جمع بندی 19-مین دوره

afshin

New Member
لایک ها
71
:lol: :lol: با عرض سلام خدمت شما و کسانی که می گویند می خواهند 100 درصد بزنند...اگر راست می گویید که کتاب وزارتی رو بلد هستید (دارم شوخی می کنم) به سوالات ذیل که از کتاب وزارتی در اوردم و خودم بلد نیستم جواب بدید!!!!!! (البته با التماس....لطففففففففففففففا جواب بدید!)
مهندس خلینای عزیز دیگه عنوان تاپیکو با کلاس گذاشتم ...! شما هم جواب بدید ..از نسیم و سینا و علی و لئوناردو و ...خواهش می کنم جواب بدید!

1- همه می دانیم که انحلال پذیری اکسیژن با افزایش دما نسبت عکس دارد...اما وقتی به کتاب شیمی سال اول صفحات 28 و 29 و 30 نگاه کنید می بینید که
قدار اکسیژن در ساعاتی که دمای آب بالاست بیشتر است؟؟؟؟؟؟؟؟؟آیا اشتباه نیست؟؟/ (این سوالو حتما جواب بدبد موضوع مرگ و زندگیه!)

2-در صفحه ی 27 سال سوم ، نوشته شده که برای تصفیه ی هوای داخل فضاپیماها از دو ماده ی لیتیم پر اکسید و لیتیم هیدروکسید استفاده استفاده می شود
به نظر شما کدام یک بهتر است؟ (به نظر خودم لیتیم پر اکسید بهتر است)

3-آلومین آیا همان (Al2O3 ) است و آلومینات همان آلومینیوم تترا هیدروکسید است؟

4-واکنش تبدیل گوگرد تری اکسید به گوگرد دی اکسید گر ماگیر است...ولی آنتروپی افزایش می یابد..آیا خودبخود است؟(مواد در دمای اتاق می باشند)؟
آیا می توان گفت که در دمای اتاق می توان از آنتروپی صرف نظر کرد...(برای پیش گویی خودبخودی بودن)

5-آیا چگالی آب از تولئون بیشتر است؟ آیا می توان گفت که هر چه نیرو های بین مولکولی بیشتر باشند چگالی بیشتر است؟؟؟

6-آیا نیروی جاذبه ی بین یک یون با یک مولکول غیر قطبی از پیوند هیدروژنی قوی تر است؟(صفحه ی 80 سال سوم!)

7-آیا می توان گفت در هر گروه معمولا با افزایش شعاع چگالی زیاد می شود؟؟؟؟؟؟( این یکی دیگه واقعا خفنه!)
همچنین آیا می تونیم بگیم که در یک تناوب از چپ به راست ابتدا چگالی زیاد و سپس کاهش می یابد؟؟

8- آیا برای مواد رسوب موجود در محلول غلضت معنی ندارد؟؟ برای مثال نقره نیترات را با سدیم کلرید ترکیب کنند و بعد بگویند که غلضت نمک ایجاد شده را حساب کنید حساب کنید باید غلضت سدیم نیترات را محاسبه کنیم نه نقره کلرید را؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

9-این سوال خیلی مسخره است!

---> مقداری سدیم را در آب می اندازیم ...اگر بگویند که غلضت سدیم را در آب حساب کنید چی کار باید بکنیم؟؟؟ چون سدیم با آب واکنش می دهد پس باید
غلضت سدیم هیدروکسید را حساب کنیم ، آرررررررررررره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ تو رو خدا اینو شرح بدید!

10- آیا PPB یعنی واحد در یک میلیارد؟؟ آیا بیلیون همان میلیارد خودمان است؟

11-آنتروپی محلول ها ی آبی معمولا از آب خالص بیشتر است...یک مثال بزنید که اینطور نباشد...
آیا آنتروپی اتانول در آب مثبت است؟(به نظر خودم آره چون پیوند هیدروژنی کم می شه...)

12-به نظر شما با کاهش دما محلول آبی بیشتر تمایل دارد منجمد شود یا آب خالص؟ ( به نظر خودم آب خالص..چون تو محلول ناخالصی ها مانع از استقرار مولکول های آب در شبکه ی بلوری می شوند!!!)

