سوالی در رابطه با اصل پایداری سرعت نور

omid-z

New Member
لایک ها
319
با سلام یه سوال داشتم:
چرا وقتی به سمت یک چشمه نور با سرعت کیلومتر بر ثانیه100/000 می رویم یا از آن دور می شویم ، همیشه با سرعت 300/000 کیلومتر بر ثانیه به ما میرسد ، در حالی که وقتی با اتومبیلی با سرعت 50 کیلومتر در ساعت در حرکت باشیم ، اتومبیلی که در خلاف جهت ما با سرعت 50 کیلومتر در حرکت است ، با سرعت (50+50=100) کیلومتر در ساعت از مقابل ما عبور خواهد کرد. پس چرا نور هم با سرعت (300/000+100/000=400/000) از مقابل ما نمی گذرد؟

SMASZOP

مشاور فیزیک
لایک ها
529
پاسخ : سوالی در رابطه با اصل پایداری سرعت نور

چون که نور موجه!!

orion

Well-Known Member
لایک ها
1,168

چون تو سرعت نزدیک به سرعت نور اینجوری(نیوتونی)محاسبات انجام نمیشن
چون سرعت نور تو تمام چارچوب های لخت ثابته(طبق گفته انیشتین)

seyed iman

Well-Known Member
لایک ها
998

صوت هم موجه.و این طوری با بسامدای مختلف به ما میرسه.
این که نور همیشه سرعتش c هست اصل موضوع نسبیته..یعنی همه فرمول ها بر اساس این هست.
و اصول موضوع همیشه چیزایی هستن که ما قبول میکنیم(بدون دلیل...فقط تجربه).

omid-z

New Member
لایک ها
319

فکر کنم به خاطر اینکه سرعت نور خداکثر سرعت مطلق هست اما جناب انیشتن از کجا فهمیدن که ماشین مقابل ما با 100 کیلومتر میگذره نه با سرعت 50 کیلومتر؟
از نظر من حدا کثر سرعت مطلق نا محدود نظر شما چیه؟

tikytak

New Member
لایک ها
5

ببین توضیح این موضوع که چرا چنین اتفاقی می افتدمستلزم فهم کامل نسبیت است که فک نمی کنم تو این سایت کسی کامل فهمیده باشه بیشتر اونچه که من وخیلیا دیگه میدونیم در حد یک سری داستان که از تو مستند های علمی دیدیم ونه اثبات اونا ولی با این حال چون شما علاقه داریند برای شروع هالیدی4 کتاب خوبیه ومن در این باره می تونم بگم سرعت نور مطلق است وکمیت های دیگه(مثل زمان یا جرم )میتونند تغییر کنند :197:

آخرین ویرایش توسط مدیر

orion

Well-Known Member
لایک ها
1,168

فکر کنم به خاطر اینکه سرعت نور خداکثر سرعت مطلق هست اما جناب انیشتن از کجا فهمیدن که ماشین مقابل ما با 100 کیلومتر میگذره نه با سرعت 50 کیلومتر؟
از نظر من حدا کثر سرعت مطلق نا محدود نظر شما چیه؟
از تو محاسباتش فهمیده
نور که نبوده حرکت کنه ببینه......جمله دوم رو ترجمه میکنی؟؟؟

omid-z

New Member
لایک ها
319

از تو محاسباتش فهمیده
نور که نبوده حرکت کنه ببینه......جمله دوم رو ترجمه میکنی؟؟؟
یعنی فکر نکنم نور حداکثر سرعت مطلق باشه . اگه بود پس چرا نور از سیاهچاله ها نمیاد بیرون؟
نظر شما چیه؟

