حل مسائل برداری

لایک ها
141
سلام علیکم و عرض ادب خدمت همه دوستان گرامی ..
دوستان واقعیتش بنده در فصل اول فیزیک خیلی مشکل دارم یعنی در هنگامی که سوالی پیش می اید نمی توانم جواب بدهم و مشکلمم بردار ها و جمع و تفریقشون هست یعنی اگر از دو روش مثلا مثلث و متوازی الاضلاع بروم یک سوال را حل کنم دو تا جواب متفاوت بدست می اید به عنوان مثال در یک مساله حرکت شناسی که می خوایم از فصل 1 استفاده کنیم نمی دانیم تفریقش را استفاده کنیم یا جمعش را به تصویر زیر دقت کنید

خوب بنده می خواهم سرعت متوسط از Aتا Dرا حساب کنیم(البته جابجایی را بلد نیستم) البته اون زاویه بین OوD سی (30)درجه است و سرعت ازa تا b سه(3)ثانیه است..
خوب این بردارش اصلا معلوم نیست که اگر از روش مثلث بروی جمع باید کرد چرا ؟چون از A شروع شده بعد بردارD پشت Aباشد در این صورت جمع می شود و اگر روش متوازی الاضلاع بروی تفریق می شود
دوستان لطفا توضیح دهید که چگونه این مسائل برداری را که در سوال ذکر نکرده است تفریق یا جمع کنیم بدست بیاوریم

لایک ها
314
پاسخ : حل مسائل برداری

سلام . باید به فرمول نگاه کنی . میگه چی ؟ بردار سرعت متوسط میشه تغییرات بردار مان تقسیم بر زمان . یعنی بردار مکان ثانویه منهای بردار مکان اولیه . جمع برداری و تفریق آن را در کتاب دوم راهنمایی خوانده ایم .

لایک ها
141

با تشکر از جواب قانع کننده تان اصلا به کلی از یادم رفته بود

خوب این عکس این نیوتون هاش را در نظر نگیرید و فرض کنید بر حسب سانتی متر هستند و زاویه بین بردار CوB صد و بیست (120 درجه است ) خوب حالا اگر ما بخوایم دو بردارB+Cو B-Cرا حساب کنیم از طریق روش مثلث یا متوازی الاضلاع خوب B+C رو باید ظاهرا نوشت
و بردار دوم را باید ظاهرا نوشت:
و اگر اشتباه می گویم لطفا تصحیح کنید و اگر درست می گویم بفرمایید چرا در جمع باید از تفریق فرمول استفاده کرد و در تفریق بر عکس ؟؟
لطفا توضیح بدهید با تشکر(منبع عکس ها سایت دبیرستان علامه طباطبایی و فرمولات کتاب اموزشی موسسه الم)

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
314

اگر المپیادی می خواهید بشوید فصل یک تقریبا همه ی کتاب ها آنالیز برداری است که می توانید بخوانید . اگر کنکوری هستید از معلمتان بپرسید . آخه اینو خیلی طول میکشه اینجا بنویسمو مفهومی یاد بگیرید و من نمیتونم اینجا توضیح بدم (با عرض معذرت )

بالا