13- برای مقایسه ی delta S یا همان اختلاف آنتروپی باید از لحاظ جبری مقایسه کنیم یا قدر مطلق؟؟ (فکر کنید صفحه ی 97 شیمی سال سوم)

14-اگر اتر ها را در آب حل کنیم دمای جوش کاهش می یابد و دمای ذوب بالا میرود؟درست است؟(به نظر خودم درسته چون اترها فررارند!)

15-می دانیم ذرات کلوییدی نور را پخش می کنند...پس وقتی با یک چراغ قوه به داخل محلول کلوییدی نور بیاندازیم باید بر اثر پخش شدن اکر جاها ی محلول نورانی شود و دیگر مسیر نور قابل تسخیص نباشد!!!!!!! نظر شما؟

16-آیا کلویید ها با گذشت زمان تغییر می کنند ؟ اعم از فیزیکی و شیمیایی؟؟ (این سوال خیلی مسخره می باشد!)

17-یه کم راجع به چراغ بونزن و نتایجی که از اون بدست می آید برام بنویسید!!!

18-رنگ شعله های حاصل از یون های زیر را بنویسید:

آهن دو و سه مثبت؟ این که می گن براده ی آهن نارنجیه مال کدوم یون آهن است ..2 یا 3؟
نیکل دو و سه مثبت؟
کبالت دو یا سه مثبت؟
باریم(احتمالا سبزه..آره؟)
مس دو مثبت ؟؟( آخرش مس سبزه یا آبی یا سبز-آبی!!!)

19 -چرا آنتالپی تبخیر جیوه بسیار زیاده ولی آنتلپی ذوب کمه؟

20- در کتاب مهندس بازرگان نوشته شده: " در آلکانها هر چه جرم زیاد تر باشه آنتروپی بیشتره!!!!!!!!!!) به نظر من این گفته درست نیست!
راستی در آلکان ها کدوم ها مایع اند و کدوم ها گاز ؟؟؟ (فکر کنم تا پنتان گاز وجود داره؟؟؟؟؟ نمی دونم!)

20- چرا چگلی K از Na بیشتره؟

و در پایان..ممنون از لطف شما!

afshin

New Member
لایک ها
71
راستی یه سوال دیگه!!! :lol: :lol: :lol:

در مقایسه ی الکترولیت بودن محلول ها...باید پیل تشکیل دهیم تا آزمایش اجرا شود یا نه؟ چون تو کتاب وزارتی صفحه ی 93 سال سوم یه شکل داره
که نه پل نمکی داره نه جداره ی متخلخل...اگه اینطوری باشه باید جریان بعد از چند لحظه قطع بشه .. استاد شما کمک کنید؟؟؟؟؟/ :p

honey

New Member
لایک ها
42
سلام.در مورد سوال 1:در اینکه انحلال پذیری اکسیژن در آب با دما نسبت عکس دارد شک نکنید چون همه جا در این مورد همین قانون هست.نمودارهای کتاب یک افزایش جزیی رو نشون میدن و البته اینو هم در نظر بگیرید که منظور آب رودخانه در ساعات متفاوت است.
در مورد سوال 2:واکنش لیتیم پر اکسید چون در آن کربن در اکسید از بین میره و اکسیژن تولید میشه مناسبتره.
سوال 4:در این واکنش چون تعداد مولکولهای گازی زیاد میشود آنتروپی افزایش می یابد

nassim

New Member
لایک ها
10
در مورد سوال 11 فکر کنم فقط با حل شدن LiF در آب آنتروپی کم میشه. چون چگالی سطحی بار یون هاش زیاده .

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497
با سلام به تمام دوستان المپیادی :wink:

1) در ساعاتی که آفتاب وجود دارد به دلیل فوتوسنتز گیاهان، اکسیژن در آب تولید میشود و بنابراین مقدار اکسیژن بسیار زیاد شده و حتی از ساعات خنک تر هم بیشتر میشود.

