AminYar

New Member
لایک ها
575
با سلام خدمت همه المپیادی های سایت
همون طور که شاید بدونبد استاد خلینا در حال رایزنی با باشگاه در مورد شیوه کلی برگزاری المپیاد در ایران می باشد.
به نظرم ایده خوبیه اگر ما دانش آموزان به عنوان صاحبان اصلی المپیاد در این بحث شرکت کنیم.این کمک خیلی خوبی برای متولیان المپیاد است.
به نظر شما ساختار المپیاد چطوری باشه بهتره؟چه کم و کاستی هایی در زمینه برگزاری المپیاد در ایران وجود داره؟دوست دارید چه تغییری در نحوه برگزاری المپیادِ رشته تان شود؟
فقط چند نکته را به هنگام شرکت در این بحث مد نظر قرار دهید:

1- نظر کلی نگویید.سعی کنید پیشنهادتان را به طور جزیی شرح دهید تا آقای خلینا و همکارانشان راحت تر از آنها استفاده کنند.
2- لطفا رشته المپیادتان را نیز بنویسید(اگر نظر شما تنها در مورد آن رشته است)
3- بسیار خوب میشود اگر ابتدا مشکل را کامل شرح دهید سپس به تفضیل پیشنهادتان بپردازید.
4- خواهشا حاشیه نروید.ما نمیخواهیم کل نظام آموزشی را تغییر دهیم فقط میخواهیم ببینیم المپیاد چگونه میتواند بهتر شود.
5- قوانین تالارها را رعایت کنید و در پست هایتان به کسی یا سازمانی توهین نکنید.

امیدوارم در نهایت به یک جمع بندی خوب برسیم.
با تشکر از همکاریتان

اضافه شده توسط خلینا:
دوستان گرامی،
من دوسال پیش مطلبی سه بخشی را نوشتم و هنوز که هنوزه در جلساتی که با باشگاه داریم، از اون به عنوان سند یاد میکنند:
* ذره بین *نقد برگزاری المپیادهای علمی (1) قبل از آزمون
* ذره بین *نقد برگزاری المپیادهای علمی (2) برگزاری آزمون
* ذره بین *نقد برگزاری المپیادهای علمی (3) پس از آزمون

این مطلب برای دید اون زمان من بود و الان دیدگاههای خیلی بیشتری به اون اضافه کردم که فرصت نوشتن را نداشتم. خیلی خوشحال میشم شما نیز از جنبه های گوناگون و کلی تر به قضیه نگاه کنید.
در ضمن باور کنید اگر با جدیت و منطقی پیش برویم، در چند سال آینده مشکلات به مراتب کمتر خواهد شد. (این را برای اون دوستانی گفتم که فکر میکنند کاری نمیشه کرد)

math

New Member
لایک ها
1,096
پاسخ : ساختار المپیاد

به نظر من المپیاد یک مشکلی داره ولی برای این مشکل هیچ راه منطقی به ذهنم نمیرسه خواهشا درباره اش فکر کنید

مشکل: 99 درصد بچه ها از دبستان میدانند ازمونی با نام کنکور در انتظارشان است ولی (به نظر من) 80 بچه ها حتی تا سوم راهنمایی هم نمیدانند ازمونی با نام المپیاد هست
این باعث این میشه که کشور ها خارج از ایران اشخاصی مثل تاعو(املاشو نمیدونم) رو داشته باشند ولی ما خفن ترین المپیادیمون که تنها یک نفر بوده اول دبیرستان مدال بگیره
باید اطلاع رسانی در المپیاد هم مثل کنکور باشه وتمام مردم این ازمون رو بشناسند :3:

لایک ها
268

جدای از مشکلاتی که در ساختار تمام المپیادها و علی الخصوص نحوه برگزاری وجود دارد، به چند مشکل در المپیاد کامپیوتر اشاره می کنم.
1. مباحث هر المپیادی باید با توجه به آزمون جهانی تنظیم شود. در المپیاد کامپیوتر المپیاد جهانی فقط برنامه نویسی است؛ اما متأسفانه مشاهده می شود در ایران بخش اعظم را ترکیبیات در بر میگیرد. درست است که ترکیبیات و گراف در برنامه نویسی کابرد فرداوانی دارند؛ ولی به اندازه ی بسیار کم. ولی در ایران مشاهده می شود ترکیبیات المپیاد کامپیوتر حتی به مراتب سخت تر از المپیاد ریاضی است؛ در حالی که باید تمرکز روی برنامه نویسی باشد. در تحقیقی که انجام دادم در کشورهایی مانند روسیه، چین، هند، بلاروس و آمریکا که همواره در المپیاد جهانی از کشورهای نخست هستند، ترکیبیات در سطحی بسیار ساده تدریس می شود و در آزمون ها نمی آید.
2. در دنیایی که علم به طرزی شگفت آور در حال پیش رفت است، بسیار زشت است که کامپیوترهای باشگاه در این سطح باشند. مثلا کیبردهای باشگاه آن قدر نامرغوب است که تقریبا همه از آن گله دارند.

