Astronomy*

New Member
لایک ها
73
یک مشاورالمپیادبودومی گفت که روش خواندن المپیادبادرس خواندن مدرسه خیلی تفاوت داره.میشه مدال آوران یاآن هایی که دارن خودشون رابرای المپیادآماده میکنندلطف کنندراهنمایی کنندکه المپیادرابایدچه جوری خوند؟
باتشکر

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

منظورموچه جوری بگم آخه... .منظورم اینه که اون تفاوت چیه؟

Majno0n

Well-Known Member
لایک ها
663
پاسخ : روش خواندن المپیادنجوم

خب ببین درسای مدرسه اصولا سطحی و بدون عمقه ! در حالی که المپ این طور نیست ! مباحث عمقشون خیلی زیاده !
تو مدرسه خلاقیت و هنر حل مساله بی معنیه ! تو المپیاد خلاقیت و هنر حل مساله حرف اول و آخر رو می زنه !
مدرسه درساش مزخرفه و خیلی جاها می تونه بی علاقه گی وجود داشته باشه ! المپ با تقریب خوبی همه ش علاقه ست ! ملت دوست دارن یه رشته ای رو که می رن پی ش !
جو مدرسه بیخوده ! جو کلاسای المپ رو به شخصه بسیار دوست میدارم ! تو المپ کلی چیز یاد میگیره آدم:)

Astronomy*

New Member
لایک ها
73

خوب روش خوندنتون چطوربود؟چطورمباحث عمیق رابه تنهایی میخوندید؟چطوری فرمولارابه خوبی توی ذهنتون میسپردید؟

Majno0n

Well-Known Member
لایک ها
663

ببین تو المپ کنکاش می کنی ! یه مطلبو باید به خوبی بفهمی ! باهاش ور میری ! متوجهی چی می گم ؟ ازش سوال حل می کنی ! هر چقدر بیشتر سوال حل کنی
مطالب بیشتر می مونه تو ذهنت ;)

helder

New Member
لایک ها
8

توی المپیاد نجوم مباحث بسیار زیاده و مهم ترین کار توی این المپیاد حل مسئله است. اگر یک مطلب رو میخونی و فک میکنی یاد گرفتی باید حتما از اون مبحث سوال حل کنی. نجوم این برتری رو نسبت به المپیادهای دیگه داره که بسته نیست و مثلن علم کیهان شناسی روزبه روز داره پیشرفت میکنه و این باعث ایجاد علاقه میشه.

Majno0n

Well-Known Member
لایک ها
663

توی المپیاد نجوم مباحث بسیار زیاده و مهم ترین کار توی این المپیاد حل مسئله است. اگر یک مطلب رو میخونی و فک میکنی یاد گرفتی باید حتما از اون مبحث سوال حل کنی. نجوم این برتری رو نسبت به المپیادهای دیگه داره که بسته نیست و مثلن علم کیهان شناسی روزبه روز داره پیشرفت میکنه و این باعث ایجاد علاقه میشه.
الان دقیقا کدوم یکی از المپ ها بسته ست و روز به روز پیشرفت نمیکنه ؟ :4:

helder

New Member
لایک ها
8

الان دقیقا کدوم یکی از المپ ها بسته ست و روز به روز پیشرفت نمیکنه ؟ :4:
منظورم این نبود که المپیادهای دیگه بسته هستند منظورم این بود که نجوم علمیه که جای پیشرفتش بسیار زیاده. مثلن شما میبینین که هر ساله با اندازه گیری های جدید ثابت هابل تغییر میکنه و این فقط با پیشرفت علم میسر میشه. اما المپیادهای دیگه یا این بیشرفت رو ندارن (مثلن ادبی) یا به مقدار کمی دارن (مثلن ریاضی). اما المپیاد زیست هم جای پیشرفت زیادی داره ولی به نظر من نجوم بیشترین پیشرفت رو میتونه داشته باشه.

Majno0n

Well-Known Member
لایک ها
663

منظورم این نبود که المپیادهای دیگه بسته هستند منظورم این بود که نجوم علمیه که جای پیشرفتش بسیار زیاده. مثلن شما میبینین که هر ساله با اندازه گیری های جدید ثابت هابل تغییر میکنه و این فقط با پیشرفت علم میسر میشه. اما المپیادهای دیگه یا این بیشرفت رو ندارن (مثلن ادبی) یا به مقدار کمی دارن (مثلن ریاضی). اما المپیاد زیست هم جای پیشرفت زیادی داره ولی به نظر من نجوم بیشترین پیشرفت رو میتونه داشته باشه.
المپ ادبی آره !
ولی ریاضی و فیزیک و اینا کجا پیشرفته شون کمه ؟!!!!!!!!!!!!!
معادله واس ثابت هابل می نویسن می بینن تابع یه سری چیزا تو کیهانه ! بعدش هر سری اون چیزا رو اندازه میگیرن ! الان این کجاش پیشرفته ؟!!!!

