در امتداد المپیاد-بخش دو- المپیادی ها این بار در دانشگاه ها(المپیاد دیگر ریسک نیست)

darrande

Well-Known Member
لایک ها
811
بسم الله الرحمن الرحیم

در مسیر المپیاد-بخش دو
(نقش المپیاد در دانشگاه)
سلام
در سال گذشته در مورد اینکه المپیاد تا چه حدی در کنکور موثره صحبت کردیم*. البته امسال با کم لطفی بچه ها آمار زیادی از بچه های کنکوری بدست نیاوردیم . به هر حال طبق قولی که دادیم این بار نقش المپیاد را در یکی از بهترین دانشگاه های ایران- دانشگاه صنعتی شریف - بررسی میکنیم.
ابتدا میبایست کمی در مورد جو دانشگاه صحبت شود.
1- در دانشگاه بر خلاف مدرسه اکثر کلاسها رو میشه نرفت مگر اینکه استاد این رو از دانشجویان در خواست کنه که بنابر اینکه جهان به سمت بی نظمی میره در جلسات اول همه حضور میابند ولی در جلسات آخر اصلا اینطور نیست
برای مثال درس فیزیک دو امسال در جلسه اول 300 نفر در یک کلاس حضور داشتند در جلسه چهارم 100 و در جلسات دهم حدود 60 و در جلسات آخر حدود 20-30 نفر در کلاس حضور داشتند.بنابر این یکی از ویژگی های بارز بچه های المپیاد نسبت به سایر کنکوری ها اینه که میتونند همانطوری که در دوران مدرسه تونستند درس مدرسه رو خودشون بخونند و از اون مهم در مباحث سنگین المپیاد روی پای خودشون بایستند به سادگی از پس این بر میان که بتونندخودشون این مباحث رو بخونند و از شر این کلاس ها کسل کننده راحت شند ولی دانشجویان کنکوری معمولا دو تا سه ترم با این مشکل رو در رو خواهند بود
2- بچه های المپیاد با دیدگاه کاملا بازتری وارد دانشگاه میشوند و به علت جو کلاس های المپیاد راحت تر با جو دانشگاه آشنا شده و این آشنایی خود یه مزیت نسبت به سایر است
3- ضمنا دید بازتر این دانشجویان عامل بسیار موثری برای برتری این دانشجویان نسبت به سایرین است که به وضوح این در دانشگاه مشهود است و ضمنا اکثر دانشجویان و اساتید برای المپیادی ها احترام خاصی قائلند و معمولا از انها به عنوان افراد باهوش در دانشگاه ذکر میشود.
4- معمولا المپیادی ها بعضی از دروس سنگین دانشگاه را کاملا به طور حرفه ای قبل دانشگاه مطالعه کرده اند و چون این دروس معمولا در ترم های ابتدایی ارائه شده و برای سایرین سخت است آنها تمرکز خود را میتوانند روی سایر دروس قرار دهند
5- معمولا یکی از کارهای مورد علاقه بچه ها در دوران دانشگاه کارهای فوق برنامست که متاسفانه کنکوری ها اغلب به علت ترس از کم شدن معدل از این کارها دوری کرده و کاملا یه بعدی بار می آیند... در حالی که المپیادی ها این ریسک مثبت را کاملا انجام داده و هیچ واهمه ای از آن ندارند
ضمنا در مورد رنک بندی دانشجویان المپیادی منبع موثقی در دسترس نیست ولی احتمالا با توجه به آنچه شنیدیم
رنک یک و سه و چهار برق مدال آوران المپیادری اند
رنک یک مکانیک مدال آور المپیادی است
رنک یک نرم افزار مدال آورد المپیادیست
آنچه در این بین واضح است رنک اول سه رشته برتر بهترین دانشگاه های ایران المپیادی اند.
به افتخار همه المپیادی ها....

ahmadi

New Member
لایک ها
2,532
پاسخ : در امتداد المپیاد-بخش دو- المپیادی ها این بار در دانشگاه ها(المپیاد دیگر ریسک نیست

سلام خدمت همه؛مخصوصا شما جناب darrande
من به شخصه خیلی این تاپیک های شما رو که توش راجع به مزایای المپیاد حتی درکنکور حرف میزنید؛دوست دارم؛مطمئنم ک نظربقیه هم همینه
این رو هم میدونم که شما خودتون به تنهایی نمونه ی بارز یک آدم موفق هم درکنکور و هم درالمپیادید
اما...
‏(قابل توجه همه ی کاربران محترم و*موفق*)‏
خیلی بی انصافیه که اکثر بار این تاپیک ها روی دوش آقای حسینی باشه
به نظرم خیلی مفید تر خواهد بود؛اگر همه ی افرادی که تونستند باکسب مدال وموفقیت درالمپیاد؛کنکورشون رو هم به خوبی پشت سربذارند؛بیان و ازتجربیاتشون بگن!‏
اینجوری تمایل به المپیاد بیشترمیشه!‏
‏(شکایت نکنید؛میدونم خیلی ها میان و ازرتبه های برتر شهرشون که از موفق های المپیاد بودن؛میگن!!!‏ اماحق مطلب وقتی ادا میشه که خودشون هم بیان و بگن!ازقدیم گفتن:شنیدن کی بود ماننددیدن؟؟؟؟؟؟)‏
جسارتم روببخشید
باتشکر:)

darrande

Well-Known Member
لایک ها
811
پاسخ : در امتداد المپیاد-بخش دو- المپیادی ها این بار در دانشگاه ها(المپیاد دیگر ریسک نیست

