حل و رفع اشکال مسائل الفبای نور هندسی

mohammadi9

New Member
لایک ها
336
این قسمت هم باشه برای حل سوالات و کسانی که اشکال دارند تو سوالات الفبای نور هندسی

این تاپیک می پردازیم به حل سوالات آخر هر فصل و اشکالامون رو رفع کردن

لطفا تا هر سوالی حل نشده ، سوال دیگری نگذارید

شما می تونید درسنامه های خلاصه هر فصل رو از تاپیک زیر بگیرید :

[h=2]آموزش و آمادگی نور هندسی المپیاد [/h]

با تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر

narges**

New Member
لایک ها
0
پاسخ : حل و رفع اشکال مسائل الفبای نور هندسی

سلام .
من دارم کتاب الفبای نور وهندسی رو میخونم و توی قسمت تمریناش خیلی اشکال دارم .
آیا کتابی چیزی سراغ دارید که جواب تشریحی سوالاشو داشته باشه ؟ اگه بهم معرقی کنید خیلی ممنون میشم .
حالا الان میشه یکی این سوالو برای من توضیح بده که چه طور باید حل کنم ؟؟؟

** دونفر یکی باقد 1/8 متر و دیگری باقد 1 متر حداکثر در چه فاصله ای از یکدیگر میتوانند بایستند با هردویکدیگر را رویت کنند؟ **

sina

New Member
لایک ها
385

باید شعاع زمین رو در نظر بگیرید

narges**

New Member
لایک ها
0

اونوقت بعدش چی؟؟
ازراه قطر ظاهری؟؟
میشه بیشتر توضیح بدید؟

sina

New Member
لایک ها
385

یه دایره به شعاع r در نظر بگیرید بعد دو تا خط در دو نقطه مختلف اون به اندازه قد اشخاص بر محیطش عمود کنید به طوری که خط واصل انتهاشون بر دایره مماس باشه بعد اندازه این خط رو به دست بیارید اگه از تقریبم استفاده کنید بهتره

narges**

New Member
لایک ها
0

چرا سایه ی پای انسان روی زمین واضح است ولی سایه ی سرش غیر واضح می باشد ؟ درچه شرایطی سایه ی همه جا به طور یکنواخت واضح خواهد بود ؟

sina

New Member
لایک ها
385

واضحه چون پایه انسان نزدیکه زمینه و اجازه نمیره هیچ نوری به جلوش بخوره اما سره انسان چون از زمین دوره جلوی یه مقدار از پرتو هارو میگیره

narges**

New Member
لایک ها
0

میشه توی حل این سوال بهم کمک کنید و توضیح بدید ؟ . من باخودم گفتم مثلا از راه tan زاویه رو به دست بیارم ولی متاسفانه نمیتونم ... :179:

)*در فاصله یک متری از آینه تخت کوچک ، صفحه کدری را به موازات سطح آینه نصب میکنیم . این صفحه سوراخی دارد که از آن دسته نوری به آینه میتابد ، پرتو بازتاب یافته از آینه بر پرتو تابیده شده منطبق میباشد . حال آینه را کمی میچرخانیم ، مشاهده میشود که لکه روشنی برصفحه کدر در 4 سانتیمتری از سوراخ می افتد تعیین کنید آینه را چند درجه چرخانده ایم ؟

sina

New Member
لایک ها
385

همون راهه تانژانت دسته نیازی نیست که حتما زاویه رو مستقیم به دست بیارید میتونید جواب رو به صورت آرک تاژانت بنویسید ولی تویه این سوال میشه تانژانت زاویه رو مساویه خوده زاویه گرفت چون زاویه خیلی کوچیکه!(تقریب)
اگه از تقریب استفاده کنیم جواب میشه 1/50 رادیان

narges**

New Member
لایک ها
0

یک آینه ی محدب و یک آینه مقهر روبروی هم وبه فاصله 0/8 متر از هم قرار دارند ومحور اصلی آنها بر هم منطبق است . قدرمطلق شعاع انحنای هریک از آینه ها 40 س متر است هرگاه چشمه نوری در فاصله x از آینه مقعر قرار داشته باشد :
الف : x چقدر باشد تاپرتوها پس از آنکه ابتدا از روی آینه محدب وپس از روی آینه مقعر بازتاب یافتند روی چشمه جمع شوند ؟

میشه تو حلش راهنماییم کنید ؟:53:

sina

New Member
لایک ها
385

تصویری که از چشمه در آینه محدب تشکیل میشه رو به دست بیارید بعد تصویره اونو در آینه مقعر
این نقطه باید رو چشمه منطبق باشه

amir navid

Well-Known Member
لایک ها
273

بچه ها اگر میشه به این تمرینای آخر فصل 6 که میگم جواب بدید خیلی ضروریه شماره سئوالات:7و9و19و20

لایک ها
68

بچه ها اگر میشه به این تمرینای آخر فصل 6 که میگم جواب بدید خیلی ضروریه شماره سئوالات:7و9و19و20
نميشه جواب داد اينخا زياد است راهشون اما اسونه

seyed iman

Well-Known Member
لایک ها
998

من الفبا رو ندارم!
یکی سوالاشو بزاره ببینیم!

