hanieh.BPR

New Member
لایک ها
206
باسلام و خسته نباشید به دوستان عزیز ایریسکی:197:....یه سوالی که بدجور ذهنمو مشغول کرده درباره همین سلول های جنینیه...من تو لودیش خوندم که البته در باره گوسفندا..برای تشکیل 5گوسفند ابتدا یک جنینی ابتدایی گوسفند به 5 گروه از سلول ها تقسیم میشه و هرگروه به طور جداگانه شبیه فرایند طبیعی تولید دو قلو به درون رحم یک مادر گذاشته میشونددریک مرحله ابتدایی سلول ها قادرند باهم یکی شده و یک حیوان کامل را تشکیل دهند و در مراحل بعدی رشد;سلول ها به صورت تصاعدی محدود شده ونمیتوانند این عمل را به صورت طولانی تر انجام دهند...حال سوال اینجاس...این تقسیمی که در ابتدا صورت میگیره از چه نوعیه که5تا جنین تشکیل شدن؟؟؟:39:اگ میوز باشه که اخرش 4تا سلول تشکیل میشه همه ی سول ها هاپپلویید میشن..ازطرفی اگ میتوز باشن که اخرش بعد از چنتا تقسیم2 یا 4 یا 8 یا...سلول تشکیل میشه واز طرفی اگ میتوز باشه که همه ی جنینا اطلاعات ژنتیکی شون یکی میش که اینجوری!!!!!!:227:بعد چرا اولش این سلول هامیتونن باهم الحاق بشن؟؟؟وچرا نمیتونن تا اخرش به همین وضع بمونن؟؟؟اصن باز چجوری جدا میشن از هم؟؟؟؟تقسیم میشن باز ینی؟؟؟ و چرا این اتفاق تو حیوانات رایج اما تو انسان خیلییییییی کم پیش میاد یکی5قلو بچه بیاره؟؟چرا یک گربه براحتی میتونه 5یا6قلو بیاره ولی انسان نمیتونه؟؟؟ممنون میشم اگ بتونین راهنماییم کنین...:91::231:

ghazal pedia

Well-Known Member
لایک ها
350
پاسخ : سلول های بنیادی جنینیes

سوالت بس خفنه،،،
من فقط قسمت اولشو میدونم. ببین فرزندم اینارو خودتم گفتی که به پنج گروه از سلول تقسیم میشه، نه پنج تا سلول... هیچ تقسیمی توی دیپلوییدها ۵ تا سلول ایجاد نمیکنه... خب اگه اینجوریه که ما کلا فردقلو نداریم. یا دوقلو یا چهار قلو یا هشت قلو یا شونزده قلو که خدا بیامرزه مادرشو....
ولی سه قلو آدم ندیدی؟؟ خب این چه تقسیمیه؟ همون توده ی اولیه به چند قسمت تقسیم میشه...
همون میتوزم هست. کلا زیگوت بعد از ایجاد فقط میتوز انجام میده.
آره اطلاعات ژنتیکیشون شبیه همه ولی دستگاه تنظیم بیان ژن هم داریم دیگه... واسه همین بعدا یه کم فرق میکنن.
گفتی گربه، دیدی وقتی چندقلو به دنیا میاره چه قدر شبیه همن....؟؟ خب واسه همینه. کسی دیده یه دوقلوی گربه یکیش سیاه باشه یکیش سفید؟ من که ندیدم.
ولی چیزی راجبه اون ادغام دوباره من نشنیدم.
اگه اینجوریه که یه علت خاصی داره تعداد بچه ها چندتا باشه پس چرا لاک پشت اینقدر تخم میزاره؟ یا چرا گوریل و شامپانزه که با آدم توی یه سرده هستن بچه هاشون یکی دوتاست؟
به تکامل و هوش ربطی نداره؟ یا طول عمر و شانس تولید مثل و شانس بقا؟ ممکنه بچه های ماهی از هزارتاشون بیست تا زنده بمونه لازمه زیاد باشن ولی این شانس برای بچه ی آدم و شامپانزه بیشتره که عمر زیادی هم دارن. پس احتیاجی به اون همه بچه نیست و شاید انتخاب طبیعی و تکامل و داستان های دیگه که خودت استادی...
یا اینکه جنین انسان به مقدار زیادی انرژی احتیاج داره که تک خورش میکنه... اینا ایده های منه. اگه کسی میدونه کمک کنه.

