دانش‌آموزان انساني چگونه اقتصاد را مطالعه کنند؟

f-alizadeh

New Member
ارسال ها
375
لایک ها
693
امتیاز
0
#1در آزمون سراسري 15 سؤال (معمولاً از هر درس يک سؤال) طرح مي‌شود و يکي از درس‌هاي کليدي و رتبه‌ساز در رشته‌ي انساني به حساب مي‌آيد.
ارزش درس اقتصاد در کنکور:

درس اقتصاد در زيرگروه 1 کنکور سراسري ضريب (1)، در زيرگروه‌هاي 2 و 4 ضريب (2) و در زيرگروه 3 يعني براي رشته‌هاي حسابداري، اقتصاد، خبرنگاري و انواع مديريت با ضريب (3) اهميت بسزايي دارد. حدود 90/51 درصد قبول‌شدگان کنکور سراسري اين درس را بين 10 تا 40 درصد مي‌زنند.


درس اقتصاد از سه بخش تشکيل شده است:

1. مفهومي: مطالب مفهومي کتاب اقتصاد شامل اقتصاد در تعليم اسلام، محاسبه‌ي توليد کل جامعه، تورم، عرضه و تقاضا، بهره‌وري (سياست‌هاي پولي و مالي)، توزيع درآمد و معيار سنجش آن، تأثير عملکرد افراد بر متغيرهاي کلان، اهميت بودجه‌ي کل کشور و انواع نرخ‌هاي مالياتي و دولت توسعه است.

2. مسائل: مسائل اين درس شامل محاسبه‌ي ماليات، ارزش افزوده‌ي صرفه‌جويي در مصرف برق، نرخ اشتغال و بيکاري، عرضه و تقاضا، استهلاک درآمد ملي، ناخالص ملي، درآمد و سود و زيان و محاسبه‌ي نسبت دهک‌ها به يکديگر است.


3. جنبه‌ي حفظي


توصيه‌هايي براي مطالعه‌ي درس اقتصاد:


- درس اقتصاد را سطر به سطر، پاراگراف به پاراگراف و عميق بخوانيد، بفهميد و جزئيات و نکات آن را استخراج کنيد.- نکات استخراج‌شده را طبقه‌بندي کنيد و تست‌هاي طبقه‌بندي‌شده را پاسخ دهيد. - موضوع‌هاي مبهم را خوب رفع اشکال کنيد و نکات آن را استخراج کرده و در کتاب خودآموزي وارد کنيد.- در مرحله‌هاي بعد روي اشکالات متن درس و تست‌ها تمرکز کنيد. - مهم‌ترين کار شما در اين درس اشکال‌گيري دقيق است. اين کار با استفاده از قدرت تشخيص خود پس از تمرين و تست کار کردن و مارک‌دار کردن آن‌ها امکان‌پذير است.
 
بالا