حدس در مورد کف قبولی چقدر می تونه دقیق باشه؟

M_Sharifi

راهبر ریاضی
لایک ها
801
بعد از این که در تاپیک بحث های متفرقه در مورد مرحله ی دوم المپیاد ریاضی امسال، دوستان نظراتشون رو در مورد کف قبولی اعلام کردند، وبلاگ بچه های 26 به طور غیر مستقیم (و یا مستقیم!) نظرات دوستان (از جمله بنده) رو نقد کرده اند. توی وبلاگ این دوستان نوشته که

((چند نفر خواسته بودن که کف رو حدس بزنیم، پارسال هم در این مورد نوشتیم، حدس زدن کف فقط با دیدن سوالها و یا حرف تعدادی از بچه ها اصلا ممکن نیست، دیده شده که بعضی ها نظراتی مثل "بعید می دونم که نمره ی قبولی به 35 برسه. شاید 32 یا 33 کف قبولی باشه" دادن و حتی چند نفر از بچه ها حدس رو دقیقا (یعنی یه چیزی مثل 30.5) حدس زدن (نمی دونم چطور دقیق با احتساب نیم نمره گفتن) که ما هرگز چنین حرفی رو نمی زنیم، نه اینکه بخوایم بعضی ها هم چنان به قبولی امیدوار باشن (که خب اگه بدونیم واقعا امیدی نیست چه دلیلی داره امید الکی بدیم؟؟؟) برای اینکه ما داده ی کافی برای خروجی ای مثل حدس کف نداریم. من بعید می دونم کسانی که نظری در مورد کف میدن از نمره ی حدسی و حدودی بیشتر از بیست سی درصد از بچه ها (اونهایی که احتمال قبولی بیشتری دارن، مثل شرکت کننده های شهرهای بزرگ) خبر داشته باشن))...

چند تا نکته در این باره وجود داره:

1- فرض می کنیم حرف این دوستان درست باشه و من از وضعیت بیست سی درصد شرکت کنندگان اطلاع داشته باشم. خوب چه نتیجه ای میشه گرفت؟
عجیبه که این دوستان که همگی المپیادی بوده اند، به این نکته دقت نکرده اند که کف قبولی رو بچه های قوی تر تعیین می کنند. در واقع دانش آموزانی که در مرحله ی دوم شرکت کرده اند و نمره ی پایینی کسب می کنند، هیچ نقشی در بالا و پایین رفتن کف قبولی ندارند، چون عملا قبول نمی شوند. ضمن این که بنده از وضعیت اکثر از دانش آموزان قوی مطلع هستم، چراکه یا با اون ها مستقیما در ارتباط هستم، و یا از طریق دوستانم در جریان عملکرد مرحله ی دوم اون ها هستم. بنابراین حدسی هم که به عنوان کف قبولی زدم، غیر منطقی نمی تونه باشه.

2- بعد از برگزاری آزمون مرحله ی دوم، با بعضی از دبیرهای مطرح المپیاد هم که حتما اون ها رو می شناسید و می دونید که الکی حرف نمی زنند، صحبت کردم و با توجه به آماری که اون ها از بچه ها می دادند و حدسی که در مورد کف قبولی می زدند، برآورد این اساتید هم به حدس من کاملا نزدیک بود.

3- یکی از این دوستان در وبلاگشون نوشته اند که (( کسانی که کمتر از 21 میشن شانس کمتری برای قبولی دارن )). این طوری که این دوست عزیز میگن، همه ی دانش آموزانی که نمره شون 0 تا 42 میشه، شانس قولی دارند. من فکر می کنم این دوست عزیز کاملا غیر واقعی نظر دادند. چرا که دانش آموزانی که نمره شون امسال 21 یا کم تر میشه، قطعا مرحله ی دوم قبول نمی شند. بنابراین شانس کمتر معنی نداره. در واقع ایشون حرف خودشون رو هم که ( اگه بدونیم واقعا امیدی نیست چه دلیلی داره امید الکی بدیم؟؟؟) نقض کردند.

بنابراین توصیه می کنم که این دوستان به جای این که حرف های کلیشه ای بزنند، آمار دقیق تری جمع کنند تاحرف هاشون هم دقیق تر باشه.

