جمع بندی سوالات آزمایشگاهی شیمی این دوره!!!

mahsa-f

New Member
لایک ها
36
چند تا سوال آزمایشگاهی دارم و خیلی هم به کمک شما دوستای خوبم نیاز دارم جوابا رو خیلی فوری میخوام وگرنه دیگه به درد نمیخوره :?
8O
1-آزمایشی را طراحی کنید که بتوان قابلیت حل شدن آمونیوم نیترات را در آب در یک دمای معین تععین کرد

2- در گذشته آلیاژ برنج ؛ مخلوط مس و روی برای ساختن برخی ظروف استفاده میشد . آزمایشی طراحی کنید که به کمک آن بتوان مقدار فلز مس در نمونه را تعیین کرد ؟

3-آزماشی طراحی کنید که بتوان مقدار بخار آب و کربن دی اکسید موجود در هوا را اندازه گیری کرد؟

4-چرا در مبرد ( سرد کننده ) ورودی آب از پایین و خروجی آن از بالا صورت میگیرد ؟

5-آیا میتوان یک محلول را به کلویید تبدیل کرد ؟ توضیح دهید.

6-چه جوری میشه این مواد مجهول رو از هم دیگه تشخیص بدیم؟
LiCl NaCl NaHCO3

7- کدام عبارت درباره ی خواص مواد ذکر شده درست نیست؟
الف) یخ خشک به شدت سرد است
ب) P2O5 به شدت خورنده است
ج) تولوِِِِین بسیار سمی تر از تترا کلرید کربن است
د)کلروفرم مایع بیرنگ سمی است

8-حرارت دادن کدام ماده در بوته ی چینی تغییر جرم کمتری را نشان میدهد؟( دلیلشم بگید)
الف)MgCO3 ب) KNO3 ج) KCl د)کات کبود

9- اگر دو محلول هیدروژن کلرید و محلول سدیم کلرید را جداگانه به ملایمت حرارت دهیم غلظت آنها به ترتیب دستخوش کدام تغییر میشوند؟
الف) زیاد - زیاد ب) زیاد - کم ج) کم - زیاد د) کم - کم

10- معمولا توصیه میشود که در خواندن حجم مایع در وسایل حجم سنجی پایین انحنای سطح مایع در نظر گرفته شود. در انجام کدام گزینه در نظر گرفتن قسمت های مختلف مایع تفاوتی ایجاد نمیکند؟
الف) تهیه ی محلول با غلظت معلوم با استفاده از بالن حجمی
ب) انتقال 5ml از یک محلول با استفاده از پیپت
ج) انتقال 23ml از یک محلول با استفاده از بورت
د) اندازه گیری 65ml از یک محلول با استفاده از استوانه ی مدرج

11- در غلظت برابر ، محلول آبی کدام یک از اکسید های زیر منجر به تولید اسید قویتری میشود؟
الف) CO2 ب)B2O3 ج) N2O5 د) Li2O

12- داشتن کدم ویژگی در اتر معمولی سبب چسبیدن شیشه ی ساعت محتوی اتر به چوب پنبه ی مرطوب است؟
الف) زیاد بودن فشار بخار ب) نفوذ پذیری ج) حلال قوی بودن

13- ترتیب آنتروپی استاندارد O3 و O2 و O چه طوریه؟؟؟؟
منتظر کمکتونم :twisted:

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497
سلام به شما دوست گرامی،
پاسخ چند تا از سوالات شما را مینویسم تا بقیه بچه ها نیز به بحث وارد شوند. در ضمن به همه یادآوری میکنم که هدف اصلی اینجا را فراموش نکنید و تا جایی که میتوانید در کمک به یکدیگر کوشا باشید.