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

خب راه حلش خیلی مشکل نیس من خودم 3 راهنمایی میدونستم المپ هست ولی فک میکردم خیلی خارق العادس و تو هر مدرسه ای بهترین دانش آموز انتخاب میشه و میره تهران و مدال میگیره. اصلا فک نمیکردم امثال من بتونن تو المپ موفق بشن. به نظرم باید به مدیران مدارس راهنمایی بخشنامه هایی زده بشه و به طور کامل مقوله ی المپیاد شرح داده بشه و از اونها هم بخوان که به صورت واضح برا بچه ها تعریف بکنن. حتی میشه یه دانش آموز دبیرستانی که از المپ بخوبی اطلاع داره بره و برا بچه های راهنمایی توضیح بده. و اونا رو آگاه کنه و بهشون اعتئماد بنفس بده. حتی میشه در سطح پایین برا بچه های سال سوم کلاس المپ گذاشت. نظرتون چیه؟

AminYar

New Member
لایک ها
575

به نظر من المپیاد یک مشکلی داره ولی برای این مشکل هیچ راه منطقی به ذهنم نمیرسه خواهشا درباره اش فکر کنید

مشکل: 99 درصد بچه ها از دبستان میدانند ازمونی با نام کنکور در انتظارشان است ولی (به نظر من) 80 بچه ها حتی تا سوم راهنمایی هم نمیدانند ازمونی با نام المپیاد هست
این باعث این میشه که کشور ها خارج از ایران اشخاصی مثل تاعو(املاشو نمیدونم) رو داشته باشند ولی ما خفن ترین المپیادیمون که تنها یک نفر بوده اول دبیرستان مدال بگیره
باید اطلاع رسانی در المپیاد هم مثل کنکور باشه وتمام مردم این ازمون رو بشناسند :3:
ولی توجه کن که اگه همه بخوان از راهنمایی به فکر المپ باشند، المپیاد آزمونی شبیه به کنکور میشه.
فکرشو بکن وقتی کنکور حذف بشه همه به المپیاد توجه میکتتد.دوباره این همه نشر وارد عمل میشوند و کتاب مینویسند و آزمون میگیرند.بازار کلاس خصوصی هم داغ میشه.
نمیدونم چرا ما باید تو هر چیزی افراط کنیم. نظر شما محترمه ولی من فک میکنم اگر المپیاد یه چیز اضافی باشه بهتره.کمتر سرش دعوا و هیاهو میشه و سالم تر ​میمونه.

hoco.hc

New Member
لایک ها
267

جدای از مشکلاتی که در ساختار تمام المپیادها و علی الخصوص نحوه برگزاری وجود دارد، به چند مشکل در المپیاد کامپیوتر اشاره می کنم.
1. مباحث هر المپیادی باید با توجه به آزمون جهانی تنظیم شود. در المپیاد کامپیوتر المپیاد جهانی فقط برنامه نویسی است؛ اما متأسفانه مشاهده می شود در ایران بخش اعظم را ترکیبیات در بر میگیرد. درست است که ترکیبیات و گراف در برنامه نویسی کابرد فرداوانی دارند؛ ولی به اندازه ی بسیار کم. ولی در ایران مشاهده می شود ترکیبیات المپیاد کامپیوتر حتی به مراتب سخت تر از المپیاد ریاضی است؛ در حالی که باید تمرکز روی برنامه نویسی باشد. در تحقیقی که انجام دادم در کشورهایی مانند روسیه، چین، هند، بلاروس و آمریکا که همواره در المپیاد جهانی از کشورهای نخست هستند، ترکیبیات در سطحی بسیار ساده تدریس می شود و در آزمون ها نمی آید.
2. در دنیایی که علم به طرزی شگفت آور در حال پیش رفت است، بسیار زشت است که کامپیوترهای باشگاه در این سطح باشند. مثلا کیبردهای باشگاه آن قدر نامرغوب است که تقریبا همه از آن گله دارند.
درسته که برنامه نویسی مهمه. ولی به نظر من این یکی از نقاط قوت ایران هست که ترکیبیات رو قوی کار می کنه. ولی خب، قبول دارم که مباحث برنامه نویسی و مخصوصا الگوریتمی کم کار می شند ولی به نظرم ترکیبیات یه دید کلی الگوریتمی و راه یابی برنامه نویسی به آدم می ده که خیلی خوبند. ( مثلا استقرا مستقیما توی برنامه نویسی کاربرد داره و توی نظری ما هم زیاد میاد )

