سهراب، گردآفريد، شهربانو

mehrn8sh

New Member
لایک ها
138
درود دوستان
من برام یک پرسش عجیبی توی شاهنامه به وجود آمده:
سهراب دارای فرزندی به نام برزو از همسری به نام شهربانو بوده
و ما میدونیم که ایشون بعد از لشکرکشی به ایران و به دست پدر کشته می شوند
حالا قل از این که با رستم ملاقات کنند با گردآفريد دختر گردهم آشنا ميشه و بش دل میبنده
و بعد هم ممیمیرد و این عشق بی سرانجام میمونه و....حالا مهم نیست
من ميخوام بدونم که شهربانو کی اینجا بوده?
اگه قبل از دیدن گردآفريد بوده که من هنوز تو هنگ بمونم چون فردوسی تمام پهلوانانش رو بدون عیب و کاستی آفریده واقعا اینجا به مشکل عجیب داره
البته بعدش هم نبوده چون در حال آماده کردن سپاه در برار ایرانیان بوده

sabdeyazdan

New Member
لایک ها
750
پاسخ : سهراب، گردآفريد، شهربانو

درود دوستان
من برام یک پرسش عجیبی توی شاهنامه به وجود آمده:
سهراب دارای فرزندی به نام برزو از همسری به نام شهربانو بوده
و ما میدونیم که ایشون بعد از لشکرکشی به ایران و به دست پدر کشته می شوند
حالا قل از این که با رستم ملاقات کنند با گردآفريد دختر گردهم آشنا ميشه و بش دل میبنده
و بعد هم ممیمیرد و این عشق بی سرانجام میمونه و....حالا مهم نیست
من ميخوام بدونم که شهربانو کی اینجا بوده?
اگه قبل از دیدن گردآفريد بوده که من هنوز تو هنگ بمونم چون فردوسی تمام پهلوانانش رو بدون عیب و کاستی آفریده واقعا اینجا به مشکل عجیب داره
البته بعدش هم نبوده چون در حال آماده کردن سپاه در برار ایرانیان بوده
سلام
می دونم مشکل شما چیه چون اکثرا با این مسئله درگیر میشن...بذار اول با گردآفرید شروع کنیم...این قضیه ی گردآفرید عشقی نیست که شما فک می کنی....در واقع با توجه به قراین اینطور به نظر میاد که حس سهراب نسبت به گردآفرید یه جور حس تحسین و تمجیده و نه بیشتر...احتمالا شما تو یه کتابی همچین چیزی خوندین...اگه متن اصلی رو بخونین خودتون هم به همین نتیجه می رسین...
ازدواج سهراب و شهربانو قاعدتا قبل از لشکرکشی به ایران صورت گرفته و این موضوع با توجه به سن کم سهراب هنگام مرگ بسیار غیر منطقی به نظر میاد...خیلیا سعی می کنن با توجیه هایی غیر منطقی تر این موضوع رو عادی جلوه بدن اما به نظر من تنها توضیح قابل قبول در این مورد اینه که هیچ کدوم از قهرمانای شاهنامه (و به طور کلی داستان های اساطیری و حماسی) آدمای عادی نیستن و سهراب هم از این قاعده مستثنی نیست...در واقع قهرمانان در این سطح در اکثر زمینه ها نیرو های ماورای توان انسان های عادی دارن...حالا در مورد سهراب و بعضی دیگه یکی از این جنبه ها رشد سریعشونه...یعنی وقتی خود فردوسی میگه"چو یک ماه شد همچو یک سال بود" دیگه شما خودتون حساب بقیه ش رو بکنین:3:

B.mikaniki

New Member
لایک ها
567

اره منم موافقم ماجرای سهراب و گردافرید صرفا یک ماجرای اجتماعی سیاسی بوده تا عاشقانه و عشق دروغین گردافرید سلاحی بوده برای شکست تصنعی سهراب حالا اینکه چند بیت شاهنامه به ستایش گردافرید پرداخته و گفته " دوچشمش گوزن و دو ابرو کمان /بگفتی همی بشکفد هرزمان" پس این نمیتونه با مقوله زن داشتن سهراب منافات داشته باشه

mehrn8sh

New Member
لایک ها
138

سلام
می دونم مشکل شما چیه چون اکثرا با این مسئله درگیر میشن...بذار اول با گردآفرید شروع کنیم...این قضیه ی گردآفرید عشقی نیست که شما فک می کنی....در واقع با توجه به قراین اینطور به نظر میاد که حس سهراب نسبت به گردآفرید یه جور حس تحسین و تمجیده و نه بیشتر...احتمالا شما تو یه کتابی همچین چیزی خوندین...اگه متن اصلی رو بخونین خودتون هم به همین نتیجه می رسین...
ازدواج سهراب و شهربانو قاعدتا قبل از لشکرکشی به ایران صورت گرفته و این موضوع با توجه به سن کم سهراب هنگام مرگ بسیار غیر منطقی به نظر میاد...خیلیا سعی می کنن با توجیه هایی غیر منطقی تر این موضوع رو عادی جلوه بدن اما به نظر من تنها توضیح قابل قبول در این مورد اینه که هیچ کدوم از قهرمانای شاهنامه (و به طور کلی داستان های اساطیری و حماسی) آدمای عادی نیستن و سهراب هم از این قاعده مستثنی نیست...در واقع قهرمانان در این سطح در اکثر زمینه ها نیرو های ماورای توان انسان های عادی دارن...حالا در مورد سهراب و بعضی دیگه یکی از این جنبه ها رشد سریعشونه...یعنی وقتی خود فردوسی میگه"چو یک ماه شد همچو یک سال بود" دیگه شما خودتون حساب بقیه ش رو بکنین:3:
دقیقا همین طوره
چون من از خود شاهنامه نخوندم از یک شاهنامه منثور خوندم اونجا خیلی آب و تاب داده بود به این مسئله که واقعا عاشق هم بودن و این
سپاس حل شد برام:99:

بالا