سوال المپیاد شیمی - ساختار اتم

لایک ها
3
سلام بچه ها
یه سرش سوال هست که برام E-mail شده از چند تا بچه های شهرستان
اگه می شه پاسخ کامل بدین بهشون
ممنون می شم اگه جواباتون کامل باشه
بعضی از سوالاتم شاید مسخره باشن که به بزرگی خودتون ببخشین
تازه از این که اینجورینم شرمنده
اینجوری برام فرستادند

energy yoneshe E1 ta E8 marboot be onsori az doreye sevom be tartibe zir dade shode ast .
in onsor chand jaheshe koochk va chand jaheshe bozorg darad?(energyha bar hasbe Mj/mol ast)

0.78 1.57 3.23 4.35 16.09 19.78 23.78 29.25

salar_13

New Member
لایک ها
2
با سلام به نظر من 3 جهش بزرگ و 12 جهش کوچک دارد ! البته واقعا مطمئا نیستم !

mahdiar

New Member
لایک ها
348
در مورد جهش های بزرگ 3 تا هستند اما فکر کنم جهش های کوچک زمانی اتفاق می افتند که ما تغییر لایه فرعی داشته باشیم ! مثلا از p به s ! درمورد این اتم بعلت جهش بزرگ بعد از یونش چهارم و بودن این اتم در دوره سوم می توان گفت که این اتم، اتم Si است و آرایش زیر را دارد:
1s2/2s2/2p6/3s2/3p2
با این حساب دو جهش فرعی دارد:
(3p-->3s)(2p-->2s)​

misagh2011

New Member
لایک ها
0
جهش کوچک

جهش کوچک زمانی رخ می دهد که 1- تغییر زیر لایه رخ دهد
2 - فنی تر و المپیادی تر ، هر گاه بخواهیم الکترون را از آرایش پایدارتری بخواهیم جدا کنیم . مثلا در اکسیژن ، اولین جهش کوچک در E2 خواهد بود .

لایک ها
15
خوب با توجه به توضیحایی که بالا داده شد و باتوجه به اینکه این عنصر در لایه ی آخر خود 4 الکترون دارد(چون اولین جهش بزرگش بین IE4 و IE5 است.) و چون مربوط به لایه ی سومه پس سیلیسیمه، که دو جهش بزرگ (تعداد لایه ها منهای یک) و دو جهش فرعی و کوچک داره ( چون دو تا انتقال الکترونی از زیرلایه ای با n مشخص به زیر لایه ای دیگر با همان n داریم)

shalale

New Member
لایک ها
17
آره منم موافقم
توضیحات هم کامله دیگه

لایک ها
15
sara_voroojak100 گفت
دوستان عزیز دقت کنید جهش کوچیک موقع برداشتن الکترون از ساختار نیمه پر به وجود می آد مسلن تبدیل 2p3 به 2p2
سلام ولی من تا اونجا که یادمه میگفتیم جهش کوچیک مو قع تغییر زیرلایه در یک لایس نه کندن الکترون از یک زیرلایه!!!

لایک ها
14
جفتش هست من می گم تو اون هالت هم جهش داریم...اگه سوال در هد مرهله یک باشه اون کندن الکترون از نیمه پر رو جهش هساب نمی کنن اما اگه بیش از اون بود....و اون تغییر زیر لایه هم معمولن برا رفتن از s به p جهش مهسوب می شه

بالا