amir navid

Well-Known Member
لایک ها
273

خوب سئوال 7:سوزنی را به طور قائم در مرکز یک چوب پنبه استوانه ای شکل به قاعده 1.7 س.م فرو برده و مطابق شکل روی آب قرار میدهیم حداکثر طول سوزن که خارج از چوب پنبه است چه مقدار باشد تا از بیرن آب دیده نشود فرض کنید سطح تحتانی چوب پنبه منطبق بر سطح آب باشد.ضریب شکست آب 4/3 است(شکل یک ظرف مستطیل شکل چوب پنبه روی آب و سوزن هم درون آب)

seyed iman

Well-Known Member
لایک ها
998

خوب سئوال 7:سوزنی را به طور قائم در مرکز یک چوب پنبه استوانه ای شکل به قاعده 1.7 س.م فرو برده و مطابق شکل روی آب قرار میدهیم حداکثر طول سوزن که خارج از چوب پنبه است چه مقدار باشد تا از بیرن آب دیده نشود فرض کنید سطح تحتانی چوب پنبه منطبق بر سطح آب باشد.ضریب شکست آب 4/3 است(شکل یک ظرف مستطیل شکل چوب پنبه روی آب و سوزن هم درون آب)
nR=(R^2+L^2)^0.5
این طوری دیگه پرتو بیرون نمیاد...فقط اونایی بیرون میان که میخورن به چوب پنبه و دیده نمیشن.
این اولین پرتوییه که میتونه دیده بشه که اگه زاویه حد بشه بیرون نمیاد و مساله حله.

amir navid

Well-Known Member
لایک ها
273

میشه بیشتر توضیح بدید چون من به این بخش زیاد مسلط نیستم البته از نظر حل مساله

seyed iman

Well-Known Member
لایک ها
998

پرتو ها که از نوک میله میرسن به سطح یا میان بیرون یا همون تو میمونن.هر چی پر تو ها کج تر بخورن "سخت" تر میان بیرون و از یه زاویه ای کج تر بخورن به سطح اصلن بیرون نمیان.خب ما میخوایم اصلن نبینیمش.پس میخواینم هیچ پرتو یی نیاد بیرون و برسه به چشم ما.اگه پرتوی مرزی که اشاره کردم نیاد بیرون قطعن پرتوها ی دیگه هم نمیان چون از این کج تر هستن.
مثلن پرتو ایی که عمود میخوره بدون شکست میاد بیرون اما نکته اش اینه که اون جا چوب پنبه هست و نور "میره تو چوب پنبه" و ما نمیبنیم.مثلن پرتو های نزدیک عمود رو در نظر بگیر.اینا هنوز به زاویه حد نرسیدن ولیکن مهم نیست چون به چشم ما هم نمیرسن(چوب پنبه کدره دیگه نمیزاره پرتو ازش رد شه).

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

پرتو ها که از نوک میله میرسن به سطح یا میان بیرون یا همون تو میمونن.هر چی پر تو ها کج تر بخورن "سخت" تر میان بیرون و از یه زاویه ای کج تر بخورن به سطح اصلن بیرون نمیان.خب ما میخوایم اصلن نبینیمش.پس میخواینم هیچ پرتو یی نیاد بیرون و برسه به چشم ما.اگه پرتوی مرزی که اشاره کردم نیاد بیرون قطعن پرتوها ی دیگه هم نمیان چون از این کج تر هستن.
مثلن پرتو ایی که عمود میخوره بدون شکست میاد بیرون اما نکته اش اینه که اون جا چوب پنبه هست و نور "میره تو چوب پنبه" و ما نمیبنیم.مثلن پرتو های نزدیک عمود رو در نظر بگیر.اینا هنوز به زاویه حد نرسیدن ولیکن مهم نیست چون به چشم ما هم نمیرسن(چوب پنبه کدره دیگه نمیزاره پرتو ازش رد شه).

kiarash 0069

New Member
لایک ها
0

چرا سایه ی پای انسان روی زمین واضح است ولی سایه ی سرش غیر واضح می باشد ؟ درچه شرایطی سایه ی همه جا به طور یکنواخت واضح خواهد بود ؟
چون سایه سر انسان جلوتر از سایه پاشه پراش یا تفرق نور برای سایه سر بیشتر بوده و باعث میشه سایه سر روشن تر بشه

میخواستم بدونم تمرین یک فصل سه چطور اثبات میشه

moh.robati

New Member
لایک ها
1

چون سایه سر انسان جلوتر از سایه پاشه پراش یا تفرق نور برای سایه سر بیشتر بوده و باعث میشه سایه سر روشن تر بشه

میخواستم بدونم تمرین یک فصل سه چطور اثبات میشه

وقتی نور به یک مسیر منحنی میخوره و برمیگرده ، توی نقطه ی برخورد یه مماس رد میشه , خط عمود بر مماس با پرتوی تابش و بازتاب زاویه میسازه ، فقط کافی ه اثبات کنی این دوتا زاویه برابرند .

بالا