سوالات من از درس های 6 تا 9 ادبیات فارسی 2

لایک ها
74
سلام , راستش من قسمت خاصی رو برای سوالاتی که داشتم در سال دوم ندیدم و تصمیم گرفتم سوالاتم رو اینجا بذارم تا دوستان روی اونها بحث کنند ( اگر قابل بحث هستند ) !
1- در بیت « چو ننمود رخ شاهد آن آرزو / به هم حمله کردند باز از دو سو » آرایه ی ادبی تشبیه را مشخص کنید ؟ ( فقط این مال درس سومه ! )
2- نقش را در عبارت « آن زنبور ، آن مور را گفت » فقط حرف اضافه هست یا چیز دیگری هم می تونه با شه ؟
3- مفهوم عبارت « هر که آنجا نشیند که خواهد و مرادش بود ، چنانش کشند که نخواهد و مرادش نبود » چیست ؟
4- مفهوم : ماه چنان بخت یافت او که کمینه گداست ؟
5- مفهوم : بوی خوش این نسیم از شکن زلف اوست / شعشه ی این خیال زان رخ چون والضحاست
6 مفهوم : آمد موج الست کشتی قالب ببست / باز چو کشتی شکست نوبت وصل و لقاست
7- آیا « نفرت غیر انسانی را باور ندارم » یعنی نفرت انسانی را باور دارم !! با توجه به این که عبارت بعدی اش این است که باور ندارم انسان دشمنی کند .
8- در جمله ی « ما این را از گذشته به ارث می بریم » منظور از این ، وطن است ( شیلی ) یا روحیه مبارزه طلبی یا ... ؟
9-در جمله ی چشمانمان پر از خاک و شبنم یخ زده است : یعنی چه
10 - مزرعه ها بر خود پیچیدند : آیا یعنی مزرعه ها را ویران کردند !
11- آیا سرود های صلح و شادی یعنی آیات و نشانه ها خداوند
12 - چوپانان : یعنی پیامبر در متن در بیابان های تبعید جبرا ابراهیم جبرا !!
13- با چشم هایش می جنگد : آیا یعنی آگاهانه و با بصیرت می جنگد
این ها رو خواهشاً جواب بدید ان شاء الله در ادامه هم بقیه دوستان سوالاتشون و خود بنده سوالتم رو در این تاپیک بپرسیم .

loyal75

New Member
لایک ها
211
پاسخ : سوالات من از درس های 6 تا 9 ادبیات فارسی 2

سلام , راستش من قسمت خاصی رو برای سوالاتی که داشتم در سال دوم ندیدم و تصمیم گرفتم سوالاتم رو اینجا بذارم تا دوستان روی اونها بحث کنند ( اگر قابل بحث هستند ) !
1- در بیت « چو ننمود رخ شاهد آن آرزو / به هم حمله کردند باز از دو سو » آرایه ی ادبی تشبیه را مشخص کنید ؟ ( فقط این مال درس سومه ! )
فکر کنم اینجا آرزو به شاهد یعنی زیبارو تشبیه شده..
2- نقش را در عبارت « آن زنبور ، آن مور را گفت » فقط حرف اضافه هست یا چیز دیگری هم می تونه با شه ؟
منظور از چیز دگ؟
3- مفهوم عبارت « هر که آنجا نشیند که خواهد و مرادش بود ، چنانش کشند که نخواهد و مرادش نبود » چیست؟
کسی که بدون در نظر گرفتن شرایط و خطرات ، فقط مطابق میل و هوس خودش رفتار کنه به بدترین شکل سقوط میکنه.. ( نکوهش دنباله روی هوا و هوس بودن..)
جندتا قرابت هم دراین مورد هست:
نظر به شاخ بلند است مرغ وحشی را/تلاش دار کند هر سری را که سوداییست
یا
هرکه ننشیند به جای خویشتن/ افتد و بیند سزای خویشتن

