ahmadi

New Member
لایک ها
2,532
سلام به همگی!حق این مطلب این بود که زودتر از اینها گذاشته میشد،اما به علت نیازی که به ریکاوری بعد از ایام کنکور داشتم نتونستم زودتر به این مبحث مهم بپردازم،و عذرخواهی میکنم!
سوالات متداولی که در رابطه با روزه گرفتن ممکنه برای خیلی هامون مطرح بشه قرار هست تاجایی که میشه در این تاپیک پاسخ داده بشه..پس در ادامه همراه تاپیک باشید:

1)فواید روزه داری چیست؟
روزه دارى مى تواند به تغذيه مناسب كمكشايانى نمايد، بدن انسان براى حفظ سلامتى خود همواره مقدارى از چربى موادغذايى رادر نقاط مختلف ذخيره مى كند به مرور زمان چربى هاى ذخيره شده تغيير رنگ داده وفشرده مى شوند و احتمال اينكه مورد استفاده مجدد قرار بگيرند بسيار كمتر مى شود.روزه دارى حتى در افراد لاغر و يا با وزن طبيعى به بدن فرصتى مى دهد تا اين چربىها را از ذخاير آن آزاد كرده و مصرف نمايد و پس از پايان روزه دارى به جاى آن چربىهاى تازه و مناسب ترى را جايگزين نمايد
.
غذا خوردن سبب مى شود خون فراوانى بهدستگاه گوارش سرازير شود كه به دنبال آن بى حالى و كاهش توان فعاليتهاى دقيق فكرىاتفاق مى افتد. روزه با استراحت دادن به دستگاه گوارش و فرستادن خون كافى به سراسربدن بالاخص به سيستم اعصاب مى تواند به سلامتى بدن كمك شايانى بنمايد. از نظرروانى هم روزه دارى بسيار مفيد است چرا كه مبارزه با خود در زمينه جلوگيرى ازخوردن سبب افزايش اعتماد به نفس مى شود كه عامل اساسى در پيشگيرى از مشكلات روانىاست