orion

Well-Known Member
لایک ها
1,168

یعنی فکر نکنم نور حداکثر سرعت مطلق باشه . اگه بود پس چرا نور از سیاهچاله ها نمیاد بیرون؟
نظر شما چیه؟
ببین عزیزم یه اصطلاحی داریم به نام سرعت گریز...یعنی چی؟؟یعنی اگه تو میدان گرانشی باشی و با اون سرعت به سمت بیرون(شعاعی)حرکت کنی از اون میدان گرانشی خارج میشی و اگه کمتر باشه سرعتت بر میگردی تو میدان دوباره...مثلا اگه سرعتگریز زمین v باشه و با این سرعت به سمت بیرون حرکت کنی از میدان گرانشی زمین خارج میشی و اگه کمتر باشه بالاخره دوباره برمیگردی زمین....
علت این که نور از سیاهچاله بیرون نمیاد اینه که سرعت گریز واسه یه سیاهچاله سرعت نور هست...علت دیگش هم اینه که طبق نسبیت گرانش میتونه نور رو خم کنه و چون سیاهچاله بسیار چگال هست نور هایی که از کنارش رد میشن خم میشن و ما نمیتونیم اونا رو ببینیم(تو این زمینه سرچ کن متوجه میشی):3:

mojtaba99

New Member
لایک ها
6

سلام.
من تازه عضو آیریسک شدم اما دلم نیومد پاسخ منطق سوال قدیمی شما را ندهم.
انشتین استدلال ها و برداشت هایی از نور داشت که همش را ما نمیدونیم و اکثرا حتی برخی اساتید دانشگاه در جواب به شما میگویند:((طبق گفته انشتین)) آخه این که جواب نشد.
این پاسخ که میگویم جواب خودمه و از جایی کپی نکردم پس سعی میکنم تا جایی که میشه قابل فهم توضیح بدم.
ببین سرعت یعنی میزان مسافت طی شده به زمان آن.و زمان یعنی مسافت طی شده به سرعت آن.
حالا اگه بیای زمانی را که نور لازم داره تا 1متر را طی کنه حساب کنی.باید از خودت بپرسی زمان نور برای ما که ایستاده ایم یا خود نور(مثلا فرض کن شخصی هم سوار بر نور است)
پس زمان نسبی شد و برای دریافت جواب باید زمان شخص سوار بر نور را اندازه بگیری.
خب حالا شما با سرعتی در حال حرکت هستید(هر سرعتی) حال بیایید نسب زمانی را که نور طی کرده به زمانی خود طی کرده اید بسنجید چون زمان برای شخص روی نور صفر است در نتیجه صورت کسر مورد نظر نیز صفر و جواب صفر است.
این ینی نسبت زمانی که نور یک مسافت را طی میکند به زمان شما همیشه جواب مشخص صفر را دارد و ثابت است.
پس چون نسبت زمان ثابت است نسبت سرعت ها هم همیشه ثابت و برابر سرعت نور است.

لایک ها
31

با سلام یه سوال داشتم:
چرا وقتی به سمت یک چشمه نور با سرعت کیلومتر بر ثانیه100/000 می رویم یا از آن دور می شویم ، همیشه با سرعت 300/000 کیلومتر بر ثانیه به ما میرسد ، در حالی که وقتی با اتومبیلی با سرعت 50 کیلومتر در ساعت در حرکت باشیم ، اتومبیلی که در خلاف جهت ما با سرعت 50 کیلومتر در حرکت است ، با سرعت (50+50=100) کیلومتر در ساعت از مقابل ما عبور خواهد کرد. پس چرا نور هم با سرعت (300/000+100/000=400/000) از مقابل ما نمی گذرد؟
خواهش می کنم اول فکر کن بعد سوال بذار سرعت نور نسبت به هیچ چیزی 300000کیلومتر بر ثانیه است
اگر ما با سرعت 100000 کلومتر بر ثانیه به سمت نور در حرکت باشیم سرعت نور همان 300000کیلومتر بر ثانیه است اما اگر خودمان را ثابت در نظر بگیریم سرعت نور نسبت به ما در این حالت 400000کیلومتر بر پانیه خواهد بود.:75:

H O S E I N

New Member
لایک ها
1,216

خواهش می کنم اول فکر کن بعد سوال بذار سرعت نور نسبت به هیچ چیزی 300000کیلومتر بر ثانیه است
اگر ما با سرعت 100000 کلومتر بر ثانیه به سمت نور در حرکت باشیم سرعت نور همان 300000کیلومتر بر ثانیه است اما اگر خودمان را ثابت در نظر بگیریم سرعت نور نسبت به ما در این حالت 400000کیلومتر بر پانیه خواهد بود.:75:
یعنی میگید سرعت نور چهارصد هزار کیلومتر بر ثانیه ست .

S

sipasto

Guest

سلام.
من تازه عضو آیریسک شدم اما دلم نیومد پاسخ منطق سوال قدیمی شما را ندهم.
انشتین استدلال ها و برداشت هایی از نور داشت که همش را ما نمیدونیم و اکثرا حتی برخی اساتید دانشگاه در جواب به شما میگویند:((طبق گفته انشتین)) آخه این که جواب نشد.
این پاسخ که میگویم جواب خودمه و از جایی کپی نکردم پس سعی میکنم تا جایی که میشه قابل فهم توضیح بدم.
ببین سرعت یعنی میزان مسافت طی شده به زمان آن.و زمان یعنی مسافت طی شده به سرعت آن.
حالا اگه بیای زمانی را که نور لازم داره تا 1متر را طی کنه حساب کنی.باید از خودت بپرسی زمان نور برای ما که ایستاده ایم یا خود نور(مثلا فرض کن شخصی هم سوار بر نور است)
پس زمان نسبی شد و برای دریافت جواب باید زمان شخص سوار بر نور را اندازه بگیری.
خب حالا شما با سرعتی در حال حرکت هستید(هر سرعتی) حال بیایید نسب زمانی را که نور طی کرده به زمانی خود طی کرده اید بسنجید چون زمان برای شخص روی نور صفر است در نتیجه صورت کسر مورد نظر نیز صفر و جواب صفر است.
این ینی نسبت زمانی که نور یک مسافت را طی میکند به زمان شما همیشه جواب مشخص صفر را دارد و ثابت است.
پس چون نسبت زمان ثابت است نسبت سرعت ها هم همشه ثابت و برابر سرعت نور است.
من که جواب این سوال رو می دونستم نفهمیدم چی می گی!

FBI11

New Member
لایک ها
0

موندم واقعا چه جوابی برای این سوال درسته
ولی خوب با صرف نظر از اینکه سرعت نور سرعت مطلقه و اینا
فکر کنم سرعت گذرنده نور نسبت به کسی که مثلا با سرعت 100 هزار کیلومتر بر ثانیه به سمت منبع نور میره و جهت حرکتش موازی با پرتو های نوره برابرC+100000 هست
تو جیه من حداقل برای خودم اینطوریه که اگه
فوتون x و فوتون y رو فرض میکنیم که در یک چشمه ی نو باریک مثل لیزر قرار دارند و این دو فوتون در فاصله d از هم و در راستای هم قرار دارند
حالا من میتونم مسافت به اندازه ی d رودر مدت
طی کنم درحالی که الان این مسیر d هم با سرعت c و در موازات من و لی در خلاف جهت من حرکت میکنه
پس من این مسیر رو در
طی میکنم و اگه خودمو ساکن در نظر بگیرم مسیر d باسرعت V+c از کنار من رد شده و در واقع این نور نیست که با این سرعت عبور کرده
بلکه یک سرعت نسبیه و قضیش با اینکه سرعت نور سرعت مطلقه متفاوته

آخرین ویرایش توسط مدیر

mahsa_999

New Member
لایک ها
0

اصل پایداری سرعت نور یکی از دو اصل بنیادین نسبیت خاص می باشد . پایدار بودن سرعت نور بطور نظری از معادلات ماکسول بدست امد و بعد از ان به طور تجربی با ازمایش های مایکلسون و مورلی تایید شد این اهمیت نتایج تجربی است ما فقط میدونیم که میشه با استفاده از تجربه همان طور که نیوتن از وجود گرانش اگاه بود اما علت وجود گرانش را نمی دانست با این وجود قوانین او صادق بود

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

اصل پایداری سرعت نور یکی از دو اصل بنیادین نسبیت خاص می باشد . پایدار بودن سرعت نور بطور نظری از معادلات ماکسول بدست امد و بعد از ان به طور تجربی با ازمایش های مایکلسون و مورلی تایید شد این اهمیت نتایج تجربی است ما فقط میدونیم که میشه با استفاده از تجربه همان طور که نیوتن از وجود گرانش اگاه بود اما علت وجود گرانش را نمی دانست با این وجود قوانین او صادق بود

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

بالا