روش‌هاي پيشرفت در درس عربي

f-alizadeh

New Member
لایک ها
693
درس عربي يکي از مهم‌ترين درس‌هاي عمومي است که گاهي اوقات مورد بي‌توجهي دانش‌آموزان قرار مي‌گيرد و برخي از دانش‌آموزان تصور مي‌کنند که عربي درس دشواري است که مطالعه و يادگيري آن نياز به زمان بيش‌تري دارد. همين امر باعث مي‌شود توجه کم‌تري به اين درس داشته باشند؛ ولي آيا واقعأ عربي درس دشواري است؟ يا اين‌که اين درس را با روش‌هاي درست مطالعه نمي‌کنيم؟ يا در انتخاب منابع کمک‌آموزشي براي يادگيري بهتر درس عربي دقت کافي نداريم؟
براي پاسخ‌گويي به اين سؤالات ابتدا لازم است که به سه مرحله‌ي مهم در يادگيري درس عربي اشاره کنيم: مرحله‌ي اول؛ اولين و مهم‌ترين گام در يادگيري بهتر عربي، ايجاد انگيزه و علاقه به مطالعه‌ي اين درس است. اگر مطالعه‌ي اين درس را با بي‌علاقگي شروع کنيد، توجه کافي به تمام قسمت‌هاي آن نخواهيد داشت و همين امر باعث مي‌شود کيفيت مطالعه‌ي اين درس رفته رفته کاهش يابد و از ساعت مطالعه‌ي آن کاسته شود. مرحله‌ي دوم؛ مطالعه‌ي درس عربي شامل دو بخش يادگيري قواعد و لغات اين درس است. با ايجاد تعادل در يادگيري لغات و به‌خاطرسپاري آن‌ها و استفاده از قواعد اين درس در حل مسائل و تست‌هاي گوناگون مي‌توانيد پيشرفت خوبي در اين درس داشته باشيد. به شرط آن‌که مراحل يادگيري را به ترتيب و کامل طي کنيد. ابتدا بايد تسلط کافي بر کتاب درسي پيدا کنيد و در ادامه حل تمرينات تشريحي را تا جايي ادامه دهيد که توانايي حل تست را به دست آوريد. دقت کنيد که به علت گستردگي مباحث و تنوع سؤالات اين درس، امکان اشتباه در پاسخ‌گويي به انواع تست‌ها و سؤالات زياد است. سعي کنيد حين مطالعه و حل تمرين و تست براي اين درس با اشتباهات متداول آن آشنا شويد و آن‌ها را تکرار نکنيد. مرحله‌ي سوم؛ انتخاب منابع مناسب براي بهبود کيفيت يادگيري درس عربي است. يکي از کاربردي‌ترين ابزار يادگيري لغات اين درس، فلش‌کارت‌هاي عربي است که هميشه و همه جا مي‌توانيد از آن‌ها استفاده کرده و لغت‌هاي آن را بارها و بارها مرور کنيد. اگر مي‌خواهيد مهارت تست زدن در اين درس را در خودتان تقويت کنيد، بعد از مطالعه‌ي کتاب درسي، سعي کنيد با انتخاب تمرينات تشريحي مناسب و حل آن‌ها، توانايي حل تست را پيدا کنيد. مناسب‌ترين تست‌ها براي درس‌هاي عمومي، تست‌هاي کتاب زرد عمومي است. همه‌ي تست‌هاي کنکورهاي سراسري چند سال اخير در اين کتاب جمع‌آوري شده‌اند که با حل آن‌ها مي‌توانيد با تيپ سؤالات کنکور آشنا شويد. تابستان فرصت مناسبي براي مرور درس‌هاي عمومي و به ويژه عربي است. دانش‌آموزان مقطع پيش‌دانشگاهي بايد حل تست‌هاي کتاب زرد عمومي را در برنامه‌ي مطالعاتي خود قرار دهيد و همه‌ي تست‌‌هاي مهم آن، به ويژه سؤالات درس عربي را با دقت حل کرده و به تسلط در حل تست دست يابيد و به صورت متعادل در همه‌ي درس‌هاي عمومي پيشرفت کنيد.

منبع: سایت کانون

Sara_M

New Member
لایک ها
3
پاسخ : روش‌هاي پيشرفت در درس عربي

مشکل اینجاست که اصلا نمیشه به این درس علاقه پیدا کرد...

shabnam 3

New Member
لایک ها
710

مشکل اینجاست که اصلا نمیشه به این درس علاقه پیدا کرد...
سلام دوست عزیز.منم خیلی با عربی مشکل داشتم.میتونم بگم متنفر بودم از این درس
ولی با خودم فکر کردم بخوام یا نخوام (متاسفانه) این درس یکی از دروس مهم توی کنکور به حساب میاد.حتی برای گروه ریاضی هم تاثیر زیادی داره.
پس تصمیم گرفتم برای یه مدت کوتاه هم که شده باهاش رابطه نسبتا دوستانه داشته باشم.من از مهر ماه عربی رو شروع کردم.از روی کتاب عربی کامل گاج میخونم.
خیلی خوب توضیح داده.تا الآن که رسیدم به درس هفتم عربی دو خوب تونستم با عربی کنار بیام.شما هم سعیتونو بکنید.مطمئن باشید موفق میشید
من فکر نکنم کسی پیدا بشه که بیشتر از من از عربی متنفر باشه.حد اقل تو کلاس که نظر دوستام این بود
موفق باشید

mpsniper

Well-Known Member
لایک ها
676

تو این چند روزه خیلی از افرادی که در آیریسک می اومدن از خانم تاج آبادی درباره نحوه مطالعه‌ی دروس مختلف میپرسیدند و به دلیل اینکه هنوز تازه کار هستند شاید نمدونند که مطالب کاربردی و قدیمی هم در آیریسک وجود داره بر این اساس من تاپیک هایی رو که کاربرد داره بالا میارم تا تازه کار ها چشمشون به این تاپیک ها بخوره و از مطالب موجود استفاده کنن !!!

Crypt!c

New Member
لایک ها
42

تو این چند روزه خیلی از افرادی که در آیریسک می اومدن از خانم تاج آبادی درباره نحوه مطالعه‌ی دروس مختلف میپرسیدند و به دلیل اینکه هنوز تازه کار هستند شاید نمدونند که مطالب کاربردی و قدیمی هم در آیریسک وجود داره بر این اساس من تاپیک هایی رو که کاربرد داره بالا میارم تا تازه کار ها چشمشون به این تاپیک ها بخوره و از مطالب موجود استفاده کنن !!!
شما كلا وظيفه ي بالا اوردن تاپيك هارو بر عهده دارين ؟ :4:

پيشرفت ر عربي اينكه هر روز سعي كنيد نيم ساعت بهش وقت بدين (درك مطلب + قواعد + ترجمه )

بالا