mahsa-f گفت
1-آزمایشی را طراحی کنید که بتوان قابلیت حل شدن آمونیوم نیترات را در آب در یک دمای معین تععین کرد
ابتدا ظرف محتوی 100 گرم آب را برداشته و به دمای مورد نظر میرسانیم. سپس مقدار زیادی از نمک مورد نظر را در آن ریخته و هم میزنیم. توجه کنید که محلول در همان دما باقی بماند (چون نمک سرد یا گرم تر از آب است)
پس از اینکه دیگر نمکی در آب حل نشد، ظرف را برداشته ومحلول را صاف میکنیم (برای جداسازی نمکهایی که حل نشده اند)
سپس آن را وزن کرده و وزن نمک را به دست می آوریم (یادآوری: آب 100 گرم بود)

mahsa-f گفت
2- در گذشته آلیاژ برنج ؛ مخلوط مس و روی برای ساختن برخی ظروف استفاده میشد . آزمایشی طراحی کنید که به کمک آن بتوان مقدار فلز مس در نمونه را تعیین کرد ؟
نقطه ی ذوب مس برابر 1084 درجه سلسیوس و نقطه ذوب روی برابر 419 درجه سلسیوس است.
چون در آلیاژ سازی تغییر شیمیایی صورت نگرفته است، پس خواص مواد اولیه ثابت باقی مانده است.
مقدار معینی از آلیاژ را تا دمایی حدود 600 درجه سلسیوس گرم کرده و جزء جامد را که مس میباشد جدا میکنیم. اگر جزء جامد را وزن کنیم، درصد مس و روی به دست می آید.

موفق و پیروز باشی :twisted:

najafi2020

New Member
لایک ها
195
ج4-------> در تقطیر ما نیاز داریم که درون مبرد پر از آب سرد بشه و اگر آب سرد را از بالا وارد کنیم مبرد از آب سرد پر نمیشه و سریع دوباره خالی میشه :D

najafi2020

New Member
لایک ها
195
ج6------------> LiCl ترکیبی نمگیر است از همین خاصیت استفاده می کنیم و از بقیه جدا می شه.

دو ترکیب باقی مانده را به مقدار کافی توزین کرده و در یک بوته ی چینی قرار می دهیم و آن را روی چراغ بونزن قرار می دهیم و هر دو را به مدت 45 دقیقه حرارت می دهیم وهر کدوم که کاهش جرم داشت سدیم هیدروژن کربنات است.

البته برای شناسایی سدیم کلرید از نقره نیترات هم می شه استفاده کرد که بستگی به امکانات ما داره. :D

kquran

New Member
لایک ها
18
جواب 4 رو دوستمون دادن :
چون یه شیب چند درجه ای داره لوله ی مبرد و خوب مبرد همون سردکننده است...ما نیاز بیشتری به موندن آب سرد تو لوله داریم پس باید از پایین وارد بشه که فشار پشتش باشه!!!

برای پاسخ شماره ی 7 : به حاشیه های کتاب درسی سال دوم و سوم مراجعه کنید.
سوال 8 واکنش تجزیه است و یه استوکیموتری ساده!!!

بچه ها بقیه اشو کمک کنید

mahsa-f

New Member
لایک ها
36
این ماده ها با هم دیگه قاطی نیستن فقط نمیدونیم کدومش ماده ی مورد نظر ماست
بعد کل وقت آزمایش 10 دقیقس چه طوری 45 دقیقه ماده رو حرارت بدیم :?

najafi2020 گفت
ج6------------> LiCl ترکیبی نمگیر است از همین خاصیت استفاده می کنیم و از بقیه جدا می شه.

دو ترکیب باقی مانده را به مقدار کافی توزین کرده و در یک بوته ی چینی قرار می دهیم و آن را روی چراغ بونزن قرار می دهیم و هر دو را به مدت 45 دقیقه حرارت می دهیم وهر کدوم که کاهش جرم داشت سدیم هیدروژن کربنات است.

البته برای شناسایی سدیم کلرید از نقره نیترات هم می شه استفاده کرد که بستگی به امکانات ما داره. :D
اگه از نقره نیترات استفاده کنیم که با LiCl هم همون رسوب نقره کلرید میده و دیگه قابل تشخیص نیست :eek:

najafi2020

New Member
لایک ها
195
ج3-------> برای اندازه گیری H2O بهترین گزینه استفاده از CuSO4 خشک با جرم معلوم است و برای اندازهگیری CO2 هم فکر کنم بشه از آب آهک و اندازه گیری جرم رسوب باقی مانده استفاده کرد( کلسیم کربنات).

ج10-----------------> فکر کنم این سوال مشکل داره یا اطلاعات سوال کافی نیست.

ج12---------------> تو این سوال به نظر من دو گزینه ی آخر بی ربط هستند و فقط می مونه گزینه ی اول.

