سوال از فعالیت کتاب فیزیک سوم

fatemeh128

New Member
لایک ها
0
کسی میتونه این سوال کتاب که میگه
"سرعت سوق الکترون های ازاد در یک رسانا میتواند به کندی سرعت حرکت یک حلزون باشد.اگر سرعت سوق الکترون ها انقدر کم است،پس چرا وقتی کلید برق را میزنیم چراغ های خانه به سرعت روشن میشوند؟"
رو جواب بده

OmidZarifi

New Member
لایک ها
174
پاسخ : سوال از فعالیت کتاب

به دلیل اینکه وقتی شما کلید رو وصل میکنی اون سرعتی که یه چیزی باید داشته باشه که به الکترون ها بگه شما باید به فلان سمتی حرک کنید اندازه سرعت نوره...
یعنی همه ی الکترون ها یکدفعه در جهت جریان شروع به حرک میکنند!

fatemeh128

New Member
لایک ها
0

شرمنده من قانع نشدم

sina

New Member
لایک ها
385

شرمنده من قانع نشدم
جوابه آقا امید کامله تقریبا
درسته که سرعته سوقه الکترون ها کمه اما وقتی کلیده لامپ رو میزنین تمامه الکترون های موجود در سیم تقریبا هم زمان شروع به حرکت میکنند حتی الکتون هایی که کناره لامپ هستن پس این الکترون ها با سرعت سوقه کم مسافته کوتاهرو باید طی کنند تا به لامپ برسند در واقع سرعتی که اطلاعات از شما به الکترون های کناره لامپ برسه تا حرکت کنند سرعته نوره فک کنم

fatemeh128

New Member
لایک ها
0

مرسی دوستان
مشکل من اینجوری حل نمیشه مشکلم خیلی عمیقه
اصن اون جوابیو که میخوام نمیگیرم
میفهمم چی میگینا ولی نمیفهمم

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

مرسی دوستان

sohrab.rz

New Member
لایک ها
49

در کل به حرکت بار میگیم جریان .. اما به هر باری که حرکت میکنه نمیگیم جریان !
بفرض یک قطه فلز اگر داشته باشی تک تک الکترون ها توی اون فلز با سرعتی حدود با بزرگی ده به توان شیش متر بر ثانیه حرکت میکنن اما هیچ جریانی ندارم .. چرا که همه ی این حرکت ها به یک سمت نیستن ...
حالا طبق تعریف جریان میگیم که I =dq/dt
شما فرض کنید یک شلنگ داشته باشیم که ازش جریان آب بگذره و این ذرات آب همشون فقط بار مثبت باشن (الکترون هاش رو بیرون کشیدیم...) اگر حساب کنی تغریبا جریان الکتریکی گذرنده ازین شلنگ عددی هست حدود ده به توان هفت آمپر که خیلی زیاد هستش...
پس سوالی پیش میاد اینجا ک جریان هایی که ما باشون سرو کار داریم در حدود 10 هستن .. پس این همه اختلاف برای چی هست اگر عامل های قطر شلنگ و حرکت تغریبا یک دهم الکترون های ذره رو در نظر بگیریم هنوز هم ده به توان 6 آمپر باید جریان داشته باشیم !
دلیل این اختلافات همون کم بودن سرعت الکترون هاست ... من توی تغریب هایی که اول زدن مرتبه بزرگی سرعت رو متر بر ثانیه گرفتم !
اینجا نتیجه ی خوبی حاصل میشه ک سرعت الکترون ها کم هست ! (حدود یک سانتی متر بر ساعت !)
تا اینجا فکر کنم مشکلتون با کم بودن سرعت الکترون حل شد ! (اگر نشد خودتون تخمین بزنید .. !)
من اینجوری کم بودن سرعت الکترون رو ثابت کردم...بقیه مطالب که ادامه ی حرف من هست هم تغریبا بیان شده در بالا ...

آخرین ویرایش توسط مدیر

sina

New Member
لایک ها
385

مرسی دوستان

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

مرسی دوستان
اگه سوالت خیلی عمیقه دقیق تر بپرس.
هر کس وقتی داره فیزیکو دقیق می خونه این سوالا براش پیش میاد.

fatemeh128

New Member
لایک ها
0
پاسخ : سوال از فعالیت کتاب فیزیک سوم

من رفتم از اول دیدم برق چیه دقیقا بعد جواب سوالمو فهمیدم خیلی قاطی کرده بودم

امیری

New Member
لایک ها
1
پاسخ : سوال از فعالیت کتاب فیزیک سوم

من رفتم از اول دیدم برق چیه دقیقا بعد جواب سوالمو فهمیدم خیلی قاطی کرده بودم
سلام
شما به این نکته توجه داشته باشید که سرعت سوق با جریانی که ایجاد میشه متفاوته نباید فکر کنی که چون سرعت سوق کمه پس جریان دیر برقرار میشه ..
سرعت سوق میامگین سرعتی است که الکترونها دارند تا هم راستا شوندو خلاف جهت میدان قرار میگیرند و یه نکته ی دیگری نیز دارد که در فرصت دیگه براتون میگم
فعلا روی این چیزی که گفتم فکر کن

آخرین ویرایش توسط مدیر
بالا