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497
با تشکر از توجه و اطلاعات مفید آقای شریفی،
برای مطالعه در مورد حدس کف قبولی میتوانید به خبر زیر نیز که خرداد 1388 در سایت ارسال شده است مراجعه نمایید:

لینک مطلب

آدرس مطلب

کد
http://www.irysc.com/article91.html

موفق و پیروز باشید

Fardad

New Member
لایک ها
7
سلام
این احتمال هم وجود داره که به خاطر سادگی کلی آدم جوب زده باشن و کف شدیدا افت کنه .
یه ریاضیدان باید به همه اطلاعات توجه کنه .
با تشکّر

Goharshady

New Member
لایک ها
166
من لازمه یه نظر کوچیک راجع به بچه های 26 و شاززز بدهم. به نظر من این عزیزان کمی مغرور شده اند و فکر می کنند چون توانسته اند در المپیاد قبول شوند ، می توانند در مورد کف قبولی و ... نیز اظهار نظر کارشناسی کنند. هر چند اصولا کسی می تواند ایم کار را بکند که سالیان زیادی با تعداد زیادی از کسانی که قبول شده اند یا نشده اند در ارتباط بوده باشد. در این مورد من حدسهایی مثل حدس آقای شریفی یا آقای محمدآبادی (برای کامپیوتر) را بسیار معتبر و نزدیک به واقعیت می دانم.

Fardad گفت
سلام
این احتمال هم وجود داره که به خاطر سادگی کلی آدم جوب زده باشن و کف شدیدا افت کنه .
یه ریاضیدان باید به همه اطلاعات توجه کنه .
با تشکّر
شما روی احتمال کمتر از 1% حساب باز می کنید؟

samira22

New Member
لایک ها
2
آقای شریفی می گن نمی شه کف رو حدس زد شما دوباره دارید حدس می زنید؟!

Olympiad

New Member
لایک ها
134
M_Sharifi گفت
در واقع دانش آموزانی که در مرحله ی دوم شرکت کرده اند و نمره ی پایینی کسب می کنند، هیچ نقشی در بالا و پایین رفتن کف قبولی ندارند، چون عملا قبول نمی شوند. ضمن این که بنده از وضعیت اکثر از دانش آموزان قوی مطلع هستم، چراکه یا با اون ها مستقیما در ارتباط هستم، و یا از طریق دوستانم در جریان عملکرد مرحله ی دوم اون ها هستم. بنابراین حدسی هم که به عنوان کف قبولی زدم، غیر منطقی نمی تونه باشه.

2- بعد از برگزاری آزمون مرحله ی دوم، با بعضی از دبیرهای مطرح المپیاد هم که حتما اون ها رو می شناسید و می دونید که الکی حرف نمی زنند، صحبت کردم و با توجه به آماری که اون ها از بچه ها می دادند و حدسی که در مورد کف قبولی می زدند، برآورد این اساتید هم به حدس من کاملا نزدیک بود.
آقاي شريفي از وضعيت بچه ها اطلاع دارند ديگه....

mohammad2004

New Member
لایک ها
3
Goharshady گفت
من لازمه یه نظر کوچیک راجع به بچه های 26 و شاززز بدهم. به نظر من این عزیزان کمی مغرور شده اند و فکر می کنند چون توانسته اند در المپیاد قبول شوند ، می توانند در مورد کف قبولی و ... نیز اظهار نظر کارشناسی کنند. هر چند اصولا کسی می تواند ایم کار را بکند که سالیان زیادی با تعداد زیادی از کسانی که قبول شده اند یا نشده اند در ارتباط بوده باشد. در این مورد من حدسهایی مثل حدس آقای شریفی یا آقای محمدآبادی (برای کامپیوتر) را بسیار معتبر و نزدیک به واقعیت می دانم.
به نظر من این اظهار نظر بچه های دوره 26 هیچ ربط خاصی به غرور نداره. اتفاقا این جور آدما کسایی هستن که تقریبا بی خیال غرور شدن. کاری ندارم حرفشون یا انتقادشون درسته یا نه. اما وبلاگ 26 کلا برای اهداف مشخصی ساخته شده که شاید این پست هم در جهت یکی از همون اهدافه. من هم نظر آقای شریفی رو کاملا محترم و نزدیک به واقعیت میدونم و به نظر من کسی هستن که تجربه و ارتباط خیلی زیادی تو این زمینه دارن. اما مطمئنم بچه های 26 هم دلایلی واسه این پستشون دارن چون حداقل بعد چند سال گذشتن از ساخت وبلاگ میدونن چه حرفیو کجا بزنن. باز هم میگم من اصلا نمیگم کارشون درست بوده یا نه. فقط میگم باید حرفاشونو شنید.
ببخشید زیاد حرف زدم D:

Fardad

New Member
لایک ها
7
بی خودی همدیگه رو خراب نکنید . چرا تهمت غرور میزنید ؟ این خود نشانه غروره . یعنی چه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناامید کننده است که یه سری المپیادی به جون هم بیفتند . هر کی نظرش درباره کف رو بده . بچه های المپیادی خودشون بلدن قضاوت کنن !
امیدوارم فرهنگمون پیشرفت کنه .

Goharshady

New Member
لایک ها
166
Fardad گفت
بی خودی همدیگه رو خراب نکنید . چرا تهمت غرور میزنید ؟ این خود نشانه غروره . یعنی چه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
.
این شبیه پارادوکسها شد!
پس شما هم مغرورید

بالا