ج-------------> هر چه ذره پیچیده تر باشه آنتروپی مطلق آن بیشتره پس آنتروپی O3 بیشتر از O2 واونم بیشتر از O است.

خانم منظورم وقتی بود که LiCl از دو تای دیگه جدا بشه :(

اگر زمان آزمایش کم است از نقره نیترات برای شناسایی جوش شیرین و سدیم کلرید استفاده کن :)

ج9----> گزینه ی ج درست است. زیرا هیدروژن کلرید فرار از است و با حرارت دادن فرار می کنه ولی سدیم کلرید عکس اونه و علاقه ای به فرار کردن نداره بلکه این آبه که فرار می کنه پس غلظت زیاد میشه.

ج11----> جواب N2O5 زیرا منجر به تولید اسید نیتریک میشه که خیلی قویه

ج8-----> جواب KCl ودلیلش هم معلومه.

جواب نهایی سوال 6-----> فکر کنم یه چراغ بونزن که به شما بدن. هر کدوم از مواد را مقداری تو آب حل کن و تست شعله انجام بده و هر شعله ای قرمز شده مربوط به لیتیم است.

سپس دو باره مقداری از دو ماده ی دیگه رو در آب حل کن بعد هم رو هر دو سرکه بریز هر کدوم گاز آزاد کرد جوش شیرین بود

mahsa-f

New Member
لایک ها
36
najafi2020 گفت
ج3-------> برای اندازه گیری H2O بهترین گزینه استفاده از CuSO4 خشک با جرم معلوم است و برای اندازهگیری CO2 هم فکر کنم بشه از آب آهک و اندازه گیری جرم رسوب باقی مانده استفاده کرد( کلسیم کربنات).
میشه این آزمایشها رو بیشتر توضیح بدید من که خوب نگرفتم
راستی گزینه ی آخر سوال 12 سبک بودنه که فک نکنم جواب اون باشه ولی زیاد بودن فشار بخار چرا باعث میشه که به چوب پنبه بچسبه :roll:

najafi2010 خیلی ممنون از کمکتون
2 تا سوال جالب دیگه
وقتی NaCl بخار میشه به اتماش تجزیه میشه یا هنوزم بینشون پیوندایی میمونه (اگه هست چه جور پیوندیه) چون من شنیدم بینشون پیوند کوالانسی تشکیل میشه ولی مطمئن نیستم :?
چه جوری میشه یه محلول رو به کلویید تبدیل کرد؟؟؟؟؟

najafi2020

New Member
لایک ها
195
چرا که نشه!!!

ابتدا مقداری کات کبود رو خوب حرارت بده تا آب تبلورش بپره و تغییر رنگ بده بعد از این که CuSO4 بی آب شما آماده شد جرمشو اندازه بگیر و وارد محیط مربوط بزار بعد از گذشت زمانی اندک( وقتی که بلور آبی به چشم اومد) سریع جرمشو اندازه بگیر که تفاوت جرم ماده ی اولیه و ماده ی اولیه جرم آب شماست که به کمک اون مول و یا حجم H2O رو می تونی حساب کنی.

برای اندازه گیری CO2 به کمک اندازه گیری مول رسوب CaCO3 میتونی به مول کربن دیو کسید برسی. ولی این یکی تو مقیاس کم خوب جواب نمیده.

در مورد چسبیدن شیشه ساعت به چوب پنبه هم گفتم که اطمینان ندارم. روش فکر می کنم اگه به چیزی رسیدم به شما هم خبر می دم. :?:

najafi2020

New Member
لایک ها
195
این سوال که چجوری میشه یه محلولو به کلویید تبدیل کرد برام یک کم گنگه. نمی دونم که با چه شرایطی باید این کارو انجام بدیم :?:

najafi2020

New Member
لایک ها
195
در صفحه ی 87 جلد 1 کتاب شیمی معدنی هیویی( اصول ساختار و واکنش پذیری) آمده است* که میان یک فلز ویک نا فلز در دما یی بالاتر از دمای جوش هم
( برای مثال سدیم کلرید با نقطه ی جوش 1413 در جه ی سلسیوس) هم پیوند صورت می گرد و از این طریق زوج یون ها تشکیلف می شوند*.

