حل شدن طلا در تیزاب

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014
پاسخ : حل شدن طلا در تیزاب

الان شما مي كين ك انكشتر طلاي مادرتون نازك شده يعني تو مايع ظرفشويي حل شده طلا!!!!؟؟؟؟؟؟
علت تغيير رنكش ب سياهي جي بوده؟!.....طلايي رنك بوده روش مشكي شده يا نه كلا مشكي شده يعني ب ماده ي ديكه اي تبديل شده؟؟؟؟؟!!!

Wizard

Moderator
لایک ها
1,253

به نام خداوند دانا و توانا

سلام بر همگی

ببخشید یک سوال دیگه هم که من داشتم، اون رنگ سیاهی که شما در موردش صحبت می کنید. رنگ سیاه مایل به بنقش نبوده(یا هر چیزی که بنفش شده باشه رو بگید لطفا)

موفق باشید

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

رنك بنفش ج مفهمومي مي تونه داشته باشه؟!
فرض كنيم ك بنفش شده.....مي تونيد توضيح بديد ك ج بلايي سر طلا اومده؟!
ممنون

لایک ها
14

مطمئن هستین که اون مایع ظرف شویی بوده؟آخه از مایع واسه پاک کردن استفاده میکنن.نباید طلا رو اونجوری کنه.یعنی تو مایع هم تیزاب بوده؟به جز تیزاب چیز دیگه ای رو طلا اثر داره؟

kamgh

Active Member
لایک ها
196

الان شما مي كين ك انكشتر طلاي مادرتون نازك شده يعني تو مايع ظرفشويي حل شده طلا!!!!؟؟؟؟؟؟
علت تغيير رنكش ب سياهي جي بوده؟!.....طلايي رنك بوده روش مشكي شده يا نه كلا مشكي شده يعني ب ماده ي ديكه اي تبديل شده؟؟؟؟؟!!!

بله دقیقن همین طوره تو اون مایع حل شده!علت تغییر رنگشم واکنش با مواد بازیه...!خوپ معلومه طلاش طلایی رنگ بود و در اثر واکنش با باز که همون مایع ظرف شویی بود به ماده ی سیاه رنگی که لایه نازکی رو انگشتر تشکیل داده بود تبدیل شده بود!

kamgh

Active Member
لایک ها
196

سلام بر همگی

ببخشید یک سوال دیگه هم که من داشتم، اون رنگ سیاهی که شما در موردش صحبت می کنید. رنگ سیاه مایل به بنقش نبوده(یا هر چیزی که بنفش شده باشه رو بگید لطفا)

موفق باشید
بله همون طوره خیلی مایه مایل بود به سیاه رنگ که از یاد بردم بنفشه خیلی تیره بود!درسته!

kamgh

Active Member
لایک ها
196

مطمئن هستین که اون مایع ظرف شویی بوده؟آخه از مایع واسه پاک کردن استفاده میکنن.نباید طلا رو اونجوری کنه.یعنی تو مایع هم تیزاب بوده؟به جز تیزاب چیز دیگه ای رو طلا اثر داره؟
بله مایع ظرف شویی بود!نه فک نمی کنم!چون طلا با مواد دیکگه واکنش میده همون طور که با اسید ها واکنش میده مثله آب گوره!یا چیزای دیگه با باز ها هم واکنش می ده و چون واکنش دهندگیش کمه در محیط عادی مشخص نمیشه!ولی اگه محیط برای واکنش فراهم باشه خوبم واکنش می ده!!!!!!!!!!!!!!!!!:164:

Wizard

Moderator
لایک ها
1,253

آخه من توی سفری که به اصفهان رفته بودم. یک نفر که ظروف مینا درست می کرد. یادم می آد که وقتی از رنگ هایی که استفاده می کرد صحبت می کرد. رنگ بنفشش رو می گفت اکسید

طلا(من هم موندم و شاید اشتباه شنیده بودم) بوده و گران هم هست. و برای من این خیلی عجیب هست. می خوام بدنوم طلای سیاه شده هم همین بلا سرش اومده یا نه

موفق باشید

kamgh

Active Member
لایک ها
196

آخه من توی سفری که به اصفهان رفته بودم. یک نفر که ظروف مینا درست می کرد. یادم می آد که وقتی از رنگ هایی که استفاده می کرد صحبت می کرد. رنگ بنفشش رو می گفت اکسید

طلا(من هم موندم و شاید اشتباه شنیده بودم) بوده و گران هم هست. و برای من این خیلی عجیب هست. می خوام بدنوم طلای سیاه شده هم همین بلا سرش اومده یا نه

موفق باشید
بله دقیقا اون طوری شده بود!

