سوال از المپیاد شیمی بسیج(اسیدها وبازها)

paldos

New Member
لایک ها
1
حجم های مساوی از اسید سولفوریک وسود را که به ترتیب با PH4و POH4 هستند مخلوط می کنبم PH مخلوط حاصل چقدر است

najafi2020

New Member
لایک ها
195
غلظت هیدروکسید و هیدرونیوم( یون ها منظورمه) با هم برابره حجم هم که برابره پس همدیگر را خنثی می کنند و PH=7

paldos

New Member
لایک ها
1
ببخشید اون استیک اسید بود من اشتباه زدم و گزینه ها 4 4.08 3.92 4/35

najafi2020

New Member
لایک ها
195
1_گزینه ها معلوم نیست.

2_ Ka را نداده بودن؟

paldos

New Member
لایک ها
1
گزینه ها 4 و 4.8 و 4.35 و 3.92

ka هم 1.8در10 به توان 5-

najafi2020

New Member
لایک ها
195
من 2/4 بدست آوردم. اجازه بدید یه بار دیگه هم حساب کنم.

mohammad2009

New Member
لایک ها
1
من غلظت های +H رو حساب کردم ،تقسیم بر دو بعد log گرفتم

septal_2006

New Member
لایک ها
17
سوال خوبیه اما تقریب زیادی برای حلش در نظر گرفته منظور سوال اینه که بدون ka حل کنین مهم نیست ka چی باشه(البته برای حل ساده با تقریب زیاد که دقیقا منظور سواله)

najafi2020

New Member
لایک ها
195
آقای طالبی سوال Ka داده فکر کنم!

من سریع حساب کردم ممکنه اشتباه کرده باشم

najafi2020

New Member
لایک ها
195
جواب درست همون 35/4 هستش. ولی 2 تا از گزینه ها خیلی شوت بودن. چون غیر ممکن است که PH محلول حاصل 4 یا زیر 4 باشه.

septal_2006

New Member
لایک ها
17
دوستان لطفا راه حل خودتون رو بذارید

najafi2020

New Member
لایک ها
195
septal_2006 گفت
دوستان لطفا راه حل خودتون رو بذارید
آقای طالبی شما که گفتید راه حل نیاز نیست! آخر چی کنیم تشریحی جواب بدیم یا نه؟

راه حل تشریحی کامل ( البته بدون ارقام ):

ابتدا به کمک غلظت +H در محلول اسید استیک غلظت اولیه را حساب می کنیم. بعد V لیتر از محلول 1 و 2 را با هم مخلوط می کنیم. NaOH محدود کننده است پس غلظت نهایی اسید استیک را حساب می کنیم. بعد به کمک غلظت جدید HAC (اسید استیک)
غلظت نهایی +H را حساب می کنیم بعد یه log- می گیریم که میشه 35/4

نکته ی مهم و اساسی که منم اول به اون توجه نکردم.........> از خنثی شدن اسید و باز مقداری یون استات (-AC) تولید میشه که برای بدست آوردن غلظت +H نباید فراموش بشه. جالب می شد اگر یکی از گزینه ها 2/4 بود چون در این صورت افراد عجولی مثل من اشتباه جواب می دادن!!!!!!!!!

septal_2006

New Member
لایک ها
17
بله درسته البته بازم سوال یه ذره چیزه دیگه . گفته محلول استیک اسید با PH=4. شما اینطوری نمیتونین غلظت اولیه رو تعیین کنین چون معلوم نیست که محلولتون رو چطوری ساختین
من میتونم یه بافر بسازم با غلظت های متفاوت از اسید و مقدار مزدوجش با PH چهار و یا یه ذره اسید بریزم بعد جوری سود بهش اضافه کنم که PH بازم بهش 4 و کلی کار دیگه که همشون محلول استیک اسیده
غلظتی که شما به دست آوردین به شرطیه که به محلول فقط از اول استیک اسید اضافه کرده باشین و نه چیز دیگه و البته منظور سوالم همینه و جواب شما به سوال درست اما در کل اگر با همچین محلولی ایشالا در دوره چهل نفر روبه رو شدین فورا جو نگیره اینجوری حلش کنین

najafi2020

New Member
لایک ها
195
به روی چشم اما اینی که شما گفتید فکر نمی کنم به این سوال مربوط باشه چون حرفی از بافر و نمک استات نزده .

septal_2006

New Member
لایک ها
17
همونجور که محلول بافر آمونیاک تا دلت بخواد مطرح میشه محلول استیک اسید نیز میتونه بافر باشه لزومی نداره مطرح بشه

paldos

New Member
لایک ها
1
این جوری که به Ka نیاز میشه ولی اقای طالبی گفتن نیاز نیست

septal_2006

New Member
لایک ها
17
بازم میتونین بدون Ka حل کنین که همونجوری که گفتم تقریبش خیلی زیاده . والا راستش بعضی مواقع باید شانس بیارین و به جوابی برسین که منظور طراح باشه . اینجا صرفنظر از Ka میتونه به گزینه ی دیگری برسه که بستگی به غلظت اولیه و منظور طراح داره احتمالا همونجوری که شما حل کردین فقط از اول اسید اضافه کرده باشن یا هم بافر ساخته باشن

بالا