من فکر کنم که در حالت گازی بین سدیم و کلر پیوند هایی تشکیل میشه که خاصیت بینابینی داره و بیشتر خاصیت یونی داره. :)

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497
با سلام خدمت همه دوستان،
بارها و بارها تذکر داده شده که قوانین تالار را مطالعه فرمایید.
طبق قوانین «دو پست پشت سر هم از یک کاربر تخلف محسوب میشود»
شما میتوانید آخرین ارسال خود را که ارسالی پس از آن وجود ندارد ویرایش نموده و مطالب جدیدرا به آن اضافه نمایید.

موفق و پیروز باشید :twisted:

najafi2020

New Member
لایک ها
195
آقای خلینا من از شما عذر می خوام اگر ممکنه منو ببخشید.قول می دم دیگه تکرار نشه :x

mjbbaha

New Member
لایک ها
32
mahsa-f گفت
6-چه جوری میشه این مواد مجهول رو از هم دیگه تشخیص بدیم؟
LiCl NaCl NaHCO3
7- کدام عبارت درباره ی خواص مواد ذکر شده درست نیست؟
الف) یخ خشک به شدت سرد است
ب) P2O5 به شدت خورنده است
ج) تولوِِِِین بسیار سمی تر از تترا کلرید کربن است
د)کلروفرم مایع بیرنگ سمی است
11- در غلظت برابر ، محلول آبی کدام یک از اکسید های زیر منجر به تولید اسید قویتری میشود؟
الف) CO2 ب)B2O3 ج) N2O5 د) Li2O
13- ترتیب آنتروپی استاندارد O3 و O2 و O چه طوریه؟؟؟؟
منتظر کمکتونم :twisted:
2- در مورد این آزمایش فکر کنم استفاده از هیدروکلریک اسید عملی تر از ذوبه!! معمولا تو مسابقات آزمایشگاه آزمایشی میخوان که در یه آز معمولی قابل انجام باشه(گفتم معمولا)-روی در HCl حل میشه ولی مس نمیشه یه قطعه از آلیاژ رو به عنوان نمونه از بقیه جدا کرد و با اندازه گیری جرم انداخت تو ظرف HCl
بعد اندازه گیری جرم باقی مانده که همون مسه و بعد محاسبه جرم روی در قطعه آزمایش شده و محاسبه درصد جرمی و سرانجا محاسبه جرم مس و روی در کل که قطعا خودتون از من تو این زمینه وارد ترین!!

mjbbaha

New Member
لایک ها
32
با عرض پوزش از ارسال 2 پست انگار این پستا محدودیت تعداد حروف دارن چون آخرشو نتونستم بنویسم!!
6-واسه شناسایی LiCl میشه از HF استفاده کرد چون LiF نامحلوله
واسه شناسایی NaHCO3 میشه از HCl استفاده کرد که CO2 آزاد میشه
و پس از شناسایی 2 ماده دیگه ماده سوم حتما NaCl هست
7- فکر کنم 3 یا 4 باشه (مطمئن نیستم) P2O5 انیدرید اسید H3PO4 است که یک اسید ضعیفه در مورد خورندگیش هم با توجه به اسید ضعیف بودن......
8-گزینه 3 N2O5 انیدرید اسید قوی HNO3 است گزینه 1و 2 اسید های ضعیف و گزینه 4 باز تشکیل میده
13-از بالا به پایین:Oو O3 وO2
اگر نظراتم اشتباهه بزرگواران تصحیح کنند!! :twisted:

najafi2020

New Member
لایک ها
195
mjbbaha گفت
با عرض پوزش از ارسال 2 پست انگار این پستا محدودیت تعداد حروف دارن چون آخرشو نتونستم بنویسم!!
6-واسه شناسایی LiCl میشه از HF استفاده کرد چون LiF نامحلوله
واسه شناسایی NaHCO3 میشه از HCl استفاده کرد که CO2 آزاد میشه
و پس از شناسایی 2 ماده دیگه ماده سوم حتما NaCl هست
13-از بالا به پایین:Oو O3 وO2
:twisted:
سلام به شما در مورد شناسایی 3 ماده فکر کنم استفاده از سرکه(استیک اسد ) وتست شعله هم خرج و هم دردسرش کمتر باشه.
در مورد آنتروپی هم حرف من درست بود. یه نگاهی به پیوست یه کتاب شیمی فیزیک و آنتروپی مطلق بنداز.هر چی ذره پیچیده تر باشه آنتروپی مطلقش بیشتره.اونی که شما میگه ترتیب سطح انرژی(ناپایداری) است.