آخرین ویرایش توسط مدیر

hanieh.BPR

New Member
لایک ها
206

ایده هات خیلییی قشنگو جالب بود.
..اووووو بلیییییی من اصن به 5گروهش توجه نکرده بودم..:221:..تایه جایی موافقم..ولی اون قسمت که گفتی از بچه های گربه یکی سیاه بشه یکی سفیدو اره من دیدم..دستگاه تنظیم بیان ژنو خوب اومدی ولی نیگا الان اطلاعات ژنتیکی تمام سلولای بدن من یکیه..ولی بخاطر تنظیم بیان ژنه که بافت های مختلفو اندام های مختلف داریم دیه...ولی اینی که من گفتم راجبه تمام سلولای بدن خودمه ینی یک فرد..ولی گربه های 5قلو;5تاموجود متفاوتن..اگ قراره مثلا ژن1و2و3توی اندام مثلا کبد روشن باشه به علت یکسان بودن اطلاعات ژنتیکی پس باید همین ژن هام توی 4تا گربه دیگ روشن بشن؟؟اونجوری که هر 5تا اونا یک موجود حساب میشن!!!..اونک اره ما بچه کم میاریم چون نرخ بقای بالایی داریم ولی چرا نمیتونیم بیشتر بیاریم؟؟؟...ولیییی ایوللللللللاااااا تا یجایی گره از مخم گشودی خاهر:3:..نمدونییییی چقد درگیر این موضوعم خدا داند فقط...:148:آره منم دقیقا بیشترین گیرم تو همون قسمت الحاق سلولاست:180:........

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

راستی ببین اون چند قلو هاییکه ما داریم بخاطر آزادشدن همزمان 2 یا 3 یا چندتا تخمکهااااا...که معمولا هم تو انسان اتفاقی پیش میاد..واسه تقسیم زیگوت بعد از لقاح نیستش که میگی میتوز میکنن:3:

آخرین ویرایش توسط مدیر

ghazal pedia

Well-Known Member
لایک ها
350

خواهش میکنم گلم..:3::3:
ااا؟؟؟ گربه ی دم خونه ی ما یه سه قلو داره کپی پیست همن...:13:
آره ولی دوقلوی همسان هم هست دیگه، مگه اینا ژناشون شبیه هم نیست؟ ولی فکر میکنم تا حدودی مقدار پروتئین هاشون منحصر به فرده و باعث میشه که دو فرد متمایز با یه کم تفاوت باشن مثلا خطوط کف دستشون . مثال میزنم:
کوچیک که بودیم معده مون رنین ترشح میکرد خب با توجه به تغییر رژیم غذایی اون ژن خاموش میشه. پس شرایط محیطی تاثیر داره روی مقدار پروتیین ها. اگه دونفر ژن هاشو کپی هم باشه دلیل نداره حتی سرعت ضربان قلبشونم یکی باشه.
یه مثال دیگه ما اینجا به دنیا که میان بچه هامون همه اکثرا سفید سفیدن. بعد که پسرا میرن سرکار ملانین بیشتری توی پوستشون تولید میشه. خب فرزندم به نظرم میشه ژنا دقیقا یکی باشن و روشن و خاموش بودنشونم یکی باشه ولی چون مقدار فعالیتشون بسته به شرایط محیطی فرق میکنه، دو تا فرد داریم که یه کم فرق میکنن. مثل اثر زبانشون.

اونم واسه ی دوقلو های غیر یکسانه. برای دوقلوهای یکسان یه زیگوت داریم ، مادر...

راستی یه چیز دیگه یه قسمت داریم توی کتاب پیش. که راجب درخت تبار زایشی. راجبش چیزی میدونی؟
توی عکس اصلیش برای هموگلوبین طول شاخه ی ماکیان از موش کمتره یعنی توالی نوکلوتیدی ژن هموگلوبین توی ماکیان شبیه تره به انسان تا موش!!!
ولی درنهایت این هموگلوبین موشه که به انسان شبیه تره. توی شکلش بالاتره.
یعنی ژنوم یکسان الزاما ایجاد پروتئین یکسان نمیکنه. وفنوتیپ هم در اثر پروتئین هاست دیگه...:)

اشتباه میکنم استاد؟؟؟:148:

