سه سوال محلول سازی

seyed72

New Member
لایک ها
1
با سلام :
من سه سوال دارم که هم در نفهمیدن مسئله و نفهمیدن حل سوال مشکل دارم لطفا توضیح سوال واضح باشد ممنون

1) آلیاژی از فلز روی ومس با چگالی 26/5گرم بر سانتی متر مکعب موجود است چنانچه قطعه ای از این آلیاژ به حجم 50سانتی متر مکعب را در محلولی از هیدروکلریک اسید بیندازیم تا فلز روی به طور کامل واکنش دهد(فلز مس بر hclبی اثر است) مقدار 125 میلی لیتر گاز هیدروژن در شرایطی که چگالی گاز هیدروژن برابر 04/0 گرم بر لیتر است به دست می آید . تعین کنید فلز مس موجود در نمونه اولیه از واکنش چند گرم فلز آلومینیوم خالص با مقدار کافی مس(II) سولفات به دست می آید؟

2) مخلوطی از دو نمک پتاسیم کلرات و کلسیم کربنات به جرم 33 گرم را گرما می دهیم تا هر دو نمک به طور کامل تجزیه شوند. اگر بدانیم مخلوط گازی حاصل می تواند 5/15 گرم سدیم اکسید را به سدیم کربنات تبدیل کند حجم گاز اکسیژن حاصل از تجزیه پتاسیم کلرات در شرایط STPچند لیتر بوده است؟

3) مقدار 10 گرم فلز منیزیم را در یک بشر حاوی 164 میلی لیتر محلول مس (II) سولفات می اندازیم . پس از کامل شدن واکنش مخلوطی از MgوCuبه جرم 45/14 گرم در بشر باقی می ماند . محلول مس (II) سولفات اولیه ، چند مولار بوده است؟

باتشکر از افرادی که این مسائل را هم حل کنند و هم توضیح دهند

heidar

Member
لایک ها
36
seyed72 گفت
با سلام :
من سه سوال دارم که هم در نفهمیدن مسئله و نفهمیدن حل سوال مشکل دارم لطفا توضیح سوال واضح باشد ممنون

1) آلیاژی از فلز روی ومس با چگالی 26/5گرم بر سانتی متر مکعب موجود است چنانچه قطعه ای از این آلیاژ به حجم 50سانتی متر مکعب را در محلولی از هیدروکلریک اسید بیندازیم تا فلز روی به طور کامل واکنش دهد(فلز مس بر hclبی اثر است) مقدار 125 میلی لیتر گاز هیدروژن در شرایطی که چگالی گاز هیدروژن برابر 04/0 گرم بر لیتر است به دست می آید . تعین کنید فلز مس موجود در نمونه اولیه از واکنش چند گرم فلز آلومینیوم خالص با مقدار کافی مس(II) سولفات به دست می آید؟

2) مخلوطی از دو نمک پتاسیم کلرات و کلسیم کربنات به جرم 33 گرم را گرما می دهیم تا هر دو نمک به طور کامل تجزیه شوند. اگر بدانیم مخلوط گازی حاصل می تواند 5/15 گرم سدیم اکسید را به سدیم کربنات تبدیل کند حجم گاز اکسیژن حاصل از تجزیه پتاسیم کلرات در شرایط STPچند لیتر بوده است؟

3) مقدار 10 گرم فلز منیزیم را در یک بشر حاوی 164 میلی لیتر محلول مس (II) سولفات می اندازیم . پس از کامل شدن واکنش مخلوطی از MgوCuبه جرم 45/14 گرم در بشر باقی می ماند . محلول مس (II) سولفات اولیه ، چند مولار بوده است؟

