AhmadrezaBM

New Member
لایک ها
40
سلام
یک دو قطبی الکتریکی از دو بار نقطه ای مثبت q که در فاصله d از هم قرار دارند تشکیل شده است.
بیش ترین اندازه میدان الکتریکی روی عمود منصف خط واصل دو بار چقدر است؟

AhmadrezaBM

New Member
لایک ها
40
پاسخ : دو قطبی الکتریکی

بیشترین میدان در وسط دو بار الکتریکی هست ...
سوال گفته بیش ترین اندازه میدان الکتریکی چقدر ه. یک جایی بین مرکز دو بار و بینهایت میدان الکتریکی حداکثر میشه که باید دید میدان الکتریکی اونجا اندازه اش چقدره.

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

سلام
اگه میدان رو بخوایم به فاصله x از وسط دو بار روی خط عمود منصفشون بدست بیاریم ، میشه :

حالا کافیه برای پیدا کردن ماکزیمم ، از میدان نسبت به x مشتق بگیریم و مساوی صفر بذاریم تا x بدست بیاد. با یکم محاسبات داریم :

حالا ایکس رو توی فرمول جایگذاری میکنیم :

البته خیلی سریع حل کردم. امیدوارم سوتی نداده باشم.
راهش همینه که نوشتم ، اگه جواب آخر درست نیست یه دور خودتون با دقت محاسبه کنین.

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

ولی وسط بارها که میدان صفر می شه'
فک کنم آقای ناظر فکر کردن بار ها مختلف العلامت هستند !

AhmadrezaBM

New Member
لایک ها
40

سلام
اگه میدان رو بخوایم به فاصله x از وسط دو بار روی خط عمود منصفشون بدست بیاریم ، میشه :

حالا کافیه برای پیدا کردن ماکزیمم ، از میدان نسبت به x مشتق بگیریم و مساوی صفر بذاریم تا x بدست بیاد. با یکم محاسبات داریم :

حالا ایکس رو توی فرمول جایگذاری میکنیم :

البته خیلی سریع حل کردم. امیدوارم سوتی نداده باشم.
راهش همینه که نوشتم ، اگه جواب آخر درست نیست یه دور خودتون با دقت محاسبه کنین.
من
بدست آوردم. البته شایدم غلط باشه.

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

من
بدست آوردم. البته شایدم غلط باشه.
جواب شما رادیکال دو برابر جواب منه.
یا من تو محاسباتم یه رادیکال دو کم ضرب کردم یا شما زیاد ضرب کردین.
احتمالا من کم ضرب کردم چون خیلی هول هولی و سریع ( فک کنم کلا 1 دقیقه شد :4: عین تست کنکور ! :4: ) حسابش کردم.
سوال کجا بوده؟ تستی بوده یا تشریحی؟
پاسخ هم داشته؟

AhmadrezaBM

New Member
لایک ها
40

احتمالا من کم ضرب کردم چون خیلی هول هولی و سریع ( فک کنم کلا 1 دقیقه شد :4: عین تست کنکور ! :4: ) حسابش کردم.
پاسخ هم داشته؟
سوال از جای خاصی نبوده. تو یکی از تستای جزوه معلم فیزیکمون یک تست بود که میگفت اگر روی عمود منصف خط واصل بین دو بار q از مثبت بینهایت تا منفی بینهایت حرکت کنیم تغییرات میدان الکتریکی چجوریه. من برام سوال پیش اومد که کجا این مقدار ماکزیممه. یه جورایی سوال تالیفیه!

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

پاسخ هم داشته؟
سوال از جای خاصی نبوده. تو یکی از تستای جزوه معلم فیزیکمون یک تست بود که میگفت اگر روی عمود منصف خط واصل بین دو بار q از مثبت بینهایت تا منفی بینهایت حرکت کنیم تغییرات میدان الکتریکی چجوریه. من برام سوال پیش اومد که کجا این مقدار ماکزیممه. یه جورایی سوال تالیفیه!

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

خب سوال اشتباهه .دو قطبی از دو بار الکتریکی مخالف تشکیل میشه نه دو بار هم نام

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

البته شما مقدارشو میخواستین ولی خود اون تست رو میشد اینطوری جواب داد که واضحه که بینشون میدان صفره.
یه کوچولو میایم سمت راست ( یا چپ ) روی عمود منصفشون ، میدان مقدار پیدا میکنه ( یعنی صفر نیست )
از طرفی توی بینهایت هم میدان صفره. از اونجایی که تابع میدان برحسب x یه تابع پیوسته است ، و واضح هم هست که جهت مقدارش عوض نمیشه ، پس میاد از صفر زیاد میشه ، به یه ماکسیممی میرسه ، دوباره برمیگرده صفر میشه.
یعنی ابتدا زیاد ، سپس کاهش میابد !
اما بدست آوردن مقدارش در حد تست کنکور نیست. در حد مرحله اوله بیشتر.
چون دانش آموز باید مشتق گیری و ماکسیمم پیدا کردن بلد باشه ، از یه عبارت نسبتا غول(!) مشتق بگیره ، مساوی صفر بذاره ، معادله رو برحسب d,x حل کنه ، x رو جایگذاری کنه ، مقدارو بدست بیاره !

شما میدان و x رو هم عین من بدست آوردین؟
اگه اینطوره یه بار دیگه خودتون x رو تو میدان جاگذاری کنین.

AhmadrezaBM

New Member
لایک ها
40

البته شما مقدارشو میخواستین ولی خود اون تست رو میشد اینطوری جواب داد که واضحه که بینشون میدان صفره.
یه کوچولو میایم سمت راست ( یا چپ ) روی عمود منصفشون ، میدان مقدار پیدا میکنه ( یعنی صفر نیست )
از طرفی توی بینهایت هم میدان صفره. از اونجایی که تابع میدان برحسب x یه تابع پیوسته است ، و واضح هم هست که جهت مقدارش عوض نمیشه ، پس میاد از صفر زیاد میشه ، به یه ماکسیممی میرسه ، دوباره برمیگرده صفر میشه.
یعنی ابتدا زیاد ، سپس کاهش میابد !
اما بدست آوردن مقدارش در حد تست کنکور نیست. در حد مرحله اوله بیشتر.
چون دانش آموز باید مشتق گیری و ماکسیمم پیدا کردن بلد باشه ، از یه عبارت نسبتا غول(!) مشتق بگیره ، مساوی صفر بذاره ، معادله رو برحسب d,x حل کنه ، x رو جایگذاری کنه ، مقدارو بدست بیاره !

شما میدان و x رو هم عین من بدست آوردین؟
اگه اینطوره یه بار دیگه خودتون x رو تو میدان جاگذاری کنین.
روش من با شما یکم فرق داره و فک کنم روش آسونتریه. من بجای اینکه متغیر x (فاصله از مرکز دو بار) رو تعریف کنم از زاویه کمک گرفتم. زاویه تتا رو تعریف کردم زاویه ای که مکان مورد نظر ما روی عمود منصف با اون زاویه از هر بار دیده میشه. حالا میدان رو بر حسب سینوس و کسینوس تتا حساب کردم و مشتق گرفتم و مساوی صفر گذاشتم که از اونجا سینوس تتا یک سوم در اومد با جایگذاری در رابطه اصلی اندازه میدان بدست اومد.

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

روش من با شما یکم فرق داره و فک کنم روش آسونتریه. من بجای اینکه متغیر x (فاصله از مرکز دو بار) رو تعریف کنم از زاویه کمک گرفتم. زاویه تتا رو تعریف کردم زاویه ای که مکان مورد نظر ما روی عمود منصف با اون زاویه از هر بار دیده میشه. حالا میدان رو بر حسب سینوس و کسینوس تتا حساب کردم و مشتق گرفتم و مساوی صفر گذاشتم که از اونجا سینوس تتا یک سوم در اومد با جایگذاری در رابطه اصلی اندازه میدان بدست اومد.
اینی که گفتم تحلیل ریاضی اون تسته بود که میدان روی خط عمود منصفشون از وسطشون تا بی نهایت چه تغییری میکنه.
وگرنه راه حل منم مثل راه شماست. یعنی دقیقا هم ارزه. چون توی راه جفتمون یه کسینوس یا سینوسی هست. و با تغییر ایکس ، دقیقا همون زاویه هه است که داره تغییر میکنه.
اینکه کدوم آسونتره باید حل تشریحی رو دید ولی تو قسمت مشتق گیریش فک کنم برا من راحت تر باشه.

AhmadrezaBM

New Member
لایک ها
40

اینی که گفتم تحلیل ریاضی اون تسته بود که میدان روی خط عمود منصفشون از وسطشون تا بی نهایت چه تغییری میکنه.
وگرنه راه حل منم مثل راه شماست. یعنی دقیقا هم ارزه. چون توی راه جفتمون یه کسینوس یا سینوسی هست. و با تغییر ایکس ، دقیقا همون زاویه هه است که داره تغییر میکنه.
اینکه کدوم آسونتره باید حل تشریحی رو دید ولی تو قسمت مشتق گیریش فک کنم برا من راحت تر باشه.
تو روش زاویه باید از عبارت سینوس تتا کسینوس به توان 2 تتا مشتق بگیری که کار چندان سختی نیست!:196:

بالا