penta

New Member
لایک ها
476
سلام
چند روز پیش می خوندم که دانشجویان دانشگاه فلوریدا تونستن مقاوم ترین رسانای جهان رو بسازن
این طور که تار عنکبوت رو با پوشش نازکی از نانو لوله های کربنی پوشوندن.
«صرفا جهت یاداوری»:نانو لوله های کربنی 100 برابر محکم تر از استیل و 50 هزار برابر ریزتر از تارمو هستن و در ساخت سیلیکون ها در مدار های الکتریکی ازشون استفاده میشه.
بعدش پرسیده بود تفاوت عمده تار عنکبوت با نانولوله های کربنی در چیه؟
1.رسانایی
2.استحکام
3.زیبایی
و سوال من اینه که تار عنکبوت رسانا هس یا نه؟
استاد یزیک من میگه که نیست.
دلیل خیلی قانع کنندش هم (!!) اینه که ایشون بار ها اتفاق افتاده که تارعنکبوت های روی پریز رو تمیز کردن ولی برق نگرفته تتشون!
منم بهش گفتم که برای برق گرفتن باید همزمان به دو قطبش وصل می شدید.
و یا اینکه عنکبون چه طور تونسته بره داخل اون سوراخ ها؟شاید اصلا از یه جای دیگه تار پاره شده و افتاده روی پریز.
الان میشه جواب سوالم رو بدین؟
«فقط لطفا مثل من (!) کوتاه باشه!!!!:4:

DREGO

New Member
لایک ها
174
پاسخ : رسانایی تار عنکبوت

سلام دوست خوبم....
من مطلبي پيدا كردم كه ميگه تار عنكبوت رسانا نيست بلكه با افزودن مواد و كمي دست كاري بر روي اون رسانا ميشه...البته گفته كه داراي بار الكتريكي هستش ولي رسانا نيست...ادرس مطلبو گذاشتم بخون::196:
---------------------------------------
♥╬ تکاپوی معما ╬♥ - تار عنکبوت، مقاوم‌ترین رسانای جهان
موفق باشي:124:

لایک ها taha

DREGO

New Member
لایک ها
174
پاسخ : رسانایی تار عنکبوت

ي مطلب ديگه هم هست دوست من....درسته تار عنكبوت رسانايي الكتريكي نداره ولي رساناي قوي براي گرما هستش...
.............
کار با ابریشم از همان نوع تار عنکبوتی که تیم دانشگاه فلوریدا استفاده کرده بود، نشان داد که انتقال حرارت، حتی بهتر از رسانا های عالی مانند آلومینیوم و آهن انجام می گیرد و اگر ابریشم کشیده شود رسانایی بهبود می یابد. او رسانایی را درحدود ۴۱۶ وات در هر متر به ازای یک درجه کلوین اندازه گیری کرد که قابل مقایسه با رسانایی۴۰۱ وات بر متر- کلوین مس است. این ویژگی ممکن است منجر به ساخت کاهنده گرما یا هیت سینک های بهتر برای قطعات میکروالکترونیک شود.

بالا