اگه مفهوم بخواین همون عظمت پیامبر..
5- مفهوم : بوی خوش این نسیم از شکن زلف اوست / شعشه ی این خیال زان رخ چون والضحاست
7- آیا « نفرت غیر انسانی را باور ندارم » یعنی نفرت انسانی را باور دارم !! با توجه به این که عبارت بعدی اش این است که باور ندارم انسان دشمنی کند .
8- در جمله ی « ما این را از گذشته به ارث می بریم » منظور از این ، وطن است ( شیلی ) یا روحیه مبارزه طلبی یا ... ؟
9-در جمله ی چشمانمان پر از خاک و شبنم یخ زده است : یعنی چه
این ها رو خواهشاً جواب بدید ان شاء الله در ادامه هم بقیه دوستان سوالاتشون و خود بنده سوالتم رو در این تاپیک بپرسیم .
بقیه رو حوصلم نکشید :دی

shabnam 3

New Member
لایک ها
710
پاسخ : سوالات من از درس های 6 تا 9 ادبیات فارسی 2

1- در بیت « چو ننمود رخ شاهد آن آرزو / به هم حمله کردند باز از دو سو » آرایه ی ادبی تشبیه را مشخص کنید ؟ ( فقط این مال درس سومه ! )تشبیه
شاهد آرزو تشبیه،البته دقیق نمیدونم اضافه تشبیهی یا نوع دیگه ای باشه
این کجاس دقیقا؟؟؟
3- مفهوم عبارت « هر که آنجا نشیند که خواهد و مرادش بود ، چنانش کشند که نخواهد و مرادش نبود » چیست ؟
عاقبت زیاده خواهی وراحت طلبی
شعر حفظیارو والا بلد نیستم درست
7- آیا « نفرت غیر انسانی را باور ندارم » یعنی نفرت انسانی را باور دارم !! با توجه به این که عبارت بعدی اش این است که باور ندارم انسان دشمنی کند . آخه این دوتا عبارت چه ربطی به هم دارن؟عبارت اول میگه نفرت غیر انسانی و وحشی گری رادوست ندارم تو باید برای ارزش هایت مبارزه کنی(باتوجه به مصراع قبلش)
عبارت دوم میگه معتقدم جنگ و دشمنی در ذات انسان نیست
منظور رنج و مبارزه در برابرستم هست
9-در جمله ی چشمانمان پر از خاک و شبنم یخ زده است : یعنی چه خاک
یعنی در غم از دست دادن کشور عزیزمان چشمانمان پر از اشک و خاک بیابانی است که به آن تبعید شده ایم
وقتی کشاورزی مارا نابود کردند
آیات وحی (قرآن)
بله،چون اگر بدونید حضرت محمدچوپان بودندوبعد به پیامبری برگزیده شدند
بله،یعنی آگاهانه و با تمام وجود میجنگند
این ها رو خواهشاً جواب بدید ان شاء الله در ادامه هم بقیه دوستان سوالاتشون و خود بنده سوالتم رو در این تاپیک بپرسیم .[/QUOT
امیدوارم تونسته باشم کمکتون کنم.بازم سوالی داشتین تاجایی که بتونم کمکتون میکنم
موفق باشید دوست عزیز

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

1- در بیت « چو ننمود رخ شاهد آن آرزو / به هم حمله کردند باز از دو سو » آرایه ی ادبی تشبیه را مشخص کنید ؟ ( فقط این مال درس سومه ! )تشبیه
شاهد آرزو تشبیه،البته دقیق نمیدونم اضافه تشبیهی یا نوع دیگه ای باشه
این کجاس دقیقا؟؟؟
عاقبت زیاده خواهی وراحت طلبی
شعر حفظیارو والا بلد نیستم درست
7- آیا « نفرت غیر انسانی را باور ندارم » یعنی نفرت انسانی را باور دارم !! با توجه به این که عبارت بعدی اش این است که باور ندارم انسان دشمنی کند . آخه این دوتا عبارت چه ربطی به هم دارن؟عبارت اول میگه نفرت غیر انسانی و وحشی گری رادوست ندارم تو باید برای ارزش هایت مبارزه کنی(باتوجه به مصراع قبلش)
عبارت دوم میگه معتقدم جنگ و دشمنی در ذات انسان نیست
منظور رنج و مبارزه در برابرستم هست
9-در جمله ی چشمانمان پر از خاک و شبنم یخ زده است : یعنی چه خاک
یعنی در غم از دست دادن کشور عزیزمان چشمانمان پر از اشک و خاک بیابانی است که به آن تبعید شده ایم
وقتی کشاورزی مارا نابود کردند
آیات وحی (قرآن)
بله،چون اگر بدونید حضرت محمدچوپان بودندوبعد به پیامبری برگزیده شدند
بله،یعنی آگاهانه و با تمام وجود میجنگند
این ها رو خواهشاً جواب بدید ان شاء الله در ادامه هم بقیه دوستان سوالاتشون و خود بنده سوالتم رو در این تاپیک بپرسیم .[/QUOT
امیدوارم تونسته باشم کمکتون کنم.بازم سوالی داشتین تاجایی که بتونم کمکتون میکنم
موفق باشید دوست عزیز

بالا