دیگران هم میتونند بیان و سوالا شون رو بپرسن تا جواب بدیم..

amir navid

Well-Known Member
لایک ها
273

خوب الآن مثلن بنده هدف رو گذاشتم برای مرحله 2 فیزیک البته اولش فقط برای مدال می خواستم بخونم اما الآن وقتی سئوالات رو دیدم واقعان علاقه مند شدم به دبیر ریاضی مدرسمون که سهام داره گفتم اما دیروز که مدرسه رفتم مدیر سعی کرد منو پشیمون کنه و می گفت چندسال پیش تو مدرسه ی یکی بود که برای ریاضی می خوند سال دوم مرحله 1 قبول شد ولی سال سوم که مطمئن بودن میره تیم قبول نشد بعد هم یکی دیگه تو مدرسمون که امسال کنکور داد رتبش هم شد 709 البته کنکور نخوند زیاد چون المپیاد کلی زحمت کشید اون نتونست مرحله 2 قبول بشه البته یک سال که یکی از اسفند شروع کرد برای شیمی جدی خوند قبول شد سال 88 و مدال نقره هم گرفت به هر حال مدیر می خواست منو پشیمون کنه من چی کار کنم؟

ahmadi

New Member
لایک ها
2,532

دیگران هم میتونند بیان و سوالا شون رو بپرسن تا جواب بدیم..

سلام
یعنی هروقت سوال بپرسیم؛بقیه قادر به همکاری خواهند بود؟
نمیدونم چی بگم؛ولی حرف من درحد یک پیشنهاد بود واسه اینکه تاپیک ها پربارتربشه!‏
من فکرمیکنم آدمی که میخواد واسه المپیاد بخونه احتمالاسوالاتی رو طرح میکنه؛اما اگه خودجوش بقیه بیان همکاری کنند(منظورم موفق هاست)اونهایی ک خیلی قصد المپیاد خوندن ندارن هم به سمت المپیادکشیده میشن!و این باعث افتخاره!‏
بازهم برای ایجاد این تاپیک های مفید ازتون کمال تشکر رو دارم:)

taha

Well-Known Member
لایک ها
1,160

خوب الآن مثلن بنده هدف رو گذاشتم برای مرحله 2 فیزیک البته اولش فقط برای مدال می خواستم بخونم اما الآن وقتی سئوالات رو دیدم واقعان علاقه مند شدم به دبیر ریاضی مدرسمون که سهام داره گفتم اما دیروز که مدرسه رفتم مدیر سعی کرد منو پشیمون کنه و می گفت چندسال پیش تو مدرسه ی یکی بود که برای ریاضی می خوند سال دوم مرحله 1 قبول شد ولی سال سوم که مطمئن بودن میره تیم قبول نشد بعد هم یکی دیگه تو مدرسمون که امسال کنکور داد رتبش هم شد 709 البته کنکور نخوند زیاد چون المپیاد کلی زحمت کشید اون نتونست مرحله 2 قبول بشه البته یک سال که یکی از اسفند شروع کرد برای شیمی جدی خوند قبول شد سال 88 و مدال نقره هم گرفت به هر حال مدیر می خواست منو پشیمون کنه من چی کار کنم؟

این مشکل رو خیلی ها درند مثل خودم
ریسک المپیاد به نظر خیلیا بالاست به خصوص اگه بخوای از درسای مدرسه و حتی کنکورت مایه بزاری ولی واقعا اینطوری نیست
به نظر من و همونطوری که @darande گفتند اینطوری نیست چون خیلی مزایا داره
از مدال بگیر تا دانشگاه
اما اگر مدال نگیری یه سری مزایای دیگر که داره مثله اعتماد بنفس
من خودم قبلا بدونه معلم هیچی یاد نمیگیرم ولی الان بدون معلم عادت کردم حتی یه ذره شروع کردم دیفرانسیل بخونم در کنار شیمی

darrande

Well-Known Member
لایک ها
811

سلام
در جواب دوستمون بگم که با توجه به اطلاع رسانی هایی که شده بازهم مدیر خیلی از مدارس در مورد المپیاد اطلاع کافی ندارنپ
و شما خودتون میبایست مدیرتون رو راضی کنید و باهاشون حرف بزنید و حتی این مطالب رو بهشون انتقال بدید...
کلا بشین پدر المپیاد مدرستون!!!

mpsniper

Well-Known Member
لایک ها
676

تو این چند روزه خیلی از افرادی که در آیریسک می اومدن از خانم تاج آبادی درباره نحوه مطالعه‌ی دروس مختلف میپرسیدند و به دلیل اینکه هنوز تازه کار هستند شاید نمدونند که مطالب کاربردی و قدیمی هم در آیریسک وجود داره بر این اساس من تاپیک هایی رو که کاربرد داره بالا میارم تا تازه کار ها چشمشون به این تاپیک ها بخوره و از مطالب موجود استفاده کنن !!!

بالا