سوال از شیمی آلی سیدی

Farnaz94

New Member
لایک ها
0
سلام، من چند تا سوال دارم، لطفا جواب بدید.
1_صفحه ی 20 این کتاب نوشته دمای ذوب آلکان هایی که تعداد کربن هاشون زوج هست بیشتر از آلکان هایی هست که تعداد کربن هاشون فرد هست، واسم گنگه، میشه توضیح بدین؟ منظورش اینه که زوج ها از فرد های قبلیشون کمتر هست؟ اگر اینطوری هست که با واضحه، چون اونایی که زوج هسن جرم مولکولیشون از فردهای قبلی بیشتره؟ چرا باید به طور جداگونه گفته بشه؟
2_برای تشخیص بیشتر یا کمتر بودن دمای ذوب و جوش، بحثه تقارن فقط برای دمای ذوب استفاده میشه، درسته؟
ممنون.

لایک ها
160
پاسخ : سوال از شیمی آلی سیدی

سلام
تقارن فقط برای نقطه ذوب
این جملهٔ کتاب گنگ به کتاب های رفرنس مراجعه کنید.

Farnaz94

New Member
لایک ها
0

میشه بهم معذفی کنین؟

Farnaz94

New Member
لایک ها
0

3_حالا یک سوال دیگه. داخله این کتاب نوشته شکل ساختاری سیکلوهگزان از 6 ضلعی منتظم به صورتبندی صندلی تغییر میکنه تا زویای پیوندیش به 109 نزدیک بشه و در واقع پایدار تر بشه. حالا سوال من اینجاس که روی شکلی که رسم شده برای این صورتبندی 2 تا زاویه هسن که 109 نیسن یعنی در واقع از 90 کمتر هسن، چطوری این زاویه توجیح میشه؟:224:

Chemist-A

New Member
لایک ها
4

با عرض سلام خدمت همه ی دوستان شیمی دان ! :173:
برای پاسخ به سوال شماره ی 1 شما باید بگم که در افزایش دمای ذوب آلکان ها دمای ذوب آلکان زوج قبلی از آلکان فرد بعدی بیشتره.
مثلاً دمای ذوب بوتان از پنتان بیشتر . فقط کافی که کمی بیشتر به جدول صفحه ی بیست کتاب نگاه کنی .
برای پاسخ به سوال شماره ی 2 شما ، من به کتاب شیمی آلی موریسون-بوید مراجعه کردم و متوجه شدم که چون در هنگام ذوب ، ما باید علاوه بر بحث جرم مولکولی و تقارن باید به موضوع مهم شبکه ی بلوری توجه کنیم . یعنی اینکه هنگام ذوب آلکان ها ما باید به نیروی بین مولکولی در بلور شبکه ای این مواد غلبه بکنیم ؛ و از آنجا که بلور شبکه ای تا حدود زیادی به تقارن این مواد وابسته است ، یعنی هر چه آلکان مورد نظر متقارن تر باشد بلور شبکه ای این مواد مستحکم تر است و دمای ذوب آنها بالا میرود .
در صورتی که در هنگام دمای جوش ، چون ماده ی جامدی در کار نیست پس بلوری هم نداریم و در نتیجه بحث تقارن در دمای جوش معنا ندارد . :67:

Farnaz94

New Member
لایک ها
0

خیلی خیلی ممنون، حالا دو سوال دیگه
1_چرا آبگیری از الکل نوع اول سختر از سایر الکل هاست
2_چرا آلکیل هالید نوع سوم سریعتر از سایرین در واکنش حذفی شرکت میکنه؟

shallaleh

New Member
لایک ها
141

با عرض سلام خدمت همه ی دوستان شیمی دان ! :173:

برای پاسخ به سوال شماره ی 1 شما باید بگم که در افزایش دمای ذوب آلکان ها دمای ذوب آلکان زوج قبلی از آلکان فرد بعدی بیشتره.
مثلاً دمای ذوب بوتان از پنتان بیشتر . فقط کافی که کمی بیشتر به جدول صفحه ی بیست کتاب نگاه کنی .
برای پاسخ به سوال شماره ی 2 شما ، من به کتاب شیمی آلی موریسون-بوید مراجعه کردم و متوجه شدم که چون در هنگام ذوب ، ما باید علاوه بر بحث جرم مولکولی و تقارن باید به موضوع مهم شبکه ی بلوری توجه کنیم . یعنی اینکه هنگام ذوب آلکان ها ما باید به نیروی بین مولکولی در بلور شبکه ای این مواد غلبه بکنیم ؛ و از آنجا که بلور شبکه ای تا حدود زیادی به تقارن این مواد وابسته است ، یعنی هر چه آلکان مورد نظر متقارن تر باشد بلور شبکه ای این مواد مستحکم تر است و دمای ذوب آنها بالا میرود .
در صورتی که در هنگام دمای جوش ، چون ماده ی جامدی در کار نیست پس بلوری هم نداریم و در نتیجه بحث تقارن در دمای جوش معنا ندارد . :67:​
سلام...
توضیحاتتون رو من قبول دارم...ولی این که گفتین دمای ذوب بوتان بیشتر از پنتان هست رو نه...!!:68:
تو کتاب درسیمون(همون شیمی2) این رو نگفته...و در اصل دمای ذوب پنتان رو بیشتر از بوتان نشون داده(با اختلاف بسیار کم)...که این اختلاف بسیار کم هم بخاطره تقارن بالای بوتان هست(آلکان با کربن زوج!)
بنظرم زیاد نمیشه رو اون نمودار برای مقایسه دمای ذوب آلکان زوج با آلکان فرد بعدیش حساب کرد چون اون نموداری که در صفحه 20 کتاب دکتر سیدی هست میخواست تفاوت بین نقطه ذوب آلکان فرد با آلکان زوج بعدیش رو نشون بده(که چون آلکان زوج،هم متقارن تر و هم جرم زیادتری داره نسبت به آلکان فرد قبلیش این اختلاف زیادتره):48:

لایک ها
160

Methane CH4 -182 -161
Ethane CH3CH3 -183 -88
Propane CH3CH2CH3 -188 -42
Butane CH3(CH2)2CH3 -138 0
Pentane
CH3(CH2)3CH3 -130 36
Hexane CH3(CH2)4CH3 -95 69
Heptane CH3(CH2)5CH3 -90 99
Octane
CH3(CH2)6CH3 -57 126
Nonane CH3(CH2)7CH3 -53 151
Decane
CH3(CH2)8CH3 -29 174 Eicosane CH3(CH2)18CH3 37 344

Farnaz94

New Member
لایک ها
0

ممنون از توضیح های خوب شما، حالا 2 سوال دیگه واسم پیش اومد.
1_چرا آبگیری از الکل نوع اول سختتر هست؟
2_چرا آلکیل هالید نوع سوم سریعتر از سایره آلکیل هالید ها در واکنش حذفی شرکت میکنه؟

shallaleh

New Member
لایک ها
141

خیلی خیلی ممنون، حالا دو سوال دیگه
1_چرا آبگیری از الکل نوع اول سختر از سایر الکل هاست
2_چرا آلکیل هالید نوع سوم سریعتر از سایرین در واکنش حذفی شرکت میکنه؟
1) آبگیری از الکلهای نوع اول سخت تره...چون کربوکاتیون ناپایداری رو بوجود میاره
در مقابلش آبگیری از الکلهای نوع سوم آسانتر از الکلهای نوع اول و دوم هست چون پایدارترین کربوکاتیون رو بوجود میاره!!
2)پاسخ دومی هم بنظرم مثله بالاییه...!!:48:

Farnaz94

New Member
لایک ها
0

این مکانیسم واکنش ها که میگن را از کجا میفهن چطوری هس؟ قطعا قابله مشاهده نیس. اگرم حدس و گمان هس که میتونه نظرات متفاوت باشه؟ چطوری توجیح میشه؟

shallaleh

New Member
لایک ها
141

بله...این مکانیسم ها همشون یه حدس و گمان هستن،و اینا بهترین حدس و گمانی هستن که میشه با توجه به ساختار واکنش دهنده ها ارائه داد...!
وهمین حدسها هستن که شیمی رو زیبا کرده :8:

بالا