لایک ها
268

درسته که برنامه نویسی مهمه. ولی به نظر من این یکی از نقاط قوت ایران هست که ترکیبیات رو قوی کار می کنه. ولی خب، قبول دارم که مباحث برنامه نویسی و مخصوصا الگوریتمی کم کار می شند ولی به نظرم ترکیبیات یه دید کلی الگوریتمی و راه یابی برنامه نویسی به آدم می ده که خیلی خوبند. ( مثلا استقرا مستقیما توی برنامه نویسی کاربرد داره و توی نظری ما هم زیاد میاد )
من هم گفتم لازمه. ولی بهتر نبود مثل روسیه فقط در سطح مقدماتی تدریس میشد و در امتحان ها نمی آمد؟

bahman

New Member
لایک ها
270

کسی میدونه زمان شیمی چقدره 1
2 زمان المپیاد باید زیاد باشه مثل ریاضی و فیزیک اما شیمی هم زمان میخواد ولی نه 3 ساعت 2 ساعت کافیه
3شیمی به صورتیه که مفاهیم در حالت عملی با نظری ممکنه فرق کنه بنابر این سوالارو بر اساس واقعیت طرح کنن نه هرچی که دوست داره طراح همون باشه

math

New Member
لایک ها
1,096

ولی توجه کن که اگه همه بخوان از راهنمایی به فکر المپ باشند، المپیاد آزمونی شبیه به کنکور میشه.
فکرشو بکن وقتی کنکور حذف بشه همه به المپیاد توجه میکتتد.دوباره این همه نشر وارد عمل میشوند و کتاب مینویسند و آزمون میگیرند.بازار کلاس خصوصی هم داغ میشه.
نمیدونم چرا ما باید تو هر چیزی افراط کنیم. نظر شما محترمه ولی من فک میکنم اگر المپیاد یه چیز اضافی باشه بهتره.کمتر سرش دعوا و هیاهو میشه و سالم تر ​میمونه.
احساس نمیکنید این مشکل هم از خودمونه !!!

در کشور های دیگه در کنار ازمونی که هر دانشگاه داره المپیاد رو هم میدن

این درسته که یک نفر فوق العاده باهوش در یکی از شهر ها یا شهرستان ها به دلیل کمبود امکانات به هیچ جایی نرسه ؟؟؟؟؟
کلا در کشور ما همه چی باهم تناقض داره :3:

b_delshad

New Member
لایک ها
142

به نظر من باید کف سنی بکنن اول راهنمایی (البته اگه بردارند بهتره ولی ممکنه بعضیا جنبه نداشته باشند از ابتدایی شرکت کنند الکی یه حوزه فقط بشه ابتدایی ها ! برای این گفتم که مثلن یکی تو سوم راهنمایی بتونه قبول شه چرا نه و یکی از اول دبیرستان میتونه مدال بگیره چرا نه؟)
اگه اون بلاروسیه(که اسمشو یادم رفته) که 5 تا طلای جهانی داره و 1 نقره جهانی(تو کامپیوتر) تو ایران بود الان دوم بود و تازه امسال می رفت جهانی! خب شاید یک از اینا هم تو ایران پیدا شه.(اون یارو بلاروسیه رتبه 1 کد فورسی)
البته برای راهنایی ها باید سخت گیری هایی اعمال شه که الکی شرکت نکنند.

