سه پرسش؟؟؟

Ebrahimi74

New Member
لایک ها
1,190
[FONT=&quot]روزی فیلسوف بزرگی که از آشنایان سقراط بود، با هیجان نزد او آمد و گفت: سقراط میدانی راجع به یکی ازشاگردانت چه شنیده ام؟[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT][FONT=&quot]سقراط پاسخ داد: لحظه ای صبر کن. قبل از اینکه به من چیزی بگویی از تومی خواهم آزمون کوچکی را که نامش سه پرسش است پاسخ دهی.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]مرد پرسید: سه پرسش؟[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]سقراط گفت: بله درست است.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]قبل از اینکه راجع به شاگردم بامن صحبت کنی، لحظه ای آنچه را که قصد گفتنش را داری امتحان کنیم.[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT][FONT=&quot]اولین پرسش حقیقت است. کاملا مطمئنی که آنچه را که می خواهی به من بگویی حقیقت دارد؟[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]مرد جواب داد: نه، فقط در موردش شنیده ام.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]سقراط گفت: بسیار خوب، پس واقعا نمیدانی که خبردرست است یا نادرست.[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT][FONT=&quot]حالا بیا پرسش دوم را بگویم،پرسش خوبی آنچه را که در موردشاگردم می خواهی به من بگویی خبرخوبی است؟[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]مردپاسخ داد: نه، برعکس...[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]سقراط ادامه داد: پس می خواهی خبری بد در مورد شاگردم که حتی درموردآن مطمئن هم نیستی بگویی؟[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]مرد کمی دستپاچه شد و شانه بالا انداخت.[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT][FONT=&quot]سقراط ادامه داد: و اما پرسش سوم سودمند بودن است.آن چه را که می خواهی در مورد شاگردم به من بگویی برایم سودمند است؟[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]مرد پاسخ داد: نه، واقعا!![/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]سقراط نتیجه گیری کرد: اگرمی خواهی به من چیزی رابگویی که نه حقیقت دارد و نه خوب است و نه حتی سودمند است پس چرا اصلا آن رابه من می گویی؟[/FONT]

بالا