helder

New Member
لایک ها
8

المپ ادبی آره !
ولی ریاضی و فیزیک و اینا کجا پیشرفته شون کمه ؟!!!!!!!!!!!!!
معادله واس ثابت هابل می نویسن می بینن تابع یه سری چیزا تو کیهانه ! بعدش هر سری اون چیزا رو اندازه میگیرن ! الان این کجاش پیشرفته ؟!!!!
اندازه گیری همون چیزا خودش نیاز به پیشرفت داره. قبول دارین کیهانشناسی خودش خیلی جای پیشرفت داره؟ اصلن همون درک متریک رابرتسون واکر خودش نیاز به پیشرفت علم داره چه برسه به کیهانشناسی. ولی من تا اینجا هیچ علمی رو ندیدم که تا این حد بتونه جای پیشرفت داشته باشه. اگه شما دیدین به من هم بگین. خوشحال میشم با اون هم آشنا بشم.

در مورد ریاضی و فیزیک: درسته پیشرفت دارن ولی پیشرفتشون بسیار کنده. مثلن یک ریاضیدان که 50 سال پیش زندگی میکرده با یک ریاضیدان که الان زندگی میکنه از نظر علمی تفاوت زیادی با هم ندارن.

Majno0n

Well-Known Member
لایک ها
663

اندازه گیری همون چیزا خودش نیاز به پیشرفت داره. قبول دارین کیهانشناسی خودش خیلی جای پیشرفت داره؟ اصلن همون درک متریک رابرتسون واکر خودش نیاز به پیشرفت علم داره چه برسه به کیهانشناسی. ولی من تا اینجا هیچ علمی رو ندیدم که تا این حد بتونه جای پیشرفت داشته باشه. اگه شما دیدین به من هم بگین. خوشحال میشم با اون هم آشنا بشم.

در مورد ریاضی و فیزیک: درسته پیشرفت دارن ولی پیشرفتشون بسیار کنده. مثلن یک ریاضیدان که 50 سال پیش زندگی میکرده با یک ریاضیدان که الان زندگی میکنه از نظر علمی تفاوت زیادی با هم ندارن.
من حرفتو قبول ندارم ! پیشرفت در اندازه گیری ینی پیشرفت در مهندسی که هیچ ربطی به کیهان شناسی نداره !!!
آقا اصن کیهان شناسی جزو فیزیکه دیگه ! چه بحثیه :4: ضمنا درک متریک نیاز به پیشرفت علم داره ینی چی دقیقا ؟! خب درک اعداد مختلط هم نیاز به پیشرفت علم داره پس !
می دونی چرا می گی ریاضی دان ۵۰ سال پیش با الان زیاد فرق نداره ؟ چون تو ریاضی هیچ چیز تابع طبیعت نیس ! همه چیز عقلیه ! نمی خوایم چیزیو توجیه کنیم !
واس همین معمولا وقتی چیزی اثبات میشه دیگه نقض نمیشه ! بنابراین به دانسته های ریاضی بشر اضافه میشه ! و تو چیزایی که می دونسته خیلی به ندرت تغییر ایجاد میشه ! اما با این حال تو ریاضیات ۵۰ سال پیش کلی چیز نبوده که الان هست ! و اما فیزیک ! کار فیزیکدانان و کیهان شناسی دانان توجیه طبیعته ! یکی یه چیز میگه ! ۱۰ سال بعد
یکی یا نقضش میکنه یا کامل ترشو می گه ! واس همینه که تو فیزیک حتی دانسته هایی که قبلا داشتیم رو هم بهش اطمینان نداریم و دست خوش تغییر می شه !
اما ریاضی بهش بیشتر و بیشتر اضافه میشه !
دقت داری اسم تاپیک به بحث ما ربطی نداره ؟ :4:

helder

New Member
لایک ها
8

من حرفتو قبول ندارم ! پیشرفت در اندازه گیری ینی پیشرفت در مهندسی که هیچ ربطی به کیهان شناسی نداره !!!
آقا اصن کیهان شناسی جزو فیزیکه دیگه ! چه بحثیه :4: ضمنا درک متریک نیاز به پیشرفت علم داره ینی چی دقیقا ؟! خب درک اعداد مختلط هم نیاز به پیشرفت علم داره پس !
می دونی چرا می گی ریاضی دان ۵۰ سال پیش با الان زیاد فرق نداره ؟ چون تو ریاضی هیچ چیز تابع طبیعت نیس ! همه چیز عقلیه ! نمی خوایم چیزیو توجیه کنیم !
واس همین معمولا وقتی چیزی اثبات میشه دیگه نقض نمیشه ! بنابراین به دانسته های ریاضی بشر اضافه میشه ! و تو چیزایی که می دونسته خیلی به ندرت تغییر ایجاد میشه ! اما با این حال تو ریاضیات ۵۰ سال پیش کلی چیز نبوده که الان هست ! و اما فیزیک ! کار فیزیکدانان و کیهان شناسی دانان توجیه طبیعته ! یکی یه چیز میگه ! ۱۰ سال بعد
یکی یا نقضش میکنه یا کامل ترشو می گه ! واس همینه که تو فیزیک حتی دانسته هایی که قبلا داشتیم رو هم بهش اطمینان نداریم و دست خوش تغییر می شه !
اما ریاضی بهش بیشتر و بیشتر اضافه میشه !
دقت داری اسم تاپیک به بحث ما ربطی نداره ؟ :4:
درسته اینجا جای انجور بحثا نیست و من به نظر شما احترام میزارم ولی هنوز هم نظراتم رو قبول دارم و از اونا دست نمیکشم.:159:

آخرین ویرایش توسط مدیر

celestial

New Member
لایک ها
326

سلام.
و درود بر تاپیک هایی که بحث هاش هیچ ربطی به عنوانش نداره!!!
خب منم یکم بحث بی ربط داشته باشم تا بعد بریم سر اصل مطلب :4:

شاید سوء تفاهم پیش اومده از اونجا ناشی میشه که: المپیاد نجوم یه عیب (یا حسن) داره و اون اینه که مرز مشخصی نمیشه براش تعریف کرد. از ریز ترین چیز ها (ذرات بنیادی) تا گنده ترین ساختار ها (ابر خوشه های کهکشانی) و در نهایت کل کیهان بحث داره.

این گستره وسیع در المپیاد های دیگه (البته تا حدی که من می دونم) نیست. درسته که بیشتر نجوم پایه های فیزیکی داره.اما فیزیکش فیزیکٍ المپیاد فیزیک نیست.المپیاد فیزیک (نزدیکترین به نجوم) مرزش مثه نجوم گسترده نیست.نمیاد کیهان رو از روی فوتون هاش بررسی کنه!! (ریز و درشت باهم)

اما این رو نمیشه یه وجه برتری برای المپ نجوم دونست.چرا؟چون عمقش زیاد نیست. یه اقیانوس به عمق یک وجب. در مقابل، المپیاد های دیگه خیلی عمقی تر هستن.

مثلا:تا حالا خیلی چیزا راجع به فرمول ها و مدل های کیهانشناسی شنیدیم.اما تا حالا به این فک کردید مدل ها از کجا میان؟چجوری اثبات یا رد میشن؟ثوابت چجوری با تلسکوپ ها به دست میان؟البته بعضی موارد در حد المپیاد نیستن.اما این ها بخشی از نجومن.

حرفای استاد مجنون منو یاد جمله معروف هاوکینگ انداخت: (( کیهان شناسی به آخرش رسیده و تنها اندازه گیری ثوابت مونده)) شاید مسخره باشه.اما این هم یه نظره.چجوری میشه ردش کرد؟

خیلی بی ربط گفتم.حالا با ربط میگم:
روش خوندن المپیاد: هیچ ترتیبی و آدابی مجو. هرجوری دلت میخواد برنامه بریز.ولی برنامه بریز و بهش عمل کن.ماشالله مباحث المپیاد اونقد زیاده که حوصله آدم هیچ وقت سر نمیره.اینو دوست نداشتی برو اونو بخون.اما بخون.
المپیادو نمیشه شب امتحانی خوند.یعنی اگه توی هفته ای که امتحان داری چیزی بخونی کلاهت پس معرکس.همه چی غاطی پاتی میشه (تجربه عینی دارم!!)
المپیاد 30 درصدش قبل امتحانه و 60 درصدش سر امتحان.10 درصد بقیه مال بعد امتحان (و قبل بعدیه:90:) یعنی اگه سر امتحان تونستی فک کنی کارت درسته.اگه نه...

این بود انشای من :4:

آخرین ویرایش توسط مدیر

fatemeh.zar

New Member
لایک ها
253

سلام
من مبحث کیهانشناسی رو از فصل 29 کتاب مادرن خوندم ولی خیلی عمیق نفهمیدم! و همچنین اصلا نمی دونم کجاهاش مهمه. چه کنم؟

Majno0n

Well-Known Member
لایک ها
663

سلام
من مبحث کیهانشناسی رو از فصل 29 کتاب مادرن خوندم ولی خیلی عمیق نفهمیدم! و همچنین اصلا نمی دونم کجاهاش مهمه. چه کنم؟
من کتاب لیدل رو ترجیح میدم !!!!

بالا