سوال اثباتی دشوار هندسه(فوری)

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Nioosha

New Member
لایک ها
0
سلام دوستان.....یه سوالی هست که چند روزه ذهن منو حسابی مشغول کرده و روش زیااااااااااااااااااد فکر کردم ولی به نتیجه نرسیدم...شدیدا هم حلش ضروریه:216:

صورت سوال : اگر 2bd=ef و abcd مربع باشد ،ثابت کنید زاویه ی edc برابر 1/3 زاویه ی bdc است.

توضیحات مربوط به شکل :مربع مورد نظر در جهت عقربه های ساعت نامگذاری شده و bd قطر آن است.از راس d خطی راست را میکشیم به طوری که ضلع bc را قطع کرده (نقطه ی e) و امتداد ضلع ab را هم قطع کند و متوقف شود (نقطه ی f).

آخرین ویرایش توسط مدیر

golsefatan

New Member
لایک ها
264
پاسخ : سوال اثباتی دشوار هندسه(فوری)

سلام دوستان.....یه سوالی هست که چند روزه ذهن منو حسابی مشغول کرده و روش زیااااااااااااااااااد فکر کردم ولی به نتیجه نرسیدم...شدیدا هم حلش ضروریه:216:

صورت سوال : اگر 2bd=ef و abcd مربع باشد ،ثابت کنید زاویه ی edc برابر 1/3 زاویه ی bdc است.

توضیحات مربوط به شکل :مربع مورد نظر در جهت عقربه های ساعت نامگذاری شده و bd قطر آن است.از راس d خطی راست را میکشیم به طوری که ضلع bc را قطع کرده (نقطه ی e) و امتداد ضلع ab را هم قطع کند و متوقف شود (نقطه ی f).
سلام
من محمد گل صفتان هستم دانشجوي دكتراي هوافضا، نقره المپياد رياضي سال 83 و مدرس دروس هندسه و جبر و نظريه اعداد المپياد.
خلاصه حل به اين صورت خواهد بود: اگر نياز بود بگوييد تا حل كامل رو بذارم.
زاويه edc را آلفا بگير. ec را بر حسب ضلع مربع و تان‍ژانت آلفا بنويس. BF را از تشابه دو مثلث به دست بيار بر حسب ضلع مربه و زاويه آلفا. زاويه bde هم برابر آلفا-45 است در مثلث bdf قضيه سينوس ها را بنويس و به دست مي آيد: 2*آلفا=آلفا-45 در نتيجه آلفا برابر 15 درجه مي شود.
پيروز و موفق باشيد.

golsefatan

New Member
لایک ها
264

سلام
من محمد گل صفتان هستم دانشجوي دكتراي هوافضا، نقره المپياد رياضي سال 83 و مدرس دروس هندسه و جبر و نظريه اعداد المپياد.
زاويه edc را آلفا بگير. ec را بر حسب ضلع مربع و تان‍ژانت آلفا بنويس. BF را از تشابه دو مثلث به دست بيار بر حسب ضلع مربه و زاويه آلفا. زاويه bde هم برابر آلفا-45 است در مثلث bdf قضيه سينوس ها را بنويس و به دست مي آيد: 2*آلفا=آلفا-45 در نتيجه آلفا برابر 15 درجه مي شود.
پيروز و موفق باشيد.
سلام! چی شد؟ با پاسخ خلاصه مساله حل شد؟ منتظریم ...

aavvzz

New Member
لایک ها
128

اقای گل صفتان فکر کنم اشتباه کردید.
اخه مسئله میگه الفا باید 1/3 برابر 45 درجه باشه(شما گفتید)
یعنی 15 برابر 1/3 30 است که غلطه
شاید من اشتباه متوجه شدم.
میشه بیشتر توضیح دهید

آخرین ویرایش توسط مدیر

golsefatan

New Member
لایک ها
264

ما اثبات كرديم 2 ضربدر آلفا ميشه 45 درجه منهاي آلفا در نتيجه آلفا ميشه 15 درجه...

golsefatan

New Member
لایک ها
264

اقای گل صفتان فکر کنم اشتباه کردید.
اخه مسئله میگه الفا باید 1/3 برابر 45 درجه باشه(شما گفتید)
یعنی 15 برابر 1/3 30 است که غلطه
شاید من اشتباه متوجه شدم.
میشه بیشتر توضیح دهید
مشکل حل شد؟!! بقیه دوستان هم اگه سوالی در مورد این مساله و راه حل دارن بپرسن. اگر هم میخوان که حل رو بیشتر توضیح بدم بگن ...

ahbateni

New Member
لایک ها
0

سلام
زاويه edc را آلفا بگير. Ec را بر حسب ضلع مربع و تان‍ژانت آلفا بنويس. Bf را از تشابه دو مثلث به دست بيار بر حسب ضلع مربه و زاويه آلفا. زاويه bde هم برابر آلفا-45 است در مثلث bdf قضيه سينوس ها را بنويس و به دست مي آيد: 2*آلفا=آلفا-45 در نتيجه آلفا برابر 15 درجه مي شود.
پيروز و موفق باشيد.
سلام.
خواستم یک راه بسیار ساده تر رو بگم:
از ‌b به وسط ef وصل می کنیم(نقطه m) حال bm میانه وارد بر وتر و نصف ef است یعنی برابر bd است.حالا اگر edc آلفا باشه dec نود منهای آلفا میشه پس feb هم همینطور و در نتیجه mbe هم نود منهای آلفا میشه(میانه نصف وتره) در نتیجه bme دو آلفا میشه و چون bm=bd پس bde دو آلفا میشه پس ۲آلفا + آلفا=۴۵ پس آلفا ۱۵ است.

sepidfekr

New Member
لایک ها
637

تاپیک قدیمی بسته شد!!!

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا