--->> رتبه سوم تنبلی جهان برای ایرانی های باهوش <<---

لایک ها
521
زهرا چيذري- تنبل شده ايم و حتي در شاخه تنبلي اجتماعي بر سکوي سوم رتبه داران جهاني ايستاده ايم .اين خبري است که مشاور کميسيون اجتماعي مجلس بر اساس آمارهاي مجله جهاني ارزيابي رفتار بين المللي ارائه داده است .

به گزارش «جوان»، در حالي که در گذشته اي نه چندان دور فرهنگ تلاش و سخت گوشي ريشه در باورهاي مردم ما داشت و تاکيدات دين مبين اسلام بر کار و کوشش و تقدس کار وکارگر اين فرهنگ را در جايگاهي والاتر مي نشاند ، شواهد بيانگر آن است که جايگاه تلاش و کوشش نزد مردم کشورمان تنزل يافته ؛به گونه اي که در تنبلي اجتماعي بعد از اعراب و آفريقاييان جايگاه سوم را در جهان به خود اختصاص داده ايم .به گفته دکتر مجيد ابهري در نمونه گيري از ميان سه هزار و 328 نفر از جوانان مشخص شد که 45 درصد آنها دچار تنبلي فردي بودند. اين در حالي است که مردم کشورمان از نظر رتبه هوشي در ميان ده کشور اول جهان جاي دارند و بهره برداري درست از اين هوش واستعداد ميتوانست يکي از بهترين شاحص ها را در تمامي امور علمي ، فرهنگي و اقتصادي نصيب ما کند.

باهوش اما بازيگوش!
ايرانيها مردماني باهوش هستند اما به گفته دکتر ابهري بعضي از ما استعداد خود را فقط براي کوتاه تر کردن راه رسيدن به پول به کار ميبريم و يا حتي در راه تقلب از آن استفاده ميکنيم .ضمن آنکه ضريب هوش هيجاني يعني مديريت هيجان ها و غلبه بر خشم و رفتار هاي منفي جايگاه چندان مناسبي نداريم . اين آسيب شناس رفتاري بر اين باور است آمار بالاي تصادفات و افزايش آمار ضرب و جرح و استفاده از سلاح سرد دليل بر ضعف هوش هيجاني است .

تنبلي؛ ريشه آسيبهاي اجتماعي
وقتي فرهنگ تن پروري رويه غالب جامعه اي شود ميتوان ظهور و بروز بسياري از آسيب هاي اجتماعي را چشم انتظار بود. دکتر ابهري در گفتگو با «جوان»تاکيد ميکند: برتري دادن لذتهاي آني بر تلاش و کوشش براي ساخت آينده اي بهتر مصداق تنبلي فردي است که در قالبي بزرگتر و در سطح جامعه به تنبلي اجتماعي منجر ميشود.
اين آسيب شناس رفتاري در بيان مصداق هاي تنبلي اجتماعي به شکل گيري مشاغل کاذبي چون دلالي و واسطه گري در سايه تنبلي اجتماعي اشاره مينمايد . به گفته وي با رشد شيوع تنبلي اجتماعي در بين افراد جامعه و به خصوص جوانان روند رو به گسترش آسيبهايي چون رشد قارچ گونه شرکتهاي هرمي را در جامعه شاهديم .در واقع اگر در گذشته پدران ما با تلاش و تحمل سخت هاي بيشتر مي کوشيدند آينده خود را بسازند،امروز با نفوذ فرهنگ سستي در جامعه خيلي از ما انتظار داريم يک شبه ره صد ساله را بپيماييم . در اين ميان وسوسه هرمي ها و روياي ثروتمندي بدون کار و تلاش افراد را به سمت اين سياه چالهها ميکشاند.ابهري صف هاي طولاني خريد ارزو سکه را براي دلالي و به دست آوردن سود بيشتر در ازاي کار کمتر نمايش گسترده اي از تنبلي اجتماعي ميداند.به گفته اين آسيب شناس رفتاري وقتي ميبينيم بسياري از افراد قانون گريزي و تخلف را نوعي زرنگي قلمداد کرده و سرپيچي از ضوابط اجتماعي را نوعي فخر و مباهات مي دانند و يا ميکوشند هرچه بيشتر از زير کار فرار کنند و از پذيرفتن بار مسئوليت شانه خالي کنند بايد متوجه شويم که تب تن پروري در جامعه ما بسيار بالاگرفته است.

تن ندادن به کارهاي فيزيکي ،علاقه به پشت ميز نشيني و پيدا کردن راه هايي براي بهره برداري از حاصل تلاش و کوشش ديگران از مصاديق بارز تنبلي اجتماعي است . به طور يقين عبور از راههاي نامشروع و غير منطقي آسيب هايي را در بر خواهد داشت .دکتر ابهري برخي بيماري هاي روحي مانند افسردگي ، انزوا و وسواس فکري را ماحصل ابتلا به آفت تنبلي فردي و اجتماعي ارزيابي کرد.

ريشه تنبلي از کجا آب ميخورد
هميشه براي توقف يک بيماري يا روندي نادرست بايد آنرا ريشه يابي کنيم . ريشه تنبلي نيز مانند بسياري ديگر از آسيبهاي اجتماعي از کانون خانواده آب ميخورد.به گفته ابهري خانواده اولين کلاس آموزشي است و پدر و مادر با رفتار هايشان واکنش هاي اينده فرزند را ترسيم ميکنند.چشم هاي فرزندان هميشه مراقب رفتار پدر و مادر ها در عدم رعايت حقوق شهروندي هنگام سوار شدن بر اتوبوس و تاکسي ، نشستن ودستور دادن و بسياري رفتارهاي ديگري است که در آينده اي نزديک از آنها ميتوان شاهد بود.تعطيلي هاي بين التعطيلين و استقبال خانواده از اين تعطيلي باعث ميشود تا فرزندان هم در مدرسه و دانشگاه به هر بهانه اي کلاس درس را تعطيل کنند و اين روند تا جايي ادامه يابد که در پمپ بنزين فرد حاضر نيست حتي براي بنزين زدن از ماشين خود پياده شود و اين زحمت را به گردن کارگر پمپ بنزين مي اندازد .نمونه چنين رفتارهايي جز سوء استفاده از موقعيت خود و ديگران بيانگر چيست؟! دکتر ابهري رواج رمالي ، فالگيري ،جادو گري و جن گيري در جامعه را از مصاديق ديگر تنبلي اجتماعي ميداند .

ين آسيب شناس رفتاري ادامه روند تنبلي اجتماعي را منجر به بروز به هم ريختگي نظم اجتماعي ، عدم حاکميت حقوق شهروندي ميشود و جامعه را به سمت آنومي يا آشفتگي هنجار ها ميکشاند وو در بازه زماني فعلي و تاکيد مقام معظم رهبري بر امر جهاد اقتصادي ضروري است تا خود مردم و دستگاههاي اجرايي از ادامه اين روند پيش گيري کنند.

انتهای خبر / پایگاه اطلاع رسانی جوان / کد خبر 352687
پایگاه خبری جوان : رتبه سوم تنبلي جهان براي ايراني هاي با هوش!

faezeh iq

New Member
لایک ها
135
پاسخ : --->> رتبه سوم تنبلی جهان برای ایرانی های باهوش <<---

ایرانی ها این همه هوش دارن حیف نیست ؟؟؟؟؟؟؟؟
البته ما باید رتبه ۳ زرنگی رو واسه کشورمون رقم بزنیم

Rezvan.gh

Active Member
لایک ها
132

1-خب ما چه کار کنیم؟؟؟؟؟خانواده ها لوسمون کردن!!!!! من که تقریبا مستقلم !!مثلا صبح ها خودم بیدار میشم گاهی هم خودم صبحانمو درست میکنم!!!!!!:221:
2-فک کنم امار پول دوستی رتبه یک داشته باشیم !!!!!!!!!!!
3- بیچاره اجداد ما ها !!!!!!

Rezvan.gh

Active Member
لایک ها
132

ایرانی ها این همه هوش دارن حیف نیست ؟؟؟؟؟؟؟؟
البته ما باید رتبه ۳ زرنگی رو واسه کشورمون رقم بزنیم
چرا 3 ما میتونیم یکم باشیم!!!!!!!!!!!!!!1:5:

faezeh iq

New Member
لایک ها
135

چرا 3 ما میتونیم یکم باشیم!!!!!!!!!!!!!!1:5:
تو خودت اون همه مورد گفتی تا اینا همه رفع بشن نسل عوض شده باید یک کم واقع بین باشه من به خاطر این گفتم ۳ که همانند سازی کرده باشم و اون رو توی بعد مثبت به کار ببرم

M_Sharifi

راهبر ریاضی
لایک ها
801

1-خب ما چه کار کنیم؟؟؟؟؟خانواده ها لوسمون کردن!!!!! من که تقریبا مستقلم !!مثلا صبح ها خودم بیدار میشم گاهی هم خودم صبحانمو درست میکنم!!!!!!:221:
واقعا چه کارای سخت و طاقت فرسایی. من که صبحها خودم بیدار نمیشم، دیگران به جام بیدار میشن. :4:

Rezvan.gh

Active Member
لایک ها
132

واقعا چه کارای سخت و طاقت فرسایی. من که صبحها خودم بیدار نمیشم، دیگران به جام بیدار میشن. :4:
میدونم شاهکار بزرگیه اون شکلکه هم داره همینو میگه دیگه !!!! :16:

M_Sharifi

راهبر ریاضی
لایک ها
801

من بعضی وقت ها شبها خودم میخوابم، غذا هم خودم میخورم و برای تنفس هم نیازی به کمک هیچ کسی ندارم. کاملا مستقلم.

melikaaaaa

New Member
لایک ها
136

من بعضی وقت ها شبها خودم میخوابم، غذا هم خودم میخورم و برای تنفس هم نیازی به کمک هیچ کسی ندارم. کاملا مستقلم.
ببخشید اقای شریفی اون یکی شبا چی؟

M_Sharifi

راهبر ریاضی
لایک ها
801

ببخشید اقای شریفی اون یکی شبا چی؟
اون یکی شبا وقت نمیکنم بخوابم. چون سرم شلوغه میگم دیگران به جام بخوابند.

mssh

Active Member
لایک ها
54

طبق جدیدترین آمار کشور های آسیای شرقی تو هوش از ما خیلی زدن جلو.آخه میگن حدود 70% هوش وابسته به محیطه که ما...

faezeh iq

New Member
لایک ها
135

عجب سعادتی!!!!

Rezvan.gh

Active Member
لایک ها
132

اون یکی شبا وقت نمیکنم بخوابم. چون سرم شلوغه میگم دیگران به جام بخوابند.
مگه بده دیگران به جاتون بخوابند بخورن بخونن شما فقط نظاره کنین بعدشم میشین مستقل اون وقت ایران میشه رتبه 1:167:

Rezvan.gh

Active Member
لایک ها
132

طبق جدیدترین آمار کشور های آسیای شرقی تو هوش از ما خیلی زدن جلو.آخه میگن حدود 70% هوش وابسته به محیطه که ما...
محیط که عالیه مثلا همین جا!!!!!........:202::157:

faezeh iq

New Member
لایک ها
135

این جا که هیچ کس بازیگوش نیست اصلا:202:

faezeh iq

New Member
لایک ها
135

نه کودک دل بندم بازی گوش یعنی ... اصلا بی خیال به این کاری که تو کردی می گن با زی گوشی یا مثلا به کسایی که هی پیام میدن هی پیام می گیرن میی گن بازی گوش

mssh

Active Member
لایک ها
54

محیط عالیه. اول از همه فقط به فکر غذا و لباس بچه هامونیم...
بعد ماشین
بعد خونه
.
.
.
از آخرم اگه شد یه کم باش بازی می کنیم باهوش بشه....

تو ایران تازه داره آکادمی های مربوط به هوش نوزاد تاسیس می شه اما اونجا پر از این چیزاس

M_Sharifi

راهبر ریاضی
لایک ها
801

بازیگوش ؟؟؟؟؟ یعنی چی؟؟؟؟
با گوشش بازی میکنه؟؟؟؟؟:118:
نه کودک دل بندم بازی گوش یعنی ... اصلا بی خیال به این کاری که تو کردی می گن با زی گوشی یا مثلا به کسایی که هی پیام میدن هی پیام می گیرن میی گن بازی گوش
آدم لذت میبره وقتی می بینه این قدر حرف های شما پرباره :153:
میخواهید درو ببندم که کسی مزاحم جلستون نشه؟ :cool:

آخرین ویرایش توسط مدیر
بالا