آخرین ویرایش توسط مدیر

M.Banparvar

Well-Known Member
لایک ها
495

سلام!!
با وجود اساتید بزرگ اینجا من بیام چی بگم آخه!!!
ولی به رعایت ادب چندتا نکته رو میگم که ببخشید به ترتیب سوالات خودتون نباشه شاید:
اولا شما یه چیز رو باهم قاطی کردین!ما دونوع دو(یا چند)قلو داریم!یکیش در حالتیه که جنس ماده چند تخمک آزاد کنه و با چند اسپرم لقاح داده بشه که دو(یا چند)قلو های ناهمسان داریم ولی در حالت همسان بودن سلول زیگوت اولیه بصورت ناگهانی قبل از رسیدن به مرحله بلاستوسیستی تقسیم میشه و دو(یا چند)سری سلول ابتدایی داریم که باعث ایجاد همسان میشه،اینا از لحاظ ژنتیکی دقیقا کپی هم هستن اما با توجه به نکته ای که فرمودن ما تنظیم بیان ژن داریم و اینکه شما اصلا جهش رو درنظر نگرفتین!:13:

دوما علت اینکه گربه و برخی حیوانات محترم تعداد زاده اشون بیشتره به نوع جانور بستگی داره و ساختار رحم و اندازه ی زاده ها!!!
سوما خواسته یا ناخواسته یه نکته ی قشنگ رو بیان کردین!و اونم اینه که قبل از رسیدن به مرحله هشت سلولی اگر از تعداد سلولها کم بشه هیچ اتفاقی برای جانور نمیفته اما از مرحله هشت سلولی به بعد باعث ایجاد نقص شدید و ازبین رفتن جنین میشه علتش هم ممکنه بخاطر بهم ریختن حالت توپ سلولی!!!بشه و باعث بشه لایه های جنینی کامل تشکیل نشن!
اگر نکته ای هست درخدمتم

hanieh.BPR

New Member
لایک ها
206

سلام!!
با وجود اساتید بزرگ اینجا من بیام چی بگم آخه!!!
ولی به رعایت ادب چندتا نکته رو میگم که ببخشید به ترتیب سوالات خودتون نباشه شاید:
اولا شما یه چیز رو باهم قاطی کردین!ما دونوع دو(یا چند)قلو داریم!یکیش در حالتیه که جنس ماده چند تخمک آزاد کنه و با چند اسپرم لقاح داده بشه که دو(یا چند)قلو های ناهمسان داریم ولی در حالت همسان بودن سلول زیگوت اولیه بصورت ناگهانی قبل از رسیدن به مرحله بلاستوسیستی تقسیم میشه و دو(یا چند)سری سلول ابتدایی داریم که باعث ایجاد همسان میشه،اینا از لحاظ ژنتیکی دقیقا کپی هم هستن اما با توجه به نکته ای که فرمودن ما تنظیم بیان ژن داریم و اینکه شما اصلا جهش رو درنظر نگرفتین!:13:

دوما علت اینکه گربه و برخی حیوانات محترم تعداد زاده اشون بیشتره به نوع جانور بستگی داره و ساختار رحم و اندازه ی زاده ها!!!
سوما خواسته یا ناخواسته یه نکته ی قشنگ رو بیان کردین!و اونم اینه که قبل از رسیدن به مرحله هشت سلولی اگر از تعداد سلولها کم بشه هیچ اتفاقی برای جانور نمیفته اما از مرحله هشت سلولی به بعد باعث ایجاد نقص شدید و ازبین رفتن جنین میشه علتش هم ممکنه بخاطر بهم ریختن حالت توپ سلولی!!!بشه و باعث بشه لایه های جنینی کامل تشکیل نشن!
اگر نکته ای هست درخدمتم
صحیح استاد گرام..بله الان من گیر اون تیکه ای ام که گفته سلولا میتونن الحاق بشن ولی بعد جدا میشن..خوب چرا همچین اتفاقی میفته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟چجوری جدامیشن؟؟باتقسیم؟؟
نکته بعدی اینکه شما1%احتمال بده جهش اتفاق نیفته اونوخ چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ghazal pedia

Well-Known Member
لایک ها
350

با وجود اساتید بزرگ اینجا من بیام چی بگم آخه!!
منو میگین یا هانیه رو؟؟؟؟....:96::96::96:!!!!!!!!
اختیار دارین شما سرورین...
من اینارو نمیدونستم راجبه هشت سلولی و اینا... مرسی!!!
امام علی گفته هرکی یه کلمه به یه نفر یاد بده اونو یه عمر بنده ی خودش کرده.... خب چرا با آدم این کارو میکنین؟؟؟ آخه این چه کاریه؟ها!!!؟؟؟ چررررااااا؟؟؟

M.Banparvar

Well-Known Member
لایک ها
495

صحیح استاد گرام..بله الان من گیر اون تیکه ای ام که گفته سلولا میتونن الحاق بشن ولی بعد جدا میشن..خوب چرا همچین اتفاقی میفته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟چجوری جدامیشن؟؟باتقسیم؟؟نکته بعدی اینکه شما1%احتمال بده جهش اتفاق نیفته اونوخ چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اون قسمت رو خوب دقت نکردم الان میرم میخونم جواب میدم اگه بلد باشم،خب شما تشریف ببرین کمی درباره موتاسیون و نحوه رخ دادن و عوامل ایجاد کننده اش و...یکم بیشتر تحقیق کنین!البته دراینکه استاد بنده هستین و اینارو بلدین شکی نیست اما بیولوژی علم ریاضی نیست که برای چیزای محال احتمال بگیریم!شما تاحالا دود سیگار بهتون نخورده؟!توی سیگار ۴۰۰۰ نوع!نگفتم دونه!نوع!ماده جهش زا وجود داره!مواد خوراکی کیفیت هوا تشعشعات رادیو تلوزیون موبایل و...!میتونین بازم بگین جهش رخ نمیده؟!

hanieh.BPR

New Member
لایک ها
206

خواهش میکنم گلم..:3::3:
ااا؟؟؟ گربه ی دم خونه ی ما یه سه قلو داره کپی پیست همن...:13:
آره ولی دوقلوی همسان هم هست دیگه، مگه اینا ژناشون شبیه هم نیست؟ ولی فکر میکنم تا حدودی مقدار پروتئین هاشون منحصر به فرده و باعث میشه که دو فرد متمایز با یه کم تفاوت باشن مثلا خطوط کف دستشون . مثال میزنم:
کوچیک که بودیم معده مون رنین ترشح میکرد خب با توجه به تغییر رژیم غذایی اون ژن خاموش میشه. پس شرایط محیطی تاثیر داره روی مقدار پروتیین ها. اگه دونفر ژن هاشو کپی هم باشه دلیل نداره حتی سرعت ضربان قلبشونم یکی باشه.
یه مثال دیگه ما اینجا به دنیا که میان بچه هامون همه اکثرا سفید سفیدن. بعد که پسرا میرن سرکار ملانین بیشتری توی پوستشون تولید میشه. خب فرزندم به نظرم میشه ژنا دقیقا یکی باشن و روشن و خاموش بودنشونم یکی باشه ولی چون مقدار فعالیتشون بسته به شرایط محیطی فرق میکنه، دو تا فرد داریم که یه کم فرق میکنن. مثل اثر زبانشون.

اونم واسه ی دوقلو های غیر یکسانه. برای دوقلوهای یکسان یه زیگوت داریم ، مادر...

راستی یه چیز دیگه یه قسمت داریم توی کتاب پیش. که راجب درخت تبار زایشی. راجبش چیزی میدونی؟
توی عکس اصلیش برای هموگلوبین طول شاخه ی ماکیان از موش کمتره یعنی توالی نوکلوتیدی ژن هموگلوبین توی ماکیان شبیه تره به انسان تا موش!!!
ولی درنهایت این هموگلوبین موشه که به انسان شبیه تره. توی شکلش بالاتره.
یعنی ژنوم یکسان الزاما ایجاد پروتئین یکسان نمیکنه. وفنوتیپ هم در اثر پروتئین هاست دیگه...:)

اشتباه میکنم استاد؟؟؟:148:

اووووووووووو بله درست فرمودیییی.حواسم به همسانا نبود..اینقدر فک کردم همه چیو باهم قاط زدم جون تو:180:..ببین این چیزایی که تو میگی قبول ولی سرعت ضربان قلب ربطی نداره به یکسان بودن اطلاعات ژنتیکی که...اخه مثلا دو نفر کپی هم باشن ولی یکی غذای چرب بخوره یکی نه خو اونیک غذای چرب میخورده به علت تجمع چربی سرعتش کمتر میشه دیه به مراتب..اون سیاه شدن پوستم اکتسابیه حرف من ژنه..تو یک پسری تو افتاب کار مینه رو در نظر بگیر که مثلا کارگروتمام بدنش سیاه شده ولی دلیلی نداره که بچشم همونطوری باشه که؟؟؟این مثالایی که زدیی رو اکتساب نه ارث و ژن.....من عاشق درخت تبارزایشی و سیستماتیکم...ولی درختش یادم نی که خاهر..کتابم الان نیس فردا یا پسفردا نیگا کردم بت میگم انشالا..........