گزینه ی 4 سوال 7 درسته. کلوروفرم مایعی بی رنگ , سمی و خوشبو است که نقطه ی جوش 60_61 درجه ی سلسیوس داره ولی بسیار فراره.اگر سر شیشه ی کلروفرمو باز بذاری بیهوش میشی.

saintanger

New Member
لایک ها
1
سلام دوست عزیز ، البته دوستان راه حلهایی را نوشته اند ولی من هم جوابهاییی را می نویسم ، انتخاب با شما :
* برای تعیین میزان بخار اب در هوا به نظر من بهترین راه خرید یک دستگاه رطوبت سنج هست . استفاده از مواد شیمیایی راه حل مناسب و دقیقی نمیتونه باشه ، برای مثال پتاسیم هیدروکساید یک جاذب الرطوبه هست و به سرعت رطوبت هوا را جذب می کنه تا حدی که اگر به مدت حدود 5 دقیقه انرا در معرض هوا قرار دهید کاملا در ابی که از هوا جذب کرده حل شده و دیگر هیچ ذره جامدی وجود نخواهد داشت . یا برای مثال کات کبود را شما نمیتوانی مطمئن باشی که تمام ملکولهای ان رطوبت را جذب کرده است یا خیر و ...... بنابراین راه حل دقیق و مطمئنی نیستند ولی برای تخمین حدودی و ازمایشات ساده می توان استفاده کرد . برای تعیین کربن دی اکساید و یا بعضی از یونها و ملکولها در هوا من روش ساده ای به ذهنم نمی رسه ولی در دوران کارشناسی با یکی از دوستان میزان سرب موجود در هوا را با استفاده از کاتالیزورها تعیین کردیم ( البته دوست من تعیین کرد چون پروژه کارشناسی ارشد بود و من فقط در موارد بسیار جزیی کمکشون کردم )

** در کندانسور یا مبرد اگر اب ورودی از بالا باشد ، حجم داخل کندانسور کاملا پر از اب نمی شود ولی هنگامی که اب ورودی از پایین باشد ، اب برای خروج از کندانسور باید کل فضای داخل کندانسور را پر کرده و سپس از محل خروج اب خارج شود .

*** محلول کلوئئد ( البته من ترجیح می دهم کلمه "مخلوط" بکار ببرم ) به مخلوطی گویند که هیچگاه تمایل به ته نشینی ندارد و این به علت یکسان بودن بارهای همنام یا الکترواستاتیک ( منفی) بر روی ذره های موجود می باشد که هنگام نزدیک شده به یکدیگر همدیگر را دفع کرده و در نتیجه تمایل به ته نشینی ندارد . برای تهیه کلویید شما باید بر روی ذره هایی که می خواهید معلق باشند بار یکسان ایجاد کنید .

**** سوال10 - گزینه های 1 و 2 و 3 وسایل اندازه گیری دقیقی می باشند ولی استوانه مدرج برای اندازه گیری های دقیق بکار نمی رود .

***** سوال 11 - به نظر من گزینه 3

== سوالهای دیگر رو هم مطمئن نبودم ولی این سوالها را مطمئن تر از بقیه بودم .

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
سوالایه آزمایشگاهه دوره، فقط تیتراسیون رسوب و اسید و باز و کمپلکس ایناست یا چیزایه دیگه هم هست؟

اگه هست، می شه بگید به طوره کلی چیا می آد؟

لایک ها
521
تیتراسیون اسید و باز... تیتراسیون اکسایش کاهش پرمنگنات و اسید اگزالیک 5 آبه... یدومتری (سنجش حجمی یون مس (II)... تعیین وزن اتمی منیزیم با محاسبه ی حجم هیدروژن آزاد شده در طی واکنش Mg یا HCl ... بررسی قانون بقای جرم با یه سری آزمایش پشت سر هم با ورق مسی .... در کل چیزی نداره و اگه صفر کیلومتر هم باشین به جایی بر نمیخوره...

بالا