایم عوض کنیم؟ مثلاً :

اگه مورد دوم باشه که فک کنم سوال خیلی راحت باشه !

Aref

New Member
لایک ها
1,008

جایگشت دوری نیست، جایگشت خطی هستش.
+راه حل من اصلا ساده نیست. ولی خب بفرمایید.

mahanmath

New Member
لایک ها
701

سخت نیست خیلی، ایدش یه چیزی شبیه Nullstellensatz و این جور مسئله هاست :87:

Yousefi

Well-Known Member
لایک ها
602

من دیروز همینطوری حلش کردم، الآن که دیدم میگید راهش خیلی راحت نیست، گفتم راهمو بگم شاید غلط باشه! برای 1 در 1 درسته، فرض میکنیم برای n در n درست باشه، حالا n + 1 در n + 1 رو در نظر بگیرید:

خب حالا اگه برای هر کدوم از این n در n ها ما بیایم درستشون کنیم (طبق فرض استقرا میتونیم) جدول n در n + 1 یی به وجود میاد که شرایط رو داره، حالا میمونه سطر بالا، که اون رو هم میشه جوری جایگشت داد که جدول باز هم درست بشه(چرا؟) ، پس (P(n) => P(n + 1 و ok! حالا اگه غلطه، یا نیاز به توضیح بیشتر دارید، بگید.

sima98

New Member
لایک ها
39

من دیروز همینطوری حلش کردم، الآن که دیدم میگید راهش خیلی راحت نیست، گفتم راهمو بگم شاید غلط باشه! برای 1 در 1 درسته، فرض میکنیم برای n در n درست باشه، حالا n + 1 در n + 1 رو در نظر بگیرید:

خب حالا اگه برای هر کدوم از این n در n ها ما بیایم درستشون کنیم (طبق فرض استقرا میتونیم) جدول n در n + 1 یی به وجود میاد که شرایط رو داره، حالا میمونه سطر بالا، که اون رو هم میشه جوری جایگشت داد که جدول باز هم درست بشه(چرا؟) ، پس (P(n) => P(n + 1 و ok! حالا اگه غلطه، یا نیاز به توضیح بیشتر دارید، بگید.
برا من یه سوال پیش اومد:
اون مربه n*nاول درست!اما وقتی میاید ومربع n*nبغلش رو هم درست میکنید.چون این دو مربعn-1 عدد در هر سطر اشتراک دارن
با درست کردن این شاید اون یکی درست نشه!
اینجاش اثبات داره که میشه انجام داد؟

Aref

New Member
لایک ها
1,008

نکته اش اینجاست که این "چرا" که گفتید درست نمی باشد.

a$hk@n

New Member
لایک ها
440

با دو تا راه میشه این مسعله رو حل کرد
1): با استقرا . حکم به ازای پایه درسته . حالا برای n هم درسته ، میاییم برای n+1 در n+1 میثابتیم!!! مهم همین اثباتش هست،

طبق شکل مثل همون خونه هایی که علامت ضربدر زدم رو مقایسه میکنیم تک تک تا آخر همین طور تا سون های اخر
به عبارتی شکل آخر دورانی 360 درجه برای شکل به وجود میاد :3: این راه 1

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

راه 2 واقعا braining storm
راه 2 رو نمیگم برین تو خماری!!
فقط برای آقای عارف میگم!!!!:204:

Aref

New Member
لایک ها
1,008

راه حل اولتون درست نیست. باید توی همه ی اعداد هر ستون متمایز باشند.
راه حل دومتون هم درست نیست.

math

New Member
لایک ها
1,096

این یه حالت خاص از مساله ی دینیتس هستش که با استقرا میشه ثابت کرد ( کتاب اثبات مساله دینیتس موجوده ) .

پ.ن : راه حل رو نخونید یه راهنمایی بگیرید :66:

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

نمیدونم فک کنم یه چیزی رو نمیفهمم ولی میگم حالا (قول بدید مسخره نکنید :4:)
با توجه به فرض سوال که توی هر سطر، دو عدد مشابه نداریم ، پس در کل جدول ، تو بد ترین حالت ، n نوع عدد داریم که هر کدوم n بار تکرار شدن و تو هر سطری هم بیش از دوتا عدد مشابه نداریم !
حالا یه عدد مثل i رو که بیشترین بار تکرار شده انتخاب میکنیم ، اگه تو سطر اول بود ، تو یه خونه میذاریمش. میریم سطر بعدی ، بازم در صورت وجود i ، جا گذاریش میکنیم منتهی تو ستونی که قبلاً گذاشتیم ، نمیذاریمش. چون نهایتاً تو بیشترین حالت n تا i داریم ، و n تا ستون ، این کارو تا آخرین سطر میتونیم انجام بدیم.
بعد میریم سراغ عدد بعدی که بعد از i بیشترین بار تکرار شده.
بازم همین کارو میکنیم براش.
بقیه عدد هارو هم همین طوری میتونیم پر کنیم براش و چون حتماً تعداد عددهامون کوچیکتر مساوی nـه ، برای تموم اعداد میتونیم این کارو انجام بدیم.
اشتباهه؟ :217:

آخرین ویرایش توسط مدیر

Aref

New Member
لایک ها
1,008

نکته اینجاست که نمیشه فرض کرد که n تا عدد در کل جدول وجود دارند.

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

نکته اینجاست که نمیشه فرض کرد که n تا عدد در کل جدول وجود دارند.
من اینو نگفتم ! (شاید بد گفتم!)
گفتن بدترین حالت زمانیه که تعداد حرفای مشابه بیشتر باشن تو جدول
و هرچی بیشتر باشن ، احتمال اینکه تو یه ستون باشن بیشتره و نیازه که جایگشت بدیم.
حالا اگه کمتر باشن مثلاً از یه حرف دو تا داشته باشیم ، کافیه توی اون دو سطر ، اون حرف مثلاً i رو توی یه ستون قرار ندیم !
ولی اگه مثلاً n تا باشه ، جایگشت دادن سخت تر میشه !

Aref

New Member
لایک ها
1,008

نه. نمیشه فرض کرد این بدترین حالته.

MiMi1376

New Member
لایک ها
48

در هر خانه از یک جدول
یک عدد حقیقی ن[SUP]وشته شده است. می دانیم در هیچ سطری، دو عدد تکراری نداریم.
[/SUP]
مشخص است که تعداد اعداد تکراری بیش از n نیست پس با قرار دادن تمام اعداد در قطر مربع می توان به حکم رسید به همین سادگی :173:

Aref

New Member
لایک ها
1,008

[/SUP]
مشخص است که تعداد اعداد تکراری بیش از n نیست پس با قرار دادن تمام اعداد در قطر مربع می توان به حکم رسید به همین سادگی :173:
زرشک:10:.
نه به این سادگی که شما می فرمایید نیست. تعداد اعداد دو به دو متمایز حداقل n است، و نمی تونید دو عدد رو در یک خانه قرار بدید. پس قرار دادن تمام اعداد در قطر مربع مجاز نیست.

بالا