سرعت کمیت برداری است یا نه<

surfer

New Member
لایک ها
1
سلام دوستان داشتم دنبال مطالبی در مورد بردار برداری و اسکالر میگشتم که به این مشکل بر خوردم
سرعت کمیتی برداری ولی توی این عکس یعنی چی
http://upload7.ir/imgs/2014-12/48614567422204906817.png
دورشون خط کشیدم دوتاشون هم سرعت هستند اون سرعتی که اسکالر چیه و اونی که برداری چی دوتا شون چی رو نشون میدن چرا من اصلا کلا دیگه سرعت رو کلا قاطی کردم:152:
اگه یک نفر کامل توضیح بده ممنونشم میشم

آخرین ویرایش توسط مدیر

only physics

New Member
لایک ها
2,386
پاسخ : سرعت کمیت برداری است یا نه<

سلام دوستان داشتم دنبال مطالبی در مورد بردار برداری و اسکالر میگشتم که به این مشکل بر خوردم
سرعت کمیتی برداری ولی توی این عکس یعنی چی
http://upload7.ir/imgs/2014-12/48614567422204906817.png
دورشون خط کشیدم دوتاشون هم سرعت هستند اون سرعتی که اسکالر چیه و اونی که برداری چی دوتا شون چی رو نشون میدن چرا من اصلا کلا دیگه سرعت رو کلا قاطی کردم:152:
اگه یک نفر کامل توضیح بده ممنونشم میشم

سلام.

فکر میکنم تفاوت بین speed و velocity توی معنی شون هست .

velocity احتمالا تغییرات مکان بر حسب زمان باشه که میدونیم یه کمیت برداریه .

اما توی شیمی وقتی لفظ سرعت واکنش رو میاریم (speed of reaction) اینجا دیگه سرعت کمیت برداری حساب نمیشه.

چون غلظت کمیت برداری نیست ، زمان هم نیست.

لایک ها
314

سلام .
تو فارسی به اسپید میگن تندی و به ولاسیتی میگن سرعت .
سرعت منظور همون تغییرات بردار مکان بر واحد زمانه و برداره .
تندی اندازه ی بردار سرعته و همواره اسکالره .

surfer

New Member
لایک ها
1

ببخشید ولی با این توضیحاتی که دادین گیج تر شدم یعنی چی یعنی من که تفاوت معنی velocity با speed نمیخواهم من اصلا میخوام ببینم اصلا کلا سرعت چیه وقتی میگیم سرعت منظور همون تندی دیگه وقتی میگیم سرعت ماشین فلانه یعنی همون تندی ماشین دیگه

only physics

New Member
لایک ها
2,386

ببخشید ولی با این توضیحاتی که دادین گیج تر شدم یعنی چی یعنی من که تفاوت معنی velocity با speed نمیخواهم من اصلا میخوام ببینم اصلا کلا سرعت چیه وقتی میگیم سرعت منظور همون تندی دیگه وقتی میگیم سرعت ماشین فلانه یعنی همون تندی ماشین دیگه

بله درسته .

اما شما سوال تون رو یه جور دیگه مطرح کردید .

کمیت سرعت واسه یه متحرک مثلا ، یه کمیت برداریه چون حاصل تقسیم یه کمیت برداری ( جابجایی ) به زمانه.

اما مثلا وقتی میگیم سرعت واکنش ترمیت ، فلان قدر هست اینجا دیگه برداری نیست چون مثلا حاصل تقسیم تغییرات غلظت به

تغییرات زمانه که برداری نیست.

matin-am

New Member
لایک ها
0

دوست عزیز
نکته ی مهم درباره ی این موضوع اینه که ما در زبان فارسی speed و velocity رو يكي معنا مي كنيم يعني به هر دو می گیم سرعت در صورتی که این ترجمه اشتباه است
لفظ velocity به معناي سرعت است يعني همان كميت برداری که ما در فیزیک با آن سرو کار داریم : نسبت جا به جایی بر زمان
در صورتی که speed به معناي تندی است یعنی مقدار مسافت طی شده بر زمان که یعنی تندی کمیتی برداری نیست

بالا