AminYar

New Member
لایک ها
575

به نظر من باید کف سنی بکنن اول راهنمایی (البته اگه بردارند بهتره ولی ممکنه بعضیا جنبه نداشته باشند از ابتدایی شرکت کنند الکی یه حوزه فقط بشه ابتدایی ها ! برای این گفتم که مثلن یکی تو سوم راهنمایی بتونه قبول شه چرا نه و یکی از اول دبیرستان میتونه مدال بگیره چرا نه؟)
اگه اون بلاروسیه(که اسمشو یادم رفته) که 5 تا طلای جهانی داره و 1 نقره جهانی(تو کامپیوتر) تو ایران بود الان دوم بود و تازه امسال می رفت جهانی! خب شاید یک از اینا هم تو ایران پیدا شه.(اون یارو بلاروسیه رتبه 1 کد فورسی)
البته برای راهنایی ها باید سخت گیری هایی اعمال شه که الکی شرکت نکنند.
اتفاقا این بدترین کار ممکنه!!!
نباید مثلا کف سوما بالاتر از اولا باشه. امسال سر زیست همین بلا اومد که خیلی از سوما که حقشون بود قبول نشدند و در عوض یه سری اولی با یکمی خوندن قبول شدند.
با این حرفت موافقم. بازه سنی المپیاد رو میشه حتی به راهنمایی هم کشوند.ولی کف باید برای همه شرکت کنندگان(میخواد اول راهنمایی باشه یا سوم دبیرستان)باید یکسان باشه.
فکر نکنید این یه ظلمه در حق اون اولیه بلکه یه لطفه.چون میفهمه که باید خیلی بیشتر بخونه تا قبول شه.این طوری(اگه کف یکسان باشه) شایسته ترین ها قبول میشوند.

crazyboy

New Member
لایک ها
539

به نظر من باید اطلاع رسانی کنند ! من اول دبیرستان موقعی که مرحله اول میخواست شروع شه فهمیدم یه چیزی به اسم المپیاد وجود داره !

Aref

New Member
لایک ها
1,008

من این پیشنهاد ها رو دسته بندی کردم. با اجازه ی دوستان. اگه کسی منظور دیگه ای داشته بگه.
1- اطلاع رسانی در مورد المپیاد 2- شرکت دانش آموزان پایه ی اول در دوره ی تابستانه
1- تمرکز کمتر بر روی مبحث ترکیبیات در المپیاد کامپیوتر
1-اطلاع رسانی در مورد المپیاد
1- تخصیص زمان بیشتر در آزمون های المپیاد شیمی
2-طرح سوال از مفاهیم واقعی
1-برداشتن شرط سنی شرکت در المپیاد
1- اطلاع رسانی در مورد المپیاد

tanaz19

New Member
لایک ها
358

من این پیشنهاد ها رو دسته بندی کردم. با اجازه ی دوستان. اگه کسی منظور دیگه ای داشته بگه.
:bahman : تخصیص زمان کمتر ب المپیاد شیمی نبود؟؟!!

bahman

New Member
لایک ها
270

:bahman : تخصیص زمان کمتر ب المپیاد شیمی نبود؟؟!!
چرا کمتر بود اما نه مثل الم های قبل باید الم با کنکور فرق کنه که سرعت داشته باشی از طلای الم هم جلو میزنی باید زمان داشته باشه تا باخلاقیت کار کنه نه با دلهره

b_delshad

New Member
لایک ها
142

اتفاقا این بدترین کار ممکنه!!!
نباید مثلا کف سوما بالاتر از اولا باشه. امسال سر زیست همین بلا اومد که خیلی از سوما که حقشون بود قبول نشدند و در عوض یه سری اولی با یکمی خوندن قبول شدند.
با این حرفت موافقم. بازه سنی المپیاد رو میشه حتی به راهنمایی هم کشوند.ولی کف باید برای همه شرکت کنندگان(میخواد اول راهنمایی باشه یا سوم دبیرستان)باید یکسان باشه.
فکر نکنید این یه ظلمه در حق اون اولیه بلکه یه لطفه.چون میفهمه که باید خیلی بیشتر بخونه تا قبول شه.این طوری(اگه کف یکسان باشه) شایسته ترین ها قبول میشوند.
فکر کنم منظور من رو اشتباه فهمیدی. من گفتم کف سنی رو بردارن ینی این که همه بتونن شرکت کنن. من حرفی راجع به کف قبولی نزدم

AminYar

New Member
لایک ها
575

دوستان همش همین چند نفر انتقاد داشتند؟یعنی کسه دیگه تی نمیخواد نظر بده؟!!
یعنل واقعا همین سیستم فعلی باشگاه خوبه؟:13:
یه موضوعی دیگه ای که به نظرم رسید این بود که باید باشگاه ثبات داشته باشه.یعنی هر سال یه روال مشخصی را طی کنه.
این ثبات باید در تمامی موارد سبک امتحان،زمان برگزاری، زمان اعلام نتایج و ... باشه.
راستی نظر شما در مورد زمان برگزاری المپیاد ها چیه؟کی باشه بهتره؟ کی خوبه زمان اعلام نتایج باشه؟
با تشکر از همکاریتان

بالا