M.Banparvar

Well-Known Member
لایک ها
495

منو میگین یا هانیه رو؟؟؟؟....:96::96::96:!!!!!!!!
اختیار دارین شما سرورین...
من اینارو نمیدونستم راجبه هشت سلولی و اینا... مرسی!!!
امام علی گفته هرکی یه کلمه به یه نفر یاد بده اونو یه عمر بنده ی خودش کرده.... خب چرا با آدم این کارو میکنین؟؟؟ آخه این چه کاریه؟ها!!!؟؟؟ چررررااااا؟؟؟

سلام مجدد!
هردو‌ استاد بزرگوار و عوامل پشت صحنه و...رو عرض مینمایی ام!!!:4:
کی من؟!!!عاقا تقصیر من نبوده برین از کاشفش بپرسین!!!:229:
همه رو سرکار گذاشته!!!:220:
حقوقم نمیده!!!

صحیح استاد گرام..بله الان من گیر اون تیکه ای ام که گفته سلولا میتونن الحاق بشن ولی بعد جدا میشن..خوب چرا همچین اتفاقی میفته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟چجوری جدامیشن؟؟باتقسیم؟؟
نکته بعدی اینکه شما1%احتمال بده جهش اتفاق نیفته اونوخ چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شرمندم اینترنت من مشکلات روحی‌ روانی داره نمیتونم اون قسمت نوشته هاتونو ببینم درباره الحاق سلول ها و جداییشون ممکنه دوباره سوالتونو بگین؟!

ghazal pedia

Well-Known Member
لایک ها
350

اووووووووووو بله درست فرمودیییی.حواسم به همسانا نبود..اینقدر فک کردم همه چیو باهم قاط زدم جون تو:180:..ببین این چیزایی که تو میگی قبول ولی سرعت ضربان قلب ربطی نداره به یکسان بودن اطلاعات ژنتیکی که...اخه مثلا دو نفر کپی هم باشن ولی یکی غذای چرب بخوره یکی نه خو اونیک غذای چرب میخورده به علت تجمع چربی سرعتش کمتر میشه دیه به مراتب..اون سیاه شدن پوستم اکتسابیه حرف من ژنه..تو یک پسری تو افتاب کار مینه رو در نظر بگیر که مثلا کارگروتمام بدنش سیاه شده ولی دلیلی نداره که بچشم همونطوری باشه که؟؟؟این مثالایی که زدیی رو اکتساب نه ارث و ژن.....من عاشق درخت تبارزایشی و سیستماتیکم...ولی درختش یادم نی که خاهر..کتابم الان نیس فردا یا پسفردا نیگا کردم بت میگم انشالا..........

ایول گلم،راس میگی، مثال الکی زدن همینه دیگه!!! ولی یه چیزی به نظرتون خییییللللییییی ضایع نیس من اینجام ؟؟؟ نه به رشته ام میخوره نه به سنم!!! تازه اظهار نظرم میکنم!!
خدایاااااا، قلدری منم حدی داره یا نه؟؟

برای خودم متاسفم:24:

hanieh.BPR

New Member
لایک ها
206

اون قسمت رو خوب دقت نکردم الان میرم میخونم جواب میدم اگه بلد باشم،خب شما تشریف ببرین کمی درباره موتاسیون و نحوه رخ دادن و عوامل ایجاد کننده اش و...یکم بیشتر تحقیق کنین!البته دراینکه استاد بنده هستین و اینارو بلدین شکی نیست اما بیولوژی علم ریاضی نیست که برای چیزای محال احتمال بگیریم!شما تاحالا دود سیگار بهتون نخورده؟!توی سیگار ۴۰۰۰ نوع!نگفتم دونه!نوع!ماده جهش زا وجود داره!مواد خوراکی کیفیت هوا تشعشعات رادیو تلوزیون موبایل و...!میتونین بازم بگین جهش رخ نمیده؟!