2)چه غذاهایی برای سحر و افطار مناسب هستند و تفاوت این 2 وعده چیست؟
بسيارى از افراد معتقدند هنگام سحرى بايستىاز موادغذايى كه انرژى بالايى دارند استفاده كنند تا در طول روز احساس گرسنگىنكنند به خاطر همين مسأله خوردن غذاهاى چرب را ترجيح مى دهند ولى بايستى توجه داشتكه به دنبال مصرف موادغذايى پرچرب، تشنگى شديدى عارض شده كه باعث ايجاد مشكلاتعديده اى در اين افراد مى گردد. از طرف ديگر عده اى موادقندى را ترجيح مى دهند كهذكر اين نكته ضرورى است كه مصرف مواد قندى و شيرينى به مقدار زياد و در يك وعدهباعث افزايش ناگهانى هورمون انسولين در خون شده و با توجه به اينكه اين هورمون باعثكاهش قند خون مى گردد ممكن است عوارضى چون سرگيجه، بى حالى، پرخاشگرى، عصبانيت وضعف ناگهانى به وجود آيد. پس بهتر است در وعده غذايى سحرى از موادغذايى استفادهشود كه بتواند هم انرژى روزانه را تأمين كند و هم از افت ناگهانى قند خون جلوگيرىكند و مهمتر از همه اينكه باعث ايجاد تشنگى شديد نشود
.
در وعده ی سحری:
-از غذاهايى كه داراى قندهاى مركب هستند مثلميوه جات بيشتر استفاده شود.
-ازغذاهاى حاوى فيبر مثل سبزيجات وميوه جاتبايستى بيشتر استفاده شود.
- از موادغذايى سرخ كرده، پرچرب و شيرينىپرهيز گردد.
- از غلات و حبوبات به ميزان دلخواه درتركيبات غذاى سحرى لحاظ گردد.
- مصرف بيش از حدگوشت در سحرى توصيه نمىگردد.
-مصرف آب قبل از شروع سحرى و در مابين وعده هاى غذايى توصيه نمى شود
.
-مصرف ادويه جات وغذاهايى مثل كله پاچه،سيرابى و... در سحرى توصيه نمى شود
در وعده ی افطار و شام:
-
شروع افطارى بايستى با چند عدد خرما همراهكمى آب ولرم يا شير ولرم باشد
-سعى شود بين افطارى و شام فاصله وجود داشتهباشد.
- شروع افطارى با نوشيدنى هاى خنك نباشدبلكه حتماً بايست ولرم يا سوپ باشد
- مصرف بيش از حد مواد غذايى پرچرب و شيريندر افطار سبب تشنگى شده و به دنبال آن آب زيادمصرف مى شود و در نتيجه با كاهش غلظتاسيد و آنزيمهاى گوارشى موجب اختلال در هضم و جذب مواد غذايى مى شود
*ریزنکاتی راجع به افطار
- بدن ما در زمان افطار در حالتاستراحت كامل است بنابراين هنگام افطار بايستى از موادغذايى استفاده شود كه به طورناگهانى به دستگاه گوارش فشار وارد نشود بنابراين توصيه مى كنيم در زمان افطارروزه خود را با چند عدد خرما همراه با يك استكان چاى يا شير ولرم باز كنيد و بينافطارى و شام خود فاصله اى را در نظر بگيريد مثلاً در اين فاصله مى توانيد وضوگرفته و نمازتان را بخوانيد كه هم ثواب نماز اول وقت را برده و هم حركات نماز باعثشود بدنتان كمى از حالت استراحت درآيد
توصيه مى شود كه شام را با غذاهاى سبك، كمقند و فيبردار مثل سوپ و سبزيجات يا سالاد كه فشار چندانى به معده وارد نمى كنندشروع كرده و سپس به سراغ شام اصلى برويد. چرا كه مصرف بيش از حد موادغذايى شيرين وپرچرب هنگام افطار منجر به تشنگى مى شود و مصرف نوشيدنيهاى زياد بالاخص مايعات خنكبا رقيق كردن اسيد و آنزيمهاى دستگاه گوارش سبب اختلال در هضم و جذب موادغذايى مىگردد، اين مسأله پيامدهاى مهمى چون درد شكم و نفخ پيش مى آورد
3)راه های کم کردن عطش و گرسنگی چیست؟
در ماه مبارك رمضان بايستى سدى دربدنمان بسازيم كه بتوانيم آب و موادغذايى را كه در سحرى مصرف كرده ايم به صورتيكنواخت و دائم در طول روز به قسمتهاى مختلف بدنمان برساند.
اين كار را مى توانيم با مصرف مواد غذايىپرفيبر (سبزيجات و ميوه ها) انجام دهيم.اين دسته از موادغذايى با احاطه سايرگروههاى غذايى خورده شده اولاًباعثمى شود آنزيمهاى گوارشى به صورت آرام آرام روى موادغذايى اثر كند و ثانياً با كم كردن سرعت جذب مواد غذايىباعث مى شود كه بدن به آهستگى و در فراخى وقت اقدام بهجذب مواد غذايى بكندكه هم دچار خستگى كمترى مى شود وهم از آنتوفان قندى و انسولين بالاى بعد از آن جلوگيرى مى كند بنابراين توصيه مى شود در سحرى از موادغذايى پرفيبر مثل سبزيجات و بالاخص ميوه ها استفاده كنيد چرا كه ميوه ها اولاًمنبع سرشارى از فيبر هستند و ثانياً قند موجود در ميوه ها در حالت خالص و بدونفيبر هم ديرتر از قندهاى ساده جذب مى گردد كه اين امر سبب مى گردد فرد ديرتر احساسگرسنگى نمايد
4)احتياجات كالرى در زنان و مردان به چهميزانى است؟
در این مورد تفاوتی میان ماه رمضان و سایر زمانها نیست و مانند سایر وقت ها و با توجه به جداول مربوط به سن و جنس و کالری رفتار شود

*توصیه ی مهم اینکه هرگز وعده ی سحری نباید حذف گردد!علل وجوب مصرف وعده ی سحری در پست های بعدی به تفصیل بررسی خواهد شد

سلامت باشید:)

Hosein.D

New Member
لایک ها
862
پاسخ : روزه داری سالم

با سلام و تشکر از شما بابت مطلب مفیدتون!
با همه ی حرفایی که گفتین باز 16 17 ساعت روزه گرفتن سخته! مخصوصا واسه کسایی که کار میکنن!!!

ahmadi

New Member
لایک ها
2,532

با سلام و تشکر از شما بابت مطلب مفیدتون!
با همه ی حرفایی که گفتین باز 16 17 ساعت روزه گرفتن سخته! مخصوصا واسه کسایی که کار میکنن!!!
پیامبر اکرم (ص):روزه داری در گرما جهاد است!
:105:

لایک ها
2,256

پیامبر اکرم (ص):روزه داری در گرما جهاد است!
:105:
البته من دلم به حال اون سلول های مغزی میسوزه که تو این جهاد بر اثر فقدان گلوکز شهید و مجروح میشن...:4:!!!!!