باتشکر از افرادی که این مسائل را هم حل کنند و هم توضیح دهند
سلام
سوال اول
اول جرم نمونه ي اوليه رو با توجه به حجم و چگاليش معين مي كنيم كه ميشه 50cm[SUP]3[/SUP]*(5.26 g /1 cm[SUP]3[/SUP])=263 g
بعد با استفاده از حجم هيدروژن و واكنش Zn+2HCl---->ZnCl2+H2 جرم روي رو پيدا مي كنيم
كه خيلي كمه (!
) و جرم مس در نمونه اوليه ميشه 262.8365 گرم
حالا ما ميخايم اين مقدار مس رو از واكنش 2Al+3CuSO4----->3Cu+Al2(SO4)3 تهيه كنيم پس:
سوال دوم
پتاسيم كلرات به صورت 2KClO3----->2KCl+3O2 و كلسيم كربنات هم طبق واكنش CaCO3----->CaO+CO2 تجزيه ميشه
توي واكنش تبديل سديم اكسيد به سديم كربنات كه به صورت Na2O+CO2----->Na2CO3 هست همونطور كه مي بينيد اصلا O2 نقشي نداره پس ميشه از روي جرم سديم اكسيد جرم CO2 تجزيه شده رو پيدا كرد و از روي CO2 هم جرم CaCO3 رو پيدا كرد:
پس جرم KClO3 تو مخلوط ميشه 8 گرم و حجم O2 توليد شده هم مي شه
سوال سوم
فرض مي كنيم x گرم منيزيم واكنش داده و y گرم منيزيم هم باقي مونده پس x+y=10
واكنش انجام شده به صورت Mg+CuSO4------>Cu+MgSO4 هستش پس جرم مس توليد شده ميشه
پس 2.646x+y=14.5
كه با حل اين دو معادله x=2.734 پس 2.734 گرم منيزيم واكنش داده و مولاريته CuSO4 ميشه
----------------------------------------------------------------------------------------------
به mersadchem
سلام
سعي كن مسائل رو با ضريب تبديل حل كني چون هم تو سوالاي تشريحي مرحله 2 فقط اين راه به دردت مي خوره و در ضمن راه حل مسئله ها رو بهتر مي فهمي (اين نظر منه) و سوال سريعتر و توي يه خط حل ميشه و ...
راه حل سوال دوم درسته فقط جرم سديم اكسيد رو اشتباه جاگذاري كردي و لازم نبود اول جرم CO2 رو بدست بياري بعد از روي درصد جرمي جرم CaCO3 رو حساب كني
شرمنده ولي راه حل سوال سوم رو نفهميدم
همگي موفق باشيم

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
منم منفهميدم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
جرم منيزيم مصرفي و مس توليدي رو بر حسب جرم مس (دو)سولفات بدست آوردم.
و از اين راه جرم مس (2)سولفات رو محاسبه كردم و مولاريته اش رو محاسبه كردم.
ولي در كل بخاطر طرز نوشتنم عذر خواهي ميكنم.
با ضريب تبديل خيلي مشكل دارم .ميتوني تو استفاده ازش بهم راهنمايي كني!!
ممنون

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
حيدر جان چطوري رياضي مينويسي؟

heidar

Member
لایک ها
36
سلام
چند نكته
1- سوال اول كه جواب عجيبي در اومد از تست 219 استوكيومتري كتاب تست شيمي 3 بهمن بازرگانيه و تو خود كتاب هم يه اشتباهي رخ داده تو سوال چگالي مخلوط رو بر حسب گرم بر سانتي متر مكعب داده ولي توي حلش چگالي رو بر حسب گرم بر ليتر در نظر گرفته و سوال رو حل كرده
در اين صورت جرم مخلوط 0.263 گرمه و جرم مس تو مخلوط ميشه 0.0995 گرم و با اين عدد جرم آلومينيوم مصرفي ميشه 0.0282 گرم آلومينيم
(البته تو خود سوال چگالي رو 5.62 داده بود كه اگه با اين عدد حساب كنيد جرم Al ميشه 0.0333 گرم)
2- براي اينكه از ضريب تبديل استفاده كني بايد مراحل حل سوال رو مرحله به مرحله تو ذهنت بياري و بعدشم راه حل رو كاغذ بنويسي و واحدها رو هم طوري بنويسي كه تو هر مرحله يه واحد حذف بشه و همين طور تا آخر از واحدي كه داري به واحد مطلوب بنويسي
سعي كن اول مسائل خيلي ساده رو با اين راه حل كني و بعد كه دستت راه افتاد مسائل سخت تر رو حل كن
3- براي اين كه تو سايت رياضي تايپ كني يه سر به اين تاپيك بزن

بالا