نبابا اختیاردارین:4:...من گفتم شماسنی ازتون گذشته4تاپیرهن پاره کردین..خاستم تجاربتونو در اختیارمون بذارین..اقا جهش قبول(اونم تاحدودی گفته باشم هنو کامل تو کتم نرفته...)..ولی الحاق سلولا چییییییییییییی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:13:

سلام مجدد!
هردو‌ استاد بزرگوار و عوامل پشت صحنه و...رو عرض مینمایی ام!!!:4:
کی من؟!!!عاقا تقصیر من نبوده برین از کاشفش بپرسین!!!:229:
همه رو سرکار گذاشته!!!:220:
حقوقم نمیده!!!

شرمندم اینترنت من مشکلات روحی‌ روانی داره نمیتونم اون قسمت نوشته هاتونو ببینم درباره الحاق سلول ها و جداییشون ممکنه دوباره سوالتونو بگین؟!

سلام علیکم استاد.. نت منم مشکل روحی روانی جسمی معنوی..دنیوی اخروی داره..مینویسم نمیاد:85:..همون سلول های جنینی که تشکیل شدن گفته بود اگ بذاریم تو رحم مامانشون اولش میتونن باهم الحاق بشن ولی بعد از مدتی ازهم جدامیشن..سوال اینه..چرا الحاق میشن که باز جدابشن؟؟چجوری جدا میشن باز؟؟تقسیم میشن ینی؟؟اصن مگ هسته های اون سلول های جنینی دیپلویید نشده پس چجوری الحاق میشن؟؟؟بارپنجمه که دارم مینویسمو هییییییییی نمیییییییااااااااددددد:85::85::214::214::214::214::214:بی ایریسک بشم الهیییییییییی.......کشت منوووووووووووو:159::169:

ایول گلم،راس میگی، مثال الکی زدن همینه دیگه!!! ولی یه چیزی به نظرتون خییییللللییییی ضایع نیس من اینجام ؟؟؟ نه به رشته ام میخوره نه به سنم!!! تازه اظهار نظرم میکنم!!
خدایاااااا، قلدری منم حدی داره یا نه؟؟

برای خودم متاسفم:24:

نبابا خیلییییییییییییییم باحال گفتییییییییی..اتفاقا همه ی حرفای تورو قبول دارم(بنا به سخنانی ک ردوبدل کردیم.....خخخ)..اعتمادتوبه سقف کن مث من...نمیبینی مال من داره رو ایفلم سفید میکنه جون تو.......:24:

M.Banparvar

Well-Known Member
لایک ها
495

نبابا اختیاردارین:4:...من گفتم شماسنی ازتون گذشته4تاپیرهن پاره کردین..خاستم تجاربتونو در اختیارمون بذارین..اقا جهش قبول(اونم تاحدودی گفته باشم هنو کامل تو کتم نرفته...)..ولی الحاق سلولا چییییییییییییی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:13:

سلام علیکم استاد.. نت منم مشکل روحی روانی جسمی معنوی..دنیوی اخروی داره..مینویسم نمیاد:85:..همون سلول های جنینی که تشکیل شدن گفته بود اگ بذاریم تو رحم مامانشون اولش میتونن باهم الحاق بشن ولی بعد از مدتی ازهم جدامیشن..سوال اینه..چرا الحاق میشن که باز جدابشن؟؟چجوری جدا میشن باز؟؟تقسیم میشن ینی؟؟اصن مگ هسته های اون سلول های جنینی دیپلویید نشده پس چجوری الحاق میشن؟؟؟بارپنجمه که دارم مینویسمو هییییییییی نمیییییییااااااااددددد:85::85::214::214::214::214::214:بی ایریسک بشم الهیییییییییی.......کشت منوووووووووووو:159::169:

نبابا خیلییییییییییییییم باحال گفتییییییییی..اتفاقا همه ی حرفای تورو قبول دارم(بنا به سخنانی ک ردوبدل کردیم.....خخخ)..اعتمادتوبه سقف کن مث من...نمیبینی مال من داره رو ایفلم سفید میکنه جون تو.......:24:

به من میگین استاد که سن مو به رخم بکشین عاره؟!هیعععع :176:
عیب نداره شما جوونا هم سه چهارسال دیگه مثل ما پیر میشین!!!!
خداییش نکته ی جالب و عجیبیه من تاحالا نشنیده بودم در اولین فرصت درباره اش حتما تحقیق میکنم

sarina.n

New Member
لایک ها
66

سلام استادان گرامی .
جمعتون جمعه ماشالا
من اومدم اینجا .................. هیچی بابا اومدم عرض ارادت کنم ب شما استادان پر تلاش و خسته نباشید بگم و برم مگه ن منو چ ب این چیزا؟!!
موفق باشین استادا.....

hanieh.BPR

New Member
لایک ها
206

به من میگین استاد که سن مو به رخم بکشین عاره؟!هیعععع :176:
عیب نداره شما جوونا هم سه چهارسال دیگه مثل ما پیر میشین!!!!
خداییش نکته ی جالب و عجیبیه من تاحالا نشنیده بودم در اولین فرصت درباره اش حتما تحقیق میکنم

نبابا سن ماو شمانداره که میخاین سنمو قرض بدم بشما؟؟؟؟؟؟چه اهییییییییییییییی کشیدییییییین...دلم سوخت باشه خب پس چی بگیم بهتون؟؟همون استاد خوبه واقعیت تلخه تلخخخخخخخخخخخخخها همچین اساسییییییم تلخخخخخخخخخ:3:

sarina.n

New Member
لایک ها
66

ای واااااااای یادم رفت . ببخشید
موضوع جالبیههههههههههههه . مشتاق شدم برم تحقیق !!!!!!!

M.Banparvar

Well-Known Member
لایک ها
495

نبابا سن ماو شمانداره که میخاین سنمو قرض بدم بشما؟؟؟؟؟؟چه اهییییییییییییییی کشیدییییییین...دلم سوخت باشه خب پس چی بگیم بهتون؟؟همون استاد خوبه واقعیت تلخه تلخخخخخخخخخخخخخها همچین اساسییییییم تلخخخخخخخخخ:3:
خخخخخ:4: :4: :4:
میگم مطلبی که فرمودین رو میشه بگین کجا خوندین؟و سر فصلش رو بگین ممنون میشم

hanieh.BPR

New Member
لایک ها
206

سلام استادان گرامی .
جمعتون جمعه ماشالا
من اومدم اینجا .................. هیچی بابا اومدم عرض ارادت کنم ب شما استادان پر تلاش و خسته نباشید بگم و برم مگه ن منو چ ب این چیزا؟!!
موفق باشین استادا.....[/QUOTEبهههههه یه استاد دیگم به جمعمون اضافه شد..خوش اومدیییییییییییی..نه اینجا فقط یک استاد هس اقایBanparvar...میخای شمارو هم استاد خطاب کنیم؟؟!!!از نظر منکه ایرادی نداره......خخخخ

خخخخخ:4: :4: :4:
میگم مطلبی که فرمودین رو میشه بگین کجا خوندین؟و سر فصلش رو بگین ممنون میشم
سلولی لودیش..فصل1...مدیونین اگ فهمیدین قضیه این جنینا چیه بمن نگین..مدیووووووننننننننن:3:

ای واااااااای یادم رفت . ببخشید
موضوع جالبیههههههههههههه . مشتاق شدم برم تحقیق !!!!!!!
شمام اگه فهمیدیییی قضیه چیه مدیونیییییییییییییییییییین بهم نگین...:3:

sarina.n

New Member
لایک ها
66

سلام استادان گرامی .
جمعتون جمعه ماشالا
موفق باشین استادا.....[/QUOTEبهههههه یه استاد دیگم به جمعمون اضافه شد..خوش اومدیییییییییییی..نه اینجا فقط یک استاد هس اقایBanparvar...میخای شمارو هم استاد خطاب کنیم؟؟!!!از نظر منکه ایرادی نداره......خخخخ
عههههههه مگ من هم سن آقای Banparvar م؟؟؟؟؟؟؟ :180:شکست نفسی میفرمایین شمام خودتون ی پا استادین ؟خخخ

hanieh.BPR

New Member
لایک ها
206

عههههههه مگ من هم سن آقای Banparvar م؟؟؟؟؟؟؟ :180:شکست نفسی میفرمایین شمام خودتون ی پا استادین ؟خخخ

اووووووههه همچین گفتی هم سن اونم بدبخ الان موتاد میشه میفته گوشه جوب:24:...اینجا همه استادن...شمام روش:3:

بالا