mohamad_javad

Active Member
لایک ها
247

آی بابا پس ندیدی!یبار به صورت کاملا اتفاقی انگشتره مامانم از دستش درومد و افتاد تو ظرف پر از مایع ظرف شویی و به مدت ی ماه در اون ظرف موندش!بده یه ماه وقتی که من ظرف رو دیدم یه چیزه واقعا متحیر کننده دیدم که تو کفش موندم!اونم این بود که رنگ مایعه ظرف شویی محلول در کمی آب کاملا عوض شده بود!(تقریبا سیاه رنگ شده بود)من با خودم گفتم که چرا اینطوری شده مگه میشه مایعه ظرف شویی هم فاسد بشه؟!:39:
بد اونو من تو ظرف شویی خالی کردم و یهو به یک شیئه سیاه رنگی برخردم!که اون همون انگشتر طلای مامانم بود که اون گمش کرده بود!
کاملا نازک شده بود و کمی هم شکسته بود!بد با دستمال محکم پاکش کردم و خیلی کم طلاش دیده می شد ینی روش سیاه رنگ بود!
و این بئد داستان اسرار آمیزه انگشتره مامان من........:94:
what should Is say! I got compeletly confused
:188::188::188::188::188::188::188:

:190::190::190::190::190::190::190::190::190:

#########################################
سلام!
فک کنم دلیلش این باشه که مایع ظرف شویی NaOH داره! البته میگن نداره ولی به جون خودشون! داره!
در این باره تحقیق میکنم!
تا بعد!!!!
فعلا ک توی تعجبم!:190::190::190::190::190::190:

mohamad_javad

Active Member
لایک ها
247

سلام دوباره:دی
الان نیتریک 3مولار رو روی کلرید ریک ریختم با همون کروکدیل!
گاز کلر داده!
واکنش تیزاب وطلا رو هم اشتب مینویسه یون اون رو اشتباه مینویسه!
مقادیر کم طلا هم دما رو اینقدر نمیارن پایین !
امروز از معلمم پرسیدم گفت نه همچین چیزی نداریم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mohamad_javad

Active Member
لایک ها
247

در باره مایع ظرف شویی هم بگم بازم میگم و سه باره میگم که:
e[sup]0[/sup] اون منفیه پس با oh[sup]- [/sup]واکنش نمیده!!!
واکنش با اسید اونم تعادلیه پس اگه یه ماده فرآورده رو مصرف کنیم طلا حل میشه! خب برگشتیم سر همون تیزاب!
اگرم طلا با مایع ظرف شویی واکنشی داد مال طلا نیس! اون انگشتر ترد شده هم طلای خالص بوده!
دورش ک نریختی؟

kamgh

Active Member
لایک ها
196

در باره مایع ظرف شویی هم بگم بازم میگم و سه باره میگم که:
e[SUP]0[/SUP] اون منفیه پس با oh[SUP]- [/SUP]واکنش نمیده!!!
واکنش با اسید اونم تعادلیه پس اگه یه ماده فرآورده رو مصرف کنیم طلا حل میشه! خب برگشتیم سر همون تیزاب!
اگرم طلا با مایع ظرف شویی واکنشی داد مال طلا نیس! اون انگشتر ترد شده هم طلای خالص بوده!
دورش ک نریختی؟
چیو؟!باکی با منی؟!عزیزه من مگه میشه طلا هم خالص باشه؟!(ینی می تونی مگه تو انگشت بندازی؟!)

mohamad_javad

Active Member
لایک ها
247

چیو؟!باکی با منی؟!عزیزه من مگه میشه طلا هم خالص باشه؟!(ینی می تونی مگه تو انگشت بندازی؟!)
ببخشید فک کنم بد مطرح کردم!
انگشتر ناخالصه !
ناخالصی واکنش میده آخرش طلا واست میمونه!

mohamad_javad

Active Member
لایک ها
247

توجه توجه

واکنش سدیم تیو سولفات با HCl که گرماگیر نیست اما کروکدیل گرماگیر نشون میده!
پس بیخیال طلا!

stiv127

New Member
لایک ها
1

[h=2]تیزاب سلطانی، تركیبی از سه حجم HCl و یك حجم HNO3 می‌باشد. تیزاب سلطانی دارای Cl2 آزاد و ClNO می‌باشد و به علت توانایی یون منفی كلر Cl- در پایدار نمودن كاتیون فلزی Au+ , Pt+ ، این اسید بر فلزات طلا و پلاتین اثر نموده و كمپلكسهای AuCl4 یك بار منفی و (PtCl6)2- به وجود می‌آورد. با اندازه‌گیری غلظت این كمپلكسها، می‌توان به میزان خلوص طلا یا پلاتین پی برد.

تیزاب می توان طلای خنثی را به صورت یونهای مثبت و از آنجا به صورت کمپلکس های- AuCl4 در آورده و درنتیجه در خود حل نماید.

Au(s ) + 3NO3-(aq ) + 6H+(aq ) ---> Au3+(aq ) + 3NO2(g ) + 3H2O(l )

Au3+(aq ) + 4Cl-(aq ) ---> AuCl4-(aq )

حال برای بدست آوردن طلا باید کمپلکس های- AuCl4 را به صورت اتمی درآورد. یعنی باید کاتیونهای یک بار مثبت طلا را احیا نمود. به همین دلیل باید از یک احیا کننده استفاده نمود. به عنوان مثال می توان از اگزالیک اسید برای خارج کردن طلا از محلول تیزاب سلطانی استفاده نمود.
پس می شه بازیابیش کرد.
ار اونجا که واکنش خودبه خودیه و انتروپی هم تغییر نمی کنه بعید می دونم که انتالپیش مثبت باشه.ولی از استادمون می پسم
Metallurgy: gold reduction, copper anode, aqua regia[/h]

لایک ها taha
بالا