سوال از چگونه مسائل شیمی را حل کنیم

foofooli

New Member
لایک ها
4
سوال 20 از فصل 17:
اگه میشه توضیحی تو حل این سوال بدین!

هنگامی که محلول یک اسد چند پروتونی را به آرامی با افزایش یک محلول باز خنثی میکنیم، پروتون ها یک به یک خنثی میشوند. برای H2CO3 میتوان نوشت

H2CO3 + OH- ↔ HCO3- + H2O
HCO3- + OH- ↔ CO32- + H2O

اگر محلول NaOH ، 0.2 F به محلول 0.2F ، H2CO3 افزوده شود، تفاوت pH بین نقطه هم ارزی خنثا شدن اولین پروتون و دومین پروتون را محاسبه کنید.

اگه میشه کسی هم جوابیه این کتاب و داره به منم معرفی کنه،ممنون میشم :)

آخرین ویرایش توسط مدیر

iman HN

New Member
لایک ها
2,646
پاسخ : سوال از چگونه مسائل شیمی را حل کنیم

باید ثابت های تعادل رو داشته باشیم،اینطوری که نمیشه ولی راه حلش به این صورته که اول واسه خنثی شدن مقدار باز لازم رو بدست میاریم بعد با ثابت تعادل نمک حاصل که یه نمک بازیه ph اولیه هم ارزی رو بدست میاریم....همین کارو واسه بار دوم انجام میدیم که البته تو بار دوم باید یه سیستم چند تعادلی رو حل کنیم...واسه حل اینطور سوالا من یادم میاد یه نکته تستی(!)بود اما واقعا الآن یادم نیست کجا دیده بودم چون حدود 6-7ماهه که تجزیه نخوندم!

mahallehm

New Member
لایک ها
487

باید ثابت های تعادل رو داشته باشیم،اینطوری که نمیشه ولی راه حلش به این صورته که اول واسه خنثی شدن مقدار باز لازم رو بدست میاریم بعد با ثابت تعادل نمک حاصل که یه نمک بازیه ph اولیه هم ارزی رو بدست میاریم....همین کارو واسه بار دوم انجام میدیم که البته تو بار دوم باید یه سیستم چند تعادلی رو حل کنیم...واسه حل اینطور سوالا من یادم میاد یه نکته تستی(!)بود اما واقعا الآن یادم نیست کجا دیده بودم چون حدود 6-7ماهه که تجزیه نخوندم!
تو دومی چرا باید سیستم چند تعادلی باشه؟ مگه همش به co3 2- تبدیل نمیشه و پیدا کردن ph مثل یه باز ضعیفه.... تو اولی هم همش در صورت HCO3- هست که به عنوان واسطه هست که فرمول خودشو داره...اشتباه میکنم؟!

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

تو دومی چرا باید سیستم چند تعادلی باشه؟ مگه همش به co3 2- تبدیل نمیشه و پیدا کردن ph مثل یه باز ضعیفه.... تو اولی هم همش در صورت HCO3- هست که به عنوان واسطه هست که فرمول خودشو داره...اشتباه میکنم؟!
وقتی سیستم از یک تعادل بیشتر بشه میشه چند تعادلی!!!
حالا آیا ما صرف نظر میکنیم از آبکافت دوم کربنات یا نه دیگه به سوال بستگی داره! :4:

MEA76

New Member
لایک ها
860

برای ph نقطه هم ارزی دوم می شه کربنات رو به عنوان یک باز یک ظرفیتی و نه دوظرفیتی در نظر گرفت و حل کرد . اینطوری دیگه لازم نیست یه مسئله چند تعادلی رو حل کرد . با تقریب می شه فقط تبدیل co3[SUP]2-[/SUP] رو به hco3[SUP]-[/SUP] در نظر بگیریم

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

برای ph نقطه هم ارزی دوم می شه کربنات رو به عنوان یک باز یک ظرفیتی و نه دوظرفیتی در نظر گرفت و حل کرد . اینطوری دیگه لازم نیست یه مسئله چند تعادلی رو حل کرد . با تقریب می شه فقط تبدیل co3[SUP]2-[/SUP] رو به hco3[SUP]-[/SUP] در نظر بگیریم
این همه جا جواب نمیده...دقت کن که چون کربنات ثابت های کوچیکی داره میتونیم این کارو کنیم....اگه مثلا بخوان از یه اسید فرضی استفاده کنن چی؟(و مسئله رو با باز مزدوجش شروع کنن؟)با غلظت بالا...اون وقت آیا بازم میتونم تقریب بگیریم و صرف نظر کنیم؟
من تو اکثر کتابای تجزیه نگها کنی اول اومده فرمول کلی رو با چند تعادلی حل کرده بعد با گذاشتن شرایطی اون فرمول رو ساده کرده!

لایک ها taha
بالا