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

روزه دارى مى تواند به تغذيه مناسب كمكشايانى نمايد، بدن انسان براى حفظ سلامتى خود همواره مقدارى از چربى موادغذايى رادر نقاط مختلف ذخيره مى كند به مرور زمان چربى هاى ذخيره شده تغيير رنگ داده وفشرده مى شوند و احتمال اينكه مورد استفاده مجدد قرار بگيرند بسيار كمتر مى شود.روزه دارى حتى در افراد لاغر و يا با وزن طبيعى به بدن فرصتى مى دهد تا اين چربىها را از ذخاير آن آزاد كرده و مصرف نمايد و پس از پايان روزه دارى به جاى آن چربىهاى تازه و مناسب ترى را جايگزين نمايد
.
غذا خوردن سبب مى شود خون فراوانى بهدستگاه گوارش سرازير شود كه به دنبال آن بى حالى و كاهش توان فعاليتهاى دقيق فكرىاتفاق مى افتد. روزه با استراحت دادن به دستگاه گوارش و فرستادن خون كافى به سراسربدن بالاخص به سيستم اعصاب مى تواند به سلامتى بدن كمك شايانى بنمايد.

این پستو نقل قول کردم ولی مخاطب خانم احمدی نیستن.... :)
(من با رسوم قومی کسی کاری ندارم ولی جا داره نکته پزشکی عرض بکنم!)
نکته اول اینکه کلا حرف دکترای توی تلوزیون رو جدی نگیرین ,چون حدودا همین 20 روز پیش داشت یه برنامه میدادمیگفت تو تابستون تند تند هر نیم ساعت اینا آب بخورین اگه نخورین این ضررهارو داره (یه سری لیست هم داشت اراعه میداد.....بعد حالا که این ماه رسیده میان میگن17 ساعت گرسنگی بر هر درد بی درمان دواست....حتی دیده شده سرطان رو هم درمان کرده!:4:!پس هر چی که تو تلوزیون گفتن رو جدی نگیرین....
البته جسارت نباشه من نمیگم دکترا دروغ میگنا....منتها یک راه حل پزشکی هست که به طرف داروی گیاهی بی فایده میدن طرف با تلقین اینکه داره داروی واقعی میخوره حالش خوب میشه....فکر کنم این دکترهای عزیز فعلا زدن توی این روش پزشکی که بسی هم زیباست :)
حالا جدا از اینکه اینکار رسمه و شما انجام میدین....,اگه میخواین چربی های قدیمیتون رو آب کنید جای اینکه 17 ساعت گرسنگی بکشین یهو قندی هم مصرف نکنید که بدنتون هی چربی بسوزونه باعث بشه ph خونت بیاد پایین و دچار اسیدوز بشی و بری تو اغما...(این اغما رو کودکیم خیلی تجربه کردم!)
تو کل سال رژیم غذاییتونو درست بکنید که سالم بمونید:196::196::196::196::196::196:

آخرین ویرایش توسط مدیر

r-shvir

New Member
لایک ها
230

پاک شد حالا دوستان سوالاشونو مطرح کنند. ?????????????????????????????????) چه حرفایی تو دلها موند سوالا که نپرسیدیم .....

این چنین هوا پس است و هرکه سوی خویش دارد دم نزن سکوت کن که گفتن تو نیش دارد

آخرین ویرایش توسط مدیر

ahmadi

New Member
لایک ها
2,532

توجه و تذکر مهم!!!
دوستان عزیز ما اینجا که مجمع حمایت از حقوق کارگران نزدیم!قراره به همدیگه و دوستان عزیزی که با روزه داری درس میخونن کمک کنیم که اوقات بهتری رو بگذرونند!
فعلا به این پستهایی که تا اینجای کار اسپم هستند دست نمیزنم! اما خواهشا دیگه تکرار نشه،چون مجبور به بستن تاپیک میشم،که در این صورت به سوالات بیشتر بچه ها پاسخ داده نمیشه،پس لطفا به حقوق دوستانتان احترام بگذارید!
اگر نظرتون اینه روزه نگیرید خب!!یا هر کاری که دوست دارید بکنید!اما ما ما میخوایم در این مکان به افرادی که روزه میگیرند
کمک کنیم!!!!

HIvAD

New Member
لایک ها
193

سلام بچه ها
ماه رمضون رو نمی دون شما برای خودتون چه جوری توصیف می کنید
ولی یکی از دانشجو های برق بهم گفت روز اثر همین قرصای ....( اسمشون رو نمی دونم همونایی که مغز رو برای چن روز خیلی فعال میکنن) رو داره!
من این موضوع رو به شخصه تجربه کردم!
یک بار داشتم ادبیات حفظ می کردن( درس مطوقه!)اصلا هیچی نگو...حافظه گچکاری شده بود:)

فرداش روزه گرفته بودم ؛ اصلا حواسم نبود داشتم می خوندم اینقدر زود درس رو حفظ کردم که خودم تعجب کردم، خیلیی هم احساس خوبی داشتم ، احساس میکردم که بدنم خیلی سبک شده، مغزم اطلاعات رو بهتر تحلیل میکرد
همه ایناوباعث شد برای امتحان هندسم هم روزه بگیرم چون فصل آخرش بد جوری اعصابم رو خورد کرده بود!!!آخرش هم نمره خوبی گرفتم

من که معتقدم روزه اصلا بازه ادم رو پایین نمیاره!:)
راستی این شبا یادمون نره باسه هم دعا کنیم
التماس دعا

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
2,256

سلام بچه ها
ولی یکی از دانشجو های برق بهم گفت روز اثر همین قرصای ....( اسمشون رو نمی دونم همونایی که مغز رو برای چن روز خیلی فعال میکنن) رو داره!
یک بار داشتم ادبیات حفظ می کردن( درس مطوقه!)اصلا هیچی نگو...حافظه گچکاری شده بود:)

فرداش روزه گرفته بودم ؛ اصلا حواسم نبود داشتم می خوندم اینقدر زود درس رو حفظ کردم که خودم تعجب کردم، خیلیی هم احساس خوبی داشتم ، احساس میکردم که بدنم خیلی سبک شده، مغزم اطلاعات رو بهتر تحلیل میکرد
همه ایناوباعث شد برای امتحان هندسم هم روزه بگیرم چون فصل آخرش بد جوری اعصابم رو خورد کرده بود!!!آخرش هم نمره خوبی گرفتم

التماس دعا
از نظر من شما به دلیل اینکه توی اون روز وضعیت روحی روانی بهتری داشتین تونستین بهتر درس بخونین :)
(از این به بعد مخاطب این دوست عزیزمون نیستن و کلا اینارو همینجور به همه میگم :) )
در کل من یادمه بچه که بودم شخصیت مذهبی داشتم ( در کل مثلا همین روزه گرفتن رو دوس داشتم و مثلا بخاطر اجبار و اینا روزه نمیگرفتم...یادمه نصف ماه رمضونا خواب میموندم:4:!بدون سحری 9 سالم بود روزه کامل میگرفتم...که همین اغمایی هم میگم تجربه همون دورانه.... :)اون موقع ها اگر روزمم میشکست و باطل میشد بازم تا افطار بعدش هیچی نمیخوردم....:4:!!!!
داشتم میگفتم...یه بار سرم شکست وقتی روزه بودن بردنم بیمارستان بخیه بزنن پیشونیمو...کلی خونم ازم رفته بود ولی تو فاز ملکوتی خودم بودم آنچنان گرسنگی هم حس نکردم روزه م رو هم نشکوندم:)
توصیه منم به دوستان اینه : اگر علاقه دارن به اینکار با رعایت نکات درست حسابی پزشکی اینکارو بکنن :)
ولی اگه قراره بشینن از ساعت 5 بعدالظهر دست به شکم ساعت رو نگاه کنن...خب نگیرن... :) چون اگر به اینکار مایل نباشن ضررش براشون چند برابر میشه :) من اگر به شما پرتقال مفید رو هم بدم و شما با زور بخوریش و حالت بدی بهت دست بده برات خیلی هم ضرر داره تا جای اینکه فایده داشته باشه.... :)
اونایی هم به این مفاهیم اعتقاد دارن ولی نمیتونن بگیرن و نمیگیرن جای روزه بشینن حسابی درس بخونن و در آینده برای بشریت مفید باشن و یکی دوتا کار عام المنفعه تو آیندشون ردیف کنن..... که اون دنیا خداشون بگه دمت گرم پسر (یا دمت گرم دختر!)حداقل از وقتت درست استفاده کرده!
در کل کعبه و بتخانه باید برای شما بهانه باشد....:167::167::167::167:

آخرین ویرایش توسط مدیر

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014

خدايي خيلي سخته.. سخت تر از اون اينِكه يه جوجه هويج كنارت انواع بستني و يخمك و دسر و اينا بخوره بعد تازه هرازچندگاهي هم بگه
با شكلات يا قهوه ؟؟ بعد دو مين بعد بگه اوخ ! اوخ ! تو كه روزه اي ! پس هيچي :21::4:
يعني ادم همون لحظه رسما شهيد ميشه :4:

ولي يه چيز جالب كه برا من اتفاق افتاده، روزايي كه روزه مي گيرم ساعت مطالعه م زياد تر از روزاي عادي ميشه.. نمي دونم از abnormal يم هس يا بقيه م اين جورين :4:

`Rick

New Member
لایک ها
35

با سلام.
روزه ی کسی قبول است که وقتی روزه دارد به کارهای خود برسد این روزه قبول است.

NILOU75

New Member
لایک ها
292

با سلام.
روزه ی کسی قبول است که وقتی روزه دارد به کارهای خود برسد این روزه قبول است.
کاره ما که فقط شده خوابیدن:37::4::4::4::4::4:

`Rick

New Member
لایک ها
35

اگه اینکاری که گفتمو انجام بدی دیگه عادت میکنی.

F-narges-F

New Member
لایک ها
143

سلام به همگی ...
من اولای ماه رمضون خیلی برام سخت بود درس بخونم...چون یه ساعت که درس می خوندم، گشنم می شد...
ولی این تاپیکو که دیدم ، به توصیه هاش عمل کردم، مثلا سحر چیزای شیرین نمی خورم، سبزی هم که حتما می خورم و...
و خلاصه اینکه تا موقع افطار نه تشنم میشه نه گشنم میشه...
البته این رو هم بگم که در درس خوندن در طول روز هم زیاده روی نمی کنم... چون اون موقع سردرد می گیرم:4:
بیشتر سعی می کنم شبا درس بخونم.... نمی دونید که چقدر درس خوندن لذت بخشه....!!!

F-narges-F

New Member
لایک ها
143

کاره ما که فقط شده خوابیدن:37::4::4::4::4::4:
سلام ...
باید جهت اطلاعتون بگم...
که خواب روزه دار هم عبادته...:5:

F-narges-F

New Member
لایک ها
143

راستی یه سوال...
میوه هایی که زیاد آبدارن (مثل هندوانه و...) هم برای سحر مفیدن؟؟؟
آخه من شنیدم خوب نیستن....

لایک ها
181

من برنامم اینه که شبا 11.5 میخوابم،سحری که خوردم و نماز خوندم میخوابم،دوباره 6 پا میشم میرم مدرسه،حدود 7.5 میرسم.ظهر هم ساعت 2 تعطیل میشیم و من تا 6.5 میرم یه کتابخونه که توی زیرزمینه یه مسجده،چون هوا تو این ساعت گرم تر از اونه که بشه برگشت به خونه.بعد حرکت میکنم و حدود 8.20 میرسم خونه،رسما هیچی ازم نمیمونه!
و یه مشکل خیلی بزرگ،من دهانم خیلی تلخ میشه،چاره ای هست؟

ahmadi

New Member
لایک ها
2,532

و یه مشکل خیلی بزرگ،من دهانم خیلی تلخ میشه،چاره ای هست؟
برای رفع تلخی و بدمزگی دهان که معمولا در ایام روزه داری اتفاق می افتد، بایدغذاهای فیبردار مصرف شود.

عبدالرحیم داوری دندانپزشک،ضمن بیان این مطلب گفت: زمان
روزه داری معمولا میزان اسید معده افزایش می یابد در نتیجه علایمی چون احساس سوزش و سنگینی در معده و در نهایت تلخی و بد مزگی دهان مشاهده می شود که برای رفع این مشکل میزان فیبرهای غذایی را در وعده های افطار و سحرافزایش دهید .

وی اظهارکرد:
پرخوریهنگام سحر نه تنها از احساس گرسنگی در ساعات انتهایی روز جلوگیری نمی کند بلکه در ساعات اولیه بعد از سحر فشار زیادی به معده و دستگاه گوارش فرد وارد می کند که سبب بروز علائمی نظیر سوء هاضمه درد و نفخ معده می شود.

این دندانپزشک یادآورشد: باقی ماندن بقایای
مواد غذایی در محوطه دهان و حلق و تجزیه آنها توسط میکروب های طبیعی موجود در دهان منجر به تولید گازهایی مثل هیدروژن سولفید و مرکاپتانها شده و این مسئله به خصوص باعثبوی بد دهان هنگام برخاستن از خواب است که البته مسواک نکردن و یا فاصله طولانی بین دفعات مسواک و همچنین کاهش ترشح بزاق در طول خواب بوی بد دهان را تشدید می کند.

وی ادامه داد: در بسیاری از موارد می توان
بوی بد دهان را با مسواک زدن صحیح و مداوم، تمیز کردن سطح عقبیزبان، کشیدن نخ دندان برای خارج کردن مواد غذایی از بین دندان ها، عدم مصرف غذاهای بودار و ترک عادت های غلطی مثل تنفس دهانی از بین برد.

دکتر داوری با بیان اینکه
خوردن میوه به تقویت سیستم دفاعی بدن کمک می کند، گفت: روزه گرفتن بدون سحریموجب وارد آوردن آسیب جدی به دستگاه گوارش می شود با خوردن غذای کامل در هنگام سحرانرژی بدن جهت فعالیت در طول روز تأمین می شود .

وی با تاکید براین مطلب که درایام
روزه بیش از سایر اوقات باید به بهداشت دهان و دندان توجه شود، تاکید کرد: حتما بعد از صرف افطاری و سحری و قبل از خواب به دقت مسواک بزنید .

وی گفت:
جویدن آدامس می تواند جریان بزاق در دهان را زیاد کند و بعضی از میکروب های عامل بوی بد دهان را از بین ببرد همچنین استفاده از دهان شویه و غره غره کردن با آن قبل از خواب از رشد میکروب ها و تولید بوی بد دهاندر طول شب جلوگیری می کند.

وی یادآور شد: طول مدت مسواک زدن صحیح از نظر بسیاری از متخصصین بین 5 الی 7 دقیقه می باشد.

compin

New Member
لایک ها
195

در راستای سخن بعضی از دوستان که می گن روزه داری ضرر داره و بده:
men's journal
فکر نکنم کسایی که اینو نوشتن" دکتر های توی تلوزیون" باشن که به خاطر وضعیت فعلیه جامع بگن روزه داری باعث غلبه بر سرطان می شه.(فکر نکنم هم فقط بخاطر تلقین باشه)
سلام بچه ها

التماس دعا
بله حرف شما درسته, شانسی و ... نبوده.(حتی روزه باعث جلوگیری از آلزایمر در کهن سالی هم می شه) به این قسمت از مقاله مراجعه کنید: Longevity and neuroprotection
----------------------------------
پ.ن:فکر نکنم دکترا زده باشن تو خط تلقین!;) چرا وقتی بعضی ها از چیزی مطمئین نیستند الکی با ادعا های خودتون ذهنیت دیگران رو خراب می کنند؟!

پ.ن: فکر کنم هم اینکه روزه داری داری فواید زیادی هست و به ذهن کمک می کنه و کار بیهوده نیست, انگیزه دوستان در حین مطالعه باشه و خدا هم به مطالعتون برکت می بخشه!

آخرین ویرایش توسط مدیر

mehrn8sh

New Member
لایک ها
138

درود دوستان
به نظر من بحث روزه داشتن بیشتر اعتقادیه تا ایکه بخواد کمک کنه به ما
آخه کسی که با تمام وجودش روزه بگیره دیگه نباید به این فکر گنه که بد یا خوبه
من خودم امسال یه بار غش کردم و همین الانم معدم میدونم داغون شده این یه ماه خوب به این میگن ضرر منطقی باشیم جدا ضررن
اما این اعتقاد رو دارم که من دارم حرف کسی که عاشقشم رو گوش میکنم
آخه دیگه خدا بحثش با بقیه فرق میکنه
ما که نباید اینو با مساءل پزشکی غاطی پاتی کنیم
بازم این نظر من بود قصد توهین هم نداشتم:)به هیچ کس

بالا