2) بستگی به جنس فضاپیما و پول توی جیب ما دارد :x

3) بله

4) خیر هیچ وقت در دمای اتاق از آنتروپی صرف نظر نمیشود. بلکه تغییر آنتروپی در این واکنش بر کاهش آنتالپی غلبه نمیکند.

5) بله، نیروهای بین مولکولی و جرم اتمها در چگالی موثر هستند.

6) مولکول غیر قطبی؟ خیر کمتر است

7) خیر، در گروه دوم کلسیم کمترین چگالی را دارد.

8 ) خیر رسوب از محلول جدا شده است و غلظت برای آن معنی ندارد.

پاسخ بقیه سوالات تا چند دقیقه دیگر :twisted:

honey

New Member
لایک ها
42
در مورد سوال 8:باید غلظت سدیم کلرید را محاسبه کنید.
در مورد سوال 12:آب خالص چون ناخالصی نداره نظم شبکه بیشتره
در مورد سوال 18:آهن 3.مس هم سبز رنگه.در مورد باریم و بقیه تو کتاب چیزی ندیدم.
در مورد سوال 19:جیوه یک فلز مایع است و بنابراین برای تبخیر هم به گرمای بیشتری نیاز داره.
در مورد سوال 20:پتاسیم در گروه پایین تر از سدیم است و جرم اتمی بیشتری دارد.به همین خاطر چگالی بیشتری هم دارد.
و در آخر اکه تو جوابام اشکالی بود حتما بگین.فقط سوالاتی رو که در موردشون مطمئن بودم جواب دادم.در مورد بقیه به جوابی که در نظر دارم مطمئن نیستم.بسپاریدشون به استاد و بچه های صاحب نظر سایت.

honey

New Member
لایک ها
42
در مورد سوال 8 و 20 جواب استاد درسته.

afshin

New Member
لایک ها
71
استاد خلینا مگه لیتیم کمترین چگالی رو نداره ؟؟؟

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497
afshin گفت
استاد خلینا مگه لیتیم کمترین چگالی رو نداره ؟؟؟
اشتباه کرده بودم، منظورم کلسیم در گروه دوم بود :oops:

shm666

New Member
لایک ها
0
سوال 2 : چون توي ليتيم پروكسيد دوباره اكسيژن هم توليد ميكنه بهتره
(هيدروكسيد آب توليد ميكنه)

nassim

New Member
لایک ها
10
سلام. در مورد سوالتون راجع به الکترولیت ، به نظر من ، اینجا که مثل سلول های گالوانی ، مبادله ی الکترون نداریم! پس به پل نمکی و یا دیواره ی متخلخل نیازی نیست. بلکه فقط یمن ها هستند که جابجا میشن.

mahsa-f

New Member
لایک ها
36
2
2- چون پر اکسید با مول کمتری o2 بیشتری تولید میکند پس بهتره
3- فکر کنم همون اکسید آهنه(Al2O3)
6- نه بابا تا کسی نتونسته روی پیوند هیروژنی رو کم کنه
7- واقعا جواب اینو می خوایی که چی بشه ( شیمی پر از استثناس این کارا ادمو دیوونه میکنه)
8- واسه رسوب غلظت تعریف نمیشه
9- ببین هر جا این سوالو دیدی اینو بدون که طراحش حالش خوب نبوده. اصلا همچین چیزیو تا حالا ندیدم
11- به نظر من delta S اون منفیه چون پیوندای تشکیل شدش قویتره (خداییش بحث انتروپی خیلی مشکله)
12-آب خالص ( نظر خودت درسته)
14- نمیدونم ولی میشه توضیح بدی چه ربطی به فرار بودن داره
15- فاصلشون زیاده و همین باعث پخش نور میشه
16- نه. کلویید ها پایدارند
18- فکر کنم رنگ شعله رو با رنگ یون ها تو محلول اشتباه گرفتی
:x میدونم خیلی دیر شده که دارم جواب میدم ولی هم دلم واسه این جور سوا دلم تنگ شده بود هم مگه به نظر شما یادگیری مهم تر المپیادو این حرفا نیست

بالا